W nocy rosyjskie drony zaatakowały Ukrainę. Zestrzelono 60 wrogich maszyn. Szczątki niektórych z nich spadły m.in. na dwa rejony ukraińskiej stolicy. Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone ogłoszą w najbliższych dniach nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. Trwa 1045. dzień rosyjskiej inwazji.
Pokaż od:
3 stycznia 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

3 stycznia 21:59

Z wyrzutni rakiet i bezzałogowych systemów morskich Sił Morskich przeprowadzono w ubiegłym roku dziesiątki skutecznych ataków na około 50 rosyjskich obiektów wojskowych - poinformował dowódca Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy wiceadmirał Oleksij Nieżpapa.

3 stycznia 21:56

Protesty na Słowacji zorganizowało stowarzyszenie "Pokój Ukrainy". 

"Słowacja jest suwerennym krajem demokratycznym. Jesteśmy członkami międzynarodowych ugrupowań gospodarczych i wojskowych UE i NATO. Sojusz z najsilniejszymi tworzy bezpieczną tarczę ochronną dla Słowacji, którą Robert Fico osłabia i niszczy. Wciąga nas w imperialną Rosję, która prowadzi wojnę hybrydową i totalną, nie szanuje prawa i umów międzynarodowych. Odrzucamy tę drogę w strefę rosyjskich wpływów" – napisano manifeście stowarzyszenie. "Pokój Ukrainy" zapowiedział dalsze protesty, także w innych miastach Słowacji.

3 stycznia 21:55

Około 4000 ludzi wyszło na ulice Bratysławy przeciwko prorosyjskiej polityce premiera Słowacji. Demonstranci nieśli flagi UE, skandowali "Nie jesteśmy Rosją" lub "Nie jesteśmy rosyjską szmatą".

3 stycznia 21:49

Centrala koordynacyjna ds. traktowania jeńców wojennych była pytana o losy zaginionych żołnierzy rosyjskich ponad 50 tys. razy.

"Krewni zaginionych rosyjskich żołnierzy zaczęli dzwonić na naszą linię telefoniczną w ramach projektu "Chcę żyć" (chodz o projekt ułatwiający dezercję i poddanie się ukraińskiej armii): pytali o losy swoich bliskich. Początkowo przydzieliliśmy do tego jedną linię telefoniczną, ale potem zdaliśmy sobie sprawę, że jest to osobny projekt i to na dużą skalę. Dziś liczba zapytań o osoby zaginione wynosi ponad 50 tys. Są to tylko ci, którzy nie boją się z nami skontaktować” - powiedział Bohdan Ochrimenko, szef sekretariatu grupy roboczej ds. interakcji z mediami i krewnymi ukraińskich obrońców Komendy Koordynacyjnej ds. traktowania jeńców wojennych w rozmowie z Armyinform.

3 stycznia 21:38

Ukraina powinna otrzymać pierwsze trzy francuskie myśliwce Mirage 2000-5F do 20 stycznia 2025 roku. Część źródeł podaje jednak, że samoloty są już na Ukrainie - donosi portal wojskowy Avions Legendaires.

Portal podkreśla, że ​​łącznie około dziesięciu samolotów tego typu będzie miało ukraińskie oznaczenia, co jest efektem długich negocjacji pomiędzy prezydentem Francji Emmanuelem Macronem a przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nauka pilotażu jednomiejscowego myśliwca trwała kilka miesięcy. "Na pierwszy rzut oka Mirage 2000-5F może wydawać się małym, lekkim myśliwcem w porównaniu do innych, ukraińscy piloci szybko zdali sobie sprawę, że jest to także potężny samolot przeznaczony do latania na terytorium wroga" - czytamy.

3 stycznia 21:27

"Jordan Bardella, nowy lider francuskiej skrajnie prawicowej partii Rassemblement National (RN) u boku Marine Le Pen, pod wieloma względami odszedł od jej "rusofilskich" poglądów na Rosję, Ukrainę i wojnę - donosi dzisiejszy Le Monde.

