W środowym ataku Rosjan na Zaporoże zginęło 13 osób, a 113 zostało rannych - podał w czwartek szef zaporoskiej administracji wojskowej Iwan Fedorow. Stan 10 osób jest ciężki. Rosjanie zrzucili na miasto bomby lotnicze. Donald Trump zapowiedział zakończenie konfliktu między Rosją a Ukrainą w ciągu 100 dni od momentu inauguracji jego prezydentury.
Pokaż od:
Pilne 19:13

Sześcioro rannych w Chersoniu

Rosyjski atak lotniczy w Chersoniu rani sześć osób - poinformował gubernator. Ucierpiał m.in. żłobek. Wśród ofiar były dwie kobiety i czterech mężczyzn, którzy odnieśli obrażenia od wybuchu i rany od odłamków. Jedna ofiara została opatrzona na miejscu, a reszta została hospitalizowana, powiedział Oleksander Prokudin.

18:54

Pociski dla Ukrainy

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił plany dostarczenia Ukrainie pocisków przechwytujących do systemu obrony powietrznej IRIS-T. Amunicja była pierwotnie przeznaczona dla Bundeswehry, ale teraz zostanie wysłana bezpośrednio do Ukrainy. W ten sposób Ukraina otrzyma prawie 50 pocisków do systemu IRIS-T.

18:14

Ukraina negocuje z USA na temat licencji

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina prowadzi negocjacje z USA w sprawie uzyskania licencji na produkcję systemów obrony powietrznej i pocisków na swoim terytorium. „To może stać się znaczącą częścią naszych gwarancji bezpieczeństwa. I jest to absolutnie możliwe”, powiedział prezydent Ukrainy.

Nawiązał również do wczorajszego rosyjskiego ataku bombowego na Zaporoże, w którym zginęło 13 osób, a ponad 100 zostało rannych, i wezwał do dodatkowych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy.

„To tylko jeden dzień, tylko jeden atak, tylko jeden atak powietrzny”, powiedział Zełenski. „Musimy powstrzymać rosyjski terror. I możecie to zrobić".

17:57

Norwegia sfinansuje doposażenie Ukrainy w drony

Norweski minister obrony Bjørn Arild Gram podczas czwartkowego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zapowiedział, że jego kraj przeznaczył 700 mln koron norweskich (około 61,3 mln dolarów) na zakup dronów dla Ukrainy. Minister spotkał się również z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem

17:37

Słowacja może wstrzymać pomoc dla Ukrainy?

Premier Fico  zagroził przerwaniem awaryjnych dostaw energii elektrycznej dla Ukrainy lub zmniejszeniem pomocy dla uchodźców w odpowiedzi na spór o dostawy rosyjskiego gazu.

Robert Fico oskarżył Kijów o wyrządzenie szkody Słowacji poprzez nieprzedłużenie umowy tranzytowej na rosyjski gaz przez Ukrainę, która wygasła pod koniec 2024 roku. Umowa zakończyła się w Nowy Rok. Kijów odmówił renegocjacji jakiejkolwiek umowy, która zasilałaby dochody Moskwy. 

17:12

Ponad 50 tys. bomb od początku wojny

Od lutego 2022 r. Rosja zrzuciła na Ukrainę ponad 51 000 kierowanych bomb lotniczych (KAB), w tym około 40 000 w 2024 r. - poinformowały ukraińskie siły powietrzne.

„Najbardziej ucierpieli ukraińscy żołnierze i mieszkańcy rejonów przyfrontowych. Jednak wróg wielokrotnie używał tej śmiercionośnej broni przeciwko cywilom w dużych miastach, gdzie KAB-y mogą dotrzeć” – czytamy w raporcie.

16:54

Finlandia nie zamierza otworzyć granicy z Rosją

Takie oświadczenie wydała szefowa MSW Finlandii Mari Rantanen. Granica Finlandii z Rosją jest zamknięta ze względu na presję migracyjną wywieraną na fińską granicę przez imigrantów, którzy - jak przekonują Helsinki - byli przerzucani na granicę przez Moskwę.

