To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
UE dyskutuje o złagodzeniu sankcji gazowych, aby uspokoić Putina, donosi Financial Times. Niemcy, Węgry i kilka innych krajów chcą wznowić dostawy gazu rurociągami. Prawdopodobnie po to, by dać Putinowi wymówkę, by nie wszczął wojny w Ukrainie po ewentualnym zawieszeniu broni.
"Uspokojenie Putina może nie być jedynym celem Europejczyków. Administracja Trumpa i amerykańscy eksporterzy chcą narzucić UE długoterminowe kontrakty na dostawy drogiego LNG, a wznowienie dostaw z Rosji po prostu zniweczyłoby te plany" - pisze FT.
Ukrainiec, który przybył do okupowanej wioski w 2022 roku w poszukiwaniu matki, został skazany na 11 lat więzienia za szpiegostwo. W areszcie był torturowany.
Sąd w Sankt Petersburgu skazał 29-letniego mieszkańca Charkowa Iwana Zabawskiego na 11 lat kolonii o zaostrzonym rygorze za szpiegostwo (art. 276 kodeksu karnego) - donosi portal MediaZona.
Proces odbywał się w trybie niejawnym i oficjalnie szczegóły zarzutów nie są znane. Ukrainiec przekazał notatkę, w której opisał w niej "długie i straszne miesiące w niewoli, kiedy dzień wydawał się rokiem, kiedy bili go co najmniej dwa, jeśli nie trzy razy dziennie". Zabawski pisał także o ciągłym głodzie. "Więźniom wydawano porcje nie większe niż 100–150 gramów". Strona rosyjska przekazała, że "Zabawski przyznał się do wszystkiego".
Rosyjski senator Sulejman Kerimow miał udziały w SpaceX Ilona Muska mimo sankcji.
Jeden z najbardziej wpływowych kaukaskich funkcjonariuszy w Rosji posiadał udziały w SpaceX w latach 2017-2022 - donoszą "Ważne historie".
"To był niewielki udział, trudno uznać to za mocne powiązanie Elona Muska z Rosją. Ale ta historia po raz kolejny otwiera dyskusję na temat tego, w jakim stopniu miliarder, a obecnie urzędnik Elon Musk, jest pod wpływem narracji Putina. Poparł 'plan pokojowy' Putina, regularnie komunikował się z rosyjskim prezydentem i wyłączył satelity Starlink (również należące do SpaceX) nad Krymem, zakłócając operacje Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w "WH".
Sondaże opinii publicznej dowodzą, że pogarsza się społeczny wizerunek Elona Muska - informuje z kolei "Washington Post". Gazeta przywołuje wyniki badania AP-NORC, z którego wynika, że aż 52 proc. respondentów ocenia miliardera negatywnie, a tylko 36 proc. - pozytywnie.
Zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji i były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że cudzoziemcy cierpiący na niebezpieczne choroby lub zażywający narkotyki powinni być natychmiast deportowani z kraju.
"Jednym z najbardziej palących problemów jest sytuacja tych cudzoziemców, u których zdiagnozowano niebezpieczne choroby, a także tych zażywających narkotyki lub środki psychotropowe. Podejście powinno być bardzo proste - należy ich natychmiast wydalić" - podkreślił Miedwiediew podczas spotkania w sprawie poprawy ustawodawstwa migracyjnego, którego fragment został opublikowany na jego stronie w sieci społecznościowej VKontakte.
Rejon Pokrowska. Tyle zostało z rosyjskiego transportera opancerzonego BTR-82A.
"Bezwzględna i przytłaczająca" większość sojuszników NATO uważa, że droga Ukrainy do członkostwa w sojuszu jest nieodwracalna - oświadczyła wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Olga Stefaniszyna.
W ten sposób odpowiedziała na pytanie dziennikarza, który spytał, czy Ukraina i jej sojusznicy w NATO dopuszczają jakiekolwiek ustępstwa w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu w ramach prawdopodobnych negocjacji pokojowych mających na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji.
Bojownicy Batalionu Latającej Czaszki Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy precyzyjnym uderzeniem zniszczyli rosyjski system rakietowy Grad.
