W sobotni wieczór poszedłem na plac Nowy. Tłum gęstniał z każdą godziną, a kubków po drinkach w donicach przybywało zaskakująco szybko. Między podpitymi młodymi ludźmi turlały się puste butelki po alkoholu. Wielu zamiast w knajpie piło pod chmurką,...
Po awanturze, jaka wybuchła wokół zwolnienia jednego z pracowników krakowskiej Ikei, Państwowa Inspekcja Pracy we wtorek wszczęła w niej kontrolę. Paweł Knut, prawnik z Kampanii Przeciwko Homofobii: - Z formalnego punktu widzenia kontrola PIP jest...
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czyżyny" uruchomiła właśnie 54 panele fotowoltaiczne na dachu swojego bloku, a wspólnota mieszkaniowa z ul. Sołtysowskiej rozgląda się za firmą, która takie panele zamontuje na jej dachu.
Interwencja policji i zgłoszenie do prokuratury, kłódki, łańcuchy, zamknięte wejście i ochroniarze w kominiarkach. Między Gminą Żydowską a fundacją Chabad-Lubavitch wybuchła awantura o synagogę Izaaka.
Magistrat rozważa zrezygnowanie z pokazów fajerwerków podczas Wianków. To reakcja na krytykę, jaka spadła na prezydenta Jacka Majchrowskiego po ostatnim pokazie.
Na giełdzie nazwisk są Krzysztof Szczerski, Jerzy Kwieciński, Adam Bielan, Jadwiga Emilewicz. Kogo PiS zaproponuje nowemu szefowi Komisji i europarlamentowi?
Z wielu pomysłów na budowę kładek pieszo-rowerowych, jakie pojawiły się w Krakowie w ostatnich latach, zrealizowany został tylko jeden. Czy teraz to się zmieni?
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze rozpoczęła akcję przeciwko rozbudowie trasy, która przecina jeden z najdzikszych zakątków Beskidu Niskiego - Dolinę Ciechani. Ekologów wsparli Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman.
Konserwator zabytków chce zapobiec budowie hotelu w ogrodach Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Miejscy urzędnicy nie rozumieją tego ruchu i wskazują: - Na hotel zgodził się poprzedni konserwator.
Na razie oficjalnie tylko radni PO przyznają, że chcą wystartować w wyborach parlamentarnych. Ale giełda nazwisk kandydatów na posłów i senatorów ruszyła we wszystkich klubach.
Policja bada, czy należący do miasta teren Zakrzówka jest należycie zabezpieczony. Zginął tam 14-latek, który skoczył do wody ze skały. W ubiegłym tygodniu zdjęte zostały kłódki na bramach prowadzących na ten teren.
Codzienne patrole policji i straży miejskiej oraz patrol wodny - tak będzie wyglądać kontrola terenu Zakrzówka po tragedii, w wyniku której zginął 14-letni chłopiec. Policja będzie też rozmawiać z miastem, by lepiej zabezpieczyło teren.
W upalne dni lubię chodzić piechotą bulwarami. Ledwie wyjdę na most, a wiatr mnie lekko przewiewa, dając ulgę, zanim znów zanurzę się w rozgrzaną betonową dżunglę po drugiej stronie. Mój ulubiony most im. Piłsudskiego właśnie remontują. Chodzę więc...
"Wyborcza" dotarła do listu, który premier Mateusz Morawiecki wysłał do prezydenta Krakowa w sprawie igrzysk. W korespondencji nie pada odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy rząd pokryje wszystkie koszty organizacji igrzysk europejskich w mieście...
Wprowadzenie systemu kaucyjnego usprawniłoby recykling w Polsce, co pokazały wprowadzone pilotażowo butelkomaty. Minusem takiego systemu są jego wysokie koszty.
Kraków i Małopolska będą gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 r. Rząd się cieszy, ale ani słowem nie wspomina o pieniądzach, bez których nie uda się zorganizować imprezy. Miejscy aktywiści zastanawiają się nad referendum.
Już po raz ósmy aktywiści i ekolodzy spłynęli Wisłą spod Wawelu w kierunku kładki Bernatka. Przy okazji happeningu kolektyw Siostry Rzeki zorganizował pokaz strojów kąpielowych i kąpielówek. Członkinie kolektywu szyły je przez ostatnie dwa miesiące.
Do 30 czerwca będzie jeszcze można nadsyłać propozycje, gdzie i w jakiej formie miasto powinno upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej. "Wyborcza" poznała pierwsze propozycje, z których kilka wydaje się zaskakujących i interesujących.
Kierownictwo krakowskiego portu lotniczego zapowiada, że przebada dokładnie wodę opadową odprowadzaną z portu lotniczego, a potem wybuduje instalację do jej oczyszczania.
Torbę bawełnianą nosimy miesiącami, ale kosztowała planetę litry wody i szmat ziemi pod uprawę bawełny. Torba foliowa równa się mnóstwo chemikaliów - ale czy musimy ją wyrzucać po pierwszym użyciu? Rozmowa z prof. Hanną Żakowską.
