Cieszy mnie zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego, ale to tylko drobny krok na drodze do uporządkowania finansowych relacji państwa z Kościołem. Popatrzmy, co jeszcze leży na stole.
Mijający tydzień był dla redakcji "Wyborczej" niezwykle emocjonujący. Tak jak nasze Czytelniczki i nasi Czytelnicy bardzo przeżywamy pierwsze kroki nowego, demokratycznego rządu. Atmosfera jest podniosła, a oczekiwania ogromne.
Mówicie, że płeć w życiu publicznym nie ma znaczenia? No to spójrzcie na te dwa teksty i komentarze pod nimi.
Czy zdrowie społeczeństwa może wygrać z chciwością korporacji? Na ten proces w USA powinien zwrócić uwagę każdy użytkownik serwisów społecznościowych. I każda osoba, która ma bliskich w kryzysie zdrowia psychicznego.
Dużo mówiłyśmy w ostatnich latach o wolności do decydowania o swoim życiu przy okazji aborcji. O eutanazji jest dziwnie cicho. Może dlatego, że osoby, które jej realnie potrzebują, nie mają siły o nią walczyć?
Już od 2015 r., od pierwszej wygranej PiS twierdziłem, że otwieramy drogę do, wiem, że za chwilę się państwo zdenerwujecie, ale jednak - do Grecji. Tam też były dwie partie, które się ścigały na podarki, bo wiedziały, że przez portfel trafia się do...
Najnowsze sondaże pokazują, że szansa opozycji na wygraną w wyborach 15 października rośnie.
Religijni Anglicy nie popadają w taką dewocję jak Polacy. Polski katolicyzm boi się ludzi, chce ich łamać od dziecka. A stosunek Kościoła do kobiet to już jest zupełny koszmar. Rozmowa z Anitą Jean Prażmowską, brytyjską historyczką
Od dzieciństwa po szczyty korporacji tresujemy Polki do siedzenia cicho. Tuż przed wyborami zaczynamy oczekiwać, żeby raptem na chwilę o tej tresurze zapomniały
Straż graniczna, zamiast protestować przeciwko filmowi Holland mogłaby wziąć się za walkę z gangami. Na razie boją się ich przyzwoici ludzie, którzy działają z takich samych pobudek, jak beatyfikowani Ulmowie.
Mnie najbardziej w tym materiale przeraża stworzona przez Rosję techniczno-organizacyjna kuchnia.
Polki nie chcą rodzić dzieci i nie zmienią tego kolejne dopłaty. Przyznaje to oficjalnie nawet PiS przy okazji wyliczania kosztów 800 plus.
Nie oszczędzałam na siłę, po prostu chciałam przypomnieć sobie studenckie czasy. I tak w erze inflacji miałam tydzień jak w raju za mniej niż tysiąc złotych. Wolę to nawet od luksusowego rejsu po Adriatyku.
Właścicielka kota wrzuciła niedawno ogłoszenie o jego zaginięciu. Lokalny obrońca zwierząt skomentował jej post apelem, by powiesić sąsiadkę za majtki na drzewie, żeby się nauczyła zamykać okno. Tak się dziś kłócimy w internecie.
Kobiety w Polsce nie są leczone, jeśli w brzuchu mają święty płód. Tak to sobie wymyślili hierarchowie katoliccy, a od nich przejęli wierni wyznawcy u władzy
Dyktatura upadła w Polsce, gdy miałam 9 lat. Przez dużą część dorosłego życia wierzyłam, że demokracja jest nam dana na zawsze. Dziś wszyscy wiemy, że była to wiara bardzo naiwna.
Ahead of the 2015 parliamentary election, "Wyborcza" has warned that a victory of the nationalist-conservative camp could have disastrous consequences for the state of democracy in Poland. Among the institutions we feared PiS would capture and...
Przed wyborami w 2015 r. w tekście "Stawką tych wyborów jest sama demokracja" ostrzegaliśmy, do czego doprowadzi zwycięstwo PiS. Wśród instytucji, które będą przejęte i upartyjnione, wymieniliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Prognozowaliśmy...
Rok temu skończył się krótki w historii Polski czas, gdy byliśmy krajem niemal wyłącznie jednego języka i jednej religii. Chciałabym bardzo, żeby po wygranej przez Ukrainę wojnie część Ukraińców zdecydowała się zostać z nami na dłużej.
Ostatnie dni i tygodnie były dla nas w "Wyborczej" trudne. Jak wiele polskich firm odczuwamy ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie. Uderzył w nas zwłaszcza ogromny wzrost cen papieru, silnie powiązanych z cenami gazu.
Mam poczucie ostatnio, że teksty piosenek stały się mniej ważne. Nawet Fryderyka chyba nie ma za nie. Jest to gdzieś zostawione, niedoceniane, pomimo że każdy wie, że to ważne - mówi Kuba Kawalec, lider Happysad, wokalista, autor tekstów i...
To był trudny tydzień. Putin groził atomem, a polski rząd przeszedł od słów do czynów w politycznej konfrontacji z Niemcami. Do takich wydarzeń jesteśmy już jednak przyzwyczajeni.
- Jeżeli jest jakaś etyczna nadzieja dla Polski, jeżeli jesteśmy w stanie zbudować społeczeństwo oparte na szacunku i wolności, to podstawą tego może być tylko świeckie państwo i świecka etyka. Dlatego też uważam, że kościół należy nie tylko...
- Mamy mały jubileusz, bo to już 15. Bieg Trzech Kopców. Bieg wyjątkowy, bowiem łączy trzy historyczne miejsca z najpiękniejszymi zakątkami miasta w tle - zachwalają organizatorzy.
Już 4 października premiera spektaklu "Mickiewicz tańczy. Romans wileński" w wykonaniu tancerzy baletowych Cracovia Danza. - Otwarcie sezonu będzie spektakularne. Widowisko wpisuje się w Rok Romantyzmu, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2022...
Trzy nowe szkoły podstawowe, kilka dużych parków lub 30 przegubowych autobusów elektrycznych - to można by sfinansować dzięki dodatkowym 100 mln zł w budżecie miasta, jakie wpłynęły z podatku PIT w 2022 roku. Po raz pierwszy od 2011 zaobserwowano...
"Stop Gender", "Seksedukacja = deprawacja", flagi ruchu Wojciecha Olszańskiego: tak wyglądał przemarsz krakowskich obrońców życia.
"Faszole wyd***ać", "Moje ciało, moja wola", "Choose love" - to tylko niektóre hasła, które pojawiły się w sobotę w Krakowie podczas Antyfaszystowskiego Street Party.
Od ponad 20 lat w Politechnice Krakowskiej działa pierwszy w Polsce symulator jazdy tramwajem. W czwartek, w Dniu bez Samochodu, każdy mógł spróbować, jak to jest być motorniczym.
30 września odbędzie się 16. edycja jednej z największych imprez naukowo-edukacyjnych w Małopolsce: Nocy Naukowców. To noc pełna eksperymentów, doświadczeń, pokazów, wykładów i rozmów, ale też zabawy.
Aktywiści, wędkarze i dziennikarze jasno pokazali przyczyny zatrucia drugiej największej rzeki w Polsce. Kiedy dostaniemy nagrodę obiecaną przez premiera?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.