Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział w czwartek, że przygotowuje spotkanie z Władimirem Putinem, a Putin chce się z nim spotkać. Nie podał więcej szczegółów na ten temat. Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w czwartek późnym wieczorem z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, a głównym tematem ich rozmowy była sytuacja na Ukrainie. W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić w Ukrainie ok. 1830 żołnierzy.
Pokaż od:
10 stycznia 21:56

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

10 stycznia 21:30

Nord Stream 2 uniknął bankructwa. Nadzwyczajna łaska sądu w Szwajcarii

W nadzwyczajnym trybie szwajcarski sąd przedłużył do 9 maja ochronę przed wierzycielami spółki Gazpromu, do której należy nigdy nieuruchomiony bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Ostatnio rząd USA nałożył ponowne sankcje na tę spółkę Gazpromu.

10 stycznia 21:00

Nowe sankcje USA na Rosję

Biały Dom ogłosił w piątek zestaw sankcji przeciwko największym rosyjskim firmom naftowym oraz sektorowi energetycznemu.

Przedstawiciele administracji USA podkreślają, że są to najostrzejsze sankcje nałożone do tej pory i mają przynosić Rosji straty rzędu miliardów dolarów miesięcznie. Wśród objętych sankcjami podmiotów są dwie z największych firm naftowych, Gazprom Nieft i Surgutnieftiegaz.

10 stycznia 20:45

Wicepremier Kosiniak-Kamysz o ekshumacjach polskich ofiar rzezi wołyńskiej

"Decyzja strony ukraińskiej o ekshumacjach polskich ofiar rzezi wołyńskiej to efekt nieustannej presji oraz skutecznej dyplomacji" - napisał Kosiniak-Kamysz na platformie X.

10 stycznia 20:33

Szefowa MSZ Finlandii: całej morskiej infrastruktury nie da się ochronić

- NATO wysyła na Morze Bałtyckie dwa okręty, by wzmocnić nadzór w związku z przypadkami uszkodzenia podmorskich kabli - powiedziała w piątek minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Zastrzegła jednak, że całej morskiej infrastruktury nie da się ochronić. 

Szefowa fińskiej dyplomacji podkreśliła przy tym, że obecność NATO na morzu ma "stabilizujący i uspokajający wpływ", ale "ochrona każdego rodzaju morskiej infrastruktury jest niemożliwa". Dodała, że konieczne jest wzmocnienie również nadzoru technicznego. 

Wcześniej fiński nadawca Yle informował, powołując się na źródła, że w operację odstraszania i nadzoru podmorskiej infrastruktury zaangażowane będzie około dziesięciu okrętów, w tym jednostki pełniące misje rotacyjne na Bałtyku, a także dodatkowe okręty. Misja, rozpoczynająca się pod koniec tego tygodnia, ma potrwać do kwietnia.

PAP

10 stycznia 20:01

Rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji: oczekujemy spotkania Trumpa z Zełenskim i szybkiego kontaktu po inauguracji

Ukraina oczekuje kontaktów na wysokim szczeblu z nową administracją USA natychmiast po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa, a także jego ewentualnego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał w piątek rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji Heorhij Tychyj. 

Czekamy na spotkanie między naszymi prezydentami, ponieważ dla nas najważniejsza jest współpraca z Ameryką. (...) Przygotowujemy się do kontaktów na najwyższych i wysokich szczeblach natychmiast po inauguracji (Trumpa)

powiadomił Tychyj. 

Wizyta specjalnego wysłannika Trumpa ds. Ukrainy i Rosji emerytowanego generała Keitha Kellogga na Ukrainie została opóźniona do czasu po inauguracji prezydenta 20 stycznia z powodów prawnych, a nie politycznych - zaznaczył rzecznik.

10 stycznia 19:39

Premier Słowacji: Putin obiecał mi gaz

Premier Słowacji poinformował w piątek, że rosyjskie władze zapewniły go, iż wywiążą się z zobowiązań gazowych wobec Bratysławy. Relacjonując grudniową wizytę w Moskwie Robert Fico oświadczył, że osobiście zapewnił go o tym Władimir Putin. 

Fico był w Moskwie 22 grudnia 2024 r. i - jak podkreślił na piątkowym posiedzeniu parlamentarnej komisji do spraw europejskich - do wyjazdu zmusiła go decyzja Wołodymyra Zełenskiego o zakończeniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę na zachód. Słowacki premier skrytykował ukraińskiego prezydenta, któremu zarzucił kłamstwo i działanie na szkodę Słowacji. Podkreślił, że władze w Kijowie podobnie zachowywały się podczas kryzysu gazowego w 2009 r.

PAP

10 stycznia 19:22

Szef MSZ Turcji: większość rosyjskich samolotów i okrętów opuściła bazy w Syrii

- Nie wiadomo, co stanie się z rosyjskimi bazami w Syrii, ale większość rosyjskich samolotów i okrętów je opuściła - oświadczył w piątek turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan. Zapewnił też, że Turcja nie zamierza przejmować żadnej części Syrii. 

Szef tureckiej dyplomacji na spotkaniu z dziennikarzami w Stambule mówił m.in. o sytuacji w sąsiedniej Syrii. Wyraził przekonanie, że dla bojówek kurdyjskich YPG i ich odgałęzień w tym kraju "koniec jest bliski". Oświadczył, że Ankara ma "siłę, możliwości i przede wszystkim determinację, by pozbyć się wszelkich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa u źródła". Zaznaczył, że nie należy uznawać walki Turcji z bojówkami kurdyjskimi jako walki z Kurdami w ogóle.

PAP

10 stycznia 19:00

Wybory prezydenckie na Białorusi: Nie będzie lokali wyborczych za granicą

W czasie wyborów prezydenckich Białoruś nie otworzy punktów wyborczych poza granicami kraju ze względu na „brak odpowiednich środków bezpieczeństwa” - podaje agencja BiełTA.

Ma to być spowodowane zmniejszeniem liczebności personelu dyplomatycznego w placówkach Białorusi za granicą, co jest następstwem m.in. wydalania białoruskich dyplomatów. 

10 stycznia 18:32

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO) poinformował w piątek, że spotkał się z wicepremierem Ukrainy Ołeksijem Czernyszowem.

"Omówiliśmy wspólne plany działań i wymieniliśmy się opiniami na temat dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Europie i poza nią. Rozmawialiśmy o działaniach związanych z prezydencją Polski w Radzie UE" - napisał Kowal na Facebooku.

10 stycznia 18:19

Atak hakerski w Słowacji

Urząd Geodezji, Kartografii i Katastru Republiki Słowackiej (UGKK SK) został zaatakowany przez hakerów. Przedstawiciele słowackiego rządu po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa powiedzieli, że "to największy atak cybernetyczny w historii kraju". Hakerzy żądają siedmiocyfrowej kwoty w dolarach za przywrócenie dostępu do danych. 

10 stycznia 18:00

ONZ: moderowanie mowy nienawiści nie jest cenzurą

Moderowanie mowy nienawiści w mediach społecznościowych nie jest cenzurą - oświadczył Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Tuerk. Skomentował w ten sposób zapowiedź Meta o zakończeniu fact-checkingu na swoich platformach. 

"Zezwalanie na nienawistne treści w internecie ma namacalne konsekwencje. Regulowanie takiej treści nie jest cenzurą. Moje biuro apeluje o odpowiedzialność (...) w przestrzeni cyfrowej" - napisał Tuerk w poście na portalu X.

10 stycznia 17:44

Od tygodni kanclerz Niemiec Olaf Scholz blokuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej 3 mld euro, który minister obrony Boris Pistorius i szefowa MSZ Annalena Baerbock chcą przekazać przed wyborami do Bundestagu 23 lutego - podał w piątek "Spiegel".

10 stycznia 17:01

Premier Ukrainy: Słowacja nie może przerwać dostaw prądu na Ukrainę bez zgody Komisji Europejskiej

Denys Szmyhal przekonywał w parlamencie, że słowacka sieć energetyczna jest częścią unijnej sieci energetycznej w związku z czym Słowacja nie może jednostronnie podjąć decyzji ws. wstrzymania dostaw prądu na Ukrainę czym – po wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę - groził Robert Fico.

10 stycznia 16:35

Ukraińcy pokazują żołnierzy obsługujących szwedzkie czołgi Strv 122. Strv 122 to zmodernizowana wersja niemieckiego czołgu Leopard 2A5.

10 stycznia 16:00

W Teksasie, w pobliżu granicy USA z Meksykiem, zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera - informuje amerykańska edycja Newsweeka.

Mężczyzna miał w plecaku dron, dwa paszporty (Rosji i Kazachstanu), a także 60 tys. peso i 4 tysiące dolarów.

10 stycznia 15:45

Decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA

Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje - poinformował premier Donald Tusk.
10 stycznia 15:30

Kreml potwierdza słowa Trumpa ws. spotkania

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że po zaprzysiężeniu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa może nastąpić postęp w sprawie zorganizowania jego spotkania z Władimirem Putinem. 

Pieskow dodał, że Rosja z zadowoleniem przyjęła, że Trump demonstruje chęć rozwiązywania problemów poprzez dialog. 

Trump powiedział w czwartek, że przygotowuje spotkanie z Putinem, który chce się z nim spotkać; nie podał szczegółów.

Prezydent Putin chce się spotkać. Powiedział to nawet publicznie i musimy skończyć tę wojnę. To krwawa rzeź

- dodał. 

Amerykański polityk wielokrotnie mówił, że chce spotkać się z Putinem, lecz dotąd nie ujawnił, że jest już w trakcie ustalania jego szczegółów. Podczas niedawnej konferencji prasowej wyraził niezadowolenie z faktu, że musi poczekać z rozmowami z Putinem do momentu objęcia przez siebie urzędu, oraz ze zrozumieniem odniósł się do obiekcji Rosji co do ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO.

PAP

10 stycznia 15:00

Ursula von der Leyen nie planuje udziału w inauguracji prezydentury Trumpa

Przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie planuje udziału w inauguracji prezydentury Donalda Trumpa - poinformowała w piątek rzeczniczka KE Paula Pinho. Dodała, że szefowa Komisji nie otrzymała zaproszenia na to wydarzenie. 

Pinho przekazała jednocześnie, że KE będzie szukać kontaktów z nową administracją USA, jednak nie potrafi powiedzieć, czy uda się takie nawiązać jeszcze przed inauguracją, zaplanowana na 20 stycznia, czy też już po niej. 

Von der Leyen - jak powiedziała - nie otrzymała zaproszenia na inaugurację i nie ma planów wzięcia udziału.

Jeśli otrzyma zaproszenie, to zobaczymy

- dodała.

Zaprzysiężenie Trumpa na urząd prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia w Waszyngtonie.

10 stycznia 14:35

Ukraińska policja udostępniła film z akcji udzielania pierwszej pomocy ofiarom rosyjskiego ataku w Zaporożu sprzed dwóch dni.