To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Rosjanie próbują osłabić logistykę Sił Zbrojnych Ukrainy w Pokrowsku i zmusić siły ukraińskie do wycofania się z miasta, ale taki scenariusz jest mało prawdopodobny - powiedział rzecznik Okręgu Wojskowego Chortyca Wiktor Tregubow.
Rosyjska gazeta Izwiestia poinformowała, że w wyniku ataku ukraińskiego drona „kamikaze” zginął jeden z jej niezależnych reporterów, Aleksandr Martemjanow, podróżujący autostradą we wschodniej Ukrainie - pisze The Kyiv Independent.
Podczas jesienno-zimowych sztormów Federacja Rosyjska straciła prawie połowę barier barkowych w pobliżu mostu krymskiego, donoszą lokalne media. Zdjęcia satelitarne pokazują, że nikt nie próbował przywrócić bariery.
Nagranie przedstawiające odparcie rosyjskich sił. "Po zniszczeniu lekkich pojazdów operatorzy rozpoczęli systematyczną eliminację piechoty wroga" - czytamy.
Siły rosyjskie i północnokoreańskie poniosły w ciężkie straty w walkach toczących się w piątek i sobotę w obwodzie Kurskim - powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"We wczorajszych i dzisiejszych bitwach w pobliżu tylko jednej wioski, Machnowki, armia rosyjska straciła do batalionu północnokoreańskich żołnierzy piechoty i rosyjskich spadochroniarzy (...). To jest znaczące" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.
Zełenski nie podał żadnych szczegółów. Batalion może różnić się wielkością, ale zazwyczaj składa się z kilkuset żołnierzy - przypomniała agencja Reutera.
Prezydent oświadczył, że trwają przygotowania do planowanego na 9 stycznia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein - poinformował portal Ukrainska Prawda. Uczestniczyć w nim będą "kraje partnerskie (...) które mogą zwiększyć nasz potencjał nie tylko w obronie przed rakietami, ale także przed bombami kierowanymi, przed rosyjskim lotnictwem. Porozmawiamy z nimi o tym, przekonamy ich. Życie na Ukrainie potrzebuje ochrony tu i teraz" – powiedział Zełenski.
Podziękował wszystkim partnerom, "którzy to rozumieją i pomagają w rozwoju tarczy powietrznej".
Źródło: PAP
Rosja straciła batalion piechoty najemników i marines z Korei Północnej w bitwach o Machnowkę w obwodzie kurskim - poinformował prezydent Zełenski.
W wyniku zamachu ciężko ranny został Konstantin Nagajko. Ukraiński wywiad wojskowy oskarża go o współodpowiedzialność za atak rakietowy, w którym zginęli uczestnicy stypy po pogrzebie ukraińskiego żołnierza.
Liczba rannych po rosyjskim ataku w obwodzie sumskim wzrosła do 10. Cztery budynki mi
eszkalne zostały uszkodzone, a ratownicy ewakuowali już 14 osób.
Bild: w najbliższych tygodniach Rosjanie mogą wejść do kolejnego obwodu Ukrainy. Od granic obwodu dniepropietrowskiego w pobliżu Pokrowska do linii frontu pozostało około 7 km.
W 2024 roku Ukraina straciła kontrolę nad ponad 3600 km² terytorium, – Militarnyi. "To właśnie w obwodzie donieckim wróg skoncentrował największy potencjał ofensywny i, niestety, osiągnął największy sukces. Dla porównania, przez cały rok 2023 Rosjanie zdobyli około 540 km², podczas gdy Siły Obronne wyzwoliły około 430 km²" - czytamy.
Ponieważ państwo nie zapewnia im żadnego wsparcia, wielu przesiedlonych Ukraińców żyje na skraju ubóstwa i z trudem stać ich na czynsz. Szacuje się, że tysiące z nich jest zmuszonych powrócić do swoich domów znajdujących się pod okupacją rosyjską - opisuje The Kyiv Independent.
Woroneż. W wyniku ataku bezzałogowców uszkodzone zostały bloki mieszkalne. Ewakuowanych zostało ponad 100 mieszkańców. Według gubernatora nad miastem i w okolicy zostało zestrzelonych 7 dronów - pisze Biełsat.
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w sobotę o zatrzymaniu w Jekaterynburgu czterech nastolatków, którzy mieli przygotowywać zamach bombowy - przekazała agencja Reutera.
