Ukraińcy przeprowadzili drugi w tym roku zmasowany atak dronów na Rosję. Moskwa poinformowała o zestrzeleniu 104 bezzałogowców. Drony wyrządziły kolejne szkody w rosyjskim sektorze energetycznym i wojskowym. Ukraińskie wojsko potwierdziło trafienie w rafinerię ropy naftowej w Kstowie w obwodzie niżnonowogrodzkim. Pojawiają się też nieoficjalne doniesienia o trafieniach w obwodzie twerskim.
Pokaż od:
29 stycznia 22:02

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy w czwartek. 

29 stycznia 21:44

Pożar dwóch budynków w Czernihowie po ataku dronów

W środę wieczorem rosyjskie drony zaatakowały Czernihów - podał Ukrinform. Lokalne władze poinformowały o pożarze dwóch budynków niemieszkalnych ma obrzeżach miasta. Nie ma ofiar. 

29 stycznia 20:54

Swój rosyjski biznes holenderski gigant bankowy chce sprzedać za nieznaną cenę firmie zarejestrowanej w Moskwie dwa miesiące temu. Transakcja wymaga jeszcze zgód administracyjnych.

29 stycznia 19:54

DeepState: rosyjskie wojska zajęły Wełyką Nowosiłkę, ważną miejscowość na wschodzie Ukrainy

Rosyjskie wojska zajęły Wełyką Nowosiłkę, ważną miejscowość w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - przekazał ukraiński projekt analityczny DeepState. Jej zajęcie oznacza, że rosyjskie wojska będą miały możliwość przegrupowania się i działań na innych kierunkach.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podkreślił, że zależnie od tego, gdzie trafią rosyjskie oddziały z Wełykiej Nowosiłki będzie to oznaczać, który kierunek działań jest dla Rosjan priorytetowy.

W niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony podało, że jego siły zajęły tę miejscowość, która wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Strona ukraińska potwierdziła tę informację, ale zaznaczyła, że kontroluje północne obrzeża tej miejscowości.

Według ISW siły rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego po zajęciu Wełykiej Nowosiłki będą miały dogodną pozycję do przegrupowania, ponieważ ta miejscowość jest osłonięta rzeką Mokri Jały, co uniemożliwia wojskom ukraińskim przeprowadzenie szybkiego kontrataku.

Rosjanie będą mogli zachować oddziały w zachodniej części obwodu donieckiego, a zarazem kontynuować natarcie na granicę z obwodem dniepropietrowskim, co - zdaniem analityków - może być istotne przy możliwych negocjacjach o zawieszeniu broni.

Jednocześnie dowództwo rosyjskie mogłoby chcieć zostawić część sił w Wełykiej Nowosiłce, aby związać ukraińskie oddziały ogniem, a resztę sił wysłać na inny odcinek frontu.

Według ISW potencjalnymi kierunkami, gdzie mogą trafić żołnierze rosyjscy są Kupiańsk i Borowa w obwodzie charkowskim oraz Czasiw Jar, Toreck i Pokrowsk w obwodzie donieckim. Ponadto siły rosyjskie nadal starają się wypchnąć Ukraińców z obwodu kurskiego na zachodzie Rosji i do końca przejąć Kurachowe w obwodzie donieckim Ukrainy. Jednocześnie ISW zwraca uwagę, że może zostać wznowiona ofensywa na kierunku zaporoskim.

"New York Times" zaznaczył, że mimo iż zdobycie Wełykiej Nowosiłki nie jest tak znaczące, jak zajęcie Wuhłedaru czy Kurachowego, pokazuje jednak skuteczność rosyjskiej strategii. Polega ona na nieustających atakach małych oddziałów szturmowych, które przeprowadzają manewr okrążający, aby wziąć siły ukraińskie w tzw. kleszcze i zmusić je do odwrotu.

 PAP

29 stycznia 18:57

Reuters: Francja organizuje wspólne spotkanie szefów dyplomacji krajów UE, USA i Ukrainy

Agencja Reutera podała w środę, powołując się na źródła dyplomatyczne, że Francja zaprosiła szefów MSZ Ukrainy, Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na spotkanie na temat Ukrainy 12 lutego. Zaproszony jest też nowy sekretarz stanu USA Marco Rubio.

Nie jest jasne, czy Rubio będzie uczestniczył w rozmowach. 

Dyplomaci, na których powołuje się Reuters, zastrzegli sobie anonimowość, a spotkanie nie zostało oficjalnie potwierdzone.

PAP

29 stycznia 18:43

Źródła w SBU informują o ataku dronów na przepompownię ropy naftowej i na arsenał rakiet w obwodzie twerskim

Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Sił Operacji Specjalnych zaatakowały przepompownię ropy naftowej Andrieapol i arsenał rakietowy w obwodzie twerskim w Rosji - poinformowało Radio Swoboda anonimowe źródło z SBU.  

Według źródła w nocy 29 stycznia służby bezpieczeństwa przeprowadziły wspólną operację mającą na celu uszkodzenie przepompowni Andrieapol, wchodzącej w skład ropociągu BTS-2.

"W wyniku ataku drona na stację uszkodzeniu uległa przepompownia filtracyjna, zbiorniki, rozlały się produkty naftowe oraz wybuchł pożar. Rosjanie musieli nawet zatrzymać główny rurociąg, którym ropa dostarczana jest do terminalu Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim" - podaje Radio Swoboda. 

Jak dodał rozmówca, kolejnym celem dronów był 23. arsenał rakietowy ministerstwa obrony Rosji w obwodzie twerskim.

"Drony uderzyły w sam magazyn i trzy budynki jednostki wojskowej. Lokalni mieszkańcy policzyli ponad 20 eksplozji i informowali w kanałach społecznościowych o ewakuacji ludności" - poinformowały źródła w SBU.

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził oficjalnie, że drony zaatakowały w nocy rafinerię ropy naftowej Niżny Nowogród w Kstowie w obwodzie niżnonowogrodzkim. Na miejscu wybuchł duży pożar. Rafineria dostarcza produktów naftowych dla rosyjskiego wojska - poinformowano. 

29 stycznia 17:47

Szef Centrum NATO o przeciwdziałaniu sabotażom na Bałtyku: będziemy gotowi pod koniec roku

Wciąż budujemy nasze zdolności, przypadki uszkodzenia kabli na Bałtyku są dla nas testem, pełną gotowość operacyjną osiągniemy pod koniec roku - oświadczył w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Żeglugi i Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej NATO kapitan Niels Markussen.

"Mamy już lepszy obraz tego, co dzieje się na Morzu Bałtyckim, możemy znacznie szybciej wymieniać informacje, ale nie możemy jeszcze nikogo powstrzymać przed zrzuceniem i przeciągnięciem kotwicy" - podkreślił Markussen.

Dodał, że zapobieganie to "kwestia pracy kręgów wywiadowczych".

Markussen uczestniczy w konferencji "Arctic Frontiers" w Tromsoe na północy Norwegii dotyczącej przyszłości Arktyki. Forum, które potrwa do czwartku, zgromadziło naukowców, polityków, przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnych społeczności. Tegoroczna edycja poświęcona jest w dużej części bezpieczeństwu.

Szef utworzonego w połowie 2024 roku Centrum Żeglugi NATO wyraził nadzieję, że rozpoczęta w połowie stycznia operacja NATO na Bałtyku będzie pełnić funkcję również odstraszającą. "Stało się tak już przy okazji ostatniego incydentu, gdy w niedzielę doszło do uszkodzenia kabla informatycznego między Szwecją a Łotwą. Firma żeglugowa sama skontaktowała się ze szwedzkimi władzami, mówiąc, że mogła zostać zrzucona kotwica" - ujawnił rozmówca PAP.

Należący do bułgarskiego armatora zarejestrowany na Malcie statek wpłynął w niedzielę na szwedzkie wody terytorialne u wybrzeży Karlskrony, dzięki czemu szwedzka policja wraz ze strażą przybrzeżną mogły zająć statek.

