Zadaniem szefa Rady Europejskiej jest osiąganie konsensusu, a nie zaostrzanie sporu. Tusk reprezentuje UE na zewnątrz, ale nie ma prawa do wydawania jakichkolwiek dyrektyw. Jego wypowiedzi świadczą, że sobie takie prawo uzurpuje. Angela Merkel ma problem - pisze w niedzielnym komentarzu niemiecki ?Die Welt?.

Komentarz, który ukazał się w niedzielę na stronie dziennika, to echa głośnego w Niemczech wywiadu, jakiego Donald Tusk udzielił sześciu europejskim gazetom. Na łamach m.in. "Gazety Wyborczej" ale i niemieckiego "Süddeutsche Zeitung" szef RE mówił w czwartek, że fala uchodźców docierających do Europy jest za duża i trzeba ją ograniczyć.

Ze słów Donalda Tuska wynikało, że domaga się od Angeli Merkel zwrotu w polityce migracyjnej. Szef RE zwracał się o lepszą ochronę zewnętrznych granic UE. Stwierdził też, że procedury rejestracji i sprawdzania uchodźców są ważniejsze od kwestii ich rozmieszczania. On sam dziś nie widzi w Radzie Europejskiej większości na rzecz nowego, obowiązkowego podziału uchodźców.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    No tak, Angela Merkel może samodzielnie kształtować politykę zagraniczną Unii ale szef Rady Europejskiej ma siedzieć cicho. Nawet w gazetach ma się nie wypowiadać. Angela zdecydowała że przyjmiemy wszystkich, to przyjmiecie. Dokładne liczby ilu jaki kraj przekaże przez Tuska.
    @mireon Niemcy wymordowali nam kilka milionów obywateli tylko w ostatniej wojnie .i maja z tego tytułu wyjątkowe prawo zeby nas pouczać Niech najpierw pouczy Israel w ktorego to interesie wywołano kryzys w Syrii .Moze np zasugerować Israelowi zwrócenie Syrii wzgórza Golan .Zobaczymy jakie bedzie larum
    już oceniałe(a)ś
    33
    18
    Najlepsze jest to, że ani jeden z cyztelników "Die Welt" nie zgadza się z autorem. Najwięcej pozytywnych głosów zebrał: Herr Tusk hat vollkommen Recht. Wer sich hier disqualifiziert sind Politiker a la "Wir schaffen das" und unkritische Medienvertreter. "Pan Tusk ma całkowitą rację. Dyskwalifikują się natomiast poltycy a la "uda się nam" (cyt. z Merkel) i bezkrytyczni funkcjonariusze mediów." Nawet NIemcy nie dają się nabrać na to szczucie nia Polskę i kraje regionu, które ma kanalizować negatywne uczucia zachdnich Europejczyków i płynnie przejść w usprawiedliwienie nieuniknionej porażki Merkel. "Zosostaliśmy zdradzeni przez sojuszników, nóż w plecy" i inne sprawdzone brednie.
    @nickt010 To rzeczywiście pewna nowość, że nieliczni Niemcy wyłamują się spod politycznej poprawności. Ale nie łudźmu się - milcząca większość może trochę półgębkiem pomarudzi, a potem grzecznie wykona polecenia władzy.
    już oceniałe(a)ś
    6
    3
    Niemcy mają to swoje osobliwe rozumienie słowa "kompromis"...
    już oceniałe(a)ś
    88
    10
    Styl komentarza redaktora "Die Welt" zdaje się cokolwiek arogancki.
    @odraza1 Die Welt jest w jednej grupie kapitałowej z Faktem.
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    Krytykują Tuska niemieccy Zieloni i jeden czy drugi dziennikarz. To wszystko.
    @vaterunser W niemieckich zielonych 80% czlonkow to turki araby inne obcokrajowcy.
    już oceniałe(a)ś
    11
    6
    Tusk wyraża się wyjątkowo łagodnie. Niemcy, nie mówiąc o Polakach czy Węgrach wyrażają sie o tej "pani" o wiele mniej dyplomatycznie. Przecież ona pogrąża Europę w chaosie i sprowadza na nas same nieszczęścia. Najpierw otwarcie granic UE, teraz 3 mld. € dla Turcji i perspektywa całkowitego zalania Europy Turkami po zniesieniu im wiz. Tragedia.
    już oceniałe(a)ś
    50
    7
    Król jest nagi, i nikomu nie wolno tego zauważyć. Jeden Tusk sie odważył, i od Niemców ciegi zbiera. Wina Tuska!
    już oceniałe(a)ś
    63
    22
    To Merkel ani Hollande nie powinni wypowiadać się na tematy dotyczące wszystkich członków Unii. Po to mamy centralne instytucje unijne aby prezentowały opinie na zewnątrz a nie lokalnych polityków realizujących własne cele. Inaczej Unia nie ma większego sensu w obecnym kształcie.
    już oceniałe(a)ś
    39
    3