Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ma zostać ministrem edukacji - doniósł w poniedziałek "Wprost". Jednak z informacji "Wyborczej" wynika, że nie jest najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Anny Zalewskiej.
Przeładowanie nauką i zadaniami domowymi, wszechogarniające zmęczenie - raport przeprowadzony na zlecenie Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, potwierdził to, na co od wielu miesięcy skarżyli się rodzice i nauczyciele siódmoklasistów.
W PiS wiedzą doskonale, jak działa świat. Przeciętny wyborca nie odczułby efektów reformy zawodówek natychmiast, za to 300 zł w portfelu poczuje, i to jeszcze przed wyborami samorządowymi.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zrewolucjonizować szkolnictwo zawodowe, ale nie bardzo wiadomo, kto miałby za to zapłacić.
Tata odprowadza do szkoły, piecze babeczki, wstawia pranie, idzie po zakupy, pomaga w lekcjach, myje łazienkę. Mama zarabia. Dziwne? Zdumiewające? Obyśmy dożyli? A może całkiem normalne?
Dopiero wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmusił Annę Zalewską do publikacji nazwisk 182 osób, które stworzyły podstawy programowe do zreformowanych szkół podstawowych
Dzięki fundacji Przestrzeń dla Edukacji w końcu poznaliśmy nazwiska twórców podstaw programowych. Jej szefowa Iga Kaźmierczyk walczyła o nie z Anną Zalewską przez prawie dwa lata.
Nauczycielska "Solidarność" chce podwyżek i odwołania minister edukacji, grozi też strajkiem. Ale Związek Nauczycielstwa Polskiego - choć ma te same postulaty - jest przekonany, że do strajku nie dojdzie, a sytuacja nauczycieli się nie poprawi.
Jesteście rodzicami wyróżniających się uczniów? Sierpień to miesiąc, w którym można uzyskać atrakcyjne stypendia dla najzdolniejszych.
Co najmniej dziesięciominutowe przerwy, trudne lekcje tylko przed południem, obowiązkowe szkolenia dla nauczycieli szkół branżowych w firmach - minister Anna Zalewska nadal zmienia szkoły.
Dr Sabina Zalewska, kandydatka PiS na stanowisko rzecznika praw dziecka, wcześniej w wątpliwość podawała sens istnienia tego urzędu i kampanii antyprzemocowych. A Sejm Dzieci i Młodzieży uważała za "indoktrynację dzieci w ideologii demokratycznej"
Ustawa nazywana przez Jarosława Gowina "Konstytucją dla nauki" została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że wejdzie w życie już 1 października, choć najważniejsze zmiany na uczelniach czekają nas dopiero w 2019 r.
Do międzynarodowego sukcesu nastoletnich matematyków możemy doliczyć też medale biologów, lingwistów, chemików i fizyków. Tego lata polscy uczniowie doskonale spisują się na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.
Pytamy twórców kryminałów oraz koneserów gatunku czy kryminał ma płeć. Odpowiadają Wojciech Chmielarz, Gaja Grzegorzewska, prof. Zbigniew Mikołejko oraz Alexandra Coelho Ahndoril (A.C.A) i Alexander Ahndoril (A.A.).
Polecamy 17 książek, które uprzyjemnią wam wypoczynek na plaży i pod namiotem. Oto najciekawsze książki tego lata.
Awans zawodowy i premie nauczycieli będą zależały m.in. od tego, czy uczą patriotyzmu, są wolontariuszami, inicjują spotkania i imprezy z rodzicami, cechują się wysoką kulturą osobistą. Co to wszystko właściwie znaczy? To już oceni dyrektor szkoły.
Sejmowa komisja edukacji negatywnie zaopiniowała senacką poprawkę do ustawy Jarosława Gowina, która dawałaby sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotnią pracę na uczelniach.
Podczas prac nad ustawą 2.0 senatorowie zdecydowali, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego będą na uczelniach zatrudniani dożywotnio. Kto i jak zgłosił tę poprawkę?
Senatorowie zdecydowali, że sędziowie - m.in. Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego - będą na uczelniach zatrudniani dożywotnio.
Komendanta z Łowicza, który wsławił się wulgarnymi i homofobicznymi wpisami, czeka sąd harcerski. Związek Harcerstwa Polskiego zapewnia, że jedną z najważniejszych postaw, których uczy, jest szacunek do drugiego człowieka.