FSB twierdzi, że przejęła komponenty, które miały być użyte do skonstruowania ładunku wybuchowego. Zatrzymani, których nazwisk nie podano, są niepełnoletni: urodzili się w 2007 i 2008 roku. Jak utrzymuje FSB, zatrzymani "podzielali poglądy zakazanej w Rosji organizacji terrorystycznej" i zamierzali odpalić ładunek w zatłoczonym punkcie Jekaterynburga.
FSB stwierdziło również, że dwóch nastolatków było zamieszanych w podpalenie radiowozu, do którego zdaniem rosyjskich mediów miało dojść 22 grudnia 2024 roku.
Opozycyjny portal Meduza przekazał, iż władze opublikowały nagrania wideo z zatrzymanymi. Jeden z nastolatków powiedział, że w sierpniu 2023 roku "stał się zwolennikiem poglądów prawicowych, zasubskrybował neonazistowskie kanały na Telegramie, a następnie dowiedział się z tego źródła, że należy podjąć działania przeciwko policji". Nie wiadomo, w jakich okolicznościach dokonano nagrania - podkreślił portal.
Źródło: PAP
Rosyjscy żołnierze w pobliżu Torecka przebierają się za cywilów, aby ominąć ukraińskie pozycje - podaje The Kyiv Independent, powołując się na wojsko.
W Rosji przeprowadzono zamach na oficera odpowiedzialnego za ostrzał wsi Hroza w obwodzie charkowskim - zginęło wtedy 59 osób. 3 stycznia kapitan Konstantin Nagajko znalazł się w epicentrum wybuchu. Rosjanin doznał obrażeń prawie wszystkich narządów wewnętrznych, oprócz mózgu.
Nagajko brał bezpośredni udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Jego pododdział dokonał zbrodni wojennej we wsi Hroza. 5 sierpnia 2023 roku Rosjanie uderzyli w kawiarnię, w której odbywało się pożegnanie poległych na wojnie. W wyniku ataku zginęło 59 osób, w tym 8-letni chłopiec - pisze Biełsat.
Rosjanie zrzucili bombę na budynek mieszkalny w mieście Sumy. Według wstępnych informacji rannych zostało dwoje dzieci i jeden dorosły. Jedno z wejść do budynku zostało zniszczone. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie.
Rosyjscy ratownicy zebrali ponad 86 tys. ton skażonego mazutem piasku i ziemi po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej - poinformowało w sobotę ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji. W mieście Sewastopol na Krymie, zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku, ogłoszono stan wyjątkowy.
Ogłoszenie stanu wyjątkowego rozszerza uprawnienia władz do podejmowania szybkich decyzji - zauważyła agencja Reutera.
Do pracy nad usuwaniem skutków wycieku zaangażowano ponad 10 tys. osób. Wskutek wycieku - jak informowały organizacje zajmujące się ochroną środowiska - zginęły delfiny, morświny czy ptaki morskie.
Wyciek mazutu został spowodowany przez katastrofę dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej 15 grudnia. Cieśnina ta leży pomiędzy terytorium Rosji i anektowanym przez nią w 2014 roku ukraińskim Półwyspem Krymskim. Łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym.
Ministerstwo transportu Rosji oświadczyło, że eksperci ustalili, iż do morza przedostało się około 2400 ton produktów naftowych, co stanowi mniejszy wyciek, niż początkowo przewidywano. Służby ratownicze informowały w grudniu, że tankowce przewoziły ok. 9,2 tys. ton mazutu, z których - jak początkowo sądzono - do wody wylało się około 40 proc.
Mazut, jak przypomniała agencja, jest ciężkim olejem opałowym, który przyjmuje stałą formę przy temperaturze 25 stopni i nie wypływa na powierzchnię wody, ale osiada na dnie lub pozostaje zawieszony w wodzie.
Oba przewożące mazut statki, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, to wysłużone jednostki zbudowane pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku. Tankowce płynęły z ładunkiem przeznaczonym dla rosyjskiej marynarki wojennej.
Źródło: PAP
Czernichów po rosyjskim ataku - zginął 72-letni mężczyzna, 7 osób zostało rannych, uszkodzonych zostało 28 budynków.
Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na wieżowiec we wsi Szweska w obwodzie sumskim, w wyniku czego rannych zostało dwoje dzieci i osoba dorosła - informują lokalne władze.