To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z Ukrainy jutro.
Na koniec 2024 r. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 20 mld dol. kolejnego wsparcia. Większość tych pieniędzy będzie spłacona z dochodów od zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji.
Gubernatorzy obwodów kijowskiego i połtawskiego zostali odwołani w związku z reorganizacją stanowisk.
Republika Czeska zaproponowała wykorzystanie swoich gazociągów i magazynów na potrzeby Słowacji, podała Czeska Agencja Informacyjna.
Należące do rosyjskich oligarchów zakłady chemiczne zasilają machinę wojenną - ustalił Reuters, analizując m.in. faktury z ubiegłego roku, które wyciekły do mediów. Agencja podaje w poniedziałek, że fabryki te dostarczają substancje do produkcji ładunków wybuchowych oraz zachodnie waluty.
Reuters przeprowadził też skrupulatną analizę 600 tys. transportów kolejowych i danych finansowych. Dowodzi ona, że kilka zakładów chemicznych dostarcza materiały czterem producentom materiałów wybuchowych.
Właścicielami dwóch takich firm chemicznych są obłożeni zachodnimi sankcjami Roman Abramowicz, były właściciel brytyjskiego klubu piłkarskiego Chelsea FC, i Wagit Alekperow, prezes koncernu naftowego Łukoil, którego majątek jest wyceniany przez magazyn "Forbes" na 28,6 mld dol. Abramowicz ma 28 proc. udziałów w notowanej na londyńskiej giełdzie firmie sektora stalowego Evraz.
Eksperci, z którymi rozmawiał Reuters, podkreślają, że prócz ważnych komponentów zakłady chemiczne, produkujące również nawozy, dostarczają też Rosji bardzo potrzebne dewizy.
Analiza ta, w połączeniu z oceną ekspertów, wykazuje więc, jak bardzo rosyjska machina wojenna musi polegać na oligarchach i ich firmach, a zarazem jak dalece zachodnie sankcje nie zdołały ograniczyć produkcji broni - podkreśla Reuters.
O ile bowiem restrykcje objęły oligarchów, to nie można ich nałożyć na firmy produkujące nawozy sztuczne, zgodnie z obowiązującą od dawna zasadą, że z polityki sankcji wyłącza się firmy mające wpływ na produkcję żywności.
Źródło: PAP
Czy da się zrozumieć Rosję? Oto pięć książek, dzięki którym dowiesz się o niej więcej.
Eksport Ukrainy wzrósł o 13 proc. w 2024 r. w związku ze stabilizacją aktywności portów, podaje Ministerstwo Gospodarki.
Noworoczne show w rosyjskiej TV “zaszczycą” wojskowi z oddziałów oskarżanych o zbrodnie wojenne - pisze Biełsat. W sylwestrowym programie kanału Rossija 1 pojawią się m. in. żołnierz oddziału specnazu, który mordował cywilów w podkijowskiej Buczy i zastępca dowódcy pułku, którego żołnierze bestialsko zgładzili 7 cywilów pod Charkowem.
Według Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie doświadczali około 1700 zabitych i rannych każdego dnia.
Federalna Prokuratura Niemiec oskarżyła 3 obywateli niemiecko-rosyjskich z miasta Bayreuth o szpiegostwo na rzecz Moskwy.
W 2024 r. Kijów doświadczył 500 nalotów i prawie 200 uderzeń sił rosyjskich, zniszczonych zostało ponad 550 budynków mieszkalnych - informuje Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa. Prawie 120 osób zostało bez dachu nad głową, a liczba osób wewnętrznie przesiedlonych wzrosła o 11 tys. "Mieszkańcy Kijowa doświadczyli również prawie 100 dni przerw w dostawie prądu. Jednocześnie w 2024 r. w Kijowie urodziło się prawie 21 tys. dzieci, co jest symbolem odporności Ukraińców" - czytamy.
Sąd we Lwowie wydał wyroki 15 lat więzienia dla 12 prorosyjskich bojowników, którzy będąc obywatelami Ukrainy ochotniczo zgłosili się do walki przeciwko własnemu państwu i zostali członkami milicji w tzw. republikach ludowych z centrami w Doniecku i Ługańsku.
„Z publicznego oskarżenia Lwowskiej Prokuratury Obwodowej 12 obywateli Ukrainy uznano za winnych. Zostali oni skazani za zdradę stanu, udział w organizacji terrorystycznej i działalność w nieprzewidzianych przez prawo grupach zbrojnych” – ogłosiła w poniedziałek prokuratura obwodowa we Lwowie.
Skazani, to mieszkańcy zajętych przez Rosję części obwodu donieckiego i Ługańskiego na wschodzie Ukrainy, gdzie w 2014 r. ogłoszono powstanie wspieranych przez Kreml tzw. Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych. Wstąpili oni w szeregi wrogich sił w 2022 r., gdy Rosja rozpoczęła otwartą inwazję militarną na Ukrainę.
W rosyjskich formacjach, w której pełnili służbę, mężczyźni ci zajmowali m.in. stanowiska szefa sztabu, dowódcy jednostki moździerzowej oraz snajperów i strzelców. „Skazani otrzymali mundury, broń strzelecką, amunicję i opanowali taktykę walki, szturmu, natarcia i odwrotu” – przekazała prokuratura w komunikacie.
