Rozmowy telefoniczne przywódców demokratycznych krajów z Władimirem Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać - skomentował rozmowę Scholz-Putin doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ministerstwo obrony Rosji podało, że obrona powietrzna zestrzeliła w ciągu nocy 34 ukraińskie drony.
Pokaż od:
16 listopada 20:13

Jegor Kapinski, rosyjski propagandysta, autor popularnego kanału na Telegramie Archangieł Specnazu, zginął na froncie w Donbasie - podaje Biełsat. 

16 listopada 19:52

Szef MSZ: Rosyjscy dyplomaci niebawem opuszczą konsulat w Poznaniu

Rosyjscy dyplomaci w najbliższych dniach opuszczą konsulat w Poznaniu - powiedział w sobotę w wielkopolskiej Rokietnicy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. MSZ został zapytany przez dziennikarzy, kiedy rosyjscy urzędnicy opuszczą Poznań. Dodał, że z życzliwością potraktowany byłby wniosek strony ukraińskiej o umieszczenie w tym miejscu konsulatu Ukrainy.

"Umowa o najmie tej nieruchomości wygasa pod koniec tego miesiąca. Mówimy w tej chwili o kilkunastu dniach. Dzisiejsza sieć konsulatów ukraińskich, biorąc pod uwagę bezprecedensowy wzrost liczby obywateli ukraińskich w Polsce, nie odzwierciedla potrzeb konsularnych. Proszę pamiętać, że konsulaty załatwiają praktyczne rzeczy, to są różnego rodzaju akty prawne, rodzą się dzieci, ludzie umierają. I na taką prośbę strony ukraińskiej z pewnością spojrzelibyśmy z najwyższą sympatią” - powiedział.

W październiku Radosław Sikorski argumentował decyzję o wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu tym, że Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi, w tym przeciwko Polsce. Sikorski poinformował, że jako minister spraw zagranicznych dysponuje informacjami, że za próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Rosja.

Rosyjski konsulat w Poznaniu powstał w 1946 r. na mocy porozumienia między ambasadą Związku Radzieckiego a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL. Konsulat zawiesił działalność w 1948 r. i został ponownie otwarty w 1960 r. W 1971 r. został przekształcony w konsulat generalny.

Źródło: PAP

16 listopada 18:56

Mapa aktualnej sytuacji na froncie

16 listopada 18:29

Doradca Zełenskiego: Rozmowy z Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać

Rozmowy telefoniczne przywódców demokratycznych krajów z Władimirem Putinem dają wrażenie, że Zachód chce się poddać – napisał w sobotę na portalu X doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Doradca Wołodymyra Zełenskiego przestrzegł przed "dawaniem (Putinowi) złudzeń, że zachodnia cywilizacja jest gotowa ustąpić i nie karać go za lekceważenie globalnych zasad". 

Podolak odniósł się do piątkowego telefonu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Putina. Była to ich pierwsza rozmowa od prawie dwóch lat. Według oświadczeń Niemca, wezwał on rosyjskiego prezydenta do "wycofania swoich wojsk" i wykazania gotowości do negocjacji z Ukrainą.

W przekonaniu Podolaka, takie działania mogą jedynie "legitymizować prawo agresora do masowych mordów", "zwiększyć jego poczucie bezkarności" oraz "upokorzyć demokratyczną koalicję w oczach sojuszu państw autokratycznych", czyli Rosji, Iranu i Korei Północnej.

Prezydent Zełenski stwierdził w piątek, że telefon kanclerza Niemiec "otwiera puszkę Pandory". 

Źródło: PAP

16 listopada 17:53

Nalot na obwód charkowski

W sobotę rosyjskie wojsko przeprowadziło nalot na miejscowość Osynowo w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego - podały ukraińskie służby ratownicze. W wyniku uderzenia spłonął prywatny dom, a trzy osoby zostały ranne.

16 listopada 17:12

Rosjanie stracili wyrzutnię rakiet wartą ok. 10 mln dolarów

Żołnierze Gwardii Narodowej MSW Ukrainy zniszczyli system rakiet przeciwlotniczych Buk M-1 rosyjskiej armii, którego wartość sięga ok. 10 mln USD - poinformował w sobotę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

System został zniszczony przez operatorów dronów 27 Peczerskiej Brygady Gwardii Narodowej - przekazał w sieciach społecznościowych.

Wyrzutnia, którą Rosjanie ukryli w lesie, została ujawniona podczas lotu zwiadowczego "na jednym z najbardziej gorących odcinków frontu" - napisał Kłymenko.

"Precyzyjne uderzenie całkowicie zniszczyło wrogi sprzęt. Koszt takiego kompleksu sięga do 10 milionów dolarów" - podkreślił minister.

Źródło: PAP

16 listopada 16:49

"Financial Times": Korea Płn. dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu

Korea Północna dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, które są wysyłane do obwodu kurskiego - napisał w sobotę brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu.

Chodzi o ok. 50 samobieżnych haubic M1989 kaliber 170 mm oraz 20 zmodernizowanych systemów rakietowych wielokrotnego startu, opartych na radzieckiej konstrukcji BM-27 "Uragan", które mogą wystrzeliwać zarówno standardowe, jak i kierowane rakiety.

Ukraiński wywiad potwierdził obecność sprzętu, gdy w ostatnich dniach zdjęcia północnokoreańskich haubic, które miały trafić do Rosji, krążyły w sieciach społecznościowych.

"Korea Północna odegrała już kluczową rolę w dostarczaniu milionów sztuk amunicji artyleryjskiej dla rosyjskiego wojska w 2023 roku" - przypomniał "FT". W zamian Moskwa dostarczyła Pjongjangowi m.in. technologie wojskowe dla rozwoju północnokoreańskich programów rakietowych - twierdzi wysoki rangą ukraiński urzędnik, cytowany przez gazetę.

"Dostawy odbywają się w kluczowym momencie, gdy ukraińskie i rosyjskie armie walczą o przewagę terytorialną przed prezydenturą Donalda Trumpa, który obiecał wymusić szybkie zakończenie prawie trzyletniej wojny" - skomentował "FT".

W tym roku Korea Północna wsparła ponadto Rosję wysłaniem ponad 12 tys. żołnierzy na pomoc w walkach z Ukrainą, co według brytyjskiego dziennika "jeszcze bardziej umiędzynarodowiło konflikt".

Źródło: PAP

16 listopada 16:06

Resort obrony Rosji: Zestrzeliliśmy 34 ukraińskie drony

Ministerstwo obrony Rosji podało, że obrona powietrzna zestrzeliła w ciągu nocy 34 ukraińskie drony. 

Nad terytorium obwodu kurskiego zestrzelono 20 dronów, nad obwodem briańskim - 11 oraz po jednym nad obwodami biełgorodzkim, kałuskim i zaanektowanym przez Rosję Krymem. 

Według gubernatorów obwodu kurskiego, briańskiego i kałuskiego nie było ofiar ani żadnych poważnych uszkodzeń - podała rosyjska redakcja BBC.

RBC-Ukraina uważa, że ​​celem ataku dronów w obwodzie kałuskim na obrzeżach miasta Ludinowo był magazyn ropy naftowej Kaluganefteprodukt, który w tym roku został już dwukrotnie zaatakowany przez ukraińskie drony.

16 listopada 15:56

Eksperci w "Le Monde" krytycznie ocenili rozmowę Scholza z Putinem

Francuscy eksperci, cytowani w sobotę w dzienniku "Le Monde", krytycznie oceniając telefon kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina; "Le Monde" zaznacza przy tym, że Scholz kierował się przede wszystkim potrzebami polityki krajowej.

Ekspertka Tatiana Kastoueva-Jean z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI) ocenia, że telefon Scholza "mógł jedynie potwierdzić przekonanie Putina, że Niemcy i inne kraje europejskie marzą o wznowieniu przy pierwszej okazji business as usual z Rosją, zwłaszcza w zakupach gazu". Politolożka zadaje pytanie, dlaczego Putin miałby ustąpić w sprawie Ukrainy, skoro kraje europejskie są gotowe do rozmów bez żadnych ustępstw z jego strony. "Takie zachowanie największego kraju europejskiego nie zachęci go do złagodzenia stanowiska" - wskazała Kastoueva-Jean.

Z kolei szefowa berlińskiego oddziału europejskiego think tanku ECFR (Europejska Rada Stosunków Międzynarodowych) Jana Puglierin podkreśliła, że wytłumaczeniem faktu, iż Scholz zadzwonił do Putina, jest sytuacja polityczna w samych Niemczech. "W sytuacji Ukrainy nie zmieniło się nic takiego, co uzasadniałoby inicjatywę Scholza" - oceniła ekspertka. Jak dodała, motywacje kanclerza są związane z wyborami w Niemczech w lutym w 2025 roku i tym, że chce on "prezentować się jako kanclerz pokoju w kraju podzielonym w kwestii wsparcia dla Ukrainy".

Rozmowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Putinem na tym etapie nie jest planowana - podaje "Le Monde", powołując się na otoczenie szefa państwa.

Źródło: z Paryża Anna Wróbel / PAP

16 listopada 11:14

Ukraińskie wojsko pokazało dziś schwytanie trzech okupantów, którzy wczoraj przebijali się do Kupiańska. "Dziś Rosjanie próbowali powtórzyć atak tą samą trasą, ale tym razem ukraińskie jednostki były gotowe, więc zapobieżono drugiemu atakowi. Aktualna zbiórka funduszy na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy.

16 listopada 10:57

Zełenski: Musimy doprowadzić do zakończenia wojny w przyszłym roku poprzez działania dyplomatyczne.

16 listopada 10:40

"Jak podały niemieckie media, podczas szczytu G20 w Brazylii w przyszłym tygodniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Chin Xi Jinping prawdopodobnie omówią wojnę na Ukrainie i zaangażowanie wojsk północnokoreańskich" - pisze The Kyiv Independent.

16 listopada 10:23

Ekspert: myślę, że możemy się spodziewać tymczasowego rozejmu między Ukrainą a Rosją

Donald Trump będzie naciskał na umowę między Ukrainą i Rosją. Możemy się spodziewać tymczasowego rozejmu, chociaż Ukraińcy będą chcieli gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA – powiedział PAP dr Aderito Vicente, ekspert od polityki nuklearnej związany z brukselskim think tankiem Wilfried Martens Centre i Uniwersytetem Lusiada w Porto.

W rozmowie z PAP ekspert podkreślił, że jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa było zakończenie wojny w Ukrainie, dlatego należy się spodziewać, że będzie on parł w kierunku rozejmu między Moskwą a Kijowem. "Mogłoby to być coś na kształt rozejmu w wojnie koreańskiej. Korea Południowa i Północna formalnie są wciąż w stanie wojny, bo nigdy nie zawarły porozumienia pokojowego, ale nie prowadzą działań wojennych. Między Ukrainą a Rosją może zostać zawarte podobne zawieszenie broni" – powiedział Vicente.

Jego zdaniem należy się spodziewać, że umowa nie będzie korzystna dla Ukrainy, która prawdopodobnie będzie musiała zgodzić się na oddanie oraz demilitaryzację części swojego terytorium. Dlatego też, według Vicente, Kijów powinien naciskać na to, żeby rozejm miał jedynie charakter tymczasowy i żeby stały za nim legalnie gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, które zobowiążą się do tego, że wkroczą jeśli Rosja postanowi ponownie zaatakować Ukrainę.

Jak dodał, Ukraina obawia się – słusznie zresztą – że Rosja odbuduje swoje zdolności militarne i znowu ją zaatakuje. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że Ukraina, która czuje się zdradzona po fiasku memorandum budapesztańskiego z 1994 r., kiedy za oddanie broni jądrowej USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, chce dzisiaj gwarancji bezpieczeństwa.

"Ukraina potrzebuje legalnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa, dlatego też zależy jej na tym, żeby wstąpić do NATO. Ten scenariusz może być jednak trudny do spełnienia, bo Sojusz nie będzie chciał przyjąć państwa, którego część terytorium jest okupowana. Gwarancje takie jednak może zapewnić Waszyngton, dlatego Kijów będzie dążył do tego, żeby jak najwięcej terytorium kraju znalazło się pod ochroną USA" – wyjaśnił w rozmowie z PAP Vicente.

 Źródło: PAP

16 listopada 10:03

Zełenski: rozmowy z Rosją możliwe, ale pod warunkiem, że Ukraina nie będzie sama i będzie silna

Negocjacje z Rosją teraz to przegrana opcja – powiedział w sobotę Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji stulecia Ukraińskiego Radia. "Rozmowy są możliwe pod warunkiem, że Ukraina nie będzie osamotniona i będzie silna” – podkreślił Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że Władimir Putin nie jest zainteresowany pokojem, ale opłaca mu się "być przy stole" i rozmawiać z przywódcami, bo chce pokazać, że nie jest w izolacji.

Źródło: PAP

16 listopada 09:44

Zełenski: Ukraina testuje cztery rodzaje rakiet wyprodukowanych w kraju.

