To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Forbes: W obwodzie kurskim doszło do ataku żołnierzy Korei Północnej na pozycje ukraińskiej 17. brygady zmechanizowanej. Natarcie nie powiodło się, a Koreańczycy ponieśli potężne straty.
Według Forbesa materiał filmowy z drona przedstawiający północnokoreańską ofensywę pokazuje użycie przez SZU amerykańskiej amunicji kasetowej, prawdopodobnie pocisków artyleryjskich o ulepszonej amunicji konwencjonalnej podwójnego przeznaczenia (DPICM): otwierają się one nad polem bitwy i rozpraszają śmiercionośne pociski rakietowe wielkości granatu.
Według doniesień żołnierze Korei Północnej ponieśli ogromne straty, a głównym powodem tego jest użycie tej właśnie amunicji kasetowej.
Specjalny wysłannik Donalda Trumpa Keith Kellogg odwiedzi Ukrainę na początku stycznia - podaje Reuters. Kellog ma też odwiedzić szereg stolic europejskich w związku z "podejmowaniem wysiłków na rzecz zakończenia wojny".
Wołodymyr Zełenski spotka się 18 grudnia w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte - poinformowało biuro prasowe sojuszu.
Spotkanie odbędzie się w oficjalnej rezydencji sekretarza, po czym odbędzie się wspólna konferencja prasowa.
Eksplozje w Chersoniu i Czerkasach - donoszą korespondenci agencji Suspilne.News.
Bloomberg: UE ponownie rozważa konfiskatę rosyjskich rezerw na rzecz Ukrainy
Niektóre kraje UE ponownie zaczęły analizować możliwość przejęcia rosyjskich rezerw walutowych. Dyskusja na temat 300 mld USD zamrożonych w krajach zachodnich została wznowiona w świetle powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu, co może wstrzymać pomoc USA dla Ukrainy.
Służby dyplomatyczne, a także niektóre kraje UE ponownie zajęły się oceną prawnych i finansowych implikacji konfiskaty rezerw Banku Rosji w celu przekazania ich Ukrainie - pisze Bloomberg powołujący się na osoby zaznajomione z sytuacją. Powiedzieli oni, że badają, czy orzeczenia sądowe byłyby wymagane jako podstawa prawna do konfiskaty aktywów, czy też wystarczyłoby obliczenie szkód wyrządzonych Ukrainie.
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas oświadczyła we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że uzasadnienie Władimira Putina dla jego wojny przeciwko Ukrainie jest przesiąknięte kłamstwami. Zdaniem Kallas dezinformacja jest fundamentalną częścią rosyjskich działań wojskowych.
Estonka przypomniała, że kiedy Rosja nielegalnie zaanektowała Półwysep Krymski w 2014 roku, zaczęła kampanię dezinformacyjną opartą na fałszywym oskarżeniu Ukrainy i zakłamując historię.
"Rosyjskie władze modyfikują podręczniki historii dla rosyjskich uczniów i studentów, wprowadzając imperialną propagandę wojenną do szkół i piorą mózgi dzieciom od lat. Robią to od lat i to działa. Rosja więzi własnych historyków i niszczy organizacje, które poszukują prawdy" - stwierdziła Kallas.
pap
Wojska północnokoreańskie tworzą dodatkowe punkty obserwacyjne, ponieważ boją się ukraińskich dronów - donoszą Ukraińskie służby specjalne (GUR). Przed atakiem wojska Korei Północnej na linii frontu gromadzą grupę liczącą nawet 20–30 żołnierzy. W małych grupach (do 6 żołnierzy) przemieszczają się na teren koncentracji. W celu identyfikacji na froncie żołnierze KRLD posługują się taśmą zatoniętą wokół munduru.
AFP: USA nie wiedziały wcześniej o planach zabicia generała Kiryłowa.
Waszyngton nie został z wyprzedzeniem ostrzeżony o domniemanej ukraińskiej operacji, w wyniku której zginął Igor Kiryłow, szef rosyjskich sił zbrojnych ds. promieniowania, obrony chemicznej i biologicznej, oraz jego doradca, podała AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA, który pragnął zachować anonimowość.
„Źródła BBC Ukrainian Service w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy powiedziały wcześniej, że bombardowanie było operacją przeprowadzoną przez służbę bezpieczeństwa, która uznała generała za „zbrodniarza wojennego i całkowicie uzasadniony cel”.
Na froncie nie będzie rozejmu bożonarodzeniowego. Jednak kontynuacja wojny przez kilka kolejnych lat również jest mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę stanowisko nowo wybranego prezydenta USA Donalda Trumpa - pisze niemiecki felietonista Uwe Forketter.
"Można wykluczyć, że Trump będzie udzielał militarnego i finansowego wsparcia obronie Ukrainy przed putinowską Rosją przez kolejne trzy lata. On sam dość często to mówił. Trump nie widzi poważnej szkody dla amerykańskich interesów ani w Donbasie, ani w Krym” – pisze dziennikarz, przypominając ostatnie wypowiedzi Trumpa na ten temat. Forketter podkreśla, że Trumpowi oczywiście nie uda się zakończyć wojny na Ukrainie w 24 godziny, jak obiecał podczas kampanii wyborczej.
"By rozpoczęły się prawdziwe negocjacje w sprawie zawieszenia broni, konieczne jest pozbawienie Rosji środków umożliwiających kontynuowanie wojny" - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
- Jeszcze raz podkreślam, że pomaga się tylko silnym, dlatego musimy pozostać silni. Prawdziwe negocjacje w sprawie trwałego pokoju rozpoczną się dopiero wtedy, gdy wróg nie będzie miał środków na kontynuowanie wojny, więc przed nami niesamowicie duże zadanie - powiedział Jermak podczas posiedzenia Zjazdu Władz Lokalnych i Regionalnych we Lwowie.
Materiał filmowy z rosyjskich kanałów. Ponad 100 rannych żołnierzy północnokoreańskich jest obecnie leczonych w Szpitalu Klinicznym Ratunkowym w Kursku. Przydzielono im osobne piętro i specjalne posiłki.
Narodowy Bank Polski przeprowadził kompleksowe badanie dotyczące białoruskich migrantów mieszkających w naszym kraju.
Prawie 84 proc. Białorusinów przeprowadziło się do Polski po 2020 roku. Najczęściej podawanym powodem są represje polityczne i strach przed prześladowaniami (60 proc.), a następnie trudności ekonomiczne. Połowa białoruskich migrantów to ludzie młodzi poniżej 34 roku życia, z których wielu osiedla się w Polsce wraz z rodzinami. 60 proc. posiada wykształcenie wyższe i najczęściej pracują w przemyśle, transporcie, IT i budownictwie.
Dla większości Białorusinów Polska staje się drugim domem: 68 proc. respondentów planuje zostać na stałe lub na dłużej niż rok.
Zabójstwo Igora Kiryłowa, trzeciego generała lejtnanta zabitego podczas wojny z Ukrainą i pierwszym z taką rangą, który zginął na froncie wewnętrznym, stało się wiadomością dnia w wielu światowych gazetach. „MO” zebrało charakterystyczne cytaty i nagłówki
Kiryłow został opisany jako "uzasadniony cel” przez Financial Times.
„Zabójstwo rosyjskiego generała Igora Kiryłłowa wywoła alarm na zdezorientowanym Kremlu” - pisze Sky News, nazywając zabójstwo kluczowego rosyjskiego oficera wojskowego »haniebnym naruszeniem bezpieczeństwa«.
New York Times nazywa zabójstwo „najbardziej głośnym zabójstwem rosyjskiego urzędnika wojskowego z dala od pola bitwy od czasu rozpoczęcia inwazji".
BBC podkreśla, że „atak wykazał wystarczający poziom wyrafinowania i mógł wymagać miesięcy przygotowań”.
Wyborcza: Był zbrodniarzem wojennym, osobiście wydawał rozkazy, by użyć przeciwko ukraińskim żołnierzom broń chemiczną.
„Reforma śmieciowa”, na którą wydano prawie 100 miliardów rubli w ciągu sześciu lat, nie powiodła się - stwierdziła przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko. - Zakładano, że w całym kraju powstanie przejrzysty system zbiórki, sortowania, przetwarzania i utylizacji odpadów. Jednak w rzeczywistości wszystko utknęło w martwym punkcie - powiedziała w Vedomosti.
Matwienko ocenia, że to, co „miało być reformą, okazało się raczej degradacją i regresem”. Dodała, że w kraju brakuje 172 tys. miejsc kontenerowych, 423 tys. kontenerów i ponad 1,5 tys. jednostek specjalnego wyposażenia. Na początku grudnia sam Putin przyznał, że projekt budowy spalarni, który jest kluczową częścią „reformy śmieciowej”, nie powiódł się.
Akcje Gazpromu spadły do najniższego poziomu od 16 lat
Akcje rosyjskiego monopolisty Gazpromu spadły we wtorek do najniższego poziomu od stycznia 2009 roku, do 106,1 rubli za akcję. To o 2,4 procent poniżej poniedziałkowego poziomu zamknięcia. Od początku 2024 r. cena Gazpromu spadła o 33,5 proc. "Do absolutnego minimum pozostało jeszcze nieco ponad 20 proc.” - powiedział Evgeny Kogan, profesor Wyższej Szkoły Ekonomicznej i inwestor.
Akcje zaczęły spadać około tydzień temu po tym, jak Komisja Europejska stwierdziła, że UE jest gotowa wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu i nie spodziewa się znaczącego wpływu na ceny. We wtorek Komisja Europejska potwierdziła agencji Bloomberg, że UE jest gotowa do rozwiązania umowy tranzytowej i ma alternatywne źródła dostaw.
Czołgiści Sił Zbrojnych Ukrainy o Abramsie: To potwór, który sieje terror u wroga
Amerykański czołg widzi sprzęt wroga w odległości do 7 km, potrafi trafić w cel w odległości 4 km. Choć rosyjska propaganda twierdzi, że są to czołgi przestarzałe, "amerykański potwór" staje się prawdziwym postrachem dla wroga. Gdy Abramsy wkraczają do bitwy, okupanci mają tylko jeden wybór – albo szybko uciec, albo zginąć. Po udoskonaleniach przez ukraińskich specjalistów jest jeszcze bardziej chroniony i zabójczy” – podkreśla wojsko. Pierwsze Abramsy (31 maszyn) pojawiły się w składzie Sił Zbrojnych we wrześniu 2023 roku.
Rosyjski biznes ma nadzieję na rychły powrót zachodnich firm i inwestorów, którzy opuścili kraj po rozpoczęciu inwazji. Nadzieje, że Chiny i inne „przyjazne” kraje zastąpią „zachodnich partnerów” Rosji, nie zmaterializowały się- powiedział Michaił Matasow, zastępca dyrektora generalnego firmy KamAZ
Dodał, że rosyjska strategia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego „nie w pełni uwzględnia otoczenie geopolityczne i makroekonomiczne”, jednocześnie kładąc nacisk na współpracę ze wschodnimi partnerami. A ta współpraca nie obejmuje transferu technologii. „Nie uwzględnia to braku zainteresowania - co jest już oczywiste dla wszystkich - wschodniego partnera współpracą technologiczną, w ogóle jakąkolwiek współpracą, oraz znacznej zależności wschodniego partnera od północnoamerykańskiego, prawdopodobnie „niepartnerskiego” partnera” - powiedział Matasow.
Siły zbrojne Szwecji poinformowały we wtorek o zidentyfikowaniu dwóch rosyjskich bombowców Tu-22 (w kodzie NATO: Backfire) nad Bałtykiem, eskortowanych przez dwa samoloty bojowe Su-27 (Flanker). W ramach interwencji szwedzkie siły powietrzne poderwały dwa myśliwce Jas Gripen. Opublikowano dokumentację zdjęciową zdarzenia.
"Nie doszło do naruszenia szwedzkiej przestrzeni powietrznej" przekazała rzeczniczka sił powietrznych Szwecji.
The Economist: ukraińskie siły zbrojne straciły połowę terytorium w obwodzie kurskim i przeszły do defensywy
Ukraińskie Siły Zbrojne (SZU) straciły „około połowy” terytorium w obwodzie kurskim, nad którym udało im się przejąć kontrolę po inwazji na początku sierpnia - powiedzieli ukraińscy wojskowi w rozmowie z The Economist.
Major Ivan Bakrev, dowódca 82 Brygady Powietrznodesantowej, powiedział, że siły rosyjskie „dokręcają śrubę” i zaczęły to robić jeszcze przed wkroczeniem północnokoreańskich żołnierzy. Rosyjska armia ma „ogromną” przewagę w prawie wszystkim - ludziach, artylerii, sprzęcie - i „przełącza się” między atakami zmechanizowanymi i piechotą, aby osiągnąć swoje cele, powiedział ukraiński żołnierz.