Zagrożenie zbrojnym atakiem na państwo członkowskie UE jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej od zakończenia zimnej wojny ? oceniła podczas wystąpienia na forum współpracy fińsko-szwedzkiej w Espoo szefowa KE Ursula von der Leyen. Ok. 6:00 rano polskiego czasu rosyjskie rakiety manewrujące, wystrzelone w przez bombowce Tu-95, znalazły się w przestrzeni powietrznej Ukrainy - ostrzegły ukraińskie Siły Powietrzne. Doniesienia o uruchomieniu systemów obrony przeciwlotniczej w Kijowie przekazał mer miasta Witalij Kliczko.
Pokaż od:
13 listopada 22:16

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6.

13 listopada 21:51

Stany Zjednoczone wyraziły rosnące zaniepokojenie pogłębianiem wielopłaszczyznowej współpracy między Rosją a Koreą Północną.

Dlatego Stany Zjednoczone zwiększają swoje zobowiązania wobec sojuszników, Korei Południowej i Japonii, poprzez przedłużone rozmowy o odstraszaniu, aby zapewnić ich o „żelaznych zobowiązaniach” Waszyngtonu na rzecz ich obrony.

- Nie mamy żadnych ostatecznych informacji,  jeśli chodzi o technologię nuklearną przekazywaną z Rosji do KRLD, ale oczywiście mamy ogólne obawy co do rozwoju stosunków między obydwoma krajami  - powiedziała podsekretarz stanu Bonnie Jenkins podczas forum poświęconym terroryzmowi nuklearnemu w Rumunii.

13 listopada 21:16

Zełenski: Do końca roku otrzymamy z Niemiec szósty system obrony powietrznej IRIS-T

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził, że szósty system obrony powietrznej IRIS-T zostanie dostarczony do Ukrainy do końca tego roku - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefem niemieckiego rządu.

"Rozmawiałem z Olafem Scholzem i podziękowałem mu za znaczącą dwustronną pomoc zbrojeniową Niemiec i przywództwo w łączeniu partnerów w celu wsparcia Ukrainy. Kanclerz Scholz potwierdził, że szósty system obrony powietrznej IRIS-T zostanie dostarczony do Ukrainy do końca tego roku" - przekazał Zełenski na platformie X.

Przedstawiciele władz w Kijowie i Berlinie omówili również dostawy systemów obrony powietrznej w 2025 r., a także możliwość dodatkowej niemieckiej pomocy w tym zakresie. Ponadto Zełenski i Scholz - jak powiadomili - będą koordynować działania w celu zapewnienia Ukrainie "jak największego" wsparcia wojskowego i politycznego.

"Zgodziliśmy się, jeśli chodzi o znaczenie formatu Ramstein i (potrzebę) zorganizowania kolejnego spotkania grupy koordynacyjnej" - przekazał Zełenski, odnosząc się do cyklicznych spotkań ministrów obrony państw wspierających Kijów.

Przywódca Ukrainy podkreślił również, że podczas nadchodzącego szczytu grupy G20 w Brazylii powinna zostać przedstawiona ukraińska wizja sprawiedliwego i trwałego pokoju. Zełenski podziękował Niemcom za gotowość wsparcia Ukrainy w tych wysiłkach.

13 listopada 20:54

Proukraiński polityk szefem Republikanów w Senacie

Senator Dakoty Południowej John Thune, który wielokrotnie wyrażał poparcie dla Ukrainy, zostanie nowym liderem Republikanów w Senacie USA.

63-letni Thune zapewnił sobie zwycięstwo w drugiej turze wyborów otrzymując 29 głosów, podczas gdy senator z Teksasu John Cornyn otrzymał 24 głosy.

13 listopada 20:02

- Dziś mamy okazję skoordynować kroki po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. (...) Obrona Ukrainy nie może zostać wstrzymana i nie można na nią czekać - powiedział szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że jego kraj potrzebuje lepszej ochrony obywateli teraz, a nie później, dlatego wszystkie krytyczne decyzje muszą zostać przyspieszone - relacjonuje agencja Interfax-Ukraina.