 Markussen przypomniał, że gdy doszło do jednego z pierwszych przypadków uszkodzenia infrastruktury podmorskiej na Bałtyku, kotwica była ciągnięta przez 17 godzin. "To za długo, gdybyśmy mieli zasoby i wiedzę, którą mamy teraz, wiedzielibyśmy o tym incydencie dużo wcześniej i moglibyśmy zapobiec zniszczeniu gazociągu" - zauważył.

W październiku 2023 roku chiński statek NewNew Polar Bear w odstępie kilkudziesięciu godzin najpierw uszkodził w Zatoce Fińskiej kabel telekomunikacyjny, a następnie gazociąg łączący Finlandię z Estonią.

Z Tromsoe Daniel Zyśk / PAP

29 stycznia 16:01

Ukraiński dron pokonał odległość 2 tys. kilometrów

Rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło w środę, że nad regionem Murmańska został zestrzelony ukraiński dron. 

"To pierwszy raz, kiedy dron dotarł do obwodu murmańskiego. To prawie 2 tys. km od ukraińskiej granicy. Ukraińskie drony latają coraz dalej!" - skomentował na platformie X były wiceminister spraw wewnętrznych i były poseł Rady Najwyższej Ukrainy Anton Heraszczenko.

29 stycznia 15:35

Drugi zmasowany atak dronów w Rosji od początku roku. W nocy zestrzelono 104 ukraińskie drony

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w nocy 29 stycznia przechwycono i zniszczono 104 ukraińskie drony w dziewięciu rosyjskich regionach.

To drugi zmasowany atak od początku roku. 24 stycznia ministerstwo poinformowało, że w ciągu nocy zestrzelono 121 dronów.

29 stycznia 15:09

Mapa sytuacji na froncie

29 stycznia 14:00

Donald Trump "ma prawdopodobnie być" w Polsce w kwietniu - przekazał Mateusz Morawiecki.

29 stycznia 14:00

Kijów chciałby odzyskać terytoria okupowane przez Rosję za pomocą presji dyplomatycznej, ale Władimir Putin jest zdeterminowany, aby kontynuować konfrontację wojskową- powiedział Wołodymyr Zełenski w telewizji Fox News.

Ukraiński przywódca powiedział, że po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę Ukraina odzyskała ponad 50 procent terytorium, które okupował Putin, ale nie chce, aby rozlew krwi był kontynuowany.

"Putin obawia się twardej amerykańskiej polityki wobec Rosji, o której mówił prezydent Donald Trump. Ta retoryka prezydenta Trumpa - nie była tylko ostra, była uczciwa i sprawiedliwa. I tego właśnie obawia się Putin. Nie potrzebuje silnego Trumpa wspierającego Ukrainę” - dodał Zełenski.

29 stycznia 13:55

Po prawie trzech latach wojny z Rosją coraz więcej Ukraińców akceptuje możliwość zawieszenia broni , ale pod pewnymi warunkami - donosi CBS News.

Dowódca jednostki specjalnej „Artan” Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony powiedział, że jeśli prezydent USA Donald Trump odetnie dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę, on i jego ludzie będą walczyć dalej, nawet jeśli im się skończy broń. "Jednak nie wszyscy w Ukrainie są nadal tak przekonani. Wielu Ukraińców w rozmowie z dziennikarzami stwierdziło, że pragnie pokoju, ale rozumieją, że "nie da się go osiągnąć bez pewnych warunków".

Ukrainka Jewgienija Putskowa, która straciła na wojnie męża i najstarszego syna, zapytana, czy poprze negocjacje w sprawie zawieszenia broni z Rosją, odpowiedziała, że ​​tak, „ale z gwarancją bezpieczeństwa dla naszego narodu". - Samo zamrożenie linii frontu nic nie da. Bo za kilka lat Rosja ponownie dokona inwazji - powiedziała. 

29 stycznia 13:44

Siły Obronne Ukrainy zniszczyły cztery czołgi i uszkodziły dziesięć kolejnych podczas dwóch styczniowych ataków dronów na magazyn ropy Kombinat Crystal zlokalizowany w Engels w obwodzie saratowskim w Federacji Rosyjskiej - przekazało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, które powołało się na dane wywiadowcze.

29 stycznia 13:33

Moskwa. Brak chętnych na udział w wojnie

Wojskowe biura rekrutacyjne w Moskwie odnotowują gwałtowny spadek zainteresowania podpisaniem kontraktu na udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Liczba chętnych spadła w Moskwie pięciokrotnie. Rekrutami są głównie obcokrajowcy z Afryki, Chin i Azji, którzy chcą zarobić pieniądze, a także osoby objęte śledztwem i zaangażowane w sprawy karne i administracyjne - pisze "Verstka".

29 stycznia 13:22

UE planuje odłączyć 15 kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT

Unia Europejska przygotowuje się do odłączenia około 15 kolejnych rosyjskich banków od międzynarodowego systemu płatności SWIFT w ramach 16. pakietu sankcji - czytamy w Bloombergu. Kraje UE otrzymały odpowiednią propozycję w tym tygodniu. Rozmówcy agencji nie sprecyzowali jednak, o których bankach mowa.

Źródła Bloomberga dodają, że ostateczny pakiet sankcji może zostać skorygowany, ponieważ wymaga zatwierdzenia przez wszystkich członków UE. Oczekuje się, że zostanie on przyjęty przed trzecią rocznicą pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.

29 stycznia 13:11

Syria żąda od Rosji rekompensaty za "błędy przeszłości'.

Nowe władze Syrii wydały oświadczenie po pierwszej wizycie rosyjskiej delegacji w Damaszku od czasu upadku reżimu Baszara al-Assada. "Moskwa potwierdziła swoje poparcie dla trwających pozytywnych zmian w republice. Administracja stwierdziła, że jest gotowa do współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w imię przyszłości kraju, ale przywrócenie stosunków powinno uwzględniać błędy z przeszłości, szanować wolę narodu syryjskiego i służyć jego interesom. W związku z tym władze republiki zażądały, aby Moskwa, która wcześniej bombardowała syryjskie miasta, aby pomóc Assadowi w walce z rebeliantami w wojnie domowej, zapłaciła za szkody" - czytamy w oświadczeniu.

29 stycznia 13:00

Nowy pakiet europejskich sankcji przeciwko Rosji może mieć wpływ na dziesiątki firm w Chinach, Turcji i innych krajach - ostrzega Bloomberg. 

Chiny zareagowały na to wezwaniem UE do "powstrzymania się od stosowania podwójnych standardów i zaprzestania umieszczania na liście chińskich firm". Ponadto UE ma przestać "oczerniać Chiny i przerzucać na nie win bez podawania jakichkolwiek podstaw faktycznych".

"Chiny zrobią wszystko, co konieczne, aby stanowczo bronić prawnych praw i interesów chińskich firm" - stwierdził w rozmowie z Bloombergiem chiński minister Mao Ning.

29 stycznia 12:39

W Rosji aresztowano zaocznie obrońcę praw człowieka Siergieja Dawidisa.

Wyrokiem Sądu Meszczańskiego w Moskwie współprzewodniczący Centrum Pamięci został tymczasowo aresztowany od momentu aresztowania w Rosji. Dawidis opuścił kraj. Oskarżono go o nawoływanie do działalności terrorystycznej, usprawiedliwianie i propagandę terroryzmu.

Według portalu Mediazona Dawidis "zamieścił w Facebooku wpis okazujący pogardliwą, wrogo-agresywną postawy wobec rosyjskich władz z powodu wojny w Ukrainie".

29 stycznia 12:27

W Charkowie ujawniono nowy sposób na uchylanie się od mobilizacji. Polegał na rzekomej zmianie miejsca zamieszkania - poinformowało Państwowe Biuro Śledcze.

Jak podaje SBI, śledczym udało się zatrzymać pośrednika, który otrzymywał pieniądze od mężczyzny chcącego zamówić „usługę”. Jego cena wynosiła 70 tysięcy hrywien.