Fot. Sławomir Kamiński, 'Gazeta Wyborcza'
1 z 32
Sławomir Kamiński z nagrodą główną Grand Press Photo 2019
ZDJĘCIE ROKU i I miejsce w kategorii WYDARZENIA za zdjęcie pojedyncze. Warszawa, sejm. 37. dzień protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Protestujący próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie, lecz straż marszałkowska im to uniemożliwia. Na zdjęciu matka niepełnosprawnego Jakuba Iwona Hartwich w starciu ze strażnikiem.
24 maja 2018
Autor: Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter
2 z 32
I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE - zdjęcie pojedyncze
Kuzyni Tymoteusz i Paweł (mają po 2,5 roku) podczas wakacji, które spędzali na łonie natury w małopolskiej wsi Michalczowa.
22 lipca 2018
Autor: Adam Lach, Napo Images dla 'Newsweek Polska'
3 z 32
I miejsce w kategorii LUDZIE - zdjęcie pojedyncze
Gdańsk. 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przez kilka kolejnych dni Polaków ogarnęły ogromne przygnębienie, zagubienie i żałoba. Na zdjęciu: radni Gdańska po śmierci prezydenta.
17 stycznia 2019
Autor: Rafał Oleksiewicz, Press Focus
4 z 32
I miejsce w kategorii SPORT - zdjęcie pojedyncze
Niemiec David Siegel upada podczas lądowania w drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem.
19 stycznia 2019
Autor: Dominik Werner, Testigo Documentary
5 z 32
I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO - zdjęcie pojedyncze
Skowronki. Pod przyszły przekop Mierzei Wiślanej wycięto ponad 10 tys. drzew. Żeby zdążyć z zakończeniem prac przed okresem ochronnym ptaków, wycinanie prowadzono całą dobę.
19 lutego 2019
Autor: Marta Rybicka
6 z 32
I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA - zdjęcie pojedyncze
Warszawa. Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Ich mamy próbują w jakiś sposób zwrócić im dzieciństwo. Tutaj z wizytą w Galerii Zachęta.
16 lutego 2019
Autor: Waldemar Stube
7 z 32
I miejsce w kategorii PORTRET - zdjęcie pojedyncze
Gniezno. Zofia i Aniela to siostry, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem.
12 grudnia 2018
Autor: Justyna Janus, Wpowiecie.pl
8 z 32
I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE - fotoreportaż
Aleksandria, powiat częstochowski. Jestem mamą Jasia i Amelki. Na co dzień moje dzieci nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej. Ich życie jest 'nudne': pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń. Gdy parę razy usłyszałam: 'Mamo, nudzi mi się!' - moja reakcja była zawsze taka sama: 'Inteligentne dzieci się nie nudzą'. Któregoś dnia syn powiedział mi, że inne dzieci mają normalnych rodziców. Co oznacza, że telefony i komputer są stałym elementem ich życia. Codzienność moich dzieci potrafi być zaskakująca. Czasem zastanawiam się, czy nie robię im krzywdy, odbierając im ten wirtualny świat. Lecz mam nadzieję, że masa wolnego czasu, który dostają w zamian, zostanie kiedyś doceniona.
2015-2019
Autor: Piotr Hukało, Trojmiasto.pl / East News
9 z 32
I miejsce w kategorii WYDARZENIA - fotoreportaż
13 stycznia 2019 roku podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku przemawiający na scenie prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany i kilkakrotnie śmiertelnie ugodzony nożem. W wyniku ran zmarł w szpitalu. Na tydzień tętniące życiem miasto zmieniło swój rytm. Mieszkańcy tłumnie żegnali prezydenta, rozważając przy tym bezsensowną śmierć spowodowaną wewnętrznym sporem politycznym w kraju.
13-17 stycznia 2019
Autor: Maciej Jabłoński, F11 - Studio
10 z 32
I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO - fotoreportaż
Antarktyda. Reportaż powstał podczas antarktycznego rejsu jesienią 2018 roku, autor był członkiem załogi S/Y Selma Expeditions - jachtu, który od kilkunastu lat eksploruje wody Antarktydy.
Pierwsze góry lodowe po sześciu sztormowych dniach w Cieśninie Drake'a.
Autor: Mariusz Janiszewski, 'National Geographic'
11 z 32
I miejsce w kategorii LUDZIE - fotoreportaż
Meksyk. Mimo że prostytucja w Meksyku jest legalna, kobiety zajmujące się tą profesją żyją w skrajnej biedzie. W stolicy powstał pierwszy na świecie ośrodek dla emerytowanych prostytutek.
Casa Xochiquetzal - nazwa tego miejsca została zaczerpnięta od imienia azteckiej bogini piękna.
