Małopolska konserwator zabytków prof. Monika Bogdanowska potwierdza: "Aleje Trzech Wieszczów są na liście obiektów, które powinny zostać wpisane do rejestru zabytków". Miejscy aktywiści podnoszą obawy, że jeśli do tego dojdzie, to nie zostanie...
Każda wycieczka do marketu i dostawa diety pudełkowej kończy się pełnym koszem na śmieci. Lądują w nim głównie jednorazowe foliówki i plastikowe pudełka. Co je zastąpi?
Stragan na Krupówkach w Zakopanem. Kupuję jednego oscypka za 3 zł. Sprzedawczyni podaje go zawiniętego w torebkę foliową. - To tylko jeden oscypek. Mogę go prosić bez foliówki? - pytam. - Te małe są za darmo. Nic pan nie płaci - odpiera zdziwiona...
Troje byłych pracowników Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zarzuca poważne nieprawidłowości byłemu pracodawcy. W październiku ma ruszyć proces w tej sprawie.
Były pracownik KTOZ alarmował, że jeden z pracowników jest niebezpieczny. Nagrał go, jak telefonicznie zleca pobicie. Inspektor pracuje nadal, a przestraszony informator wyjechał z kraju.
Rada Tatrzańskiego Parku Narodowego debatowała w piątek nad rozbudową infrastruktury narciarskiej na Hali Goryczkowej w rejonie Kasprowego Wierchu. Ekolodzy alarmują: - To plan, by w sercu Tatr trzykrotnie wzrósł ruch narciarski kosztem wycinki...
Minister środowiska i podległe mu służby pomyliły się albo nie chcą podać dokładnych danych pożarów odpadów w Polsce. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki potrafią za to odpady zamienić na "surowce wtórne".
Rozkrzyczany tłum gości, taksówki zatrzymujące się na torowisku, rozbite butelki po alkoholu, nocne bijatyki. Mieszkańcy ulicy Starowiślnej mają dosyć imprez w klubie Shine, które często odbywają się już na chodniku przed lokalem.
Czasu na wyeliminowanie z użytku plastikowych kubków na napoje, sztućców, mieszadełek i słomek coraz mniej. Mimo to w tatrzańskich schroniskach nadal są normą. Na zakopiańskich Krupówkach jest jeszcze gorzej.
To ostatnie dni działalności jednych z najsłynniejszych miejsc na klubowej mapie Krakowa - w połowie września na stałe zamykają się Shakers i Frantic. Co dalej z kamienicą przy Szewskiej 5?
Ten kasztanowiec to piękny, rozłożysty pomnik przyrody. Wyeksponowany jak rzadko które drzewo w Krakowie - pod Wawelem, u wylotu ul. Grodzkiej. Niestety w te wakacje drzewo zostało zdewastowane. Ktoś połamał konary i poobrywał liście, prawdopodobnie...
Opłata recyklingowa (20 gr + VAT) od 1 września objęła też grubsze foliówki. Sklepy nie będą już zabierać całego zysku z ich sprzedaży dla siebie. Producenci torebek: - Efekt dla środowiska będzie odwrotny do zakładanego.
Szpalery drzew przy chodnikach, ścieżka rowerowa od mostu Powstańców Śląskich aż do Poczty Głównej i jednokierunkowa jezdnia dla aut, wyprowadzająca samochody z centrum. Mieszkańcy ul. Starowiślnej mają listę postulatów, którą przekażą władzom...
Bogdan Klich i Dominik Jaśkowiec zwołali konferencję prasową po tym, jak przyszła odpowiedź od ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Minister pisze, że budowa Kanału Krakowskiego może w przyszłości pełnić ważną rolę w...
Kładka Kazimierz-Ludwinów nadal może powstać, ale musi zostać przeprojektowana. Architekci są gotowi zrobić to w każdej chwili i już pracują nad koncepcją. Tylko czy miasto znajdzie pieniądze na nowy projekt?
Po tragedii w Tatrach wraca postulat zdjęcia krzyża, który przyciąga śmiercionośne uderzenia piorunów. Eksperci uważają jednak, że znacznie ważniejszy jest zdrowy rozsądek turystów.
Chcemy wspólnie z miastem wydać oświadczenie, że przepisy uchwały antysmogowej będą przez różne szczeble samorządu jednolicie interpretowane. Na Kraków jako pioniera patrzeć będzie cała Polska i uczyć się tego, co tu udało się zrobić. Rozmowa z...
Tatry. Gwałtowna burza, są ofiary śmiertelne - relacja
Zobowiązanie do wiary w Boga i codziennej modlitwy, a pod spodem miejsce na podpis - to fragment "książki pracowniczej" Energylandii. Właściciele parku tłumaczą: "Cytat nie odnosi się do konkretnej wiary, lecz ma charakter uniwersalny. Ma być...
Kamieniołom Liban to obiekt unikatowy na skalę europejską. Zarząd Zieleni Miejskiej otrzyma za kilka dni dotację z urzędu marszałkowskiego - 31,5 mln zł na rewitalizację i zagospodarowanie go na miejski park. To dobra wiadomość. Dziś kamieniołom...
Miejscy aktywiści ze stowarzyszenia Podgorze.pl pokazali, że nie ma misji beznadziejnych. Dzięki ich staraniom udało się sprowadzić z Warszawy do Krakowa stary neon księgarni przy ul. Kalwaryjskiej.
Pod okiem naukowców z UJ student zinwentaryzował i naniósł na mapę wszystkie lokale i punkty, w których na Kazimierzu alkohol sprzedawany jest nawet do godz. 5 rano. Jest ich bardzo dużo.
"Wyborcza" dotarła do projektu ustawy antyodorowej, której powstanie rząd zapowiada od dwóch lat. Eksperci nie zostawiają na nim suchej nitki: - Zamiast skoncentrować się na intensywności smrodu, autorzy projektu przeliczyli świnie i krowy na...
O tym, że pilotażowo jedna z krakowskich ulic w przyszłym roku zyska chodnik antysmogowy, zdecydowała rada miasta w czerwcu. Na razie jednak nie wybrano ulicy. Tymczasem jeden z deweloperów zapowiada taką inwestycję na ul. Pawiej.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest zainteresowane kupnem Kossakówki - potwierdził w rozmowie z "Wyborczą" jego dyrektor. Jeśli PWM kupi zabytek i go odrestauruje, to miasto wyremontuje plac Kossaka. Decyzja w rękach Ministerstwa Kultury.
Wybory parlamentarne 2019. W sobotę oficjalnie poznaliśmy nazwiska kandydatów komitetu PSL-Koalicja Polska, wspólnej listy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15. W Krakowie jedynką będzie Agnieszka Ścigaj, z kolei lider ludowców Władysław...
Śpią w zatyczkach, bo od wieczora są mimowolnymi uczestnikami hałaśliwych imprez. Nad ranem, gdy już zmęczeni balangą turyści wracają do hoteli, zaczynają się dostawy i sprzątanie. Mieszkańcy Kazimierza pytają: kiedy mamy spać? Rozmowa z Aliną...
Biennale Architektury Kraków 2019 odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE 8-9 października. Jego tematem będzie połączenie zabytkowego centrum Krakowa z bulwarami nad Wisłą.
W Szaflarach śmieją się, że lato w pełni, a oni muszą ciągle zajmować się zeszłorocznym śniegiem. I to dosłownie, bo konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę w sprawie słynnego bałwana - "Skoczusia".
Budowa tramwaju pod Wawelem jest możliwa, ale będzie to przedsięwzięcie wymagające technicznie i zapewne drogie - to główne wnioski koncepcji dla planowanej przez miasto linii tramwajowej, mającej połączyć Filharmonię ze Stradomiem.
Urzędnicy Zarządu Transportu Publicznego przekazali małopolskiej konserwator zabytków koncepcję łącznika tramwajowego między Stradomiem a Filharmonią. Jej opinia będzie kluczowa dla powstania tej inwestycji.
Na Kazimierzu i w Starym Podgórzu kilka drzew zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Dlaczego nikt ich nie wycina? Bo przez kilka miesięcy nie było zgody małopolskiego konserwatora zabytków. Nawet ministerstwo kultury wytknęło urzędnikom bezczynność.
Małżeństwo z Krakowa w czasie wielomiesięcznej podróży po Azji kręci dokument o problemie śmieci. Z ich zagospodarowaniem nie radzą sobie mieszkańcy wysoko położonych wiosek w Chinach, Nepalu i Indiach.
Kuria zadbała o to, by wyraźnie zaznaczyć, po czyjej stronie stoi. Brama wjazdowa, choć zazwyczaj otwarta, na czas protestu osób LGBT i ich sojuszników została zamknięta. Kiedy w sobotę trwał religijno-partyjny wiec, była otwarta na oścież.
Około 3 tys. osób zgromadziło się w sobotę pod krakowską kurią na wiecu poparcia dla abp. Marka Jędraszewskiego. Jego uczestnicy wzywali do walki z "homoherezją" i "hydrą wściekłego antyklerykalizmu". Powoływali się na słowa św. Jana Pawła II.
Na plażach norweskiego archipelagu Svalbard zalegają plastikowe śmieci (w tym z Polski!) i zużyte oprzyrządowanie rybackie. Członkowie Fundacji forScience zebrali i skatalogowali przez miesiąc odpady z 15-kilometrowego odcinka wybrzeża parku...
W miejsce przychodni zdrowia i apteki powstaje kolejny hotel na Kazimierzu. - Zostaliśmy rozparcelowani do innych ośrodków, to kłopot zwłaszcza dla osób starszych - mówią mieszkańcy. Wydrukowali klepsydry i plakaty, chcą zwrócić uwagę na to, jak...
Miłośnicy Krakowa chcą uruchomienia lamusowni, w której gromadzone byłyby zabytkowe elementy wystroju przebudowywanych kamienic. Dziś wiele cennych artefaktów ląduje w kontenerach albo trafiają na aukcje internetowe.
Litwini przynoszą do marketów całe worki pustych butelek i puszek po napojach. Dzięki temu mają czyste lasy, jeziora i plaże, a przy okazji odzyskują pieniądze z kaucji.
Na razie do sądów w Krakowie - w zależności od dzielnicy - wpłynęło od 10 do 33 proc. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości we własność. To poniżej średniej krajowej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.