Podczas smoleńskiej miesięcznicy prezes PiS potępił antysemityzm. To jednak tylko słowa, bo pod rządami jego partii antysemityzm, nacjonalizm i zakłamywanie historii mają się wyjątkowo dobrze.
Po roku 1989 my, Polacy, mówiliśmy o naszej historii otwarcie i bez zakłamania. Również o sprawach dla nas trudnych i bolesnych.
Oskarżenia o poniżanie Polski, nagonka na historyków, zorganizowany "gniew ludu", narracja o polskim bohaterstwie, spór o obozy zagłady. Wszystko to już było - pół wieku temu. Tamta fala antysemityzmu wstrząsnęła cywilizowanym światem. Dzisiaj...
Pięciu policjantów z komendy w Siedlcach zostało skazanych za znęcanie się nad trzema młodymi mężczyznami podczas zatrzymania w sierpniu 2012 r. Sprawę tortur ujawniła "Wyborcza".
Po roku 1989 r. Polska była jedynym krajem Europy Wschodniej, który rzetelnie rozliczał się z własną historią. Również z jej ciemnymi kartami.
Walczy z aferzystami, pomaga samotnym matkom i bitym zwierzętom, dba o dzieci, przywraca godność narodowi - kim jest ten człowiek? To minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Główny bohater afery reprywatyzacyjnej w Warszawie twierdzi, że koordynator służb specjalnych, jego zastępca i szef CBA chcieli zrobić z niego informatora, a wcześniej namawiali na wspólne interesy.
Ton IPN-owi nadają dziś historycy o poglądach prawicowych. Tomasz Panfil ogłosił, że "po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle". W wydawnictwie Mariusza Bechty ukazywały się albumy neonazistowskich zespołów Honor i...
Powołanie Bronisława Wildsteina w skład zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem dowodzi, że w sporze o nowelizację ustawy o IPN rząd nie ma dobrej woli. Nie rozumie też chyba dobrze słowa "dialog".
Zamiast odpowiedzieć na pytania "Wyborczej", rzecznik koordynatora służb specjalnych informuje o naszym tekście prorządowy portal, w którym kiedyś pracował. To złamanie wszelkich standardów relacji pomiędzy mediami a władzą.
Antoni Macierewicz został przewodniczącym podkomisji smoleńskiej społecznie, choć zabrania tego prawo. Czy to fortel prawny z czasów komisji weryfikacyjnej WSI, by uniknąć ewentualnej odpowiedzialności karnej?
Nowelizacja ustawy o IPN zakłada kary za przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów. Nowe prawo ma głównie wymiar propagandowy, ale już zaogniło stosunki Polski z Izraelem.
Przepisy ustawy o IPN, które zaogniły stosunki Izraela i Ukrainy z Polską, są trudne do wyegzekwowania i mają głównie wymiar propagandowy.
Dziennikarka Agnieszka Gozdyra pokazała pełne dane anonima, który groził jej w internecie pobiciem. Reakcja była zadziwiająca. W większości potępiono ofiarę i brano w obronę ujawnionych z nazwiska chamów.
Organizacja o nazwie "Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich" przejęła się reportażem TVN pokazującym prawdę o ruchach faszystowskich w naszym kraju. Dziennikarscy działacze wystosowali do kierownictwa stacji list, w którym z troską pytają, dlaczego...
"Wyborcza" zdobyła wniosek prokuratury w Katowicach, która chciała, by Senat zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora PiS Stanisława Koguta. Może odpowiadać za łapówki sięgające ponad 1 mln zł. Mimo mocnych dowodów w ubiegłym...
- W środę wpłynęło siedem kolejnych zgłoszeń z kandydaturami - poinformowała Kancelaria Sejmu.
Sędzia Teresa Romer w 1983 r. podjęła decyzję o przywróceniu do pracy Jarosława Kaczyńskiego wyrzuconego przez władze za działalność opozycyjną. Czy teraz też by została nazwana "sędzią stanu wojennego"? - pyta prof. Adam Strzembosz.
Protest Sądu Najwyższego - w ostrym oświadczeniu wzywa premiera Morawieckiego do zaprzestania kampanii przeciwko SN i jego sędziom. "Jesteśmy częścią tego samego państwa co Rada Ministrów"- przypominają sędziowie.
Przekonując zachodnich dziennikarzy, jak źli i skorumpowani są polscy sędziowie, premier Morawiecki de facto mówi, jak strasznym krajem jest Polska.
"W Sądzie Najwyższym zasiadają komunistyczni agenci i sędziowie stanu wojennego, sądy nie zmieniły się od czasów PRL, zaś wyroki wydaje się za łapówki" - taki obraz polskiego sądownictwa przekazuje za granicą nowy szef polskiego rządu.
Na sobotniej konwencji PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ostro krytykował odejście z partii jednego z posłów. Ale poselski klub PSL nie przestanie istnieć. Mają do niego przystąpić parlamentarzyści z Unii Europejskich Demokratów.
Odejście Antoniego Macierewicza poprzedziła próba gry aktami komunistycznych służb specjalnych mającymi obciążyć Mateusza Morawieckiego i jego ojca Kornela - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. W sprawie sytuacji w MON interweniowała też Kwatera...
Mija 10 dni od upadku ministrów Antoniego Macierewicza, Jana Szyszki, Witolda Waszczykowskiego oraz Konstantego Radziwiłła. I nic.
Ujawniamy, kto pisze propagandowe "paski" w TVP Info i w "Wiadomościach". To młode dziennikarki - niektóre skończyły szkołę ojca Rydzyka, inne pracowały w komercyjnych portalach i telewizjach. Jest też autorka skandalizującej powieści o mediach.
Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przejmuje kontrolę nad Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Szefem SKW ma zostać Maciej Materka. Z Kamińskim współpracował już, kiedy ten był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Rządowa propaganda chce, byśmy wymianę czterech najbardziej krytykowanych ministrów przyjęli jako rzecz zwykłą w demokracji i "nowe otwarcie". Ale tak nie jest. Zwłaszcza ze względu na ministra obrony Antoniego Macierewicza - postaci dla rządów PiS...
Pełnopłatnego chorobowego, płatnych nadgodzin i korzystniejszego wyliczania emerytur domagają się policjanci od nowego szefa MSWiA. - Chcemy dokładnie tego, co PiS nam obiecał w kampanii wyborczej - mówią.
Smoleńskie miesięcznice są ciekawym zjawiskiem socjologicznym i ważnym barometrem sytuacji w kraju, a przynajmniej w tzw. obozie władzy. Byłem na kilkudziesięciu, więc wiem, co mówię. W czasach rządów PO bywały miesięcznice smutne (np. po...
Antoni Macierewicz został szefem podkomisji smoleńskiej. Na stanowisko powołał go szef MON Mariusz Błaszczak. Ale funkcji posła nie można łączyć m.in. z "zatrudnieniem w administracji rządowej".
Nieoficjalnie: ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma odejść Piotr Bączek, jeden z najbliższych ludzi Antoniego Macierewicza. Zastąpi go kolega ze studiów prezydenta Andrzeja Dudy.
250 tys. podpisów zdobyli organizatorzy akcji przywrócenia obciętych przez PiS emerytur i rent mundurowych. Ich projekt popiera cała opozycja.
Podczas pierwszej po dymisji Antoniego Macierewicza miesięcznicy smoleńskiej prezes PiS chwalił b. szefa MON i prosił zwolenników PiS o zaufanie do "czasem trudnych" decyzji podejmowanych przez jego partię.
Po doniesieniu Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, prokuratura wszczęła śledztwo o znieważenie konstytucyjnego organu przez "Wyborczą".
Poznaliśmy skład gabinetu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji. Oto nowe twarze w rządzie.
Zabiera prezesa Kaczyńskiego na wakacje, gdzie łowią ryby, ubrał go też w słynną biało-czerwoną pelerynkę przeciwdeszczową. Joachim Brudziński został nowym szefem MSWiA.
Mariusz Błaszczak to jeden z najbardziej szkodliwych polityków rządu Beaty Szydło. I najbardziej chwalony przez byłą premier, podczas konferencji podsumowującej dwa lata "dobrej zmiany".
Sędzia Igor Tuleya wysłał już do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posłów PiS, którzy złożyli fałszywe zeznania w sprawie obrad w Sali Kolumnowej. Z prokuratorskich akt, które ujawniamy, wynika, że może chodzić...
Ujawniamy szczegóły afery, która doprowadziła do dymisji szefów BOR i Agencji Wywiadu mianowanych po zwycięskich dla PiS wyborach. Jako świadkowie kłamali podczas przesłuchań i mogli popaść w konflikt interesów - wynika z akt śledztwa o wyłudzenie 2...
Wiele analiz pokazuje, że o zwycięstwie PiS-u w wyborach parlamentarnych zdecydowały głównie dwie obietnice: wprowadzenia programu 500+ i wcześniejszych emerytur. Pierwsza z nich ma sens. Druga jest samobójstwem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.