"Wybieg z nieznanym do tej pory, a więc otoczonym groźną tajemnicą Oresznikiem może się okazać kolejnym trikiem psychologicznym" - pisze Wacław Radziwinowicz.
Mark Rutte rozmawiał z prezydentem-elektem w Palm Beach na Florydzie.
„Omówili szereg stojących przed sojuszem globalnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa. Sekretarz Generalny i jego zespół spotkali się także z kongresmanem Waltzem i członkami zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego nowo wybranego prezydenta” – informuje NATO w komunikacie prasowym.
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraina już doświadczyła rosyjskich ataków z użyciem rakiet, które mają "znacznie większe" głowice bojowe niż Oriesznik.
Na Ukrainę będzie mógł wjechać tylko jeden samochód ciężarowy na godzinę, a wyjazd z Ukrainy ciężarówek o masie powyżej 3,5 tony zostanie całkowicie zablokowany - podaje agencja Interfax Ukraina.
Przeczytaj o szczegółach protestu:
„Listy egzekucyjne miały obejmować nauczycieli języka ukraińskiego, literatury, historii, weteranów ATO, dziennikarzy, naukowców, pisarzy, duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i innych wyznań, którzy wspierali Ukrainę, osoby publiczne i polityczne, szefów organów państwowych i samorządowych” - mówił szef wywiadu obronnego Ukrainy, Kyryło Budanow, w trakcie konferencji „Ludobójcze praktyki Federacji Rosyjskiej w Ukrainie: od Hołodomoru do wojny rosyjsko-ukraińskiej”.
"Okrucieństwa popełnione przez rosyjskie siły zbrojne w Borodiance, Buczy, Hostomlu, Izyum, Mariupolu i wielu innych ukraińskich miastach i miasteczkach pokazały, że te identyczne i zsynchronizowane działania opierały się na jasnych doktrynalnych postanowieniach ludobójczej polityki rosyjskiego rządu i dowództwa wojskowego” - dodał.
Donald Trump rozważa mianowanie Richarda Grenella, byłego szefa wywiadu USA, na specjalnego wysłannika ds. wojny rosyjsko-ukraińskiej - podała agencja Reuters. Wcześniej w ramach amerykańskiej administracji takie stanowisko nie istniało, jego utworzenie natomiast jeszcze w czasie kampanii zapowiadał przyszły prezydent USA.
Grenell jest zwolennikiem utworzenie "stref autonomicznych", co deklarował jeszcze w trakcie trwania kampanii Trumpa. Choć nie sprecyzował, co rozumie przez to pojęcie, biorąc pod uwagę, że jest on przeciwny dołączeniu Ukrainy do NATO, najprawdopodobniej miał na myśli istotne ustępstwa wobec Rosji.
Co trzecia osoba zapytana o ocenę decyzji Joe Bidena, który wydał Ukrainie zgodę na użycie amerykańskiej broni do ataków w głąb Rosji, uważa ją za słuszną - wynika z sondażu, który publikuje dziś "Rzeczpospolita".
Co ciekawe, wraz z wiekiem respondentów, rosło też poparcie dla decyzji USA. W grupie wiekowej 35-49 lat wyraziło je 32,6 proc. osób, a wśród badanych powyżej 50 roku życia, było to już 38,5 proc.
W 1004 dniu wojny (czyli wczoraj, 22 listopada) doszło do 194 starć bojowych między wojskami obu armii - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
MSZ Francji reaguje na groźby Putina. „W tej sytuacji jest tylko jeden agresor, Rosja, i tylko jedna ofiara, Ukraina. Francja będzie nadal udzielać Ukrainie wszelkiej niezbędnej pomocy, aby mogła się bronić i przywrócić swoją integralność terytorialną” – stwierdził rzecznik resortu. I dodał:
-Groźby Putina wobec państw europejskich i członków NATO są nie do przyjęcia. To potwierdza eskalację stanowiska Rosji.
Przypomnijmy, że chodzi o groźby prezydenta Rosji, który w ostatnich dniach mówił m.in. o testach nowej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oriszenik.