- Zachód chce rozkołysać sytuację na Białorusi po to, by włączyć nas do swojej strefy wpływów - oświadczył prezydent. Odpowiedzią ma być militaryzacja aparatu państwowego oraz przygotowania do wojny partyzanckiej.
?Mafioso, bogacz, cynik? - tak białoruskie reżimowe media nazywają Alesia Bialackiego, obrońcę praw człowieka sądzonego w Mińsku za rzekome niepłacenie podatków
Nawet siedem lat więzienia grozi szefowi Centrum Obrony Praw Człowieka ?Wiosna? za rzekome niepłacenie podatków. Jego proces rozpoczął się w środę w Mińsku, a dowody przeciwko niemu pomogły zebrać Polska i Litwa.
Najważniejsza instytucja finansowa kraju ma nie zajmować się produkcją mleka oraz ziemniaków i skoncentruje się na polityce finansowej - zdecydował Aleksander Łukaszenka.
Na Białorusi wybuchł pierwszy strajk spowodowany fatalną sytuacją gospodarczą i władze nie czekały długo ze spełnieniem żądań. - Władza panicznie boi się robotniczych protestów i jest gotowa do ustępstw - uważa działacz związkowy Aleksander Jaraszuk
Białorusini nie dowierzają rządowej statystyce i próbują na własną rękę sprawdzić, ile naprawdę zdrożały poszczególne produkty. Pomoc znajdują w internecie
Proces Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka ?Wiasna?, rozpocznie się 2 listopada w sądzie w Mińsku. Grozi mu nawet siedem lat więzienia za rzekome niepłacenie podatków
Jedyny towar, który nie drożeje na Białorusi, to portrety Aleksandra Łukaszenki. Najmniejszy kupimy za 130 rubli - o 10 rubli taniej niż pudełko zapałek
Dlaczego Mińsk drakońsko zaostrzył paragrafy, które można stosować wobec opozycji i środowisk niezależnych? - To pokaz siły i demonstracja, że władza gotowa jest stosować represje - uważa białoruski politolog
Do trzech lat więzienia za nawoływanie do nielegalnych protestów czy przyjmowanie pomocy zagranicznej - Aleksander Łukaszenka szykuje się na niepokoje społeczne, o które przy zapaści gospodarki nietrudno
Blokada internetu, areszty prewencyjne oraz wielka mobilizacja MSW - to recepta Mińska na protesty społeczne. Pomny na efekty arabskiej wiosny prezydent Łukaszenka traktuje antyrządowe protesty jako największe zagrożenie.
Warszawa chce, by granica z Białorusią znów przebiegała pod Mińskiem, a ?wielkim działaczom? marzy się odzyskanie Kresów Wschodnich - mówił na piątkowej konferencji prasowej Aleksander Łukaszenka.
Białoruski parlament przyrównał flashmoby do akcji protestu. Zgodnie z przyjętymi poprawkami każdy, kto chce zorganizować flashmob, musi otrzymać na to pozwolenie lokalnych władz. Inaczej grozi mu do 15 dni aresztu.
Podwyżki dla pracowników budżetówki i kredyt na spłatę odsetek od wcześniej zaciągniętych kredytów - to sposoby białoruskiego rządu na kryzys.
Prezydent Aleksander Łukaszenka ułaskawił kolejnego więźnia politycznego - wolność odzyskał były kandydat opozycji na prezydenta Dzmitryj Us. W tym samym czasie nieznani sprawcy pobili kilku opozycjonistów, w tym uczestnika szczytu Partnerstwa...
Mińsk chce zmusić więźniów politycznych, by poprosili Aleksandra Łukaszenkę o łaskę. Grozi im się śmiercią, gwałtem, okaleczeniem. Ich życie i zdrowie jest w niebezpieczeństwie - alarmuje Iryna Chalip, żona więzionego kandydata na prezydenta Andreja...
Prześladowania mniejszości białoruskiej, wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innych państw i odwoływanie się do ?faszystowskiego reżimu Piłsudskiego? - to obraz Polski w białoruskich reżimowych mediach.
Jeden z kierowników białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka ?Wiosna? Uładzimir Łabkowicz został w niedzielę zatrzymany w Mińsku, gdy demonstrował solidarność z więzionym szefem tej organizacji Alesiem Bialackim.
- Putinowi do niczego nie jest potrzebne wchłonięcie Białorusi. Woli zwiększać wpływy ekonomiczne Rosji na Białorusi - uważa białoruski politolog Dzianis Meljancou.