16:18

Popalony budynek administracji. Trzy osoby podejrzane

W obwodzie dniepropietrowskim zatrzymano trzy osoby podejrzane o podpalenie budynku administracji. Śledczy badają ewentualny związek przestępców z służbą Federacji Rosyjskiej.

16:00

Najważniejsze informacje o aktualny stanie wojny:

Wojska moskiewskie kontynuują ataki na pozycje na południu i wschodzie Ukrainy. Siły Ukrainy próbują powstrzymać kluczowe miasta i szlaki zaopatrzeniowe przed dostaniem się pod kontrolę Rosji. Najważniejsze informajce:

  • Północno-wschodnie miasto Kupiańsk leży obecnie mniej niż dwa mile od linii frontu, według szefa administracji wojskowej miasta.
  • Siły rosyjskie kontynuują również działania ofensywne w kierunku Czasiw Jaru, na północy obwodu donieckiego, oraz w kierunku Pokrowska, dalej na południe
  • Ostatnio wzrosła również aktywność w rosyjskim regionie Kursk, gdzie Ukraina po raz pierwszy rozpoczęła ofensywę w sierpniu
  • Rosyjskie siły niedawno posunęły się naprzód w rejonach wokół Sudzhy, zgodnie z geolokalizacją materiału filmowego, którą widział Instytut Studiów nad Wojną
15:32

Zełeński rozmawia z prezydentem Mołdawii o kryzysie energetycznym

Wołodymyr Zełenski i prezydent Mołdawii Maia Sandu rozmawiali o wykorzystaniu ukraińskiego węgla do złagodzenia kryzysu energetycznego w separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii. Prorosyjskie Naddniestrze, które oddzieliło się od Mołdawii w ostatnich dniach rządów sowieckich, doświadczyło przerw w dostawie prądu i niedoborów ogrzewania. Region od dawna jest uzależniony od dostaw rosyjskiego gazu, jednak 1 stycznia przepływ gazu przez Ukrainę został wstrzymany po tym, jak Kijów odmówił przedłużenia umowy zezwalającej na przepływ gazu przez jego terytorium.

„Jesteśmy gotowi pomóc Mołdawii w zakresie dostaw węgla” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu po telefonicznym omówieniu kryzysu z Sandu.

15:07

Biden odwołuje potkanie z Zełeńskim

Ze względu na szalejące w Los Angeles szaleją pożary prezydent Joe Biden odwołał zaplanowaną wizytę w Ukrainie. Prezydent miał wyjechać do Rzymu i Watykanu kilka godzin po tym, jak przemawiał na pogrzebie Jimmy'ego Cartera w Waszyngtonie.

14:49

100 dni na zakończenie wojny. Trump podaje warunki

Prezydent elekt USA Donald Trump zapowiedział zakończenie konfliktu między Rosją a Ukrainą w ciągu 100 dni od swojej inauguracji. Informację tę podał Keith Kellogg, nominowany przez Trumpa na specjalnego wysłannika ds. pokoju na Ukrainie w wywiadzie dla Fox News.

14:18

500 mln. dolarów dla Ukrainy

Ustępujący minister obrony USA Lloyd Austin ogłosił w czwartek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wartości ok. 500 mln dolarów. Jego zdaniem wojna obronna Ukrainy z Rosją "dotyczy nas wszystkich". Austin po raz ostatni bierze udział w Ramstein w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

13:55

Liczba rannych w ataku na Chersoń wzrosła do dziewięciu - podała chersońska administracja wojskowa. 

Około godziny 11 Rosjanie zrzucili na miasto trzy bomby lotnicze. 

13:53

Prezydentka Mołdawii: Za kryzys w Naddniestrzu odpowiada Gazprom

Za kryzys energetyczny w Naddniestrzu odpowiada rosyjski koncern Gazprom - powiedziała w czwartek prezydentka Mołdawii Maia Sandu. Zaoferowała pomoc mieszkańcom separatystycznego regionu w postaci generatorów prądu i leków.