Le Pen wielokrotnie wypowiadała się w przeszłości na temat legalności aneksji Krymu przez Rosję i do dziś nie porzuciła tego stanowiska. Według Le Monde Bardella nie przegapił żadnej okazji, aby opowiadać o swoich kontaktach z prezydentem Ukrainy. Lider młodzieżówki RN wielokrotnie podróżował do Kijowa, popiera ideę gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zwiększenia francuskiej obecności wojskowej w Europie. 

Le Monde podkreśla, że stanowisko RN zmieniło się głównie w mowie. Przedstawiciele partii w PE nadal głosują przeciwko rezolucjom w sprawie pomocy dla Ukrainy, a w partii wciąż jest sporo prorosyjskich polityków wypowiadających się w tym samym duchu, co Le Pen.

3 stycznia 21:16

Od godziny 12 w piątek wojska Putina wystrzeliły 11 rakiet i 32 drony - poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.

Okupanci uderzyli w obwód kurski pięcioma przeciwlotniczymi rakietami kierowanymi S-300, wystrzelili nad obwód czernihowski trzy rakiety balistyczne Iskander-M, a także zaatakowali obwód dniepropietrowski trzema rakietami lotniczymi kierowanymi Ch-59/69. Ponadto ukraińscy obrońcy zarejestrowali na niebie 32 ataki bezzałogowych statków powietrznych typu „Szahed” oraz symulatorów dronów różnych typów, wystrzelonych z kierunku północno-wschodniego.

3 stycznia 21:05

ONZ oskarżyła Ukrainę o torturowanie i zabijanie rosyjskich jeńców wojennych. Twierdzenia te znajdują się w nowym raporcie opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Raport opisuje egzekucje, tortury i złe traktowanie jeńców wojennych po obu stronach konfliktu. Należy zauważyć, że od sierpnia 2024 r. znacząco wzrosła liczba raportów o egzekucjach ukraińskich jeńców wojennych przez Rosjan – to co najmniej 62 ofiary w 19 oddzielnych incydentach.

"Udokumentowano także przypadki tortur i złego traktowania rosyjskich jeńców wojennych przez władze ukraińskie. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka bada dwa wiarygodne raporty dotyczące śmierci rosyjskich jeńców wojennych w podobnych okolicznościach” – podaje rosyjskojęzyczna wersja strony internetowej ONZ.

3 stycznia 20:55

Przewodniczący RE: musimy kontynuować wsparcie dla Ukrainy

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa podkreślił w piątek Warszawie, że UE musi kontynuować wsparcie dla Ukrainy w takim wymiarze, w jakim będzie to konieczne, by osiągnąć pokój. Costa przypomniał, że UE została utworzona jako projekt pokojowy po II wojnie światowej. Jak dodał, by ten pokój zapewnić, teraz Europa musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo.

"Dlatego Ukraina musi pozostać naszym priorytetem. Musimy w tym roku dalej stać przy Ukrainie w takim wymiarze, w jakim będzie to konieczne i tak długo, jak długo będzie trzeba, by osiągnąć pełen, sprawiedliwy i długotrwały pokój" - podkreślił. 

3 stycznia 20:44

Rośnie liczba spraw karnych za dezercje i samowolne porzucanie jednostek, wynika z danych rosyjskich sądów garnizonowych.

W niepełnym roku 2024 do sądów trafiło półtora raza więcej spraw o nieuprawnione porzucenie części niż w latach 2022 i 2023. O rosnącej liczbie Rosjan opuszczających wojnę świadczą statystyki Walk Through the Woods, projektu na rzecz praw człowieka, który pomaga dezerterom lub uchylającym się od poboru do wojska. W 2024 r. 2,7 tys. rosyjskiego personelu wojskowego zwróciło się do Walk Through the Woods po poradę dotyczącą dezercji.W całym okresie funkcjonowania projekt rozpatrzył ok. 4 tys. takich wniosków.