"Wrogi Grad został zniszczony precyzyjnym uderzeniem. BM-21 Grad to system strzelania salwą rakietową kal. 122 mm, który stwarza poważne zagrożenie dla naszych ludzi, pojazdów opancerzonych i pozycji. Tym razem jednak ogień zwrócił się przeciwko samemu wrogowi. Operatorzy Latającego Batalionu Czaszka zamienił tę platformę w stertę rozdartego metalu” - napisano.
Ukraina wzywa społeczność międzynarodową, w tym kierownictwo OBWE, do odpowiedniej reakcji na masowe egzekucje ukraińskich jeńców wojennych przeprowadzane przez Rosję.
"Istnieje już wystarczająca ilość dowodów na to, że praktyka egzekucji ukraińskich jeńców wojennych jest planową i systematyczną polityką Rosji. Według Komisarza Praw Człowieka VRU potwierdzono, że od czasu początek inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. 109 z tych przypadków miało miejsce dopiero w 2024 r., co wskazuje, że tendencja Rosji do łamania prawa międzynarodowego normy i zasady prowadzenia wojny pozostają krytyczne i ulegają pogorszeniu” - powiedziała Stała Przedstawicielka Ukrainy przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu Viktoriya Kuvshinnikova podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE.
Walki w rejonie Torecka. Ukraińcy odparli tam zmasowany atak Rosjan.
Prezydent USA Donald Trump zasugerował, że mógł odbyć rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu powiedział, że po katastrofie samolotu na lotnisku w Waszyngtonie, w której zginęli również obywatele Rosji, strona amerykańska była w kontakcie z Moskwą w sprawie przeniesienia szczątków ofiar tragedii.
Kiedy dziennikarze zapytali, czy rozmawiał osobiście z Putinem, Trump najpierw powiedział: „Nie, nie rozmawiałem”, ale potem dodał: „Nie o tym”. Nie podał żadnych innych szczegółów. Kreml jak dotąd nie wydał żadnych oficjalnych oświadczeń na temat możliwych rozmów między dwoma przywódcami.
Wcześniej CNN, powołując się na kompetentne źródła, poinformowało, że Trump poinstruował swój zespół, aby zorganizował rozmowę telefoniczną z Putinem natychmiast po jego inauguracji 20 stycznia. Według źródeł, podczas rozmowy Trump planował zaproponować Putinowi spotkanie twarzą w twarz w najbliższych miesiącach w celu omówienia sposobów zakończenia wojny w Ukrainie.
MSZ Ukrainy wezwało w czwartek na rozmowę ambasadora Słowacji i oświadczyło, że Kijów nie akceptuje wypowiedzi władz w Bratysławie o ingerencji Ukrainy w słowackie sprawy wewnętrzne.
Tuż po tym media podały, że Słowacja wydali obywatela Ukrainy pod zarzutem zagrożenia dla jej bezpieczeństwa.
Ambasadorowi przekazano wyrazy "głębokiego rozczarowania, iż premier Robert Fico występuje obecnie w roli rzecznika Kremla i, nie zważając na członkostwo Słowacji w Unii Europejskiej, podejmuje nielogiczne działania". "Niedopuszczalne są próby rządu Słowacji, aby utrzymać zależność od rosyjskich dostaw surowców energetycznych, pomimo wspólnych wysiłków UE i jej europejskich partnerów, by zmniejszyć taką zależność (...), oraz (niedopuszczalne jest) ignorowanie argumentów strony ukraińskiej, żeby pozbawić Rosję środków do finansowania terroru przeciwko Ukrainie i narodowi ukraińskiemu" – oświadczyło MSZ w Kijowie.
Premier Słowacji Fico, który ostro krytykuje Ukrainę za wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu, we wtorek nazwał ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego "wrogiem Słowacji". W odpowiedzi Zełenski oświadczył, że w sporze wokół gazu z Rosji Fico stoi po stronie Moskwy.
pap
Do 90 rosyjskich organizacji, w tym organizacji pozarządowych i mediów działających na uchodźstwie, zostało pozbawionych amerykańskiego finansowania z powodu decyzji administracji Donalda Trumpa o zamrożeniu pomocy zagranicznej - powiedziało The Moscow Times źródło w Waszyngtonie.
