Władimir Putin chce, by wojsko rosyjskie odbiło zajętą przez siły ukraińskie część obwodu kurskiego Rosji przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA - pisze brytyjski "The Telegraph". Marco Rubio - zwolennik szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie - ma zostać wybrany przez Trumpa na nowego sekretarza stanu USA. Tuż po wyborach mówił w rozmowie z NBC, że Ameryka nie powinna finansować "wojny w impasie" i konflikt powinien zostać doprowadzony do końca.
Pokaż od:
12 listopada 21:59

Ukraińcy uderzyli w magazyn paliw i smarów w obwodzie biełgorodzkim

Sztab Generalny Ukrainy poinformował o uderzeniu w magazyn paliw i smarów Oskolneftesnab w pobliżu miejscowości Stary Oskoł w obwodzie briańskim. 

"W nocy 12 listopada jednostki Sił Operacji Specjalnych i Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Obronnych, uderzyły w magazyn paliw i smarów Oskolneftesnab w pobliżu miasta Stary Oskoł w obwodzie biełogrodzkim w Rosji" - podał sztab na Facebooku. 

Wojskowi dodali, że niszczenie tego typu obiektów stwarza poważne problemy logistyczne dla Rosjan. 

12 listopada 21:46

Dwaj funkcjonariusze państwowi Mołdawii oskarżeni o zdradę i szpiegostwo na rzecz Rosji

Prokuratura w Mołdawii przekazała do sądu sprawę dwóch funkcjonariuszy państwowych, którzy mieli szpiegować na rzecz Rosji, przekazując jej tajemnice państwowe. Wśród oskarżonych są szef działu prawnego mołdawskiego parlamentu oraz funkcjonariusz straży granicznej.

Obaj zostali zatrzymani w lipcu br. pod zarzutem zdrady stanu i spiskowania przeciwko Mołdawii. Jednym z zatrzymanych jest Ion Creanga, który pełnił funkcję szefa działu prawnego w parlamencie Mołdawii. Drugim jest były pracownik straży granicznej na lotnisku w Kiszyniowie.

Mołdawska Prokuratura ds. Przestępczości Zorganizowanej i Spraw Specjalnych (PCCOCS) powiadomiła, że obaj mężczyźni kontaktowali się z przedstawicielem rosyjskiej ambasady, przekazując mu odpłatnie informacje o bezpieczeństwie państwa i tajemnicach państwowych.

Źródło: PAP

12 listopada 20:45

Rosjanie informują o zestrzeleniu 13 ukraińskich dronów

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że nad dwoma przygranicznymi obwodami zestrzelono 13 ukraińskich dronów - 11 nad obwodem briańskim i dwa nad obwodem biełgorodzkim. 

12 listopada 17:58

Szefowa KE: zagrożenie atakiem na państwo UE największe od 30 lat

Rosja sprowadziła z powrotem wojnę do Europy, a nawet wojska z Korei Płn. Zagrożenie zbrojnym atakiem na państwo członkowskie UE jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej od zakończenia zimnej wojny – oceniła szefowa KE Ursula von der Leyen, występując we wtorek na forum współpracy fińsko-szwedzkiej w Espoo.

W wystąpieniu transmitowanym przez łącze wideo podkreśliła znaczenie gotowości w poszczególnych państwach, w tym także na ataki hybrydowe, cyberataki, dezinformacje czy sabotaże.

Odniosła się przy tym do ostatniego raportu na temat poprawy gotowości UE w sferze cywilnej i wojskowej przygotowanego przez poprzedniego prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto i przekazanego KE.

"Gotowość musi być zasadniczą postawą we wszystkim, co robimy; tak na poziomie poszczególnych państw, jak i UE" – podkreśliła na konferencji "Hanaholmen". Opierając się na raporcie zapewniła o planach wzmocnienia unijnego przemysłu obronnego i przygotowania na wypadek różnych katastrof.

Źródło: PAP

12 listopada 17:45

W obwodzie chersońskim obecnie ponownie słychać eksplozje.

12 listopada 17:32

Sekretarz generalny NATO: Rosja zagraża Europie, regionowi Indo-Pacyfiku i Ameryce Płn.

