Kilkaset dzieciaków z różnych województw koczujących na korytarzach, prawie drugie tyle wolontariuszy, trenerów, obsługi... "Odyseję Umysłu należy przełożyć w związku z koronawirusem" - alarmują rodzice.
Dopóki Ministerstwo Zdrowia nie zajęło się koronawirusem, panował względny spokój, a przepływ informacji był płynny i raczej niezakłócony.
W panice przed koronawirusem mieszkańcy wykupują popularny lek na grypę. Lekarze ostrzegają, że na COVID-19 on nie działa i może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Nie ma decyzji w sprawie budowy kopalni węgla brunatnego Złoczew. Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała, że decyzję wyda po wyborach prezydenckich. Ekolodzy: to daje szansę, że Złoczew nie powstanie w ogóle.
Rozmowa z prof. Aleksandrem Garlickim ze Szpitala Uniwersyteckiego.
Po maseczki ochronne do polskich hurtowni medycznych dzwonią z całego świata. Bezskutecznie. Bo jeśli brakuje ich w Chinach, to brakuje wszędzie.
Odwołane wycieczki z Izraela i Włoch do Krakowa, rezerwacje w hotelach i muzeach - koronawirus uderza w branżę turystyczną. Cierpią też polscy turyści, którym zagraniczne hotele i linie lotnicze nie chcą zwracać pieniędzy za anulowane rezerwacje i...
Trzy osoby: dwoje dorosłych i dziecko trafiły do krakowskiego szpitala im. Żeromskiego z podejrzeniem koronawirusa. Wcześniej przebywali we Włoszech. Szpital czeka na wyniki badań. W sumie w Krakowie na obserwacji jest pięć osób.
Strażacy, policjanci i ratownicy medyczni mieli kontakt z pacjentką, która z podejrzeniem koronawirusa trafia do krakowskiego szpitala. Czy oni też są objęci opieką?
W aptekach ich brakuje, w internecie ceny rosną - po doniesieniach o zakażeniach koronawirusem we Włoszech ludzie masowo wykupują maseczki ochronne. Lekarze apelują, że najważniejsze to dbać o higienę i unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami.
Wegetarianizm jako "odchylenie" traktowane jest z dezaprobatą przez szefów kuchni - tak na pytanie o menu bezmięsne odpowiedziała klientom właścicielka krakowskiej restauracji.
Susze, pożary, powodzie, tajfuny, cyklony - to nie są zjawiska nowe. Ale przez zmiany klimatu stają się coraz bardziej ekstremalne, śmiercionośne i coraz droższe.
Regiony górnicze nie chcą stracić unijnych pieniędzy na transformację energetyczną. Jeśli rząd nie poprze celu neutralności klimatycznej do 2050 r., samorządy chcą się o nią starać w konkursach.
Plastikowe opakowania, butelki PET, sprzęty elektroniczne i stare, lakierowane meble wciąż lądują w domowych piecach. Co robić, gdy sąsiad nas truje?
Kraje, które nie przyjęły celu neutralności klimatycznej do 2050 r., dostaną o 50 proc. mniej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - ogłosiła Rada Europejska. Propozycja dla Polski: zamiast 2 mld euro otrzymamy tylko miliard.
Po Krakowie przychodzi czas na kolejne gminy: w Oświęcimiu trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem w gminie. - Musimy zawalczy o zdrowie mieszkańców - przekonuje Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Od roku w szpitalu św. Ludwika stoi najnowocześniejszy aparat RTG dla najmłodszych pacjentów. Jest prawie nieużywany, bo krakowskie ośrodki zdrowia nie chcą z niego korzystać. Po apelach udało się podpisać umowy raptem z 11 spośród 170!
Państwowe spółki utopiły pieniądze w projekcie budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C, która od lat nie miała ekonomicznego uzasadnienia. Węglowa fanaberia byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego kosztowała nas co najmniej 1 mld zł.
Ostrołęka C nie będzie ostatnią elektrownią węglową w Europie, bo... nie powstanie. Państwowe koncerny Enea i Energa zawieszają inwestycję.
Rząd zapowiada zielone światło dla budowy odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie, choć inwestycja oznacza straty dla samego inwestora - państwowej spółki PGE. 3 tys. ludzi straci domy, 33 wsie znikną z mapy Polski, a województwo łódzkie stanie się...
