W 1992 roku Jarosław Kaczyński uważał, że Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe jest najkrótszą drogą do dechrystianizacji Polski. Wiceszefem tej partii był ówczesny minister spraw wewnętrznych - Antoni Macierewicz. 4 czerwca tego roku minister przyniósł i ogłosił w Sejmie listę rzekomych agentów Służby Bezpieczeństwa przez co znacząco przyczynił się do odwołania przez parlament rządu Jana Olszewskiego. Głosowanie w tej sprawie odbyło się na wniosek prezydenta Wałęsy zaledwie 15 godzin po przedstawieniu przez Macierewicza listy agentów.
Na polskiej prawicy dość szybko wyrósł mit o tym, że reakcja prezydenta i partii politycznych z lewa i środka była zaplanowaną akcją obrony agentów komunistycznej bezpieki z listy. O wydarzeniach sprzed 25 lat Dominika Wielowieyska rozmawia z ówczesną dziennikarką sejmową 'Gazety Wyborczej' Ewą Milewicz.
Więcej w artykule Dominiki Wielowieyskiej w 'Ale Historii', dodatku do 'Gazety Wyborczej'.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekawy jest fakt ,ze na Lecha i jJaroslawa Kaczynskich oraz Macierewicza , nie znaleziono materialow, opciazajacych , bespieki PRL , a przeciez bodobno byli tak aktywni : Zylem w tych latach , i z doswiadczenia powiem , ze "czysci " dzialacze leza na cmetarzch. Dziwne , ze po roku 1990 zrobilo sie tylu" czystych"opozycionistow nawet Kwasnuewski, byly czlonek biura politycznego PZPR, uczyl sie historii z Wolnej Europy A Miller , tez czolowy dzialacz , swoje wnuczki do amerykanskej szkoly wysylal : porblem jest , ze faktyczni bandyci , sedziowie , prokuratorzy, pracownicy bezpiki, ktorzy sie znecali sie nad ludzmi , mordowali, nigdy nie staneli przed odpowiedzialnoscia .Co innego jest podpisac pod przymusem jakis papier , i donosic , ze na kolege ,ze zjadl objad albo ogladal mecz . A co innego jest swiadomie niszczyc , zamykac , torurowac ludzi. Postawa Prezydenta Walesy w 1992 roku byla historyczna . Uchronil Polske od chaosu i utrzymal zdobycze solidanosci !!!
  @tomasz2013 Czy teraz uda man się poskromić Kaczyńskiego i jego "dobrą zmiana" ? Czarno to widzę. Kościół jest bardzo destrukcyjny.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  KOŁOMYJE POLITYCZNE ANTEK DO SPÓŁKI Z JAŚKIEM OLSZEWSKIM ZOSTALI POWSTRZYMANI W PORĘ NAWET PRZEZ OBU MĄCICIELI KACZYŃSKICH, KTÓRZY PÓŹNIEJ DOSTALI PO ŁAPSKACH ZŁODZIEJSKICH OD RESZTY SOLIDARNOŚCIOWEJ, DZISIAJ JAREK ZGRYWA BOHATERA! CZY MY NORMALNI POLACY POZWOLIMY TYM ŁEBKOM POLITYCZNYM NA DALSZĄ DESTRUKCJĘ PAŃSTWA, ZALEŻY TYLKO OD NAS! DOJĄ POLSKĘ I NAS NA WSZELKIE MOŻLIWE SPOSOBY, JAK NIE PRZEZ AFERY, SMOLEŃSKIE ŻALE TO POPRZEZ SPÓŁKI PAŃSTWOWE!CZAS TO GÓWNO WYRZUCIĆ Z POLSKI!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Moderator działa?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W jednym z programów TVP--chyba w '' Bez Retuszu'' w rocznicę obalenia rządu Olszewskiego , Gabriel Janowski ,minister rolnictwa w rządzie Jana Olszewskiego powiedział,że Macierewicz odmówił premierowi pokazania swojej listy.Olszewski nie znał nazwisk z listy Macierewicza do momentu ujawnienia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Prawda jest taka , ze usunięto ze stanowiska osobę ,która chciała w Polsce skutecznie przeprowadzić lustracje i deubekizacje. Niestety nigdy do tego nie doszło , skutkiem tego rządy skompromitowanych złodzieji,agentów i wszelakiej maści nieudaczników. Dogadali się między sobą potomkowie rzeźników komunistycznych i stęsknione stanowisk i apanaży tumany solidarnościowe, najwięksi zdrajcy ojczyzny , z agentem UB Lechem Wałęsa na czele
  @andy999kkk
  Jesli ktos ufa takim kolesiom jak Glapinski i Macierewicz o Korwinie nie wspominajac to juz jego problem .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `