Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
1 z 21
Premier - Donald Tusk
Pierwszy polityk, który jako lider partii dwukrotnie wygrał wybory do Sejmu i utrzymał stanowisko premiera. Wcześniej wiodło mu się różnie. W 1993 r. z Sejmu zniknął jego KLD, potem Tusk był drugoplanowym politykiem UW i wicemarszałkiem Senatu. W 2001 r. założył PO, od 2003 r. jest jej szefem. W 2005 r. PO była pewna zwycięstw w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, ale podwójnie przegrała z PiS. Czas Tuska nadszedł dopiero po 2007 r.
Waldemar Pawlak (fot. AG)
2 z 21
Wicepremier, minister gospodarki - Waldemar Pawlak (PSL)
Długoletni szef PSL, był już dwa razy premierem. Jako wicepremier odpowiadał m.in. za trudne negocjacje gazowe z Rosją. Zapowiadał deregulację działalności gospodarczej (część się udała). Miewa też niefortunne pomysły - m.in. w trakcie sporu firm z bankami o opcje walutowe domagał się ustawowego unieważnienia opcji. Ostatecznie banki zawierały ugody z firmami.
Fot. Wojciech Olkuśnik
3 z 21
Minister edukacji narodowej - Krystyna Szumilas (dotychczas wiceminister)
Nauczycielka i samorządowiec ze Śląska. Skończyła matematykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, liczne studia podyplomowe. Jako wiceminister odpowiadała za programy, podręczniki, organizację pracy nadzór pedagogiczny i doskonalenie nauczycieli.
4 z 21
Minister finansów - Jacek Rostowski
Według ''The Banker'' najlepszy minister finansów Europy w 2009 r. ''Financial Times'' przyznał mu drugie miejsce w rankingu unijnych ministrów finansów: za politykę, która pozwoliła Polsce jako jedynemu krajowi UE uniknąć recesji. W Polsce wytyka mu się mało stanowcze podejście do walki z deficytem sektora finansów publicznych.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
5 z 21
Minister ds. cyfryzacji i administracji - Michał Boni
Mówią o nim: mózg rządu Tuska albo strażak. Pracował nad najważniejszymi projektami - reformą emerytur mundurowych, negocjował z nauczycielami i celnikami. Opracował raporty ''Polska 2030'' czy ''Młodzi 2011''. Pracował nad programem ''Laptop dla ucznia'' i e-podręcznikami. Oprócz zajęcia się cyfryzacją ma też ograniczyć liczbę urzędników.
Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 21
Minister kultury - Bogdan Zdrojewski
Jego pierwsza kadencja to rekordowe inwestycje w infrastrukturę kulturalną - 4 mld zł, krakowski Kongres Kultury (debata o zarządzania i finansowaniu kultury). Porażka: zamiast nowej ustawy o działalności kulturalnej, Sejm uchwalił kosmetyczną nowelizację. Nie ma tez ustawy o mediach publicznych i Instytucie Adama Mickiewicza.
7 z 21
Minister nauki - Barbara Kudrycka
Zaczęła reformę szkolnictwa wyższego, która wprowadzi m.in. opłaty za drugi kierunek, luźniejsze zasady organizowania kierunków studiów. Przez trzy kadencje do sierpnia 2007 r. była rektorem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku.
8 z 21
Minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak
Politycy PO podkreślają, że należy w partii ''do być może jednoosobowego klubu, który ma dobre relacje z premierem, prezydentem i Schetyną''. Jego pierwsze decyzje po raporcie ds. katastrofy smoleńskiej zyskały uznanie: zlikwidował 36. specpułk odpowiedzialny za wożenie ViP-ów i unieważnił wlokący się przetarg na samolot szkolno-bojowy.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
9 z 21
Minister pracy - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
30-letni lekarz z Krakowa. Od młodości związany z PSL. Syn ministra zdrowia w rządzie Mazowieckiego (to on stworzył KRUS). Deklaruje, że najważniejsza jest walka z bezrobociem. - Sprawdzę, co jest najskuteczniejsze: staże, kursy, szkolenia czy finansowanie nowych miejsc pracy, i na nie będę chciał postawić - mówi ''Gazecie'' Kosiniak-Kamysz.
10 z 21
Minister rolnictwa - Marek Sawicki (PSL)
Pięć lat temu na Akademii Podlaskiej w Siedlcach obronił pracę doktorską z uprawy ziemniaka. Od 1993 r. nieprzerwanie w Sejmie, cały czas w PSL. Kiedy w 2007 r. przejmował resort system dotacji dla rolników groził załamaniem, a Polska była w stanie ''embargowej wojny'' z Rosją. Teraz system działa, rosyjskiego embarga nie ma.
