Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk i mniejsze gminy namawiają rodziców: ?Nie słuchajcie PiS, poślijcie sześciolatki do szkół?. Apel popierają związki zawodowe
Witold Bańka, minister sportu i turystyki, pochwalił się planami resortu na 2016 r. Jego działania mają skupić się nie tylko na zawodowych sportowcach, lecz także na aktywizacji młodzieży.
Miesięcznik i Fundacja Edukacji "Perspektywy" już po raz 18. nagrodziły najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce. Tytuł najlepszego liceum uzyskało XIII LO w Szczecinie, a technikum - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w...
Jan Klawiter zorganizował w Sejmie konferencję przestrzegającą przed tym, co można znaleźć w szkolnych e-podręcznikach. - Będziemy apelować do minister Anny Zalewskiej, by te niebezpieczne treści z książek usunęła - zapowiedzieli uczestnicy...
Najpierw Ministerstwo Edukacji Narodowej obcięło subwencje na edukację domową, teraz - pod naporem rodziców - stworzy w resorcie zespół zajmujący się tym tematem. - Będziemy rozmawiać - zapewnia Anna Zalewska.
- Los gimnazjów nie jest przesądzony. Decyzje zapadną w czerwcu - mówi minister edukacji Anna Zalewska. Do zespołu ekspertów, którzy będą pracowali nad zmianami w oświacie, zgłosiło się już ponad 400 osób.
Minister edukacji Anna Zalewska 11 stycznia była gościem Polsat News, gdzie mówiła o różnych wariantach zmian w polskiej szkole oraz likwidacji godzin karcianych. Wbrew temu, co mówią samorządowcy, zapewniła też, że w przedszkolach nie zabraknie...
Posłowie PiS nie zgodzili się na wysłuchanie obywatelskie w sprawie sześciolatków, więc organizacje pozarządowe postanowiły zorganizować je samodzielnie. W sobotę o godz. 10 na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się dyskusja z udziałem...
8 stycznia do konsultacji trafił rządowy projekt zmian w Karcie nauczyciela. Zakłada m.in. likwidację już od 1 września tzw. godzin karcianych oraz utworzenie rejestru nauczycieli z karami dyscyplinarnymi.
Po odwróceniu reformy sześciolatkowej samorządowcy twierdzą, że zwolnią nauczycieli, a dla wielu trzylatków zabraknie miejsc w przedszkolach. Politycy i MEN zapewniają jednak, że wszystko będzie dobrze.
8 stycznia do konsultacji trafił rządowy projekt zmian w Karcie nauczyciela, zakłada m.in. likwidację już od 1 września tzw. godzin karcianych, utworzenie rejestru nauczycieli z karami dyscyplinarnymi, a także zmiany w sposobie nagradzania...
To siedmiolatki, a nie sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły, kuratorzy dostaną zaś większą władzę - prezydent podpisał nowelizację oświatową.
Rząd PiS ma problem: likwidując gimnazja, musiałby zamknąć też te katolickie. Ze środowisk kościelnych do resortu edukacji już płyną głosy niezadowolenia.
Samorządowcy ostrzegają, że z powodu zatrzymania sześciolatków w przedszkolach może w nich zabraknąć miejsc dla trzylatków. - Nabór do przedszkoli zacznie się w marcu, więc dopiero za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć, jaka jest sytuacja -...
Tuż przed nowym rokiem minister nauki Jarosław Gowin niespodziewanie zawiesił rekrutację do programu ?Studia dla wybitnych?. Teraz zapowiada: - Nie rezygnujemy z programu, jednak nadamy temu projektowi kształt, który będzie akceptowalny przez...
Sześciolatki w przedszkolach, a nie w szkołach, i pięciolatki w domach, jeśli tak zażyczą sobie rodzice. PiS pracuje też nad innymi projektami, które mogą znacząco zmienić szkoły.
Nauczyciele i nauczycielki wyróżnieni Nagrodą im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" wystosowali list otwarty do polskich władz. Wyrażają niepokój z "powodu naruszenia zasady trójpodziału władzy i praworządności".
Historyk, były kurator i wieloletni wicedyrektor jednej z najlepszych szkół w Polsce 4 stycznia został powołany na stanowisko wiceministra edukacji narodowej. Maciej Kopeć był dotąd wymieniany jako kandydat na zachodniopomorskiego kuratora oświaty -...
Anna Zalewska, minister edukacji, opublikowała nazwiska 26 ekspertów, którzy pomogą jej reformować szkołę. Część z nich wcześniej popierała PiS. Lista jest otwarta.
W sobotę 9 stycznia o godz. 10 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie sześciolatków. Przeprowadzą je organizacje pozarządowe, dla których politycy nie zrobili konsultacji społecznych. Każdy może...
Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, byli w przedszkolach. Dla obecnych uczniów szkół średnich to historia. Jak sobie z nią radzą, sprawdził Instytut Badań Edukacyjnych.
PiS obiecał wyborcom, że będą mieli wybór, kiedy posłać dzieci do szkoły. I mógł tej obietnicy dotrzymać, nie dewastując przy okazji systemu edukacji i budżetów samorządów oraz nie krzywdząc dzieci z biednych, trudnych środowisk.
Prof. Diks to wybitny informatyk związany z Uniwersytetem Warszawskim, wychowawca kilkudziesięciu medalistów międzynarodowych olimpiad informatycznych. - Chodziło o osobę, która kładzie nacisk na edukację jakościową - mówi o jego wyborze minister...
Sześciolatki nie będą już potrzebowały opinii z poradni, by iść do szkoły, ale na życzenie rodziców dzieci będą mogły powtarzać drugą klasę. PiS zaproponowało też zmiany w sposobie wyboru kuratorów. We wtorek w nocy Sejm przegłosował zmiany w...
Posłowie zdecydowali, że to siedmiolatki mają iść do pierwszej klasy. Ale sześciolatki nie będą już potrzebowały opinii z poradni, by iść do szkoły i na życzenie rodziców dzieci będą mogły powtarzać drugą klasę.
PiS proponuje poprawki w projekcie ustawy o sześciolatkach. Posłowie zmienili zdanie m.in. w sprawie orzeczenia z poradni dla sześciolatków urodzonych po 1 września. Jeszcze dziś zmianami zajmą się sejmowe komisje.
Tylko 24 proc. uczniów uważa, że ludziom można ufać w większości sytuacji. - Ale w dużych klasach i z niewielką liczbą lekcji wychowawczych trudno pracować nad zaufaniem - komentują nauczyciele.
Podręcznikowa reforma rządu PO-PSL odciążyła domowe budżety i ograniczyła nieuczciwe praktyki marketingowe wydawców - wynika z raportu NIK.
W poniedziałek 28 grudnia MNiSW opublikowało komunikat o zawieszeniu naboru do rządowego programu, w którego ramach studenci mieli się starać o wsparcie finansowe na najlepszych uczelniach świata.
MEN od 1 stycznia wyraźnie zmniejszy subwencję na edukację domową. A korzysta z niej 3 tys. uczniów.
Państwo na każdego ucznia przekazuje subwencję oświatową - standardowo to ok. 5,3 tys. zł rocznie. Te pieniądze trafiają nie tylko do samorządów, ale również do organizacji pozarządowych czy innych instytucji, które prowadzą szkoły.
Z edukacji domowej korzysta w Polsce ok. 3 tys. uczniów. MEN od 1 stycznia wyraźnie zmniejszy przekazywaną na nich subwencję. Rodzice piszą do minister Zalewskiej i przekonują: "Zabierzcie 3-4 zł na każdego ucznia w Polsce, to da takie same...
Długo pracowałam nad listą osób, które sprawiły, że jestem taką, a nie inną dziennikarką. Rodzice, nauczyciele, wykładowcy, redaktorzy, urzędnicy, politycy - lista osób, które kształtowały mój warsztat, charakter i upór wydłużała się z każdą minutą....
Uczniowie mogą chodzić nie tylko na religię rzymskokatolicką i etykę, ale też na lekcje dla wyznań mniejszościowych. Rodzice nie zawsze o tym wiedzą, a 42 proc. dyrektorów szkół przyznaje, że ich o tym nie informuje.
We wtorek posłowie z komisji edukacji oraz samorządu terytorialnego niespodziewanie zajęli się tematem sześciolatków. - To wykluczenie z dyskusji ponad 20 organizacji społecznych, które chciały brać udział w tej debacie - mówił Rafał Grupiński z PO.
Pilotażowy program nauki kodowania dla najmłodszych uczniów ma się rozpocząć już od września 2016 r., rok później obejmie wszystkich uczniów. W ciągu dwóch lat szkoły mają zostać podpięte do szerokopasmowego internetu.
Pilotażowy program nauki kodowania dla najmłodszych uczniów ma ruszyć już od września 2016 r., rok później zmiany dotkną wszystkich uczniów. W ciągu dwóch lat szkoły mają zostać podpięte do szerokopasmowego internetu. To wspólny projekt ministerstw...
Już prawie 4 tys. szkół w Polsce ma zajęcia z etyki. Najłatwiej o nią w dużych miastach, ale przybywa też szkół wiejskich, w których takie zajęcia są prowadzone - i to nawet wtedy, gdy chętny był tylko jeden uczeń.
Czy Anakin przypomina Juliusza Cezara? Jak po hiszpańsku powiedzieć: "Niech Moc będzie z tobą"? Nauczyciele sięgają po motywy z gwiezdnej sagi na lekcjach języków obcych, fizyki i historii.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.