"Jak mamy iść spokojnie na Triduum, jak możemy świętować Wielkanoc, jeśli nie myślimy o naszych siostrach i braciach - różnych wyznań i religii, którzy przeżywają dramat? Chrześcijaństwo to też zwracanie się w stronę ubogich, poszkodowanych, słabszych".
Pogarsza się sytuacja uchodźców w Grecji. Wprawdzie ich napływ na razie osłabł, ale organizacje pomocowe się zbuntowały i zapowiedziały wycofanie personelu.
- Nie widzę możliwości, aby w tej chwili do Polski przyjechali imigranci - powiedziała wczoraj premier Beata Szydło.
Unia Europejska zawarła z Turcją w piątek długo negocjowane porozumienie w sprawie uchodźców. Na fanfary jest jednak stanowczo za wcześnie. Porozumienie może chwilowo zmniejszyć napływ imigrantów do Europy, ale niczego nie rozwiązuje na stałe.
Uchodźcy przechodzą na chrześcijaństwo, twierdząc, że to lepsza religia. Urzędy wietrzą jednak podstęp i egzaminują ich z katechizmu.
"Jakie widzi Pan/Pani negatywne aspekty obecności ucznia cudzoziemskiego w szkole?" - zapytało dyrektorów szkół katowickie kuratorium. I dało im do wyboru cztery odpowiedzi, jakby oczywiste było, że obcokrajowiec musi sprawiać kłopoty.
Jak daleko jesteśmy się w stanie posunąć w antyislamskiej histerii? Ofiarą TVP padła niewinna kobieta z trójką małych dzieci, która do Polski przyjechała szukać schronienia przed prześladującym ją dyktatorskim reżimem.
Turcja ustanawia cenzurę, a mimo to jej premier będzie dziś podejmowany w Brukseli, bo UE potrzebuje jego pomocy w kwestii uchodźców.
Bruksela desperacko próbuje ocalić Europę bez granic. Zaproponowała 700 mln euro pomocy dla Grecji i innych krajów przygniecionych kryzysem uchodźczym. Komisja Europejska oszacowała też koszt rozpadu Schengen.
Francuzi demontują obozowisko w Calais. Część imigrantów zgodziła się przenieść do ośrodków pomocy, niektórzy chcą wrócić do swojego kraju. Wielu jednak będzie nadal próbowało przedostać się do Wielkiej Brytanii.
Polacy są niechętni uchodźcom, nie dążą do polepszenia sytuacji mniejszości, a władza nie słucha obywateli - wynika z nowego raportu Amnesty International, w którym organizacja ocenia przestrzeganie praw człowieka na świecie w 2015 r.
Tysiące uchodźców utknęły na granicy macedońsko-greckiej, gdy władze w Skopje zaczęły ograniczać ich wpuszczanie. Rośnie presja na kanclerz Angelę Merkel, by zamknęła granice.
"Nie ma czym się przejmować. Muslimów zawsze możemy zagazować albo spalić w piecach" - mówi uśmiechnięty hitlerowiec. Jego fotografia pochodzi z lat 40. ubiegłego wieku, ale słowa są już całkiem współczesne. Napisał je na Facebooku jeden z młodych Polaków.
14 mężczyzn, w tym Polaków, zatrzymała wczoraj wieczorem szwedzka policja w związku z planowaną napaścią na ośrodek dla uchodźców w miasteczku portowym Nynäshamn. W samochodach niedoszłych napastników funkcjonariusze znaleźli kije, noże, metalowe rury i siekierę.
Joanna Grabarczyk, działaczka akcji HejtStop, stała się celem nagonki zainicjowanej na Facebooku przez Mariusza Pudzianowskiego. Powód - zainteresowała prokuraturę jego obraźliwymi wpisami o uchodźcach. Wielu internautów grozi jej teraz gwałtem i śmiercią
Mieszkańcy Kos nie chcą budowy obozu dla uchodźców. Podobnie jak na innych wyspach - obawiają się spadku wpływów z turystyki.
Angela Merkel udała się do Turcji, by nie dopuścić do zalania Europy przez kolejną falę uchodźców wzbierającą na syryjskim pograniczu. Ankara stawia warunki.
Po raz pierwszy w historii nacjonaliści z Polski, Czech, Słowacji, Włoch, Niemiec i Holandii jednoczą siły w sprawie uchodźców. W sobotę wyszli na ulice Warszawy i wielu europejskich miast, żeby - jak piszą we wspólnej deklaracji - "przeciwstawić się politycznemu islamowi, ekstremistycznym reżimom islamskim i ich europejskim kolaborantom".
Kiedy rząd zaczął budować płot wstydu, w ostatecznym proteście zrzekłam się węgierskiego obywatelstwa - mówi Zsuzsa Nago, wolontariuszka pomagająca syryjskim uchodźcom
Mieszkańcy i władze Calais na północy Francji chcą, by rząd zajął się wreszcie ?dżunglą? - obozem imigrantów. Coraz więcej Francuzów nie chce ich już przyjmować ani łożyć na nich pieniędzy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.