13 listopada 19:39

Duda: Warunkiem przekazania Ukrainie MiG-ów - bezpieczna przestrzeń powietrzna Polski

Dopóki NATO nie zagwarantuje Polsce zabezpieczenia jej przestrzeni powietrznej, dopóty nie będziemy mogli przekazać Ukrainie samolotów MiG-29 - powiedział w środę po spotkaniu z szefem NATO Markiem Rutte prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent Duda spotkał się w środę z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte.

Jak powiedział Andrzej Duda, tematem rozmów z Rutte była m.in. kwestia przekazanie Ukrainie przez Polskę samolotów MiG-29. Podkreślał, że samoloty te są aktualnie przez Polskę używane - działają one w ramach realizowanej misji Air Policing.

Prezydent zaznaczył, że jeżeli Polska miałaby przekazać MiG-i Ukrainie, "to warunek fundamentalny jest jeden - nasze niebo musi być zabezpieczone". Mówił, że w związku z ewentualnym przekazaniem samolotów, sojusz musiałby zapewnić bezpieczeństwo naszego nieba, przesuwając samoloty z innych państw NATO, aby polską przestrzeń powietrzną - a także przestrzeń powietrzną państw wschodniej flanki NATO - zabezpieczyć.

To na niej właśnie - jak mówił Duda - ciągle pojawiają się rosyjskie prowokacje, naruszenia przestrzeni powietrznej NATO, to tutaj jest potencjalne zagrożenie rosyjskimi rakietami, które kilkukrotnie już naruszały polską przestrzeń powietrzną.

"Zabezpieczenie nieba jest dla nas sprawą absolutnie oczywistą, fundamentalną, podstawową i my od tego nie odstąpimy" - mówił prezydent. "Dopóki nie będziemy mieli tutaj pełnych gwarancji, dopóty nie możemy przekazać naszych samolotów, bo są one nam potrzebne do zabezpieczenia bezpieczeństwa tutaj" - zaznaczył.(PAP)

13 listopada 19:15

Agencja Zamówień Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy i Norweska Agencja Materiałów Obronnych (NDMA) podpisały umowę o współpracy.

Umowa otwiera nowe możliwości, w szczególności w zakresie wymiany informacji na temat rynku broni, prowadzenia wspólnych badań i opracowywania innowacyjnych technologii wojskowych.

13 listopada 18:51

Rosyjscy okupanci próbowali przebić się przez ukraińską obronę w kierunku Kupiańska. Wrogie grupy szturmowe atakowały pozycje ukraińskich obrońców w czterech falach - donosi ukraiński Kanał 24, powołując się na doniesienia armii Ukrainy.

Część rosyjskich żołnierzy była ubrana w mundury ukraińskie - opisał Sztab Generalny ukraińskiej armii. "To zbrodnia wojenna" - podkreślili dowódcy. "Na szczęście dzięki umiejętnym i zdecydowanym działaniom nasi obrońcy zatrzymali wroga, zniszczyli wszystkie jego pojazdy opancerzone i wyeliminowali znaczną część jego żołnierzy".

13 listopada 18:35

Ma dobre kontakty z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Jest orędownikiem niezmiennego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. Mark Rutte odwiedzi w środę Warszawę. To jego pierwsza wizyta w Polsce jako szefa NATO.

13 listopada 18:13

Znany kucharz i krytyk Putina znaleziony martwy w Belgradzie

Znany rosyjski szef kuchni i krytyk Kremla Aleksiej Zimin został odnaleziony martwy w mieszkaniu w stolicy Serbii, Belgradzie - poinformowała w środę serbska redakcja BBC, powołując się na oświadczenie serbskiego MSW.

Ciało "mężczyzny urodzonego w 1971 r. znaleziono we wtorek około godz. 22 w mieszkaniu w centrum Belgradu" - poinformowało w rozmowie z BBC ministerstwo spraw wewnętrznych Serbii. Dodano, że zwłoki Zimina przewieziono do Instytutu Medycyny Sądowej w celu zbadania okoliczności jego śmierci.

Właściciel mieszkania, które Zimin wynajmował, dostrzegł go leżącego na podłodze i wezwał policję. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i stwierdzili zgon - podała serbska prokuratura, zaznaczając, że mieszkanie było zamknięte od wewnątrz i "nie stwierdzono podejrzanych okoliczności" śmierci mężczyzny.