Kubki wydawane po wpłaceniu kaucji dla uczestników koncertów, zakaz sprzedaży foliowych namiotów, saszetki z trawy morskiej z wodą dla maratończyków. Organizatorzy plenerowych imprez muzycznych i biegowych robią wszystko, by zredukować tony śmieci,...
Właściciel zabytkowego dworku w centrum Krakowa po latach ciągnącego się remontu zdecydował się sprzedać obiekt. Czeka teraz na propozycję władz Krakowa. Namówiła go do tego radna Małgorzata Jantos.
Przebudowa najsłynniejszego krakowskiego "szkieletora" - przy rondzie Mogilskim - jest na ostatniej prostej. Wiele wskazuje, że znacznie mniejszy "szkieletor", ten z Krowodrzy, niebawem też zniknie z krajobrazu miasta.
Właściciele słynnego biurowca przy rondzie Mogilskim mają jeszcze sześć miesięcy, by dotrzymać umowy z miastem i dokończyć stan surowy zamknięty słynnej wieży. Co stanie się, jeśli nie zdążą?
O donice na placu Nowym toczy się wojna pomiędzy konserwator zabytków a miejskimi urzędnikami. Ale może się okazać, że wkrótce nie będzie o co walczyć: drzewa usychają.
Padł nowy rekord importu odpadów z zagranicy - wynika z danych służb wydających zgody na ich przyjęcie. Branża recyklingowa chce ich jeszcze więcej i narzeka na kontrole. Ekolodzy, wręcz przeciwnie, alarmują: - Nie radzimy sobie z nimi, zamknijmy...
Walka o zagospodarowanie terenów pod łącznicą kolejową na Zabłociu trwa. Jak się dowiedzieliśmy, studenci z całego świata, pod okiem ekspertów z Politechniki Krakowskiej, zaproponowali, jak wykorzystać tę przestrzeń.
Zamiast niszczeć bezużytecznie, gmach Cracovii mógł już przejść remont i służyć jako centrum designu. Biznesowa propozycja dla Muzeum Narodowego i urzędu marszałkowskiego pozostała jednak bez odzewu.
Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie chce, by organizacje pozarządowe opowiadały uczniom, jak zapobiegać ciąży i chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Uważa, że zajęcia, których w szkołach domaga się blisko połowa...
Mamy nadzieję, że jeszcze przyjdzie nam wzruszać się na przemówieniu prezydenta Jacka Majchrowskiego, który otworzy krakowski Marsz Równości. Rozmowa z Wojciechem Piątkowskim i Michałem Niepielskim.
W piątek miejski radny Łukasz Gibała i jego prawnicy złożą doniesienie do prokuratury na prezydenta Krakowa i byłą dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Ministerstwo Kultury i Muzeum Narodowe nie mają pomysłu ani pieniędzy na remont zabytku. Miejski konserwator twierdzi, że dyrekcja MNK do tej pory nie przedstawiła koncepcji zagospodarowania dawnego hotelu Cracovia.
W poniedziałek do mediów wyciekło pismo od małopolskiej konserwator zabytków, w którym ta nakazuje przywrócenie na placu Nowym poprzedniego stanu rzeczy i grozi karami, jeśli magistrat się nie zastosuje do tego. We wtorek rano głos w tej sprawie...
Czy ustawienie donic z kwiatami i drzewkami sprawiło, że plac Nowy stał się ładniejszym miejscem? Absolutnie nie. Spękana asfaltowana nawierzchnia, pokryta warstwą tłuszczu - jak straszyła, tak nadal straszy wyglądem. Pomysł urzędników i aktywistów,...
Deweloper rozpoczął remont słynnego zajazdu Pod Kotwicą przy ul. Limanowskiego. Jednocześnie prowadzi negocjacje z konserwatorem zabytków nad przebudową pawilonów przy ul. Węgierskiej.
W Krakowie ciągle mówi się, jak deweloperzy zalewają betonem miasto. Okazuje się, że stawiając osiedle inwestor może wykazać się społeczną wrażliwością: wybudować szkołę, drogę albo przystanek MPK. Musi jednak najpierw tego chcieć. Rozmowa z Jerzym...
- Jeśli pod Wawelem powstanie łącznik tramwajowy, możemy się spodziewać regularnych, ale drobnych drgań. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii nie musimy się martwić, że zostaną zniszczone zabytki - uważa dr inż. Ireneusz Felisiak z Katedry...
"Kleparz" to jeden z najważniejszy planów zagospodarowania dla centrum Krakowa. Właśnie powstał jego projekt, nad którym w magistracie w czwartek debatować będą mieszkańcy i planiści. "Wyborcza" poznała jego zapisy wcześniej.
Mieszkańcy Olszanicy walczą o powiększenie użytku ekologicznego. Władze Krakowa nie chcą się jednak na to zgodzić, bo przez cenny przyrodniczo obszar w przyszłości może przebiegać nowa droga wojewódzka i Trasa Balicka.
Wymiana blisko 400 tys. pieców węglowych miała być dofinansowana z opłaty recyklingowej, a nie wiadomo, czy wymieniony zostanie choćby jeden. Kasa wyciekła, a rząd próbuje łatać prawo i obejmuje opłatą grube foliówki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.