Marszałek Witold Kozłowski torpeduje antysmogowe projekty wicemarszałka Tomasza Urynowicza i zapowiada, że zablokuje przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. budżetów gmin na walkę ze smogiem i obowiązku tworzenia straży gminnych.
Polska produkuje mniej stali, a coraz więcej importuje. Komisja Europejska pracuje nad mechanizmami, które zatrzymają napływ surowca zza wschodniej granicy.
Sezon grzewczy w pełni, a polskie miasta są spowite smogiem. Mieszkańcy coraz częściej mówią "dość" i zastanawiają się, jak ogrzać dom, by nie przepłacić i nie truć siebie i sąsiadów.
Zanieczyszczenie powietrza to najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia - powtarza Światowa Organizacja Zdrowia. A my mamy powód do zmartwienia - na liście 50 najbardziej zasmogowanych miast Europy aż 36 to polskie miasta.
Ciężkie, szarobure kłęby dymów wiszące w powietrzu - zmora polskich miast. Ale czym właściwie są? Skąd pochodzą i dlaczego są niebezpieczne? Co to właściwie jest ten smog?
Najpierw był Kraków, potem Małopolska i kolejne regiony. Dziś uchwały antysmogowe obowiązują już w 11 województwach, a ograniczenia dla złego węgla i przestarzałych pieców wprowadzają kolejne regiony.
Narkotyki, które biorą dzisiaj nastolatki, nie mają wiele wspólnego z tymi, które znali ich rodzice. Dzieci są jak szczury laboratoryjne. Nie wiedzą, co biorą, ale to ich kręci.
Lekceważymy stojącą dziś nad przepaścią psychiatrię dziecięcą. I odbieramy dzieciom szansę na powrót do zdrowia i normalne życie.
Polskie spółki węglowe, PKN Orlen i Poczta Polska pomagają sprzedawać "patriotyczny węgiel". To, czy węgiel jest rzeczywiście polski, budzi wątpliwości.
Nawet troje nastolatków z myślami samobójczymi trafia dziennie na Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dzieci, które nie są hospitalizowane, tygodniami czekają na terapię.
Taką strategię przedstawił wiceminister Krzysztof Mazur na czwartkowym posiedzeniu Senatu, które poświęcone było sytuacji hutnictwa w Polsce. Przyznał jednocześnie, że problemy branży wynikają z błędnego miksu energetycznego
Jeszcze w tym roku małopolskie gminy będą musiały powołać straże gminne, które będą kontrolować spalanie śmieci i zakazanych rodzajów węgla - to propozycja nowego Programu Ochrony Powietrza. Truciciele przestaną być bezkarni?
Albo Polska ogłosi datę odejścia od węgla, albo nici z pieniędzy na transformację energetyczną - Komisja Europejska przedstawiła dziś projekt "mechanizmu sprawiedliwej transformacji". Na wart miliardy euro program mogą liczyć kraje, które odchodzą...
Nawet 1000-krotnie może wzrastać okresowo emisja szkodliwych cząstek przez nowe modele diesla. Powodem jest wyrzucanie zanieczyszczeń podczas automatycznego czyszczenia filtrów DPF. Unijne testy emisji pomijają ten moment.
Problem z doświadczonymi politykami jest taki, że doprowadzili nas do miejsca, w którym dziś jesteśmy - mówił w Krakowie na spotkaniu z mieszkańcami Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP.
Tam nie ma operacji i zabiegów. Ale to nie znaczy, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu i wsparcia. Psychiatria dziecięca jest w głębokiej zapaści - alarmują lekarze. W pomoc włączyła się WOŚP. Sprzęt niedawno dotarł na oddziały.
Zostańcie w domach! - apelują władze australijskich miast. W środę Canberra miała najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. W piątek zagrażający zdrowiu smog wisiał nad Nową Południową Walią. A przed pożarami Australia była jednym z...
Pozbyć się wszystkich "kopciuchów", ograniczyć liczbę starych aut, zacząć kontrolować przemysł - apeluje do rządu Polski Alarm Smogowy, bo walka o czyste powietrze jest nieskuteczna.
Choć w węgiel ładujemy dwa razy więcej pieniędzy niż w OZE, eksperci nie mają wątpliwości: przyszłość jest w zielonej energii.
Nakłady na górnictwo to dziś przede wszystkim zabezpieczanie miejsc pracy. Nie przełożyły się na poprawę sytuacji w branży.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.