16 listopada 09:24

Ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w obwodach zaporoskim i chersońskim

Jedna osoba cywilna zginęła w obwodzie zaporoskim i jedna w chersońskim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – informują władze. Na Zaporożu w wyniku nocnych ataków uszkodzony został obiekt infrastruktury. Nad Ukrainą obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 53 rosyjskie drony.

W obwodzie zaporoskim zginął w wyniku ostrzału z artylerii 67-letni mężczyzna. Ofiara śmiertelna jest również w obwodzie chersońskim. Oprócz tego dziesięć osób zostało rannych w tym regionie na południu Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków.

W wyniku ataku dronów, do którego doszło nad ranem w sobotę, w obwodzie zaporoskim uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej – powiadomiły władze regionu.

Również administracja obwodu donieckiego powiadomiła o ofiarach śmiertelnych w wyniku piątkowych ataków. Zginęły trzy osoby.

Drony rosyjskie atakowały w nocy ukraińską stolicę. Wstępnie – bez ofiar w ludziach. Doszło jednak do uszkodzenia bloku mieszkalnego w dzielnicy Obołoń – powiadomiły władze miasta.

Według informacji ukraińskich Sił Powietrznych ataki dronów miały w nocy miejsce w wielu regionach kraju. Rosjanie zastosowali 83 drony; 53 zestrzelono.

Źródło: PAP

16 listopada 08:59

ISW: Kreml nasila presję na Europę, wykorzystując niepewność związaną z przyszłą polityką USA

Kreml intensyfikuje działania, mające na celu nakłonienie państw zachodnich do korzystnych dla Rosji decyzji w sprawie wojny na Ukrainie – poinformował w najnowszym opracowaniu amerykański Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW). Moskwa wykorzystuje niepewność co do przyszłej polityki USA.

"Kreml najwyraźniej chce wykorzystać niepewność co do przyszłej polityki USA w sprawie Ukrainy i nasila swoją kampanię kontroli refleksyjnej wobec państw Europy" – ocenia ISW.

Metoda "kontroli refleksyjnej" polega na oddziaływaniu na odbiorców w celu wywołania pożądanej reakcji, w tym przy pomocy manipulacji i dezinformacji.

W tym kontekście ISW odnotowuje pierwszą od dwóch lat rozmowę telefoniczną pomiędzy kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a Władimirem Putinem. W jej trakcie Putin "powtórzył kilka kremlowskich działań informacyjnych, mających na celu wpłynięcie na niemiecki rząd i inne kraje zachodnie, by nakłoniły Ukrainę do przedwczesnego pokoju zamiast dostarczenia jej wsparcia wojskowego".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jest to otwarcie "puszki Pandory", a także, że rozmowa telefoniczna pomaga Putinowi osiągnąć jego cele: zmniejszenie izolacji międzynarodowej oraz forsowanie negocjacji na warunkach rosyjskich, które "poprowadzą donikąd".

ISW podsumowuje, że w ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała działania informacyjne i retoryczne, które mają wpłynąć na politykę zagraniczną przyszłej administracji USA, tworzonej przez prezydenta elekta Donalda Trumpa.

Z drugiej strony Moskwa podkreśla, że nie jest gotowa do kompromisu, wyraźnie wskazując, że jej długofalowym celem pozostaje kapitulacja Ukrainy.

Źródło: PAP

16 listopada 08:40

Nowe dane o rosyjskich stratach

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach od początku wojny. Łącznie Rosja miała stracić już około 719 tys. żołnierzy, w tym ok. 1650 w ciągu ostatniej doby.

16 listopada 08:25

W nocy doszło do kolejnego ataku rosyjskich dronów na Kijów. Jak podaje Suspilne, w wyniku upadku fragmentów rosyjskich dronów uszkodzony został jeden z wieżowców, a konkretnie balkony i okna. Nie ma informacji o ofiarach.

16 listopada 08:12

Jak podaje The Kyiv Independent, minister spraw zagranicznych Japonii Takeshi Iwaya złożył w sobotę niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, aby "okazać poparcie Tokio dla zaatakowanego kraju". "Wizyta ta jest pierwszą wizytą japońskiego ministra w Kijowie od czasu objęcia urzędu przez premiera Shigeru Ishibę w zeszłym miesiącu oraz pierwszą wizytą na Ukrainie Iwayi, który został mianowany na to stanowisko we wrześniu" - czytamy.