Większość z nich będzie musiała zmniejszyć skalę swojej działalności i zwolnić pracowników. "Niektóre z największych i najbardziej znanych niezależnych rosyjskich mediów i grup społeczeństwa obywatelskiego mogą zostać zmuszone do całkowitego zaprzestania działalności" - powiedział rozmówca gazety.
Jeden z największych rosyjskich portów naftowych nad Morzem Bałtyckim wstrzymał działalność po ataku ukraińskiego drona - donosi Bloomberg.
Według rozmówcy agencji, dostawy w porcie, przez który tankowce eksportują co piątą baryłkę rosyjskiej ropy eksportowej, zostały wstrzymane w środę, 29 stycznia. Stało się to tuż zgłoszeniu o ataków dronów. Celem była najprawdopodobniej przepompownia ropy w Andreapolu, część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego II. W ubiegłym roku przez port eksportowano średnio 650 000 baryłek rosyjskiej ropy dziennie.
Rosja przenosi sprzęt wojskowy z syryjskiego portu Tartus, wynika ze zdjęć satelitarnych - donosi BBC.
Po upadku reżimu Assada w grudniu weryfikowane materiały filmowe pokazały konwoje rosyjskiego transportu poruszające się na północ w kierunku portu. Zdjęcia satelitarne wkrótce ujawniły, że w Tartus przechowywany jest sprzęt wojskowy. Nowe zdjęcia opublikowane przez Planet Labs w środę 29 stycznia pokazują, że znaczna część sprzętu nie znajduje się już w porcie - po tym, jak statki powiązane z rosyjskim Ministerstwem Obrony opuściły Tartus. Nastąpiło to po rozmowach między Kremlem a nowymi władzami w Damaszku.
Rosyjski rząd stwierdził, że w kraju brakuje 140 tys. specjalistów z branży IT.
Rosyjska gospodarka potrzebuje około 100 tysięcy programistów i 40 tysięcy specjalistów od baz danych i sieci - powiedział szef rosyjskiego Ministerstwa Pracy Anton Kotiakow.
Ukraiński minister spraw wewnętrznych przekazał, że akcja ratunkowa w Sumach została zakończona. Tragiczny bilans, to osób 9 zabitych (w tym trzy małżeństwa), 13 osób rannych.
Prokuratura Generalna nazwała atak "rosyjską zbrodnią wojenną - bezpośrednim uderzeniem w cywilów".
Rosyjski Komitet Śledczy ogłosił, że Brytyjczyk, który walczył w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim, będzie sądzony za „terroryzm”.
Obywatel Wielkiej Brytanii James Anderson walczył z ukraińskimi siłami zbrojnymi w rosyjskim regionie Kurska; Moskwa ogłosiła w listopadzie, że został schwytany. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział wówczas, że Londyn zrobi wszystko, co w jego mocy, aby mu pomóc. Komitet Śledczy ogłosił, że śledztwo w sprawie Andersona zostało zakończone. Artykuł, na podstawie którego został oskarżony, przewiduje nawet 20 lat więzienia.
Inwazja na Ukrainę, przestawienie gospodarki na tory wojenne i próba skierowania przepływów handlowych na Wschód doprowadziły koleje rosyjskie do zapaści.
Średnia prędkość techniczna pociągów towarowych w ubiegłym roku spadła do 40,6 km/h - najniższej wartości od 1960 roku tak wynika z oficjalnych statystyk monopolu transportowego. Średnia prędkość na odcinku, która uwzględnia czas spędzony na parkowaniu, spadła do 35,7 km/h.
Zmiany w programie Rodzina 800 Plus mogą źle wpłynąć na sytuację ukraińskich uchodźców wojennych w Polsce - apeluje Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie.
Zmiany dotkną najbardziej takie grupy, jak matki z małymi dziećmi czy osoby z niepełnosprawnością - czytamy w stanowisku Fundacji. "Mogą to być m.in. dzieci pozostające pod opieką emerytów, dzieci przewlekle chore, wymagające stałej opieki czy dzieci z niepełnosprawnością" - wymienia ekspert Fundacji Oleksandr Pestrykow. .
W połowie stycznia kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o prace nad zmianą prawa, aby świadczenia jak 800 plus były wypłacane Ukraińcom, pod warunkiem że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce.