Kilka rosyjskich obiektów strategicznych zostało zaatakowanych przez drony i rakiety SZU. Moskwa twierdzi, że zniszczyła w nocy 200 bezzałogowców. Z kolei Rosja zaatakowała za pomocą UAV stolicę Ukrainy, Kijów, do którego z niezapowiedzianą wizytą przybył niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Trwa 1056 dzień inwazji.
Pokaż od:
14 stycznia 22:02

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro. 

14 stycznia 21:50

 „Wykryto ruch wrogich dronów! W regionie działają siły obrony powietrznej” - podała na Telegramie Organizacja Administracji Wojskowej w Kijowie. 

14 stycznia 21:28

Biden ostrzegał Putina przed sabotażem na trasach transatlantyckich

Jak podał "New York Times" Rosja przygotowywała operację, która miała polegać na umieszczaniu samozapalających się paczek na pokładach samolotów lecących do USA i Kanady. Skuteczność operacji była testowana latem, kiedy doszło do pożarów w hangarach przechowujących przesyłki kurierskie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce. Amerykańskie służby ustaliły, że Rosjanie testowali w ten sposób wysyłanie paczek z materiałem samozapalającym. 

Amerykański prezydent polecił wówczas doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'owi Sullivanowi oraz dyrektorowi CIA Williamowi Burnsowi, by wysłali ostrzeżenie do otoczenia Putina. Jeden z urzędników wtajemniczonych w tę operację zdradził dziennikarzom, że podjęto wszelkie możliwe kroki, aby sygnał dotarł do rosyjskiego przywódcy.

Amerykanie ostrzegli Rosjan, że w przypadku sabotażu w przestrzeni powietrznej lub na terytorium USA Moskwa zostanie oskarżona o terroryzm i odpowie za swoje działania. Urzędnicy z administracji Bidena twierdzą, że choć udało się uniknąć kolejnej eskalacji na linii NATO-Rosja, to w ich ocenie Kreml nadal będzie starał się przenieść ciężar wojny z Ukrainy do Europy, a nawet poza Atlantyk. Służby rosyjskie starają się realizować akcje sabotażowe w taki sposób, aby nie doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji z państwami Sojuszu.

"New York Times" ocenia, że nawet jeśli dojdzie do zawieszenia broni w Ukrainie, które obiecał przyszły prezydent USA Donald Trump, to Rosja nadal będzie kontynuowała swoją "misję wywrócenia międzynarodowego status quo".

pap

14 stycznia 20:53

- Nie odczuwamy żadnych nacisków. Dla nas bardzo ważne jest, aby nie manipulować terminem "pokój". Mówimy o kompleksowym i trwałym pokoju dla Ukrainy. To bardzo ważne i jest to nieodłączne rozumienie sprawiedliwego pokoju - powiedział szef ukraińskiego MSZ, Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu ze swym estońskim odpowiednikiem Margusem Tsahkną.

Zapewnił, że jego kraj współpracuje z sojusznikami nad osiągnięciem pokoju. „Wymieniamy poglądy na temat tego, jak wzmocnić Ukrainę na drodze do sprawiedliwego pokoju, ponieważ jest to strategicznym interesem wspólnoty transatlantyckiej” - podkreślił.

Minister spraw zagranicznych Estonii ogłosił, że kolejny pakiet pomocy wojskowej z jego kraju Ukraina otrzyma w połowie bieżącego roku. Przypomniał, że Estonia zadeklarowała roczne wsparcie w wysokości 0,25 proc. swego PKB.

pap

14 stycznia 20:44

We wtorek siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę 84 razy. Walki trwają na siedmiu kierunkach frontu, najbardziej intensywne są na linii Pokrowska - podał sztab generalny ukraińskiej armii.  

14 stycznia 20:30

Reuters: Ukraiński prezydent pojedzie do Davos

Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział w posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii pod koniec stycznia. Wygłosi przemówienie i odpowie na pytania podczas dyskusji panelowych.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 60 szefów państw i rządów, m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wicepremier Chin Ding Xuexiang. Amerykański prezydent-elekt Donald Trump wygłosi przemówienie, ale zdalnie. 

14 stycznia 20:19

Słowaccy parlamentarzyści spotkali się w Moskwie z Ławrowem

Do Moskwy na spotkanie z szefem rosyjskiego MSZ wybrało się dwóch wiceprzewodniczących słowackiego parlamentu: Andrej Danko (lider Słowackiej Partii Narodowej, tworzącej koalicję rządową) i Tibor Gaszpar (z ugrupowania premiera Roberta Ficy Smer). Z Sergiejem Ławrowem rozmawiali o wojnie w Ukrainie i energetyce.

Jak relacjonuje słowacka agencja informacyjna TASR, deputowani usłyszeli, że Rosja nie widzi partnera, z którym mogłaby porozumieć się co do zakończenia konfliktu. Ławrow miał im też tłumaczyć, że Rosja zdecydowała się "militarnie rozwiązać sytuacje w Ukrainie", bo prawa mniejszości rosyjskiej na wchodzie były podważane. 

pap

14 stycznia 20:02

- Jesteśmy wdzięczni Niemcom za ich niezachwiane wsparcie, które nie tylko wzmocniło obronę Ukrainy, ale także odegrało kluczową rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa w całej Europie - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy. Dodał, że niemieckie wsparcie stanowi prawie 16 proc. wszystkich środków, jakie otrzymała Ukraina. 

Zełenski podsumował w tej sposób spotkanie w Kijowie z niemieckim ministrem obrony.  Dodał, że rozmowy skupiły się na budowaniu tarczy obrony powietrznej, inwestowaniu w ukraiński przemysł obronny oraz wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy. 

14 stycznia 19:15

Zełenski: Żołnierze z Korei Północnej nic nie wiedzą o Ukrainie

Ukraińcy pojmali dwóch północnokoreańskich żołnierzy w obwodzie kurskim. Byli ranni. Zostali przewiezieni do Kijowa, gdzie teraz są przesłuchiwani przez ukraińskie służby. 

- Ustalamy fakty. Sprawdzamy wszystkie szczegóły. Świat pozna całą prawdę o tym, jak Rosja wykorzystuje tych ludzi, którzy dorastali w kompletnej próżni informacyjnej, nic nie wiedzą o Ukrainie i są wykorzystywani przez Rosję wyłącznie do kontynuowania i rozszerzania tej wojny - napisał na Facebooku prezydent Zełenski. Opublikował wideo z fragmentem przesłuchania jednego z żołnierzy. Śledczy pyta, w jakich okolicznościach trafił do niewoli. 

"Dokładnie tego nie pamiętam, ale była jakaś walka i zostałem ranny. A po tej walce, jak mi się wydaje, wycofywaliśmy się. Ponieważ byłem ranny, nie mogłem się poruszać i przez jakieś trzy, cztery czy pięć dni byłem sam. Potem znaleźli mnie wojskowi Ukrainy, dali jakiś zastrzyk i przewieźli samochodem w to miejsce” - zeznaje pojmany.

Opowiada też, jaką dostał instrukcję traktowania ukraińskich jeńców. „Miałem taki trening: jeśli złapaliśmy żołnierza z Ukrainy, to pokazujemy mu dwa obrazki. Jeden obrazek, to budynek, a na drugim była broń. I pozwalamy mu samemu wskazać, co on wybiera. Jeśli wybiera dom, to jest wypuszczany. Jeżeli wybiera broń, to przekazujemy go do niewoli” – powiedział.

14 stycznia 18:43

- Europa musi wydawać więcej na zbrojenia. Nie dlatego, żeby zastąpić Stany Zjednoczone, ale żeby utrzymać obecność wojsk amerykańskich i zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Europy. Sojusz Północnoatlantycki bez Stanów Zjednoczonych de facto przestaje istnieć. Nigdy do tego nie można dopuścić - powiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Dodał, że w obliczu narastających na całym świecie zagrożeń "nie ma innej przyszłości dla wolnego świata" niż utrzymanie strategicznego partnerstwa USA i państw europejskich. - Polska może być i powinna być transatlantykiem. Powinna być reprezentantem najlepszych relacji pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, między Stanami a Unią. Poprzez Polskę powinien przebiegać ten trakt współpracy i porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i jesteśmy w stanie to zrobić - mówił. 

