Trójpodział władzy jest najbardziej rozpowszechnionym systemem sprawowania władzy na świecie. Pozwala bowiem na prawidłowe funkcjonowanie państwa demokratycznego. Poszczególne rodzaje władz nawzajem się kontrolują, ale również wspierają. Zobacz, jak w praktyce wygląda funkcjonowanie trójpodziału władzy. Dziś posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali ustawę o Sądzie Najwyższym, która zakłada m.in. skrócenie kadencji sędziów SN poprzez przeniesienie ich w stan spoczynku. Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw - 192, wstrzymało się - 23. W praktyce oznacza to likwidację trójpodziału władzy.
Więcej
    Komentarze
    Trójpodział władzy nie oznacza braku jakiejkolwiek kontroli żadnej z władz. Nie oznacza również jej niezależności. Skoro sejm (władza ustawodawcza) może na każdym posiedzeniu odwołać dowolnego ministra lub nawet cały rząd to oznacza to że rząd jest pod całkowitą kontrolą sejmu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    "Poszczególne rodzaje władz nawzajem się kontrolują, ale również wspierają." A w jaki sposób dotychczas władza wykonawcza lub ustawodawcza kontrolował władzę sądowniczą???????? Można poznać jakiś przykład??? jakieś przepisy które to umożliwiały????? Bo mam wrażenie że dotychczas władza sądownicza nie była pod niczyją kontrolą. Była to jedyna władza kontrolowała sama siebie i nikt inny nie miał prawa jej kontrolować.
    @GoscGPLUS: grzegorz suchy
    Co masz na myśli. To władza sadownicza przyznawała sobie dziesiątki milionów nagród przekierowywana setki milionów zł do swoich fundacji i swoich kolegów?

    Sądy to jedyna instytucja stojąca pomiędzy słabym a silnym. Teraz jest będzie częścią partii. Jak za komuny
    już oceniałe(a)ś
    0
    0