3 stycznia 20:33

W 2024 roku miała miejsce największa wymiana więźniów między Rosją a Zachodem.

Z rosyjskich więzień zwolniono 13 więźniów politycznych. W zamian do Rosji wróciło dziewięć osób, w tym zabójca, osoby oskarżone o szpiegostwo, rosyjscy hakerzy i dzieci oficerów rosyjskiego wywiadu. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały, że Aleksiej Nawalny miał być częścią umowy wymiany.

3 stycznia 20:22

Według oficjalnych raportów Ministerstwa Obrony Rosji ukraińskie drony wleciały w 2024 roku na terytorium Rosji ponad siedem tysięcy razy, czyli około 20 przylotów dziennie – obliczyła Vestka .

W ciągu roku ukraińskie UAV zauważono w 30 regionach Rosji. Rzeczywista liczba przyjazdów może być znacznie większa, gdyż agencja nie raportuje wszystkich zdarzeń.

3 stycznia 20:11

Już 2976 osób jest prześladowanych w Rosji z powodów politycznych. Pozbawionych wolności z tego powodu jest 1407 osób. 

W ciągu ostatniego roku ponad połowa wyroków wydanych na więźniach "politycznym" zamieniła się pozbawienie wolności – 55 proc. (378 z 679). W 2023 r. było to 50 proc. W 2024 r. Zespół Przeciwko Torturom odnotował 304 zgłoszenia oznak stosowania tortur, złego traktowania lub naruszania prawa więźniów do życia. 

3 stycznia 20:00

Wydatki na wojsko pochłaniają połowę rosyjskiego budżetu, wydatki na wojsko i przemysł niezbędne do kontynuowania agresywnej wojny przyspieszają wzrost cen.

Od początku wojny wszystko w Rosji stało się droższe – od żywności po nieruchomości. Według Rosstatu w tym czasie ceny wzrosły przeciętnie o 27 proc. Według źródeł niezależnych od rosyjskiego rządu – o 87 proc. Od początku roku najbardziej podrożały ziemniaki, a także inne niezbędne produkty spożywcze: warzywa, masło, mleko i mięso.

3 stycznia 19:49

Skutki dzisiejszego ataku na Czernichów. 1 osoba zginęła, 4 zostały ranne.

3 stycznia 19:38

Wojna rozpętana przez Władimira Putina przeniosła się na terytorium jego kraju. W ubiegłym roku ustanowiono rekord liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Rosji – 253 osoby – obliczyli dziennikarze publikacji 7x7.

To dwukrotnie więcej niż w ciągu pierwszych dwóch lat od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę. W sumie od początku wojny rzetelnie potwierdzono śmierć 387 osób.

3 stycznia 19:27

"Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak dziennikarz Jurij Butusow upublicznił w internecie informacje o „chaosie" w tworzeniu i wyposażeniu nowej brygady. Jesienią przechodziła ona szkolenie we Francji. Sam prezydent Emmanuel Macron w czerwcu 2024 r. ogłosił program jej szkolenia i wyposażenia".

3 stycznia 19:16

Z powodu zagrożenia ukraińskimi dronami sąd w Moskwie nakazał usunięcie z zasobów wyszukiwarki Yandex zdjęć instalacji i zablokowanie dostępu do planów jednej z największych rafinerii ropy naftowej w Rosji - podał w piątek opozycyjny rosyjski portal Nowaja Gazieta. W komunikacie sądu nie sprecyzowano, o który z zakładów chodzi.

Sąd uznał, że zamieszczone w sieci zdjęcia i mapy zakładu "podważają zdolność obronną państwa i mają negatywny wpływ na terminowe dostarczanie produktów dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Zakład ma znaczenie strategiczne, a tylko w 2024 r. firma została czterokrotnie zaatakowana przez drony" - podkreślił portal.

pap

3 stycznia 19:05

Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone ogłoszą w najbliższych dniach nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy.