Poniedziałkowy strajk kobiet to innowacyjna forma wyrażania własnego zdania, stosunku do rzeczywistości - uważa wiceprezeska Kongresu Kobiet prof. Małgorzata Fuszara. W 'Temacie Dnia Gazety Wyborczej' powiedziała, że skala manifestowanej pogardy wobec kobiet, ich życia i zdrowia, przekroczyła próg wytrzymałości. Zdaniem prof. Fuszary, nie jest przypadkiem, że rekonstrukcję rządu ogłasza się 1,5 dnia przed społecznymi protestami. 'Rząd robi wszystko, by przykryć te protesty i ich skalę' - mówi wiceprezeska Kongresu Kobiet.
Więcej
    Komentarze
    to zadna rekonstrukcja pis-rzundu! to ta kacza miernota+nieudacznik pozbyl sie jedynego ministra, ktory mial pojecie o finansach w Polsce i zaakceptowal tez fakt, ze podatek handlowy jes nielegalny!! poza tym p. szalamacha mowil otwarcie o tym, ze nie ma kasy na 500+, a to nie akceptowal ta kacza miernota i nieudacznik!! a poza tym reszta miernot i nieudacznikow jest dalej w pis-rzundzie! a zaostrzenie przepisow o aborcji jest szczgolnym wyrazem pogardzania kobietami w Polsce i brakiem poszanowania dla ich wartosci etycznych przez tzw pis-rzund!!!
    już oceniałe(a)ś
    8
    7
    Mieszkam pod biegunem czyli w Szwecji- pozycja kobiet katastrofalna i wytworzyła agresywna działalność polityczna. Szwedzkie baby nie wpadły na pomysł, ze mąż może być partnerem. Mam nadzieje, ze czarny poniedziałek to będzie zwycięstwem nas wszystkich- rodziców, dziadków, ciotek, przyjaciół naszych bachorow nawet tych nienarodzonych. A śliczna demokratyczna Rzeczpospolita słówkiem nie wspomina. Głupia gadzinówka
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Obywatelskie nieposłuszeństwo jest to świadomy, otwarty, dokonany bez użycia przemocy, akt złamania obowiązujących norm prawnych przez obywateli, który ma doprowadzić do zmiany niesprawiedliwych przepisów prawa i związanych z nimi decyzji władz. Protestujący zakładają przy tym gotowość do spokojnego przyjęcia wszelkich grożących im za to represji. Tak brzmi definicja obywatelskiego nieposłuszeństwa. Znamy wielu sławnych ludzi, którzy stosując obywatelskie nieposłuszeństwo przeciwstawiali się prawu. Pierwszymi i najczęstszymi przykładami tego procederu była odmowa płacenia podatków, czego prekursorem jest Henry David Thoreau. Odmówił płacenia podatków na wojnę prostestując przeciw niewolnictwu, prześladowaniu i przeciw amerykańskiej inwazji na Meksyk. Znana jest również historia Mahatmy Gandhiego, który walczył o niepodległość Indii, właśnie sposobami obywatelskiego nieposłuszeństwa (demonstracje, pochody, odmowa posłuszeństwa władzom). Jednak miał też inne cele takie jak walka o prawa dla robotników i chłopów. Ważną postacią w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa jest Martin Luther King, Afroamerykanin, który walczył o prawa dla czarnej ludności USA. Sławne stały się organizowane przez niego strajki okupacyjne (tzw. sit-ins), podczas których Murzyni zajmowali miejsca przeznaczone dla Białych. W historii naszego kraju również można znaleźć wiele przykładów obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ze starszej historii warto wspomnieć Tadeusza Rejtana, który sprzeciwiając się konfederacji okupował salę sejmową, czy nawet tarasował przejście własnym ciałem. Istnieją różne rodzaje obywatelskiego nieposłuszeństwa. W czasie stanu wojennego ludność polska starała się protestować poprzez noszenie czarnych ubrań czy przypinanie sobie małych oporników (jako symbol oporu przeciw władzy). Nawet młodzież w naszym wieku protestowała. Każdego trzynastego dnia miesiąca na długiej przerwie w szkole nikt nic nie mówił, panowała cisza. Trudno to sobie wyobrazić by w dużej szkole na przerwie było cicho jak makiem zasiał. Znany jest również protest wielkich aktorów tamtych czasów – po prostu nie występowali w telewizji. Kiedy jakaś znana osoba opowiedziała się publicznie za stanem wojennym zwykli ludzie okazywali jej pogardę. Tak było w przypadku pisarki Haliny Auderskiej. Dzień po oficjalnym oświadczeniu znalazła pod drzwiami swojego mieszkania swoje książki. Ludzie po prostu je odnieśli. Robotnicy w Stoczni Gdańskiej przyjęli formę protestu bardziej otwartą. W sierpniu 1980 roku rozpoczęły się strajki. Po pewnym czasie do stoczniowców zaczęły się przyłączać inne zakłady (np. tramwajarze). To wydarzenie zakończyło się podpisaniem porozumienia między stoczniowcami a partią. Był to początek Solidarności – pierwszego wolnego związku zawodowego. Głodówka też jest rodzajem obywatelskiego nieposłuszeństwa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    I znowu ciekawa rozmowa, bez spisania dla "nie oglądających" Jesteście BEZNADZIEJNI!!! Dlaczego konkurencja, która jest telewizją, na swoim portalu, potrafi dać i pełen tekst i filmik? Dlaczego wam się nie chce?
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    Popieram tę akcję, ale obawiam się, że znowu skończy się na protestach kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy osób. Gdzieś zgubiliśmy ten 'gen wolności'. We Francji czy w Niemczech, po planach procedowania takiej ustawy następnego dnia przed parlamentem byłoby dwa miliony wkurzonych obywateli.
    już oceniałe(a)ś
    10
    12