To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Departament Skarbu USA nałożył sankcje na jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu premiera Węgier Viktora Orbana - szefa sztabu rządu Antala Rogana.
Sojusznicy NATO nieczęsto wykonują takie gesty wobec siebie nawzajem, decyzja Waszyngtonu pokazuje, jak bardzo pogorszyły się stosunki między USA a Węgrami w ciągu trzech lat od pełnego ataku Rosji na Ukrainę - pisze BBC.
W ciągu trwającej 5 miesięcy operacji ukraińskiej w obwodzie kurskim Rosja straciła 15 000 żołnierzy. 860 Rosjan dostało się do niewoli. Armia Putina straciła ponad 3000 jednostek sprzętu i broni.
"Bez pozytywnych zmian na dużą skalę w 2025 roku Ukraina może po prostu zniknąć z mapy świata" - powiedział Andrij Biletskij, dowódca 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej w rozmowie z "Ukraińską Prawdą".
W jego opinii w 2025 roku Ukraina potrzebuje realnych reform – zwłaszcza w wojsku, kompleksie wojskowo-przemysłowym, gospodarce i energetyce. "Moim zadaniem i zakresem odpowiedzialności jest teraz niedopuszczenie do zajęcia przez wroga choćby jednego metra obwodu charkowskiego na określonym odcinku frontu. Dlatego jako oficer wojskowy nie mogę mówić o energetyce ani gospodarce, ale z mojego punktu widzenia W tej dziedzinie widzę pilną potrzebę znalezienia od dawna oczekiwanych i oczywistych rozwiązań” – stwierdził wojskowy.
Najważniejsze zmiany w systemie wojskowym to w jego opinii:
- Szukanie ludzi według potrzeb i funkcjonalności;
- Wysokiej jakości i radykalnie bardziej profesjonalny poziom szkolenia bojowego nowych ludzi;
- Regularne przekwalifikowanie szeregowców;
- Stworzenie wysokiej jakości korpusu sierżanta;
- Radykalna zmiana kultury personelu;
- Całkowity zakaz „wycofywania” wojsk;
- Przechodzenie do większych struktur operacyjnych i taktycznych – dywizji i korpusu;
- Masowe wprowadzenie naziemnych kompleksów robotycznych i regularnych konstrukcji;
- Rozwój taktyki (przede wszystkim obronnej) bezzałogowych systemów powietrznych i naziemnych;
- Maksymalne obniżenie podatków od wojskowej produkcji przemysłowej i zezwolenie na eksport.
Nowa wersja drona Black Widow 2 została opracowana do zwalczania rosyjskich statków pływających po ukraińskich rzekach - podaje Business Insider.
Jest w stanie razić cele nawodne, w tym małe łodzie. Został stworzony przez firmę Hard Cat Drones. Można go używać nie tylko do niszczenia celów wroga, ale także do rozpoznania i patrolowania. Przedstawiciel Hard Cat Drones powiedział dziennikarzom, że maksymalna prędkość drona to 40 km/h, a zasięg komunikacji to aż 10 km.
Keith Kellogg, nowy specjalny wysłannik prezydenta-elekta Trumpa na Ukrainę wyraził poczucie pilności w rozwiązaniu trwającego konfliktu na Ukrainie. W wywiadzie dla Fox News Kellogg oświadczył, że jest zdeterminowany, aby znaleźć rozwiązanie wojny rosyjskiej na Ukrainie w ciągu pierwszych 100 dni nowej administracji, zaczynając od dnia inauguracji.
Kellogg podkreślił chęć Trumpa do zakończenia konfliktu na Ukrainie, nazywając go "rzezią", którą prezydent-elekt jest zdecydowany przerwać. Podkreślił gotowość Trumpa do zaangażowania się zarówno w sprawy przeciwników, jak i sojuszników, zestawiając to podejście z tym, co opisał jako brak zaangażowania prezydenta Bidena w sprawy Rosji.
Kanclerze Niemiec Olaf Scholz odniósł się do wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczącej nowych terytoriów USA:
"Granic nie można przesuwać siłą, ta zasada dotyczy każdego kraju zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. W negocjacjach z naszymi europejskimi partnerami panuje niepokój z powodu ostatnich oświadczeń USA. Jasne jest, że musimy się w tej sytuacji zjednoczyć".
W czwartek 9 stycznia Stany Zjednoczone ogłoszą przekazanie Ukrainie ostatecznego pakietu zbrojeniowego od administracji obecnego prezydenta Joe Bidena. Wysokość pakietu to 500 mln dolarów.
Oznacza to, że niewykorzystane zostanie około 3,8 miliarda dolarów dodatkowych na program PDA, mimo obietnicy Białego Domu, że wyda całą kwotę do końca kadencji Bidena. Fundusze te znajdą się teraz w dyspozycji Donalda Trumpa.
Rosyjskie wojska dwukrotnie ostrzelały dziś infrastrukturę cywilną społeczności Seredyna-Buda w obwodzie sumskim. Pięć osób zostało rannych, nikt nie zginął - poinformowały lokalne władze.
Dwie osoby zginęły a dziesięć zostało rannych w obwodzie chersońskim w wyniku dzisiejszych rosyjskich ataków. Uszkodzonych zostało co najmniej dziesięć obiektów cywilnych, w tym domy prywatne i samochody - przekazały lokalne władze.
