'Batory' to jeden z najsłynniejszych polskich statków, który wszedł do służby w 1936 roku i pływał przez 33 lata. Statek nazywany był też 'Lucky Ship', czyli 'Szczęśliwy Statek', bo taki przydomek zyskał dzięki wychodzeniu cało z wielu niebezpiecznych sytuacji. 'Batory' jak i będący jednostką bliźniaczą MS Piłsudski, miały być ekskluzywnymi ambasadorami kultury polskiej.

Statek mógł przewozić 760 pasażerów i 1200 ton ładunku. Posiadał 7 pokładów użytkowych w których mieścił się pokład słoneczny, łodziowy oraz spacerowy. Nad wystrojem 'Batorego' czuwała Podkomisja Artystyczna w której skład wchodzili: Wojciech Jastrzębowski, Lech Niemojewski, Tadeusz Pruszkowski i Stanisław Brukalski. Znaczenie polskiego statku w kontekście historii sztuki zostało przypomniane w trakcie wystawy 'Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904-1944'.

'Batory' znany był z tego, że biesiady na nim zaczynały się zaraz po wyjściu z portu. Załoga była permanentnie pijana. Podczas rejsu do Kanady jeden z członków załogi wpadł na pomysł, aby założyć na statku oddział Towarzystwa do Walki z Alkoholizmem. Pomysł bawił wszystkich zebranych, ale nikt nie zagłosował przeciw.


O legendzie 'Batorego' przeczytaj więcej w artykule Bożeny Aksamit

Więcej
    Komentarze