Kagiebiści jednych torturowali fizycznie, mnie bardziej dręczyli psychicznie. Mówili wprost, że od mego zachowania zależy los żony i dzieci. Na spacerniaku widziałem krew - opowiada były białoruski więzień polityczny, który uciekł na Zachód
Pekin zgodził się udzielić Mińskowi miliard dolarów kredytu, który ma być wykorzystany na wspólne projekty na Białorusi. Do tego dorzuci 10 mln dol. bezzwrotnej pomocy.
Jeden z oskarżonych o dokonanie zamachu w mińskim metrze twierdzi, że ani on, ani jego domniemany wspólnik nie mają nic wspólnego z wybuchem, a ich przyznanie się do winy zostało wymuszone.
Pogłębiający się kryzys zmusił Białoruś do dewaluacji rubla i uwolnienia kolejnych więźniów politycznych. Niezadowolonym emerytom i studentom władze rozdają zapomogi i ulgi
Uczniowie starszych klas szkół w Mińsku będą za darmo pracowali w kołchozach przy zbiorach plonów - zdecydował mer białoruskiej stolicy Mikałaj Ładućka.
Na Białorusi ma powstać nowa służba specjalna, która przejmie większość dochodzeń kryminalnych i będzie podporządkowana prezydentowi. - Łukaszenka robi to, bo obawia zamachu stanu - uważa emerytowany podpułkownik KGB.
Władze w Mińsku szukają w sieci przeciwników Aleksandra Łukaszenki, niektórych aresztują i torturują. - To jest jak prawdziwa wojna - mówi "Gazecie" Wiaczesłau Dzianau z internetowego ruchu "Rewolucja przez sieci społecznościowe".
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że będzie starał się o poprawę stosunków z Zachodem. Zastrzegł jednak, że nie zamierza prowadzić żadnych pertraktacji z białoruską opozycją, co takie zbliżenie wyklucza
Białoruskie władze chcą podzielić majątek narodowy pomiędzy kilkadziesiąt grup interesów, czyli stworzyć grupy-rodziny-klany oligarchiczne. Ma to zapewnić Aleksandrowi Łukaszence utrzymanie władzy - mówi Jarosław Romańczuk, wybitny białoruski...
Za brak mięsa w sklepach odpowiadają Rosjanie, którzy masowo je wykupują. Tak samo byłoby z antybiotykami i viagrą, gdyby nie były na receptę - przekonują rodaków władze w Mińsku
Prezydent Aleksander Łukaszenka obiecał wypuszczenie na wolność wszystkich więźniów politycznych. Przywrócił też do łask zdymisjonowaną wcześniej wpływową zwolenniczkę zbliżenia z Zachodem.
Aleksander Łukaszenka mobilizuje służby specjalne do walki z kryzysem. W ciągu najbliższych czterech miesięcy przeprowadzić one setki kontroli i zmusić bogaczy, by podzielili się dochodami z państwem.
Od wcześniejszego zwolnienia więźniów politycznych uzależnia opozycja udział w okrągłym stole zaproponowanym jej przez Aleksandra Łukaszenkę.
Aleksander Łukaszenka proponuje wszystkim siłom politycznym dialog i wspólne wypracowania strategii wyjścia z kryzysu gospodarczego. Opozycja nie mówi ?nie?.
Jeżeli na Białorusi chcesz kupić mięso albo dewizy, musisz odstać w kolejce. - Dziś, jutro, pojutrze uregulujemy sytuację. Nie gniewajcie się na mnie - tłumaczy się prezydent Aleksander Łukaszenka.
Białoruskie MSW umorzyło postępowanie karne wobec dwóch opozycjonistów oskarżanych o udział w zamieszkach. - To gest wobec Zachodu - komentuje politolog Aleksander Kłaskouski.
Białoruskie służby specjalne coraz chętniej stosują prowokacje mające przedstawić opozycjonistów jako chuliganów, którzy lądują potem w więzieniu za rzekome przestępstwa kryminalne.
Białoruskie media rządowe rozpoczęły kampanię dyskredytacji więzionego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego. Może to oznaczać, że władze chcą surowego wyroku.
Starzejący się Aleksander Łukaszenka nie dopuszcza do władzy młodych i stawia na starych, sprawdzonych towarzyszy. To oznacza, że można zapomnieć o reformach - uważa jeden z przywódców białoruskiej opozycji.
Mąż nie wyjechał za granicę, bo uważał, że nic złego nie zrobił, a jeżeli nawet, to nie może uciekać. Chciał się bronić, pisać skargi, tłumaczyć, zaskarżać - mówi żona Alesia Bialackiego, uwięzionego białoruskiego działacza praw człowieka
Białoruskie media sugerują, że Andrzej Lepper został zabity, a winę za to ponoszą polskie władze. Wspierane przez reżim Aleksandra Łukaszenki organizacje społeczne wydają odezwy i pikietują polskie placówki dyplomatyczne, domagając się uczciwego...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.