Rosja, współpracując z Chinami, Koreą Północną i Iranem, zagraża Europie, regionowi Indo-Pacyfiku i Ameryce Północnej - zaalarmował we wtorek w Paryżu sekretarz generalny NATO Mark Rutte podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Musimy zachować siły naszego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyzwanie, przed jakim teraz stoimy, to wsparcie dla Ukrainy" - powiedział Rutte. Dodał, że Kijów "przygotowuje się na najtrudniejszą zimę" od początku pełnowymiarowej agresji Rosji, czyli od lutego 2022 r.

Jednocześnie Rutte podkreślił, że NATO "musi zrobić więcej, niż tylko pozwalać Ukrainie walczyć". W jego ocenie Sojusz powinien doprowadzić do zmiany przebiegu wojny. Agencja AFP oceniła, że ta deklaracja sekretarza generalnego ma związek z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, wygranymi przez Donalda Trumpa.

Szef Sojuszu podziękował Francji za zaangażowanie tego państwa w działania NATO oraz pomoc dla Ukrainy.

We Francji szkoli się wielu ukraińskich żołnierzy, a ponadto Paryż zobowiązał się przekazać Kijowowi na początku przyszłego roku samoloty bojowe Dassault Mirage. Nie jest jasne, czy będzie to trzy, czy sześć maszyn - przypomniały francuskie media.

Źródło: PAP

12 listopada 17:17

Jak podaje The Kyiv Independent, ukraińskie drony miały zaatakować skład ropy naftowej w obwodzie biełgorodzkim w Rosji.

12 listopada 17:03

Forbes: Tajwan zażegnał kryzys obrony przeciwlotniczej Ukrainy

Jak podaje Biełsat, Republika Chińska miała po cichu przekazać Ukrainie wyrzutnie i rakiety systemu HAWK. "Bez większego rozgłosu Tajwan stał się prawdopodobnie jednym z największych dostawców pomocy ukraińskim siłom powietrznym, w których skład wchodzi również obrona przeciwlotnicza. Były urzędnik Pentagonu Tony Hu powiedział, że Tajwan przekazał ukraińskiej armii nadwyżki baterii rakiet przeciwlotniczych MIM-23 HAWK" - czytamy.

Według Forbesa komentarze Hu potwierdzają wcześniejsze wypowiedzi na temat porozumienia między Ukrainą a Tajwanem, w którym pośredniczą Stany Zjednoczone. Wskazano, że tajwańskie rakiety MIM-23 Homing All-the-Way Killer, a także ich wyrzutnie i radary będą uzupełnieniem baterii podarowanych wcześniej Ukrainie przez Stany Zjednoczone i Hiszpanię.

12 listopada 16:46

Pierwsi ochotnicy wstąpili do Legionu Ukraińskiego

Pierwsi ochotnicy podpisali we wtorek w Lublinie kontrakty dotyczące wstąpienia do Legionu Ukraińskiego. Szkolenie rozpoczną za kilka dni na jednym z poligonów – jak podano - niedaleko Lublina. Za kilka miesięcy mają trafić na front. Do naboru zgłosiło się ponad 600 osób.

Rekrutacja ochotników do Legionu Ukraińskiego rozpoczęła się na początku października. Dotychczas zgłosiło się ponad 600 chętnych. We wtorek w Lublinie pierwsi ochotnicy podpisali kontrakty z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

„Wszyscy są obywatelami Ukrainy, którzy mieszkają za granicą, np. w Polsce, Czechach, a także w Irlandii, Stanach Zjednoczonych. Są w wieku od 19 do 50 lat. Ich wykształcenie jest bardzo różne. To m.in. muzycy, kierowcy, budowlańcy. Młodzi ludzie zgłaszają się głównie ze względu na to, że chcą związać swoją przyszłość z wojskiem” – powiedział ppłk Petro Gorkusha.

Pierwsza grupa kilkudziesięciu ochotników rozpocznie już w najbliższych dniach szkolenie na poligonie „niedaleko Lublina”. Pierwszy, ogólny etap szkolenia potrwa ok. 30 dni. Następnie – w zależności od specjalizacji – kolejny etap będzie trwać 1-2 miesiące. Szkolenia będą prowadzić specjalni eksperci z Wojska Polskiego, a potem również eksperci z NATO. „W drugim etapie tzw. specjalizacyjnym ochotnicy będą mieli możliwość szkolenia w jednym z krajów NATO” – sprecyzował ppłk Gorkusha.