"Wiemy, że to dla nich ciężki czas. Jesteśmy gotowi pomóc. Chcę, by wiedzieli, że za kryzys odpowiada Gazprom. Mołdawia ma kontrakt w sprawie dostawy gazu i na podstawie tego kontraktu Gazprom powinien dostarczać gaz. Istnieje alternatywny gazociąg - Turkish Stream" - oświadczyła Sandu, która w czwartek udała się do miejscowości przy "granicy" z Naddniestrzem, również odczuwających skutki kryzysu energetycznego w nieuznawanej republice.

"To, że gaz nie może iść przez Ukrainę, nie jest problemem. Gazprom zdecydował, że nie chce więcej dostarczać gazu i dlatego ludzie mają teraz tak duże problemy" - dodała prezydentka, cytowana przez portal NewsMaker. Zaoferowała pomoc ze strony Kiszyniowa w formie generatorów prądu i leków. Zaznaczyła też, że mieszkańcy Naddniestrza mogą przyjeżdżać na terytorium będące pod kontrolą Kiszyniowa, jeśli potrzebują hospitalizacji.

Sandu poinformowała też, że Ukraina może dostarczać do Naddniestrza węgiel w zamian za energię, o czym rozmawiała w środę z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zgodnie z tą propozycją elektrownia Cuciurgan w Naddniestrzu mogłaby produkować energię dla separatystycznej republiki, dla reszty Mołdawii i dla Ukrainy. "Mamy rozwiązanie. Ale Tyraspol i Moskwa muszą zgodzić się na rozwiązanie problemów ludzi" - oznajmiła szefowa państwa.

Władze Naddniestrza utrzymują jednak, że zwiększenie produkcji prądu przy pomocy węgla w tamtejszych warunkach nie jest możliwe.

Jak pisze NewsMaker, bardzo prawdopodobne, że wkrótce Rosja częściowo wznowi dostawy gazu do Naddniestrza, ale przedstawi to jako osiągnięcie jednego z prorosyjskich polityków Mołdawii.

Naddniestrze do tej pory zaopatrywane było w gaz przez rosyjski Gazprom za pośrednictwem lokalnego dostawcy Tyraspoltransgaz. 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Naddniestrza po tym, gdy Ukraina nie przedłużyła umowy z Moskwą na tranzyt gazu przez swoje terytorium.

Separatystyczne władze oświadczyły, że tydzień po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu region mierzy się z "kryzysem energetycznym i humanitarnym". Wprowadzono przerwy w dostawie prądu i zamknięto wiele przedsiębiorstw przemysłowych.

PAP

12:41

Minister ds. jedności narodowej Ukrainy: Kijów nie dąży do przymusowego powrotu ludzi

Ukraina nie dąży do przymusowego powrotu ludzi lub tworzenia sztucznych ograniczeń w tym zakresie. Naszym celem jest stworzenie warunków, by powrót był pożądanym wyborem, a nie ciężarem - zaznaczył niedawno powołany na stanowisko wicepremier, minister utworzonego w grudniu resortu jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

Kwestia PESEL UKR, który Ukraińcy otrzymują w Polsce w związku z toczącą się w ich kraju wojną z Rosją, została poruszona podczas niedawnego spotkania Czernyszowa z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. Ministrowie rozmawiali także o długookresowym uregulowaniu statusu prawnego Ukraińców w Polsce - powiadomiło ministerstwo Czernyszowa.

"Podkreśliłem, że jesteśmy gotowi zaangażować się w rozwiązywanie problemów, związanych z naszymi obywatelami (w Polsce), zapewnić efektywną komunikację i operatywne wsparcie oraz poszukiwanie konstruktywnych decyzji w stosunku do każdej konkretnej sytuacji" - powiedział Czernyszow.

Ukraiński wicepremier podziękował za przyjętą w czerwcu nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Czernyszow spotkał się również w Warszawie z wiceszefem MON Cezarym Tomczykiem, z którym rozmawiał o współpracy między dwoma resortami.

Wicepremier Ukrainy przeprowadził także rozmowy z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Dotyczyły one edukacji ukraińskich dzieci w Polsce.

"Jesteśmy nastawieni na to, by wspólnie pracować nad stworzeniem warunków dla ukraińskich dzieci, aby zapewnić im możliwość nauki w języku ojczystym, nawet za granicą. Nasze dzieci nie powinny być «odcięte» od swojego języka, kultury i historii" - powiedział Czernyszow.

W środę wicepremier spotkał się z liderami ukraińskiej społeczności w Polsce, co było głównym celem wizyty w naszym kraju. Dyskutowano tam o pomocy dla Ukraińców za granicą oraz ich przyszłym powrocie do ojczyzny.

"Ukraina nie dąży do przymusowego powrotu ludzi lub tworzenia sztucznych ograniczeń w tym zakresie. Naszym celem jest stworzenie warunków, aby powrót był pożądanym wyborem, a nie ciężarem" - podkreślił Czernyszow, cytowany przez służbę prasową jego resortu.

Czernyszow objął stanowisko wicepremiera i ministra jedności narodowej na początku grudnia. Jego resort zajmuje się "sprawami ukraińskiej społeczności na świecie".

PAP

12:32

Na froncie zginął znany tancerz 30-letni Wołodymyr Rakow

O śmierci tancerza poinformowała na Instagramie jego przyjaciółka i współpracowniczka Hałyna Pecha. "6 stycznia podczas misji bojowej zginął mój najbliższy przyjaciel i kolega Wołodymyr Rakow" - napisał Pecha. 

Władimir Rakow był jednym z najsłynniejszych tancerzy na Ukrainie. Urodził się w 1994 roku w Eupatorii na Krymie. Studiował taniec w Los Angeles i Nowym Jorku. W 2013 roku został zwycięzcą szóstej edycji popularnego ukraińskiego programu opartego na formacie amerykańskiego "You Can Dance", a przez kolejne dwa sezony był jego choreografem.

W 2018 roku jako członek zespołu Wonder Crew zwyciężył w konkursie World of Dance w Berlinie.

Po inwazji rosyjskiej w 2022 roku Rakow wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie służył w 2. Batalionie 24. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej.

12:01

Szef NATO chce, by Trump ułatwił krajom Europy kupowanie sprzętu wojskowego od USA

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że chce przekonać Donalda Trumpa, aby ułatwił europejskim sojusznikom kupowanie sprzętu wojskowego z USA. Europa mogłaby kupować go więcej, gdyby nie surowe amerykańskie przepisy eksportowe - podkreślił w czwartek w rozmowie z dpa.

Rutte podkreślił, że wydatki europejskich sojuszników na zakup amerykańskiego sprzętu idą już w setki miliardów dolarów. Mogłyby jednak być znacznie wyższe, "gdyby przemysł zbrojeniowy USA został zliberalizowany i otwarty, i nie trzeba byłoby uzyskiwać zgody Kongresu, Pentagonu i Białego Domu" - dodał w rozmowie z dpa.

Jako przykład podał zapotrzebowanie europejskich partnerów na systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. "Każdy kosztuje dwa miliardy. To ogromna kwota dla USA i amerykańskiej gospodarki" – zauważył Rutte. Jednocześnie zwrócił uwagę, że obecnie dostawy systemów Patriot do Europy trwają bardzo długo.

PAP

11:51

Rosjanie uderzyli kierowanymi bombami lotniczymi w Chersoń. Są ranni

O godzinie 11 Rosjanie zrzucili na Chersoń trzy kierowane bomby lotnicze - poinformował szef administracji wojskowej miasta Chersonia Roman Mroczko. 

Jedna z bomb spadła na dom mieszkalny. Z gruzów wydobyto kobietę i mężczyznę. Ranna została jeszcze jedna osoba. 

"W wyniku wrogiego ataku lotniczego wybuchły pożary. Zarejestrowano trafienia w przedsiębiorstwo i przedszkole. Informacje są w trakcie weryfikacji" - poinformował Mroczko na Facebooku. 

10:05

W czwartek rano Rosjanie zaatakowali dronem Berysław w obwodzie chersońskim - podały lokalne władze. 

71-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna zostali ranni.

Z kolei w ostrzale artyleryjskim Perwomajśka w obwodzie chersońskim zginęła 60-letnia kobieta.