Jekatierina Tiesnowska, współwłaścicielka belgradzkiego lokalu, w którym Zimin przygotowywał potrawy w ostatni czwartek, przyznała w rozmowie z BBC, że "gdy go (ostatnio) widziała, był wesoły i uśmiechnięty".

Kucharz mieszkał i pracował na co dzień w Londynie, a wcześniej prowadził program kulinarny na rosyjskim kanale telewizyjnym NTV. Emisję tej audycji przerwano, gdy szef kuchni opublikował w swoich mediach społecznościowych treści antywojenne po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Zimin powiedział w rozmowie z BBC w maju 2022 r., że jego restauracja stała się celem ataków i gróźb ze względu na poglądy szefa kuchni na temat rosyjskiej inwazji. "Moi partnerzy i współpracownicy zastanawiali się nad zmianą nazwy lokalu" - przyznał wówczas Rosjanin.

13 listopada 17:58

Moskiewski sąd zaocznie aresztował Reine Alapini-Gansou, drugą wiceprezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. "W 2022 r. Alapini-Gansou była członkiem składu sędziowskiego, który w ramach śledztwa w sprawie wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku wydał nakazy aresztowania trzech byłych urzędników z samozwańczej Osetii Południowej. Według MTK mogli być odpowiedzialni za zbrodnie wojenne" - opisuje Biełsat.

Sędzia w 2024 roku została zastępcą nowej prezes Trybunału Tomoko Akane - jest ona jedną z trójki sędziów, którzy wydali nakaz aresztowania Władimira Putina.

13 listopada 17:44

Media: Chiny kartą przetargową Brukseli w negocjacjach z Trumpem

UE może zaostrzyć stanowisko wobec Chin, aby przekonać przyszłego prezydenta Donalda Trumpa, by dalej wspierał Ukrainę i nie nakładał ceł na europejski import – piszą brukselscy korespondenci portali telewizji Euronews i gazety "South China Morning Post".

"Od dawna uważa się, że jeżeli UE chce dogadać się z Trumpem, to będzie musiała pokazać ostrzejsze stanowisko wobec Chin" - pisze "SCMP".

Jak ocenia, perspektywa wygranej republikańskiego kandydata była jednym z motorów starań KE, aby nałożyć cła na import chińskich samochodów elektrycznych. Wymóg opłat wszedł w życie 30 października. W przeciwnym razie – jak zaznacza – Wspólnota utraciłaby w oczach Waszyngtonu wiarygodność w sprawach dotyczących Chin. Zauważa jednak, że "inni są mniej przekonani" o skuteczności takiego podejścia. "Niektóre państwa członkowskie UE obawiają się, że partnerstwo transatlantyckie nie jest wpisane w DNA Trumpa. Cokolwiek UE by zaoferowała, nie zrobi to na nim wrażenia" - dodaje.

Podobną opinię wyraża Euronews. "Aby utrzymać pomoc USA dla Ukrainy, Bruksela (...) łączy walkę przeciw asertywności Chin (...) z pomocą Ukrainie" - pisze portal.

Teze tę podpiera wypowiedzią kandydatki na szefową dyplomacji UE Kai Kallas na wtorkowym wysłuchaniu w Parlamencie Europejskim: "Jeżeli USA obawiają się Chin (...), powinny też obawiać się, jak odpowiedzieć na rosyjską inwazję Ukrainy". Była premierka Estonii argumentowała wówczas, że Pekin napędza rosyjską machinę wojskową i powinien ponieść za to "wyższe koszty".

Źródło: PAP

13 listopada 17:27

Donald Trump zamierza powołać specjalnego wysłannika, który wynegocjuje pokojowe rozwiązanie wojny na Ukrainie. "Nominacja może nastąpić w niedalekiej przyszłości, donosi Fox News. Według źródeł kanału będzie to „osoba o dużym autorytecie” - pisze Nexta.

13 listopada 17:06

Białucha arktyczna nie była rosyjskim szpiegiem, ale zbiegłym strażnikiem bazy

Hvaldimir, białucha arktyczna, która przed pięcioma laty pojawiła się u wybrzeży Norwegii, nie była rosyjskim szpiegiem, ale ssakiem wytrenowanym do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym - poinformował w środę portal BBC.