Likwidacja gimnazjów nie dotknęła jednej szkoły w Polsce - XIII LO w Szczecinie, gdzie jeszcze niedawno wicedyrektorem był wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Ale inne wybitne licea też szukają sposobów, jak "odzyskać gimnazja".
Oto przyszli jutronauci
Polska reprezentacja na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Rumunii zajęła 9. miejsce. Jan Fornal zdobył złoto i jest 12. najlepszym matematykiem na świecie.
Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych i przedstawicieli środowiska akademickiego proponuje, by nowym rzecznikiem praw dziecka została prof. Ewa Jarosz. - To kandydatura apolityczna - deklarują. O tym, kto zastąpi Marka Michalaka,...
Aż 75 proc. maturzystów dostało zero punktów za wypracowanie na egzaminie z wiedzy o społeczeństwie. Wielu nauczycieli nie ćwiczy z nimi tej umiejętności. Są tacy, którzy piszą przez trzy lata jedno wypracowanie albo nawet żadnego - mówi dr Marcin...
W czwartek późnym wieczorem w obecności garstki posłów Marek Michalak składał sprawozdanie z ostatniego roku swojej pracy. Po wakacjach Sejm wybierze jego następcę.
"Mój syn jest w takim wieku, że gdyby był dziewczynką, to podsunęłabym mu "Anię z Zielonego Wzgórza". Nie zrobię tego, bo nie ma powodu, żeby wizerunek kobiet w jego oczach kształtować na podstawie sentymentalnych powieści" - mówi Agnieszka Graff....
Wicepremier Jarosław Gowin w końcu może odetchnąć z ulgą - jego ustawa reformująca naukę i szkolnictwo wyższe przeszła we wtorek przez Sejm. Przyszłotygodniowe głosowanie w Senacie powinno być już tylko formalnością.
Po odrzuceniu dziesiątek poprawek i wniosków mniejszości posłowie PiS przegłosowali we wtorek w nocy tzw. Ustawę 2.0 reformującą naukę i szkolnictwo wyższe.
Matury nie zdało w tym roku 20,3 proc. uczniów, którzy do niej przystąpili. Średnią znacznie zaniżają technika, gdzie świadectwa dojrzałości nie otrzyma 30,4 proc. zdających.
"W sytuacji niespełnienia naszych żądań 15 września 2018 r. będziemy manifestować swoje niezadowolenie, gorycz i rozczarowanie z prowadzonej polityki oświatowej" - zdecydowała rada krajowa oświatowej "S". Chodzi o pensje, oceny pracy nauczycieli i...
Rośnie liczba uczniów z niepełnosprawnościami w szkołach masowych. - To wyzwanie dla rodziców i nauczycieli - mówi Agnieszka Niedźwiedzka, ekspertka fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego z punktu konsultacyjnego Pomoc dla rodziców.
Od kiedy minister Anna Zalewska objęła rządy i zaczęła reformować polską oświatę, dwukrotnie więcej nauczycieli odeszło na wcześniejsze emerytury. Wydatki państwa na świadczenia kompensacyjne zwiększyły się z 95 mln do ponad 200 mln zł.
Od pierwszego lipca mamy 300 plus. A jak rządy i samorządy wspierają uczniów w innych krajach?
- Gramy do jednej bramki, ta bramka nazywa się ożywianie czytelnictwa - przekonywali wydawców blogerzy książkowi w czasie Big Book Festival. Chcą być traktowani profesjonalnie nie tylko przez swoich czytelników, ale także wydawców właśnie.
Dla niemal 5 mln uczniów rozpoczynają się wakacje - jedne z najdłuższych w historii, bo potrwają aż 73 dni. Koniec roku szkolnego to również czas podsumowania działań minister edukacji Anny Zalewskiej.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister Anna Zalewska musi ujawnić nazwiska osób, które przygotowały podstawy programowe.
"Ulga" Natalii Fiedorczuk to zupełnie inna książka od nagradzanej "Jak pokochać centra handlowe", choć też o kobietach i o trudnych doświadczeniach. - Chciałam sprawdzić się w formule klasycznej powieści - mówi autorka. I powołuje się na Nałkowską...
Wicepremier Jarosław Gowin jest przekonany, że 3 lipca jego ustawa reformująca naukę i szkolnictwo wyższe zostanie - po poprawkach - przegłosowana. Polityczne targi w tej sprawie się jednak jeszcze nie zakończyły.
Na kłopoty - egzorcysta. Polska jest ich zagłębiem, w tej dziedzinie przebijają nas jedynie równie katolickie Włochy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.