Tak jak w maju zeszłego roku Andrzej Duda zaskoczył PiS ogłaszając pomysł, by rozpisać referendum konstytucyjne. Tak teraz PiS zaskoczyło pałac prezydencki. Prawo i Sprawiedliwość pokazało wyniki ankiet w sprawie zmian w konstytucji. Rozesłano je do stu prawników. Opublikowano 13 odpowiedzi. Pierwotnie miały być zaprezentowane w czerwcu 2017. 'Od dziś zaczną się prace nad ewentualnymi założeniami nowej ustawy zasadniczej' - ogłosił szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. PiS utopi pomysł prezydenta refrendum w sprawie ustroju państwa? Co wynika z ankiet? Zobacz materiał Justyny Dobrosz- Oracz.
Więcej
    Komentarze
    jaka nowa konstytucja jak ta obecna jest nie przestrzegana i nie szanowana a poza tym pis w sejmie nie przeforsuje innej bo nie ma większości konstytucyjnej
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Andrzej Duda autorem konstytucji? To tak jakby w Austrii Fritzl miałby być autorem ustawy zapobiegającej przemocy w rodzinie.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    A bu ha ha :) Sprawdźcie sobie te nazwiska, nieźli konstytucjonaliści! Na przykład Arndt to pisowski nominat w Biurze Analiz Sejmowych, z doktoratem z filozofii prawa... Reszta też jakby blisko cukierków :D
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Jak patrzę na kuchcińskiego to mam wrażenie , że widzę pluskwę , z którą wypada zrobić tylko jedno.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Czy mają 2/3 głosów w sejmie ,czy będą próbowali przepchnąć ją nocą pod nieobecność wielu posłów opozycji ?

    Rozdział XII
    ZMIANA KONSTYTUCJI

    Art. 235.

    Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.
    Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.
    Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.
    Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
    Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.
    Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.
    Po zakończeniu postępowania określonego w ust. 4 i 6 Marszałek Sejmu przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej uchwaloną ustawę do podpisu. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    No gdzie są te wyniki ankiet?
    już oceniałe(a)ś
    8
    1