'Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami. Rozpoczynamy naszą działalność edukacyjną i artystyczną od ogłoszenia obywatelskich obchodów stulecia niepodległości Rzeczpospolitej. Ruch KULTURY NIEPODLEGŁEJ uczci tę rocznicę z dala od działań politycznych i propagandowych. Będziemy obecni w całej Polsce: w miastach, miasteczkach i na wsiach, wszędzie tam, gdzie ludzie wierzą w moc i znaczenie kultury.'

To tylko fragment Manifestu Kultury Niepodległej, nieformalnego, apolitycznego ruchu, który za cel stawia sobie walkę o polską kulturę. Jego celem ma być m.in. przygotowanie obywatelskiego projektu ustaw o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Wśród sygnatariuszy manifestu Kultury Niepodległej są m.in. Piotr Fronczewski, Maria Janion, Grzegorz Jarzyna, Małgorzata Kalicińska, Jan Jakub Kolski, Agata Kulesza, Iza Kuna, Zbigniew Preisner, Tomasz Raczek, Anda Rottenberg, Michał Rusinek, Andrzej Saramonowicz, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Wojciech Smarzowski, Justyna Steczkowska, Danuta Stenka, Bartosz Topa, Grzegorz Turnau, Krzysztof Warlikowski, Robert Więckiewicz czy Wiktor Zborowski.
Więcej
    Komentarze
    Działanie chwalebne, ale gdzie są nazwiska młodych twórców kultury? Wyemigrują czy się boją represji?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    `