Autor: Adrian Jaszczak
12 z 32
I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA - fotoreportaż
Piknik Country w Mrągowie. Na to muzyczne święto w północno-wschodnim rejonie Polski przyjeżdża co roku kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów. Festiwal powstał w 1981 roku, gdy kraj pogrążony był w komunizmie. Dla wielu stałych bywalców wydarzenia to sentymentalną podróż do czasów młodości, okresu antysystemowego buntu rodzącego pragnienie obcowania z zachodnią kulturą. Nowe pokolenia wielbicieli Dzikiego Zachodu w ciągu kilku dni mają okazję ubrać kowbojskie stroje, dosiąść konia i poczuć klimat westernu dopełniony muzyką country.
Koncerty w amfiteatrze zaczynają się tuż po zachodzie słońca.
Autor: Maciej Łuczniewski, Agencja Fotograficzna Reporter
13 z 32
II miejsce w kategorii WYDARZENIA - zdjęcie pojedyncze
Bośnia i Hercegowina. Irańskie dziecko stoi owinięte folią termiczną na głównej ścieżce obozu dla uchodźców w Velikiej Kladuąy. Wśród tamtejszych imigrantów jest duża grupa irańskich chrześcijan, którzy uciekli ze względu na prześladowania.
7 sierpnia 2018
Autor: Patryk Ogorzałek, 'Gazeta Wyborcza'
14 z 32
III miejsce w kategorii WYDARZENIA - zdjęcie pojedyncze
Rzeszów. Poseł Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, na chwilę przed wejściem na scenę podczas konwencji programowej partii.
3 września 2018
Autor: Dariusz Madziński, 'Fakty Pilskie'
15 z 32
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE - zdjęcie pojedyncze
Województwo zachodniopomorskie. Figurę Michaela Jacksona na ul. Rzecznej w Tucznie postawiono w lipcu 2018 roku. Nie wszystkim się ten pomysł spodobał - po niespełna miesiącu figurę zniszczono. Jednak w listopadzie Jackson wrócił na swoje miejsce, po renowacji. Instalację artystyczną stylizowaną na przydrożną kapliczkę postawiono na działce gminnej. Stała się atrakcją turystyczną.
2 sierpnia 2018
Autor: Marta Rybicka
16 z 32
III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE - zdjęcie pojedyncze
Naddniestrzańska Republika Mołdawska, Słoboda Raszkowska. Chłopiec z polskiej rodziny mieszkającej w tej republice właśnie miał wypadek. Z grupą dzieci jechał na zajęcia muzyczne, gdy nagle samochód wpadł w poślizg i zderzył się z drugim jadącym z naprzeciwka. Na szczęście dzieci doznały tylko drobnych obrażeń. Na zdjęciu polski ratownik medyczny, który przyjechał w ramach Charytatywnej Akcji Mikołajkowej, ogląda i pociesza chłopca.
15 grudnia 2018
Autor: Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter
17 z 32
II miejsce w kategorii LUDZIE - zdjęcie pojedyncze
Małopolska, Zakliczyn. Bracia franciszkanie z zakonu w Zakliczynie podczas hymnu narodowego przed meczem Polska - Kolumbia podczas Mistrzostw S?wiata w Piłce Noz?nej w Rosji. Polska przegrała 0:3.
24 czerwca 2018
Autor: Mirosław Pieślak, dla 'Faktu'
18 z 32
III miejsce w kategorii LUDZIE - zdjęcie pojedyncze
Gdańsk. Młodzi adepci gry w szachy podczas szkolnego turnieju.
17 listopada 2018
Autor: Szymon Sikora, 'Magazyn Olimpijski'
19 z 32
II miejsce w kategorii SPORT - zdjęcie pojedyncze
Dramatyczny upadek podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie. W konkurencji scratch kobiet na kilka okrążeń przed metą zawodniczki przewróciły się w najbardziej stromej części toru. W kraksie uczestniczyła Polka Justyna Kaczkowska, której przecięty na pół rower szybuje nad Białorusinką i Austriaczką.
27 lutego 2019
Autor: Mikołaj Nowacki, dla 'National Geographic Polska'
20 z 32
III miejsce w kategorii SPORT - zdjęcie pojedyncze
Załoga żaglowca 'Zawisza Czarny' stawia żagle w nocy, na sztormowych falach o wysokości 5-6 m. Był to tygodniowy rejs szkoleniowy z Gdyni do Szwecji i z powrotem. 19 listopada 2018
Kleszczów. Młodzi piłkarze podczas treningu w kompleksie rekreacyjnym Solpark w Kleszczowie. Ta niewielka gmina jest najbogatsza w Polsce ze względu na znajdujące się na jej terenie kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię KWB Bełchatów. KWB Bełchatów została uznana przez Europejską Agencję Środowiska za najbardziej zanieczyszczający powietrze i wodę obiekt w Europie.
