Niemal nie straciła władzy w trakcie kadencji. Zmuszono ją do zmiany stylu rządów. Nie potrafiła zbudować politycznego lobby, które zastopowałoby reprywatyzację w Warszawie. Ale i tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewne znów wygra wybory.
Robi wrażenie takiej pucołowatej dziewczynki, ale w rzeczywistości to żelazna baba. Ona uczy się cały czas, nie osiada na laurach - tak 20 lat temu widział ją Lech Falandysz. I raczej się nie pomylił
Rada Warszawy to karna maszynka do głosowania, która nie kontroluje działań prezydent stolicy. Słabość opozycji z PiS i SLD sprawiła, że w radzie regularnie łamane były zasady demokracji.
W miejscu pomnika Czterech Śpiących przy pl. Wileńskim ktoś ustawił wielki kamień z tabliczką ?Ofiarom Majdanu i Operacji Antyterrorystycznej na Ukrainie?. Nikt nie ma jednak pojęcia, jak to się stało.
Listy kandydatów PO na Bemowie osłabione po niespodziewanej dezercji piątki kandydatów. - Rezygnując, wszyscy podali powód osobisty. Ustalamy szczegóły - mówi poseł Marcin Kierwiński, wiceprzewodniczący warszawskiej Platformy.
Hanna Gronkiewicz-Waltz ma pewną trzecią kadencję w ratuszu, PO pozostanie główną siłą polityczną. Na granicy przetrwania w stołecznym samorządzie jest lewica.
Będzie więcej działek oferowanych właścicielom roszczeń do nieruchomości zajmowanych przez szkoły i przedszkola - obiecali urzędnicy podczas warsztatu o reprywatyzacji zorganizowanego przez ?Gazetę Stołeczną?.
Pani widzi, jak ja błyszczę teraz? Ideologia i dekomunizacja to nie będą moje główne zajęcia - mówi Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy.
Przeprowadzki szkół, utrata boisk albo wypłata pieniędzy prywatnym właścicielom. Takie skutki reprywatyzacji grożą Warszawie w najbliższych latach. Na liście oświatowych terenów, które mogą przejść w prywatne ręce, jest już ponad 100 adresów.
Działka w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia, obok pomnika Kopernika, to kolejny grunt dla Macieja Marcinkowskiego. I cena za utrzymanie szkolnego boiska, do którego biznesmen skupił roszczenia.
To już ostateczne: w Śródmieściu nie będzie list Twojego Ruchu, zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wystawi swojej reprezentacji we wszystkich okręgach. Odwołania obu komitetów odrzucił miejski komisarz wyborczy.
- PO i PiS są jak coca-cola i pepsi. Aktywiści to cydr dla koneserów. Ja jestem jak sok jabłkowy: zdrowy, świeży, produkowany lokalnie - przekonuje Piotr Guział.
Tematem tygodnia był dekret Bieruta, czyli przedwyborcze punktowanie rządzącej PO, która obiecała ustawę reprywatyzacyjną dla Warszawy.
Posłowie lewicy składają w Sejmie projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. - Prace nad tekstem trwały od pewnego czasu - informuje Sebastian Wierzbicki, kandydat SLD na prezydenta Warszawy.
Twój Ruch złoży w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy autorstwa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Prawa autorskie nie obowiązują. Skoro tego projektu nie chciała Platforma, wydrukujemy go z naszym logo - mówi Andrzej Rozenek.
Komitet Andrzeja Rozenka nie zebrał wystarczającej liczby podpisów, by wystawić swoich kandydatów do rady dzielnicy Śródmieście. A Sojuszowi Lewicy Demokratycznej nie udało się zarejestrować listy w okręgu obejmującym Stare Miasto i Muranów.
Krzysztof Filipek, niegdyś wpływowy działacz Samoobrony, startuje do sejmiku Mazowsza z listy PiS. Awans zawdzięcza Jarosławowi Gowinowi, który wskazał go jako kandydata Polski Razem.
Zaskakujące kulisy reprywatyzacji gimnazjum przy Twardej. Ratusz dzieli się udziałami ze znanym kupcem roszczeń, biznesmenem Maciejem Marcinkowskim. - Zaczął od kawałka, a zyska wspaniałą działkę - mówi śródmiejski radny Jerzy Budzyn.
Spółka zarządzana przez zaufanych prezesa Jarosława Kaczyńskiego planuje budowę 138-metrowego wieżowca w centrum Warszawy. To niejedyny nieruchomościowy projekt spółki uważanej za finansowe zaplecze PiS.
Należy ogłosić alarm dla miasta Warszawy. Stolica pilnie potrzebuje ustawy reprywatyzacyjnej, która ureguluje nieprzejrzyste dziś zasady zwrotu działek i da narzędzia do obrony nieruchomości niezbędnych do zachowania jej wielkomiejskiego charakteru.
