Fot. Zofia Rydet
Zapis socjologiczny 1978-1990, Zofia Rydet
Album "Zapis socjologiczny 1978-1990" zawiera zdjęcia z potężnego, najbardziej ambitnego w polskiej fotografii dokumentalnej cyklu, liczącego sobie 20 tysięcy negatywów (dostępne na stronie zofiarydet.com). Fotograficzka umyśliła dać zapis ówczesnego polskiego społeczeństwa, wciąż bardziej wiejskiego i małomiasteczkowego niż miejskiego.Po latach twierdziła, że jeśli jej prace nie przetrwają artystycznie, to chociaż zostanie solidna etnograficzna robota.
Otóż zdjęcia Rydet przetrwały i dziś robią piorunujące wrażenie, kto wie, czy nie mocniejsze niż w chwili powstania. Rydet celowała w portretach. Najczęściej niemajętni, do tego złapani podczas gospodarskich prac ludzie zostają usadzeni w centrum zdjęcia, statyczni i posągowi. Jak w ikonach tronują w swojej lichej przestrzeni, pełnej przedmiotów, obrazków, makatek, cerat na ścianie udających tapety. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników fotografii.
W sobotę 14 stycznia w audycji "Z półki Nogasia" na wyborcza.pl Wojciech Nowicki opowie o albumie "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990" wydanym właśnie przez Muzeum w Gliwicach.
n/z Podhale, Ludźmierz, 1978
Wszystkie komentarze