14 stycznia 18:27

Niemiecki minister obrony o pomocy dla Ukrainy: Trwają negocjacje wewnątrz rządu

Niemiecki rząd zamówił 54 haubice RCH 155 dla Ukrainy - poinformował goszczący w Kijowie szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius. - To naprawdę arcydzieło inżynierii - mówił. - Mam nadzieję, że dotrą jak najszybciej, ponieważ jest to naprawdę bardzo skuteczna i bardzo mobilna broń, która prawdopodobnie bardzo pomoże w walce, która jeszcze się nie skończyła - dodał.

Poinformował też, że resort obrony przygotował wszystko do przekazania nowego pakietu pomocy Ukrainie, jednak wciąż trwają negocjacje wewnątrz rządu. - Przygotowaliśmy wszystko do tego, ale jeszcze nie zakończyliśmy negocjacji wewnątrz rządu, ponieważ chodzi o pieniądze, których brakuje, bo nie ma budżetu. To po prostu fiskalny problem rządu, który musimy rozwiązać, i pracujemy nad tym - tłumaczył. 

pap

14 stycznia 17:59

"Siły rosyjskie osiągnęły pierwszą z dwóch dróg wiodących z Pokrowska na zachód, wychodząc na obrzeża Udacznego. W rękach obrońców pozostaje główna droga zaopatrzenia miasta – autostrada M04 Donieck–Dniepr (wojskom agresora brakuje do niej 6–7 km). Przerwaniu uległo też główne połączenie Pokrowska z północną częścią obwodu donieckiego. Trwają starcia o kluczowy węzeł drogowy na trasie Pokrowsk–Konstantynówka, którego nie kontroluje obecnie żadna ze stron" - pisze dalej OSW. 

Po wielotygodniowych walkach wojska rosyjskie zajęły zakłady materiałów ogniotrwałych – główny ośrodek ukraińskiego oporu w centrum Czasiw Jaru, wkroczyły też do Orichowa-Wasyliwki.

"Ukraińcy poczynili natomiast kroki na rzecz wyparcia agresora z Machnowki na południe od Sudży i – tym samym – odsunięcia bezpośredniego zagrożenia od tego miasta" - czytamy. 

14 stycznia 17:55

"Rosjanie zajęli obszar zabudowany Torećka (w obwodzie donieckim). Pod kontrolą obrońców pozostają północno-zachodnie obrzeża miasta i kopalnia w jego północnej części, o którą toczą się walki. Agresor ma nadzór nad 70–95% jego powierzchni" - pisze Ośrodek Studiów Wschodnich w podsumowaniu rosyjskich postępów na froncie w Ukrainie. Analitycy dodają, że w operacyjnym okrążeniu znalazła się Wełyka Nowosiłka, a pod kontrolą Ukraińców pozostaje tylko granicząca z nią od południowego zachodu Wremiwka. "Zaopatrzenie oraz ewentualna ewakuacja obrońców możliwe są już wyłącznie drogami gruntowymi" - czytamy. 

14 stycznia 17:46

- Polacy zasłużyli na pokojową nagrodę Nobla za to jak się zachowali wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. Czegoś takiego nie było nigdzie i nigdy na świecie. Możecie być z tego dumni - powiedziała Georgette Mosbacher, była ambasadorka USA w Polsce w latach 2018–2021. 

14 stycznia 17:31

Wojska rosyjskie stoją w odległości 2-3 km od Kupiańska

Taką informację podał szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie, Oleg Sinegubow. Walki trwają we wsi Dworiczna w obwodzie kupiańskim. - Piechota wroga próbuje posuwać się naprzód, by zdobyć przyczółek - powiedział.

Na początku rosyjskiej inwazji w 2022 r., Dworiczna przez ponad miesiąc była miejscem walk. W kwietniu zajęli ją Rosjanie. Ukraina odbiła miejscowość podczas kontrofensywy we wrześniu 2022 r. Ale miasto pozostaje blisko linii frontu. W mieście pozostało ok. 80 osób (z 3500 przed wojną), 80 proc. zabudowy zostało zniszczone. 

14 stycznia 16:43

Niemal 12 tys. cywilów zginęło w Ukrainie w 2024 r.

Od rosyjskich bomb, pocisków, granatów czy min w Ukrainie zginęło albo zostało rannych 11,7 tys. cywilów, czyli 19 proc. wszystkich światowych ofiar.

14 stycznia 16:24

Były przedstawiciel USA ds. Ukrainy: Putin raczej nie zgodzi się na szybkie zawieszenie broni

- Donald Trump po objęciu urzędu prezydenta USA będzie chciał doprowadzić do jak najszybszego zawieszenia broni w Ukrainie, ale przywódca Rosji Władimir Putin raczej się na to nie zgodzi - powiedział Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, w w rozmowie z Radiem Swoboda.

Pytany, czy nowy amerykański prezydent jest zainteresowany jedynie szybkim, czy także sprawiedliwym pokojem, odpowiedział, że Trump "będzie nalegać tak mocno, jak tylko będzie mógł, by zapewnić i to, i to". - Jednak jest zbyt wcześnie, by przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja - zaznaczył.

- Trump będzie bardzo ostrożny, by nie wyglądało na to, że przegrał z Putinem - dodał. 

pap

14 stycznia 15:55

BBC: rodziny ukraińskich jeńców są częstym celem rosyjskiego wywiadu

Władze Ukrainy oceniają, że rosyjskie służby specjalne próbują zwerbować około 50 proc. członków rodzin ukraińskich jeńców - poda BBC. Switłanę, żonę pojmanego ukraińskiego medyka wojskowego, z którą rozmawiał portal, rosyjscy agenci próbowali przekonać obietnicami uwolnienia męża.

"42-letnia Switłana ponad dwa lata czekała na wieści o swoim mężu, Dimie, medyku wojskowym schwytanym przez Rosjan, kiedy nagle otrzymała telefon. Głos po drugiej stronie powiedział jej, że jeżeli dopuści się zdrady Ukrainy, to Dima będzie lepiej traktowany w więzieniu, a nawet może wypuszczony wcześniej. Mężczyzna, który przedstawił się jako Dmitrij, miał rosyjski akcent" - czytamy w artykule. 

Kobiecie przedstawiono kilka opcji działań dywersyjnych m.in. podpalenie wojskowego centrum rekrutacji, pojazdu wojskowego, sabotaż na liniach kolejowych lub ujawnienie usytuowania pobliskich jednostek obrony powietrznej. Zgłosiła sprawę Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. 

SBU w oświadczeniu przesłanym BBC podkreśliła, że współpraca rodzin schwytanych żołnierzy z rosyjskimi agentami nie poprawia sytuacji jeńców, a może być nawet przeciwskuteczna. Dodała, że członkowie rodzin, którzy zgłoszą, że skontaktował się z nimi rosyjski wywiad, są chronieni. Jednak ci, którzy zgodzą się na dokonanie sabotażu lub szpiegostwo, zostaną uznani za zdrajców, a za to grozi im nawet dożywocie.

Władze w Kijowie nie publikują danych na temat liczby jeńców, ale szacuje się, że w Rosji w niewoli przebywa około 8 tys. Ukraińców - podaje BBC.

pap 

14 stycznia 15:38

- Najważniejsza jest teraz niewątpliwie Ukraina. Kwestia zakończenia wojny pojawi się bardzo szybko. Jak tylko Trump obejmie urząd prezydencki, będzie dążył do „zawarcia dealu w ciągu 24 godzin". Albo będą to terytoria w zamian za stabilny pokój, albo układ na warunkach Władimira Putina. Oczekiwałabym od polskiej prezydencji, że zaproponuje Europie stanowcze i solidarne stanowisko wobec Ukrainy, która nie może przegrać tego konfliktu. Jej sprawa jest słuszna, to ona została zaatakowana - mówi Pierre Moscovici, prezes francuskiego Trybunału Obrachunkowego, były komisarz UE.

Cała rozmowa:

14 stycznia 15:03

Zełenski: na froncie mamy ponad 100 brygad

- Na froncie mamy ponad 100 brygad i każda potrzebuje dozbrojenia - powiedział prezydent Ukrainy przed spotkaniem z niemieckim ministrem obrony. Dodał, że wojsko ma też stale coś do wyremontowania.

Źródło: Interfax-Ukraina