John Kirby, doradca ds. bezpieczeństwa Białego Domu, oficjalnie potwierdził, że Ukraina dostała zgodę na atakowanie celów w Rosji przy użyciu pocisków ATACMS. To pierwsza oficjalna informacja na ten temat.
Kirby powiedział, że wojsko ukraińskie może stosować amerykańskie pociski do ataku na "konkretne cele w konieczności nagłej samoobrony". Kirby zaznaczył, że do takich przypadków dochodziło w obwodzie kurskim.
Stany Zjednoczone nie określiły, o jakie konkretnie cele chodzi. Kirby poinformował, że rodzaj celów, oraz warunki użycia rakiet ATACMS pozostawiono Ukraińcom.
Amerykanin odniósł się także do słów rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej o tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Powiedziała, że "została ona wpisana na listę priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia", i że jej otwarcie zwiększa zagrożenie nuklearne.
Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone zrobią wszytko, aby zapewnić bezpieczeństwo ich żołnierzom w Europie i poważnie traktują zobowiązania wynikające z artykułu 5 NATO. Dodał, że w tej kwestii "prezydent Biden jest twardy jak skała".
Na wniosek Ukrainy Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zajmie się sprawą użycia przez Rosję rakiet balistycznych średniego zasięgu. Tę informację przekazał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha.
Jest to efekt użycia przez Rosję nowego rodzaju rakiety balistycznej Oriesznik (Leszczyna) w ataku na Dnipro. Była to odpowiedź na zezwolenie przez Stany Zjednoczone do atakowania celów amerykańskimi rakietami celów położonych na terytorium Rosji.
Misja ONZ monitorująca naruszenia praw człowieka w Ukrainie wydała raport, w którym stwierdza, że od 24 lutego 2022 do 31 sierpnia 2024 doszło do 376 przypadków przemocy seksualnej. Ofiarami 262 przypadków byli mężczyźni, 104 kobiety i 12 dzieci.
Przewaga mężczyzn wśród ofiar wynika ze stosowania tortur i przemocy seksualnej przez Rosjan w stosunku do ukraińskich jeńców wojennych.
Mark Rutte, Sekretarz Generalny NATO, spotkał się w Ankarze z prezydentem Turcji. Rutte napisał na Twitterze, że spotkanie dotyczyło "rosnących wyzwań stojących przed wspólnym bezpieczeństwem", w tym terroryzmu, wojny w Ukrainie i kryzysu na Bliskim Wschodzie.
Turecki serwis DHA napisał bardziej wprost, że Recep Erdogan rozmawiał z Markiem Rutte m.in. o tym, co można zrobić, aby zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską, a także sytuację w Strefie Gazy.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że w 2025 roku kraje zrzeszone w tzw. Koalicji Dronów przekażą łącznie 1,8 mld euro na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.
Koalicja została powołana w lutym br. i weszło do niej 17 krajów w tym Polska. Liderami są Litwa i Wielka Brytania. Celem Koalicji jest zapewnienie Ukrainie przewagi w powietrzu w walce dronów poprzez stałe dostawy statków powietrznych oraz promocja i stworzenie niezależnego łańcucha produkcyjnego dronów na Zachodzie. Obecnie rynek ten jest zdominowany przez Chiny i takich producentów jak DJI.
Były brytyjski żołnierz, walczący w ukraińskim legionie międzynarodowym przeciwko Rosji został pojmany w obwodzie Kurskim (w Rosji). Nagranie z pojmanym Brytyjczykiem pojawiło się w serwisie Telegram. BBC skontaktowało się z ojcem żołnierza, który potwierdził jego tożsamość.
To 22-letni James Scott Rhys Anderson, który w latach 2019-2023 służył w brytyjskiej armii. Po zakończeniu kontraktu oraz po utracie pracy w Wielkiej Brytanii zaciągnął się do legionu międzynarodowego. Został pojmany w obwodzie kurskim, gdzie wojska ukraińskie, po ataku latem br., kontrolują 1000 kilometrów kwadratowych Federacji Rosyjskiej.
Ukraiński MON pokazał nagranie ze zniszczenia dronem rosyjskiego systemu RBU-6000 Smiercz-2 zamontowanego na ciężarówce. Co ciekawe system ten to wyrzutnia bomb głębinowych montowana na okrętach wojennych do atakowania m.in. okrętów podwodnych i obrony przed torpedami.
Prezydent Ukrainy poinformował, że najcięższe walki toczą się w rejonie miasta Kurachowe w okręgu donieckim. Siły Zbrojne Ukrainy starają się wzmocnić swoje pozycje w tym rejonie. Lepiej sytuacja wygląda w okręgu zaporoskim, gdzie ukraińskie wojska kontrolują sytuację i kurskim (w Rosji), gdzie skutecznie bronią swoich pozycji.
Osiem osób trafiło do szpitala, w tym jedna kobieta w stanie ciężkim.
W walkach o miasto Torećk (na północ Rosjanie tracą nawet setkę żołnierzy dziennie, ale szybko posuwają się naprzód. Taką informację przekazała rzeczniczka ługańskiej grupy taktycznej Anastazja Bobownikowa. Dodała, że rosyjskie wojska używają dronów, artylerii i lotnictwa do ostrzału miasta.
Bobownikowa powiedziała też, że napastnik zaczął stosować różne taktyki w nadziei, że któraś okaże się skuteczna. Rzeczniczka zaznaczyła, że Rosja zgromadziła w regionie znaczne ilości wojska i zaznaczyła, że stu zabitych dziennie to około 5 proc. atakujących sił.
Magazyn paliw w obwodzie kałuskim oraz cele w obwodach briańskim i kurskim zostały zniszczone podczas nocnego rajdu ukraińskich dronów. O sukcesie poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ataku na zakłady naftowe w Kałudze zniszczono magazyny paliw. Dokładne skutki ataków na cele w pozostałych obwodach nie są na razie znane.
Ukraina zniszczyła trzema pociskami ATACMS system obrony przeciwlotniczej S-300 we wsi Bolsze Żyrowo w obwodzie kurskim - piszą proukraińskie kanały telegramowe.
W wyniku uderzenia zniszczono stację radarową 92N6E i dwie wyrzutnie. Zginęło pięciu oficerów dywizji (w tym dowódca i szef sztabu).
Straty Rosjan szacowane na 25 listopada 2024 roku.
Liczba osób rannych w ataku na Odessę wzrosła do 8.
Uszkodzone zostały również obiekty infrastruktury cywilnej w centrum miasta: budynki mieszkalne, placówka medyczna, lokale biurowe, obiekty handlowe oraz pojazdy mechaniczne.
Rosja zaatakował w nocy Ukrainę grupą 145 dronów typu Shahed - przekazały Siły Powietrzne.
Ok. 11:00 zestrzelono 71 wrogich maszyn w wielu obwodach Ukrainy, m. in. sumskim, charkowskim i kijowskim.
Kolejne 71 bezzałogowców zostało zneutralizowanych poprzez narzędzia radioelektroniczne, a jeden dron poleciał w przestrzeń powietrzną Białorusi.
„Tylko od wczorajszego wieczoru Rosja wystrzeliła prawie 150 dronów uderzeniowych, bomb lotniczych i pocisków, atakując ponad dziesięć naszych regionów. Nadal trwają operacje bojowe przeciwko celom powietrznym" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Dziękuję obrońcom naszego nieba za zestrzelenia i całodobową pracę, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom. Te rosyjskie ataki na ukraińskie życie można powstrzymać - poprzez naciski, sankcje, blokując okupantom dostęp do komponentów, których używają do produkcji narzędzi terroru, dostarczając pakiety broni dla Ukrainy" - dodał Zełenski.
Minister Pat McFadden ostrzega na poniedziałkowej konferencji NATO, że Rosja i inni przeciwnicy Wielkiej Brytanii próbują wykorzystać sztuczną inteligencję do usprawnienia cyberataków na infrastrukturę tego kraju.
Zniszczenia w Odessie.
"Rosyjscy terroryści przeprowadzili atak rakietowy na centrum Odessy. Są ofiary. Zniszczona została infrastruktura cywilna, w szczególności budynki mieszkalne" - napisał gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper.