W cyklu 'Czy wiesz, że na co dzień...' szef działu nauka 'Gazety Wyborczej' Piotr Cieśliński wyjaśnia zwykłe i niezwykłe zjawiska z dziedziny matematyki, fizyki czy biologii. Tym razem dowiecie się, że słońce ma zaledwie 4,5 mld lat. A kiedy na Ziemi pojawiła się woda? I jak stare są takie pierwiastki jak złoto, uran i wodór? Zobaczcie koniecznie nasze wideo!
Więcej
    Komentarze
    Jakbym chciał oglądać wideo to bym sobie kupił telewizor a nie prenumeratę
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Złoty pociąg to prawda! Nie są też fikcją kręgi zbożowe zrobione przez UFO, ślady Yeti w Himalajach i potwór z Loch Ness. I ta bursztynowa komnata. To już lecę do sklepu po wykrywacz metali. Hurrraaaa! Czy bursztyn to metal nie wiem, ale wiem, że ważny jest szum i nabijanie kabzy właścicielom hoteli i jadłodajni w okolicy.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Z tą kostką o krawędzi 21 metrów to nie całkiem jest tak. Należałoby dodać, że jest to szacunek firmy Thomson Reuters GFMS, która ocenia, że jest ok. 171 tysięcy ton złota. Ale są inne szacunki, np. Gold Standard Institute ocenia, że jest 2,5 mln ton złota (czyli ok. 16 razy więcej). To są spekulacje, a nie dane naukowe. Siłą rzeczy. Zobacz artykuł w serwisie BBC "How much gold is there in the world?"
    @mini1431949116670konto
    no tak, to wtedy dałoby kostkę o krawędzi ok. 50 metrów, też skromnie :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @p.c.
    Dzięki za odpowiedź. Jasne, złota jest mniej niż się wydaje i warto to sobie uświadomić. “All that glisters is not gold — Often have you heard that told" :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mini1431949116670konto
    lekcje angielskiego mocno polecam.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @viesmak
    a ja lekturę Szekspira w oryginale :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0