W Stepnohirsku na Zaporożu w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły dwie kobiety - Jeden z rosyjskich ładunków trafił w budynek rady wiejskiej, drugi w budynek mieszkalny. Dwie kolejne osoby zostały ranne - podały lokalne władze.
"Będę na spotkaniu w formacie Ramstein. Planowane są także rozmowy z partnerami na szczeblu ministrów obrony i dowódców wojskowych” – powiedział prezydent w wieczornym wystąpieniu.
"Kluczową rzeczą dla Ukrainy jest dalsze wzmacnianie naszej obrony powietrznej. Danie Ukrainie możliwości przynajmniej wypędzenia rosyjskich samolotów wojskowych z naszych miast i naszych granic. Jest to realistyczne, jeśli partnerzy wdrożą teraz porozumienia, o których rozmawialiśmy".
Zełenski podziękował wszystkim, którzy pomagają Ukrainie. "Europa ma tylko jeden wybór. I jest to wybór historyczny. Stać się silniejszym, bardziej niezależnym, w większym stopniu polegać na sobie. Musimy być dorośli na tym świecie i być gotowi wnieść nasz europejski wkład w globalne bezpieczeństwo. To będzie właściwe dla wszystkich w Europie” – podsumował prezydent Ukrainy.
„Rammstein” odbędzie się w czwartek, 9 stycznia.
Taktyka angażowania snajperów w walce uległa radykalnej zmianie w związku z dużym rozwojem bezzałogowych statków powietrznych - powiedział dowódca plutonu snajperów DSV o znaku wywoławczym „Kojot” w programie „Stacja Kramatorsk”.
"Zrzuty dronów stały się częstsze, dodatkwo oprócz zwykłego kamuflażu na wojnie musieliśmy wymyślać coraz to nowe sposoby ukrywania się przed kamerami termowizyjnymi. Snajper w 2022 r. i snajper w 2024 r. to jak dwa różne zawody” – mówi "Kojot".
W jego opinii walka strzelecka schodzi na dalszy plan, ale snajper nadal pozostaje elitą armii. „Wiadomo, że utrzymywanie linii obrony oddziałem snajperów jest niepraktyczne, ale jeśli wśród piechoty znajdzie się dobrze wyszkolony i doświadczony strzelec, wojownicy w okopach czują się znacznie pewniej” – przekonuje snajper.
W Zaporożu zakończono operacje poszukiwawczo-ratownicze po atakach terrorystycznych.
W wyniku ataku bomb FAB-500 zginęło 13 osób, 53 zostały ranne.
Ratownicy uratowali spod gruzów 5 osób.
Pierwsze trzy samoloty bojowe Dassault Aviation Mirage 2000-5F trafią do Ukrainy przed 20 stycznia - przekazały w ostatnich dniach portale specjalizujące się w tematyce lotnictwa, powołując się na informacje francuskiego portalu AvionsLegendaires.
W październiku ubiegłego roku minister obrony Francji Sebastien Lecornu zapowiedział, że maszyny te zostaną dostarczone do Ukrainy w pierwszym kwartale 2025 roku, jednak do tej pory nie podał dokładnej daty. Strona ukraińska również nie podała szczegółów dotyczących dostaw nowych maszyn, które mają wzmocnić ukraińskie lotnictwo.
Mirage, które zostaną przekazane Ukrainie, zostały wcześniej dostosowane przez francuskich specjalistów do warunków bojowych panujących w Ukrainie.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal omówił zwiększenie presji sankcyjnej na Rosję z obecną szefową OBWE, ministrem spraw zagranicznych Finlandii Eliną Valtonen.
Zdaniem Szmyhala presja sankcyjna na Rosję przynosi rezultaty i należy skupić się na dalszym zaostrzaniu ograniczeń. Premier poruszył też kwestię wprowadzenia sankcji wobec przemysłu nuklearnego Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że Ukraina docenia pomoc, jakiej fiński rząd i naród udzielił Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę. W jego ocenie przewodnictwo Finlandii w OBWE może przyczynić się do ustanowienia sprawiedliwego pokoju i wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka wezwało w środę Rosję do zaprzestania egzekucji ukraińskich jeńców wojennych. Podkreśliło, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odnotowano 68 takich przypadków.
Potwierdzono również egzekucje 170 cywilów dokonane na terenach kontrolowanych przez rosyjskie siły zbrojne. "Niezbędne jest, aby osoby odpowiedzialne za te egzekucje zostały pociągnięte do odpowiedzialności, bowiem obecnie są one całkowicie bezkarne" - przekazano. Ukraińscy jeńcy wojenni opisali "powszechne i systematyczne" tortury i złe traktowanie, w tym bicie, rażenie prądem, duszenie i długotrwałe przetrzymywanie w odosobnieniu. "Większość z nich zgłosiła, że padli ofiarą przemocy seksualnej, w tym gwałtu i zmuszania do rozbierania się do naga" – podkreślono.
Skutki ataku na Zaporoże. Tragiczny bilans to 13 osób zabitych, 32 ranne, w tym dziecko.
Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Cachna w reakcji na atak Rosjan na Zaporoże zwrócił uwagę, że nic nie wskazuje na to, aby Federacja Rosyjska dążyła do pokoju.
"Rosja nie myśli o pokoju. Rosja skupia się wyłącznie na powodowaniu śmierci i zniszczenia. Dopóki nie zostanie zmuszona do zmiany kursu” – napisał Cachna.