W cyklu 'Czy wiesz, że na co dzień...' szef działu nauka 'Gazety Wyborczej' Piotr Cieśliński wyjaśnia zwykłe i niezwykłe zjawiska z dziedziny matematyki, fizyki czy biologii. W poprzednim odcinku można było się dowiedzieć
skąd się wzięło i ile jest złota na ziemi. W tym odcinku wyjaśnia kto i dlaczego jest promieniotwórczy, nawet w Polsce. Zobaczcie koniecznie nasze wideo!
Wszystkie komentarze
No pewnie, z przejęcia przejęzyczyłem się, tfu, tfu - chciałem powiedzieć 8 tysięcy atomów promieniotwórczych! Rozpada się w naszych ciałach głównie jeden pierwiastek - promieniotwórczy izotop potasu (K-40).
Dziękuję za zwrócenie uwagi,
Piotr Cieśliński
atmosfery po katastrofach w Czernobylu i Fukushimie, a także po nadziemnych próbach jądrowych. Dlaczego warto? Bo gromadzi sią np. w grzybach rozkładających ligninę w drewnie i absorbujących cez przez jego silne podobieństwo chemiczne do potasu. W podgrzybkach jest go szczególnie dużo. Cez 137 ma okres półtrwania ca 30 lat, więc tego czernobylskiego jest jeszcze co najmniej połowa. W dziczyźnie też jest spotykany. Na zdrowie!