Inwestycje, które odmienią miasto, kontra troska o ?zwykłego człowieka? - tak wyglądają pomysły na Warszawę z równoległych konwencji wyborczych prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) i kandydata PiS Jacka Sasina.
Metro i żłobki Hanny Gronkiewicz-Waltz kontra bezpłatna komunikacja miejska Jacka Sasina - kandydaci PO i PiS na prezydenta stolicy przedstawili program dla Warszawy. Kampanię zainaugurowało też SLD.
Większość jedynek na listach PiS do Rady Warszawy obsadzili obecni radni. W dzielnicach o mandaty będą się m.in. Artur Wosztyl, pilot jaka 40, który wylądował w Smoleńsku, i Filip Frąckowiak, kustosz izby pamięci gen. Kuklińskiego.
Film ?Kick? - bollywoodzka superprodukcja, która była kręcona również w Warszawie - będzie miał kilka specjalnych pokazów w naszym mieście. Zaprasza ratusz.
"Wszyscy tworzymy Warszawę" - pod takim hasłem Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie prowadzić kampanię wyborczą. Na plakatach towarzyszą jej mieszkańcy: pani Lucyna - emerytka, Ania i Szymon - rowerzyści, Kamil - singiel, a także zadowolona rodzina.
Polska dyplomacja traci swoją wieloletnią siedzibę przy Foksal. O pałacyk odebrany dekretem Bieruta upomnieli się przedwojenni właściciele. Urzędnicy ministra Grzegorza Schetyny mają się wyprowadzić do końca roku
- Nie uważam, że Warszawa to fatalnie zarządzane miasto. Ale może być uczciwiej, sprawniej i ambitniej - mówi Andrzej Rozenek. Polityk Twojego Ruchu o stołeczną prezydenturę walczy nie pod szyldem partii, lecz komitetu wyborców.
To będą wybory dekady. Jeśli jako ruchy miejskie je przegramy, stracimy to miasto. Bez organizacji reprezentujących głos mieszkańców rozdzielane pieniądze unijne zostaną zmarnowane - mówi Jan Śpiewak.
PiS rozpoczął kampanię samorządową. Jacek Sasin, kandydat tej partii na prezydenta stolicy, został obrońcą likwidowanego kina Femina, o które dotąd upominali się miejscy aktywiści.
Prawo i Sprawiedliwość kończy konstruować swoje listy wyborcze na wybory samorządowe. Jedną z największych niespodzianek jest to, że Maciej Wąsik, lider klubu PiS w Radzie Warszawy, wystartuje tym razem na radnego Sejmiku Mazowsza.
- Miasto sprawiedliwe i przyjazne ma jednak wektor polityczny. Lewicowy, zielony. Dlatego zajmujemy się jakością usług publicznych, komercjalizacją stołówek czy cenami biletów. Ale jeśli pojawiają się takie tematy jak: sprawa Chazana, dyskryminacja,...
SLD-owskie listy do Rady Warszawy pociągnie głównie partyjny aparat. Urozmaiceniem miał być Bogdan Łazuka. Nawet przyjął wyzwanie, ale potem okazało się, że nie ma w stolicy meldunku.
Sytuacja przed wyborami w stolicy, co przyznają sami politycy PO, układa się po ich myśli. Podzielona prawica i lewica wystawi aż sześć list i tylu kandydatów na prezydenta miasta.
Ruch Narodowy i środowiska pro life idą ze wspólną listą do rady miasta pod szyldem ?Warszawa dla Rodziny? i z patronatem prof. Chazana.
Prof. Bogdan Chazan ma być patronem warszawskiego komitetu wyborczego narodowców i radykalnych przeciwników aborcji.
Prof. Bogdan Chazan został patronem listy koalicji katolicko-narodowej do Rady Warszawy. Komitet organizuje Ruch Narodowy wspólnie ze środowiskami pro life i związanymi z portalem "Fronda".
- Popularność ruchów miejskich bierze się z oczekiwania polityki idealnej. Z punktu widzenia politycznego ruchy miejskie to środowiska niszowe, ale interesujące. Potrafią zwrócić uwagę rządzących na rzeczy ważne. Możemy nie lubić partii...
Warszawska Wspólnota Samorządowa idzie do wyborów jako inicjatywa obywatelska. Liderzy list celowo wycięli więc z życiorysów swoje związki z partiami
Poseł Andrzej Rozenek we wtorek oficjalnie zaprezentował się jako kandydat Twojego Ruchu na prezydenta Warszawy. Nazwa partii będzie w warszawskich wyborach samorządowych zupełnie niewidoczna.
Partia rządząca stolicą zatwierdziła kandydatów na radnych. Wśród nich debiutuje Krystyna Prońko.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.