27 sierpnia 2018
21 z 32
II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO - zdjęcie pojedyncze
Kleszczów. Młodzi piłkarze podczas treningu w kompleksie rekreacyjnym Solpark w Kleszczowie. Ta niewielka gmina jest najbogatsza w Polsce ze względu na znajdujące się na jej terenie kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię KWB Bełchatów. KWB Bełchatów została uznana przez Europejską Agencję Środowiska za najbardziej zanieczyszczający powietrze i wodę obiekt w Europie.
27 sierpnia 2018
Autor: Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter
22 z 32
III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO - zdjęcie pojedyncze
Warszawa. Uczestniczka Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo 2018.
6 kwietnia 2018
Autor: Franciszek Mazur, 'Gazeta Wyborcza'
23 z 32
II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA - zdjęcie pojedyncze
Warszawa. Najmłodsze adeptki Teatralnej Akademii Musicalu TAM podczas prezentacji - pierwszy raz przed publicznością.
17 czerwca 2018
Autor: Mariusz Forecki, Kulturaupodstaw.pl
24 z 32
II miejsce w kategorii PORTRET - zdjęcie pojedyncze
Poznań. Małgorzata Maciaszek określa siebie jako performerkę. Występuje od kilku lat jako Lola Eyeonyou Potocki w roli drag queen, zarezerwowanej wcześniej dla mężczyzn. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego podczas przygotowań Loli do występu w poznańskim klubie Punto Punto oraz na kilku imprezach 'Twój drag brzmi znajomo'.
15 lutego 2019
Autor: Maciek Nabrdalik, VII Photo dla 'The New York Times'
25 z 32
III miejsce w kategorii PORTRET - zdjęcie pojedyncze
Gdańsk. Paweł Adamowicz w swoim gabinecie. Był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 do 2019 roku. Zmarł 14 stycznia 2019 roku w wyniku ran zadanych mu przez zamachowca podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
30 kwietnia 2018
Autor: Wojciech Grzędziński, dla HolisticNews
26 z 32
II miejsce w kategorii WYDARZENIA - fotoreportaż
Ukraina: Trawnewe, Trojeckie. Wojna na Ukrainie trwa już piąty rok. Początkowo dynamiczny konflikt przerodził się w statyczną wojnę pozycyjną. Mimo porozumień mińskich, mających gwarantować zawieszenie broni, naruszenia rozejmu zdarzają się codziennie. Praktycznie codziennie też w wyniku ostrzałów giną ludzie - wojskowi i cywile.
Worki z piaskiem w ostrzelanym domu w Trawnewe. Został trafiony kilkoma pociskami 14,5 mm wystrzelonymi w kierunku żołnierzy ukraińskich wracających z posterunku. Pociski przebiły framugi, ściany wewnętrzne i komin.
Autor: Piotr Zwarycz
27 z 32
II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO - fotoreportaż
'Śmieci w chmurze' - działania strażaków w woj. śląskim i małopolskim na terenie sortowni, wysypisk śmieci, magazynów z chemikaliami i punktów recyklingu.
Siemianowice Śląskie - sortownia śmieci.
Autor: Adrian Kuśmierek
28 z 32
II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA - fotoreportaż
Wśród Polaków rośnie popularność masowych imprez o charakterze militarnym. Zazwyczaj przybierają formę lokalnych, weekendowych pikników, chętnie odwiedzanych przez całe rodziny. Jednym z głównych odbiorców są dzieci, zaś wydarzenia stają się narzędziem kształtowania ich historycznej świadomości i narodowej tożsamości.
Warszawa. Dziewczynka sprawdza działanie historycznego sprzętu wojskowego podczas imprezy 'Dotknij Niepodległości' w Muzeum Wojska Polskiego.
Autor: Maciek Nabrdalik, VII Photo
29 z 32
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE - fotoreportaż
Ukraina. Życie codzienne mieszkańców zamkniętej strefy Czarnobyla i okolic. Szacuje się, że w wioskach tej strefy na stałe mieszka kilkadziesiąt osób. Bez bieżącej wody, większość bez prądu. Żyją z dala od cywilizacji, choć mieszkają w centrum światowej mapy 'czarnej turystyki'
Maria Prakopowna Zagorna pracuje w polu. Jej pies Mucha zawsze jej towarzyszy. Kupowate skupia największą grupę samosiołów - mieszkańców strefy. Jest tu ich 16, w tym 14 kobiet.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
30 z 32
Sławomir Kamiński z nagrodą główną Grand Press Photo 2019
Sławomir Kamiński odbiera główna nagrodę Grand Press Photo 2019, Warszawa 16.05.2019.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
31 z 32
Grand Press Photo 2019
Gala wręczenia nagród 15. edycji konkursu Grand Press Photo, Warszawa 16.05.2019.
Fot. Adam Burakowski / Agencja Wyborcza.pl
32 z 32
Sławomir Kamiński z nagrodą główną Grand Press Photo 2019
Sławomir Kamiński w dziale foto Gazety Wyborczej dzień po gali wręczenia nagród 15. edycji konkursu Grand Press Photo, Warszawa 17.05.2019.
Wszystkie komentarze