Po spotkaniu z Putinem, premier Słowacji Robert Fico poinformował, że prezydent Rosji zapewnił, że Moskwa jest nadal gotowa dostarczać gaz na Zachód. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział agencji TASS, że obecnie nie ma planów osobistego spotkania Putina z Donaldem Trumpem. To odpowiedź na słowa Trumpa o tym, że czeka na spotkanie z Putinem, by zakończyć wojnę.
Pokaż od:
09:36

HUR: W Rosji zniszczony został magazyn z częściami do dronów Shahed

W wyniku pożaru, do którego doszło w rosyjskim mieście Jełabuga, zniszczony został magazyn z częściami do dronów Shahed o wartości 16 milionów dolarów – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). W magazynie znajdowało się 65 kadłubów dronów, a także silniki, systemy nawigacyjne i kamery termowizyjne przeznaczone do produkcji 400 dronów Shahed-136. Jak podkreśla HUR, cały zapas uległ zniszczeniu. 

09:11

Z raportu Światowej Rady Złota (WGC) wynika, że od czasu inwazji na Ukrainę Rosja wydobyła i wywiozła z Afryki złoto warte co najmniej 2,5 mld dolarów. Ma ono pomagać jej finansować wojnę z Ukrainą. Złoto pozyskiwane ma być z małych kopalni rzemieślniczych znajdujących się m.in. w Burkina Faso, Republice Środkowoafrykańskiej, Erytrei, Gwinei Libii, Mali i Sudanie. Za jego wydobycie, ochronę i przemyt odpowiadać mają rosyjscy najemnicy, między innymi z byłej Grupy Wagnera i Brygady Niedźwiedziej.

08:29

Sekretarz generalny NATO: Zełenski niesprawiedliwie krytykował Scholza

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte uważa, że ostra krytyka, jakiej prezydent Ukrainy Wołydymyr Zełenski poddawał kanclerza Niemiec Olafa Scholza za stosunek do rosyjskiej inwazji była niesprawiedliwa.

"Często mówiłem Zełenskiemu, że powinien zaprzestać krytykowania Olafa Scholza, i że uważam to za niesprawiedliwe" - powiedział Rutte w wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa.

 Choć Niemcy to kluczowy sojusznik Ukrainy, odmowa Berlina przekazania Kijowowi rakiet dalekiego zasięgu Taurus jest powodem frustracji władz Ukrainy, które nie mogą w pełni odpowiadać na taki tego typu bronią prowadzone przez Rosję.

Rutte dodał, że w przeciwieństwie do Scholza on przekazałby Ukrainie pociski rakietowe Taurus i nie ustanawiałby limitów ograniczających potencjalne cele.

"Ogólnie rzecz ujmując, wiemy, że posiadanie takich możliwości jest dla Ukrainy bardzo ważne" - stwierdził Rutte, podkreślając, że nie jest rolą sekretarza generalnego NATO określanie, co sojusznicy powinni dostarczać Kijowowi.

Gdy w listopadzie Scholz odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, Zełenski stwierdził, że kanclerz Niemiec otworzyły puszkę Pandory i podkopał wysiłki, zmierzające do izolacji rosyjskiego przywódcy i zakończenia wojny "sprawiedliwym pokojem".

Ukraina zwracała się o dostarczenie pocisków Taurus już wiosną 2023 r. Kiedy w początkach grudnia 2024 roku Bundestag debatował nad wnioskiem złożonym przez liberalną FDP, wzywającym do dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, jeden z chadeckich polityków Thomas Erndl określił Scholza jako "kanclerza strachu" i stwierdził, że "jest (on) zagrożeniem dla bezpieczeństwa Niemiec". 

08:02

Około 1100 północnokoreańskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych, biorąc udział po stronie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie - poinformowało w poniedziałek Połączone Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Płd.

"Szacujemy, że wojska północnokoreańskie, które ostatnio walczyły z siłami ukraińskimi, poniosły straty sięgające około 1,1 tys. żołnierzy" - przekazano w komunikacie.

07:35

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 28 miejscowości w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału trzy osoby zginęły, a jedna została ranna – podaje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:16

Raport: Afrykańskie złoto pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie

Rosja od czasu inwazji na Ukrainę wydobyła i wywiozła z Afryki złoto o wartości co najmniej 2,5 mld dolarów, które pomaga jej finansować wojnę z Ukrainą - wynika z raportu Światowej Rady Złota (WGC).

Złoto Rosja pozyskuje z małych kopalni rzemieślniczych w Burkina Faso, Republice Środkowoafrykańskiej, Erytrei, Gwinei, Libii, Mali i Sudanie. Za wydobycie, ochronę i przemyt złota odpowiadają rosyjscy najemnicy między innymi z byłej Grupy Wagnera i Brygady Niedźwiedziej.

„Tajemnicza śmierć Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera, w katastrofie lotniczej w sierpniu 2023 r., nie powstrzymała grabieży i rabunku zasobów naturalnych przez Rosję na całym świecie - od Libii po Republikę Środkowoafrykańską. Zamiast tego Kreml wykorzystał moment, aby odzyskać kontrolę nad tymi lukratywnymi interesami biznesowymi” - napisali autorzy raportu „Milczenie jest złotem”.

Złoto z Afryki przemycane jest do krajów Bliskiego Wschodu, głównie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie po rafinowaniu i zmieszaniu z legalnie pozyskanym kruszcem sprzedawane jest w Dubaju, skąd trafia na rynki całego świata, a zyski z tych transakcji transferowane są do Rosji.

„Na polach bitewnych Ukrainy, gdy walka o kontrolę nad terytorium wisi na włosku, warto zauważyć, jak mało było skoordynowanej woli politycznej, aby powstrzymać nielegalny przepływ zysków z eksploatacji zasobów złota w Afryce do rosyjskiej machiny wojennej” – podkreślono w raporcie WGC.

Najbardziej eksploatowanymi przez Kreml krajami są Mali, Republika Środkowoafrykańska i Sudan. „To właśnie w tych krajach handel krwawym złotem Rosji naprawdę się ostatnio rozwinął” – powiedziała Jessica Berlin, współautorka innego raportu o wykorzystywaniu złota do prowadzenia wojen w rozmowie z amerykańską rozgłośnią NPR.

W Republice Środkowoafrykańskiej najemnicy rosyjscy, strzegąc kopalni złota, dopuszczają się licznych zbrodni. Przed kilkoma dniami dla przestrogi obrabowali i brutalnie zamordowali lokalnego handlarza złotem i diamentami. Obciętą głowę umieścili między nogami zabitego, a zdjęcia rytualnie ułożonych zwłok opublikowali w internecie.

Lokalne media informowały też o zabiciu przez najemników z Grupy Wagnera w czerwcu mijającego roku co najmniej 20 górników wydobywających złoto w małych kopalniach w Koki w prefekturze Ouham. Po masakrze zwołali mieszkańców tej miejscowości i oświadczyli im, że każdy, kto będzie wydobywał złoto bez ich pozwolenia zostanie stracony.

W Burkina Faso rządząca krajem junta wojskowa przyznała rosyjskiej firmie górniczej Nordgold licencję na prowadzenie czterech największych w kraju kopalni złota w regionie północno-centralnym.

Podobnie w Mali, które również doświadczyło przewrotu wojskowego, najemnicy rosyjscy przejęli największą w kraju kopalnię złota w Intahaka w regionie Gao, wcześniej wypierając z niej Tuaregów, walczących o ustanowienie w tym regionie własnego państwa. Mali w mijającym roku zwiększyło współpracę z Rosją również w zakresie eksploatacji ropy naftowej, gazu, uranu i litu. W stosunku do zachodnich firm junta tego kraju prowadzi agresywną, wręcz wrogą politykę, nakładając na nie nowe przepisy podatkowe i aresztując jej pracowników..

Należący do Aleksieja Mordaszowa Nordgold wydobywa złoto również w Gwinei, także rządzonej przez juntę wojskową, na czele której stoi pułkownik Mamady Doumbouya, próbujący balansować między Rosją z Zachodem. Rosyjska firma wydobywcza od dekady eksploatuje jedną z największych w tym kraju kopalni złota w Lefa.

Zwiększony dostęp Rosji do górnictwa w Afryce, a do pokładów złota w szczególności, nie tylko pozwala Moskwie finansować wojnę na Ukrainie, ale wzmacnia jej gospodarkę i łagodzi nałożone na nią zachodnie sankcje.

06:53

W ciągu trzech dni w obwodzie kurskim zginęło 77 żołnierzy z Korei Północnej - przekazują ukraińskie wojska specjalne. Kolejnych 40 północnokoreańskich żołnierzy miało zostać rannych w walkach na terenie obwodu kurskiego – wynika z komunikatu ukraińskiego 8. Pułku Sił Operacji Specjalnych. 

06:40

Wywiad południowokoreański: Korea Północna przygotowuje się do rotacji lub zwiększenia rozmieszczenia wojsk w Rosji

"Kompleksowa ocena wielu danych wywiadowczych pokazuje, że Korea Północna przygotowuje się do rotacji lub zwiększenia rozmieszczenia wojsk w Rosji, dostarczając obecnie 240-milimetrowe wyrzutnie rakiet i 170-milimetrową artylerię samobieżną" - informuje południowokoreański wywiad.

Z informacji wywiadu wynika również, że Kim Dzong Un ma zamiar dostarczyć do Rosji swoje drony kamikadze. Jak przypomina południowokoreański wywiad, Kim w ubiegłym miesiącu wizytował jeden z zakładów, w którym produkowane są te bezzałogowce. Nawoływał wówczas do zwiększenia ich produkcji.

06:35

Pieskow: Nie ma planów spotkania Trumpa z Putinem

- Obecnie nie ma planów osobistego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow agencji TASS.

Dodał, że "jak dotąd nie było żadnych konkretnych impulsów".

W niedzielę Trump powiedział, że spodziewa się możliwości spotkania z Putinem w sprawie rozwiązania konfliktu ukraińskiego. Jak przypomina agencja, 19 grudnia Putin powiedział podczas konferencji prasowej, że jest otwarty na rozmowę z Trumpem i jest gotowy spotkać się z nim w każdej chwili.

06:34

Fico o spotkaniu z Putinem: Odbyłem spotkanie biznesowe

"Dziś odbyłem w Moskwie spotkanie biznesowe z Prezydentem Federacji Rosyjskiej W. Putinem. Przypominam jeszcze raz, że propaguję suwerenną politykę ze wszystkich czterech stron. Już w piątek o mojej podróży i jej celu poinformowano najwyższych przedstawicieli UE. Moje dzisiejsze spotkanie było reakcją na słowa prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego, który w czwartek odpowiedział na moje osobiste pytanie, że jest przeciwny jakiemukolwiek tranzytowi gazu przez Ukrainę na nasze terytorium" - napisał w mediach społecznościowych premier Słowacji po spotkaniu z Putinem.

"Prezydent Ukrainy opowiada się także za sankcjami wobec rosyjskiego programu nuklearnego. Takie postawy szkodzą Słowacji finansowo i zagrażają produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na Słowacji, co jest niedopuszczalne. Prezydent Rosji W. Putin potwierdził gotowość Rosji do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację, co po 1 stycznia 2025 r. jest praktycznie niemożliwe, biorąc pod uwagę postawę prezydenta Ukrainy." - dodał.

W drugiej części rozmowy Putin i Fico " wymienili poglądy na temat sytuacji militarnej na Ukrainie, możliwości szybkiego pokojowego zakończenia wojny oraz wzajemnych stosunków między Republiką Słowacką a Federacją Rosyjską"

"Pomocne będą także działania związane z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej. wojnę światową i zwycięstwo nad faszyzmem, w którym decydującą rolę odegrali Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy i inne narody byłego ZSRR" - czytamy.