11 z 21
Minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska
Dzięki niej Polska jest prymusem w zyskiwaniu i wydawaniu unijnych pienedzy. Mówi, co myśli. Nie należy do PO. Przed 2007 r. pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Gdy została ministrem, nie traktowała Śląska po kumotersku - gdy nie było na czas dokumentów przy staraniach o unijną dotację na spalarnię śmieci, nie przyznała milionów.
12 z 21
Minister skarbu - Mikołaj Budzanowski
Jedna z najszybszych karier w rządzie PO: zaczynał od małopolskiego urzędu marszałkowskiego, potem doradca polskiej delegacji w Parlamencie Europejskim, od 2008 r. dyrektor departamentu w resorcie środowiska, potem dyrektor w Ministerstwie Skarbu. Od 2009 r. wiceminister. Odpowiadał za trudne sprawy jak klimat, energetyka, ropa, gaz.
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
13 z 21
Minister sportu - Joanna Mucha
Ekonomistka, ma doktorat na KUL. Amatorsko ćwiczyła karate. W PO od ośmiu lat. Po konflikcie z Palikotem (liderem PO w Lublinie) przestała być sekretarzem partii w regionie. Od 2007 r. w Sejmie - mówili o niej odtąd, z racji urody, ''pierwszy cud Tuska''. W ostatnich wyborach - 45 tys. głosów, najwięcej na Lubelszczyźnie. Zna się na ekonomii służby zdrowia.
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
14 z 21
Minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin
Pierwszy minister, który nie jest prawnikiem (jest filozofem). Lider konserwatywnego skrzydła PO. Opracował restrykcyjny projekt ustawy w sprawie in vitro. W kampanii wspierał go dotychczasowy minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, chwaląc starania Gowina zmierzające do uproszczenia prawa. Zapowiada usprawnienie sądów gospodarczych
15 z 21
Minister spraw wewnętrznych - Jacek Cichocki
Chociaż w rządzie nie było stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych, to jako sekretarz kolegium tych służb właściwie taką właśnie funkcję pełnił (teraz nie ma części administracyjnej). Wcześniej szef Ośrodka Studiów Wschodnich. Zaufany premiera.
16 z 21
Minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski
Absolwent Oksfordu, korespondent brytyjskiej prasy w Afganistanie. Po konflikcie z Macierewiczem odszedł z PiS. W poprzedniej kadencji - jedna z twarzy rządu Tuska. Jako szef MSZ doprowadził do znacznej poprawy w stosunkach z Niemcami i Rosją. Wspólnie ze Szwecją stworzył koncepcję Partnerstwa Wschodniego, która ma zbliżyć kraje na wschód od Polski do UE.
Fot. Wojciech Olkuśnik
17 z 21
Minister środowiska - Marcin Korolec (dotychczasowy wiceminister gospodarki)
Bezpartyjny urzędnik, od 2005 r. wiceminister gospodarki ściągnięty do resortu jeszcze przez SLD-owskiego ministra Jacka Piechotę. Absolwent elitarnej francuskiej Ecole National de Administration. Asystent Jana Kułakowskiego pierwszego polskiego negocjatora warunków naszego wstąpienia do UE. Ekspert od spraw klimatycznych
18 z 21
Minister transportu - Sławomir Nowak
Politolog, z zamiłowania polityk. Zaczynał w KLD, potem był w UW, skąd wraz z młodzieżówką, którą kierował, przeszedł do powstającej PO. Przed aferą hazardową szef gabinetu politycznego Tuska. Nic nie wiadomo, by interesował się transportem, w ostatnim Sejmie należał do komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
19 z 21
Minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz
Lekarz pediatra, pracował w szpitalu klinicznym w Szczecinie i pogotowiu ratunkowym. Kiedyś w SdPl i SLD; o PO mówił: ''Jest tak plastikowa, że aż mnie to boli. Nie rozumiem, dlaczego ten plastik tak strasznie podoba się ludziom''. Tuż przed wyborami odszedł z partii Napieralskiego i przeszedł do PO; świetny wynik (ok.102 tys. głosów).
Fot. Łukasz Ogrodowczyk
20 z 21
Pełnomocnik rządu ds. równego statusu - Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Zwolenniczka parytetów na listach wyborczych i współtwórczyni ustawy żłobkowej. Popoiera finansowanie zabiegów in vitro z budżetu. Nie unika wyrazistych opinii: - Zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju - napisała na Facebooku. W wyborach regionalnych poparła Grupińskiego, dlatego uważana jest za stronniczkę Schetyny.
21 z 21
Szef Kancelarii Premiera i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - Tomasz Arabski
Wszystkie komentarze