'Ważne jest pamiętać o Jacku też ze względu na fundamentalne zdanie, które nam pozostawił. Żeby zakładać własne komitety, a nie palić stare' - mówił o Jacku Kuroniu jego przyjaciel menedżer kultury i producent muzyczny Stanisław Trzciński.
31 października 2018 r. nakładem Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Czarne ukazała się długo oczekiwana biografia Jacka Kuronia zatytułowana 'Jacek' autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo.
'Trudno nie zgodzić się z Agnieszką Holland, która mówiła, że jest to trudna i bolesna książka. Ze względu na niezwykle szczegółowe opisy trudnych momentów w życiu Jacka, jak choroba. A dla mnie, jako kogoś kto Jacka znał, było to bardzo bolesne'
Jacek Kuroń był jednym z tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę. Bezkompromisowość i zaangażowanie okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku - kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalista, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną, co niekoniecznie musi iść w parze.
Wszystkie komentarze