„Podczas swej służby realizowali różne misje bojowe przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy, zarówno bezpośrednio, jak i wydając rozkazy podległym żołnierzom. Zapewniali również bezpieczeństwo miejsc lokalizacji armii rosyjskiej na okupowanych przez nią terytoriach” – podkreślono w komunikacie.
Źródło: PAP
Nagranie przedstawiające pierwsze chwile ukraińskich żołnierzy po powrocie z rosyjskiej niewoli.
Umowę pomiędzy Rosją a Ukrainą pomogły wypracować Zjednoczone Emiraty Arabskie. Do domów wróciło 150 jeńców wojennych z każdego z państw - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że do Ukrainy wróciło 189 jeńców wojennych. Wśród nich są obrońcy Azowstalu, Mariupola, elektrowni w Czarnobylu oraz Wyspy Węży - dodał.
W tym roku doszło do dziesięciu takich wymian, a od początku wojny łącznie do 59. Urzędnicy w Kijowie powiedzieli BBC, że negocjacje w sprawie wymiany jeńców stały się trudniejsze w ostatnich miesiącach - odkąd siły rosyjskie zaczęły robić znaczące postępy na polu bitwy.
Ukraina nie publikuje liczby jeńców wojennych przetrzymywanych przez Rosję, ale uważa się, że jest ich ponad 8000.
Od początku wojny Ukraina i Rosja wymieniły między sobą 3956 jeńców wojennych, w tym żołnierzy i cywilów.
Lider partii FDP Christian Lindner opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie niemieckich pocisków manewrujących Taurus. Nie uważa za przekonujące argumentów, którymi kanclerz Niemiec Olaf Scholz uparcie odrzuca takie wsparcie dla zaatakowanego przez Rosję kraju.
"Jest całkowicie jasne, że Niemcy nie mogą stać się stroną wojny w Ukrainie. Nie sądzę jednak, aby dostarczenie pocisków manewrujących Taurus było sprzeczne z interesami bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec" - powiedział Lindner w Berlinie, cytowany w poniedziałek przez portal tagesschau.
Lider FDP stwierdził również, że obawy Scholza są bardziej związane z jego kampanią wyborczą niż rzeczywistym zagrożeniem.
"Można ufać ukraińskim przywódcom, że będą rozmieszczać systemy uzbrojenia tylko w uzgodniony z nami sposób. Można wykluczyć eskalację w kierunku Moskwy" – dodał Lindner. Przypomniał, że Scholz odrzuca dostarczenie pocisków Taurus z obawy, że Ukraina mogłaby użyć ich do ataków na cele w głębi Rosji, co mogłoby wciągnąć Niemcy w wojnę.
pap
Pierwsze uczucie, które się pojawia, gdy słyszę "Rosja"? Zmęczenie jej istnieniem. Zaczynam myśleć, że ludzi szkoda, potem, że może im się to wszystko podoba - mówi Dmitry Glukhovsky.
Wyrok 15 lat więzienia otrzymał agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy namierzał fabryki broni i obiekty obrony powietrznej w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy - powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
"Sprawca to były funkcjonariusz lokalnej jednostki rozwiązanej (w 2015 r.) milicji, zwerbowany zdalnie przez rosyjskie służby specjalne przez kolegę ze studiów, który jest urzędnikiem w ministerstwie obrony Rosji" - przekazała SBU w komunikacie.
Agent został zatrzymany w styczniu 2024 r., gdy przygotowywał całą serię ataków rakietowych i bombowych na Zaporoże. Do rosyjskiej inwazji na pełną skalę na początku 2022 r. miasto to liczyło ponad 700 tys. mieszkańców.
"Na zlecenie kuratora z GRU agent próbował szukać miejscowych fabryk, które produkują amunicję do broni rakietowej i artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolejnym zadaniem było namierzanie przeciwlotniczych systemów rakietowych i stacji radarowych Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie. Raszyści (Rosjanie - PAP) potrzebowali tego do planowania trasy swoich rakiet i dronów w celu ominięcia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej" - ogłosiła SBU.
Współpracownik rosyjskiego wywiadu próbował także zatrudnić się w jednym z zakładów zbrojeniowych w Zaporożu, by bezpośrednio uzyskiwać informacje o rodzajach i ilościach produkowanej tam broni.
Agent został zatrzymany przez funkcjonariuszy SBU w swoim mieszkaniu w Zaporożu. Sąd uznał go za winnego zdrady stanu, popełnionego podczas stanu wojennego.
Jarosław Junko / pap
Władze kijowskiej administracji wojskowej podały bilans rosyjskich ataków na Kijów w 2024 r. W stolicy Ukrainy alarm powietrzny ogłaszany był ponad 500 razy. Na Kijów skierowano 1300 dronów i 250 rakiet balistycznych i manewrujących.
Premier Mołdawii Dorin Recean polecił przygotować przepisy, które umożliwią nacjonalizację firmy gazowej Mołdowagaz. Jej głównym akcjonariuszem jest obecnie Gazprom.
W ostrzale Kiwszariwki w obwodzie charkowskim zginęła kobieta - poinformował szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.