Kiedy Hattie McDaniel jako pierwsza czarnoskóra aktorka odbierała Oscara, na galę wstęp mieli tylko biali. Specjalna przepustka zapewniła jej wejście na salę, jednak nie mogła siedzieć przy jednym stoliku z pozostałymi gwiazdami. Mimo, że na przestrzeni lat czarnoskórych laureatów było wielu, w ostatnim czasie znów zabrakło ich wśród nominowanych. Z tego powodu wielu aktorów zapowiedziało bojkot tegorocznej gali.

Sidney Poitier w 1964 roku otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor. Był pierwszym czarnoskórym laureatem. Przez kolejne 30 lat czarnoskórzy aktorzy wygrywali wyłącznie w kategoriach drugoplanowych. Dopiero w 2002 roku Halle Berry dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka. Zadedykowała go 'wszystkim anonimowym kolorowym kobietom, które wreszcie dostały szansę'. Bojkot tegorocznej gali przez niektórych aktorów wynika z braku różnorodności wśród nominowanych, za co obwiniana jest Akademia Filmowa. Jak ujawnili dziennikarze 'Los Angeles Times', wśród głosujących 94% to osoby białe. Przewodnicząca Akademii zapowiada jednak, że do 2020 roku liczba kobiet oraz przedstawicieli mniejszości wśród jury zostanie podwojona.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ale komedia. Podwojona zostanie takze liczba posiwialych rudzielcow z jedna noga krotsza, bo tych tez ostatnio zabraklo. A tak na marginesie towarzysze redaktorzy, to piszemy nie "czarnoskory", tylko "afroamerykanskoskory". Zabraklo politpoprawnosci.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  `