Białucha, której miejscowi nadali imię Hvaldimir, pięć lat temu trafiła na pierwsze strony gazet w związku z powszechnymi podejrzeniami, że jest rosyjskim szpiegiem.

Natknęli się na nią rybacy. "Waleń zaczął ocierać się o łódź - powiedział BBC Joar Hesten, jeden z rybaków. - Słyszałem o zwierzętach w niebezpieczeństwie, które instynktownie wiedziały, że potrzebują pomocy od ludzi. Pomyślałem, że to mądry waleń".

Białucha, które rzadko widuje się tak daleko na południu, miała na sobie uprząż z uchwytem na kamerę i napis po angielsku „Equipment St Petersburg”. Hesten pomógł zdjąć zwierzęciu uprząż. Waleń dopłynął następnie do pobliskiego portu Hammerfest, gdzie mieszkał przez kilka miesięcy.

Wydawało się, że nie umie łowić ryb, które stanowią normalne pożywienie żyjących na wolności waleni. Obserwujący go ludzie byli zachwyceni, że białucha szturcha ich aparaty fotograficzne, a raz nawet wyłowiła telefon komórkowy. "Było oczywiste, że ten konkretny waleń został uwarunkowany tak, aby dotykać nosem wszystkiego, co wyglądało jak cel - powiedziała Eve Jourdain, badaczka z Norwegian Orca Survey. - Nie mamy jednak pojęcia, w jakim ośrodku przebywał, ani do czego był szkolony".

 Źródło: PAP

13 listopada 16:50

Ukraina prowadzi negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie kształcenia 5-7 tysięcy studentów rocznie – mówi Walerij Zaluzhnyi. Przede wszystkim chodzi o kształcenie przyszłych urzędników państwowych „żeby za 20 lat Ukraina miała zupełnie innych urzędników”. „Prawie udało nam się zapewnić Brytyjczyków, że najbardziej gwarantowanym zachowaniem ich inwestycji jest nasza edukacja” – mówi Zaluzhnyi.

13 listopada 16:35

Scholz: nasza broń nie może być wykorzystywana do ostrzału terytorium Rosji

Kanclerz Olaf Scholz podkreślił odpowiedzialność Niemiec za zapewnienie, że wojna w Ukrainie nie będzie eskalować. Jestem przeciwny temu, żeby dostarczana przez nas broń mogła służyć do strzelania w głąb terytorium Rosji, - stwierdził.

Kanclerz podtrzymał również swoją odmowę dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.

Źródło: PAP

13 listopada 16:20

Borrell: Europa musi wesprzeć Ukrainę, gdy Trump obejmie urząd.

13 listopada 16:05

"Jak podał Bloomberg, darowizny na cele wojskowe na Ukrainie gwałtownie spadły w związku ze wzrastającą presją finansową i zmęczeniem wojną. Największe organizacje charytatywne odnotowały spadek o 20% lub więcej w 2024 r." - opisuje The Kyiv Independent.

13 listopada 15:50

Ukraińskie drony uderzyły w bazę paliwową w obwodzie penzeńskim

Ukraińskie drony po raz pierwszy zaatakowały obwód penzeński w Rosji. Uderzyły w bazę paliwową zamkniętego miasteczka atomowego – poinformował w środę portal Ważnyje Istorii.

Według gubernatora obwodu Olega Mielniczenki, trzy drony spadły w leśnym masywie osady Montażnyj. Zapewnił on, że nikt nie został ranny.

Na jednym z miejskich czatów opublikowano nagranie przedstawiające – jak zapewniono – skutki ataku dronów na zbiorniki bazy paliwowej. Kanał Goworit NieMoskwa na Telegramie ustalił, iż nagranie rzeczywiście wykonano w Montażnym.

Według wpisów na miejskich czatach, od huku uderzenia „zadzwoniły okna, włączyły się klaksony w samochodach i w domu wyczuwalne były wibracje”. Pisano też o „czerwonym rozbłysku” na niebie.

Osada Montażnyj leży na skraju tajnego miasteczka Zariecznyj, gdzie kiedyś montowano głowice jądrowe, a obecnie produkowany jest sprzęt zabezpieczający i artykuły dla przemysłu atomowego – napisał kanał Goworit NieMoskwa.

Źródło: PAP