Zapytany, kiedy ochotnicy trafią na front odpowiedział, że zajmie to kilka miesięcy. „Potrzeba jeszcze trochę czasu dlatego, że po specjalistycznym szkoleniu zaplanowano także zgrupowanie na temat pracy zespołowej. Dlatego trudno powiedzieć teraz, kiedy trafią na front. Potrzebujemy dosyć długiego czasu, żeby ich wyszkolić, aby mieli doświadczenie” – wyjaśnił ukraiński oficer.

 Źródło: PAP

12 listopada 16:31

Najmłodszy więzień polityczny Rosji pozostanie w więzieniu. Matka próbowała go stamtąd wydostać.

12 listopada 16:16

5 lat i 6 miesięcy kolonii karnej dla pediatry Nadieżdy Bujanowej za “rozpowszechnianie fejków o rosyjskiej armii”. Powodem prześladowania kobiety była skarga złożona przez wdowę rosyjskiego wojskowego Anastasiję Akińszyną. "Podczas wizyty u lekarza 7-letni syn Akińszynej powiedział, że tęskni za zmarłym na wojnie ojcem. Według wdowy pediatra zareagowała “kpiną” podkreślając, że “działania formacji zbrojnych Ukrainy są uzasadnione”. Innych dowodów na słowa lekarza nie ma. Nagranie z gabinetu pediatry - według adwokata skazanej - znikło" - opisuje Biełsat.

12 listopada 16:01

Sekretarz stanu USA Blinken przyjeżdża do Brukseli na rozmowy o Ukrainie

Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken spotka się w środę w Brukseli m.in. z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte w celu "omówienia wsparcia dla Ukrainy w jej obronie przed agresją ze strony Rosji".

Rzecznik departamentu stanu Matthew Miller przyznał we wtorek, że wizyta Blinkena w Brukseli ma charakter pilny.

Sekretarz stanu przyleci do Belgii we wtorek, a w środę rano spotka się w siedzibie NATO w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte w celu omówienia m.in. przyspieszenia pomocy dla Ukrainy w następstwie wygranej Donalda Trumpa i jego zapowiedzi wstrzymania amerykańskiej pomocy dla Kijowa. Wystąpienie sekretarza generalnego i sekretarza stanu zaplanowane jest na godz. 9 rano.

Zgodnie z zapowiedziami departamentu stanu, Blinkem ma się również spotkać w Brukseli ze swoim "odpowiednikiem w UE", nie ma jednak potwierdzenia, z kim zostało zaplanowane ewentualne spotkanie. Jak dotąd nie zostało ono wpisane do kalendarza spotkań żadnego z komisarzy UE.

Po jednodniowej wizycie w Brukseli, szef amerykańskiej dyplomacji poleci do Ameryki Południowej, gdzie dołączy do prezydenta Joe Bidena na dorocznym Tygodniu Liderów Gospodarczych Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) oraz szczycie G20 w Rio de Janeiro w Brazylii 14-19 listopada.

Źródło: PAP

12 listopada 13:58

Ukraina przeznaczy ponad 55 miliardów hrywien (około 1,3 miliarda dolarów) na producentów broni i sprzętu wojskowego w 2025 roku, czyli więcej niż w 2024 roku - poinformował Herman Smetanin, minister strategicznych przemysłów Ukrainy.

Rząd przeznaczy również 500 milionów hrywien (około 12,1 miliona dolarów) na wsparcie programu przystępnych pożyczek na cele obronne.

12 listopada 13:47

W Krzywym Rogu dzień 13 listopada ogłoszono dniem żałoby po tym, jak 11 listopada Rosja zaatakowała miasto, w wyniku czego zginęły cztery osoby, w tym dzieci.

12 listopada 13:18

MSZ Mołdawii przekazało notę protestacyjną na ręce ambasadora Rosji. Jak informuje MSZ Mołdawii nota protestacyjna dotyczyła ingerencji Rosji w wybory prezydenckie i referendum ws. wpisania celu, jakim jest wejście do UE, do konstytucji Mołdawii. Ponadto Mołdawia wyraziła protest w związku z dwoma rosyjskimi dronami, których szczątki znaleziono po mołdawskiej stronie granicy 10 listopada.

12 listopada 12:55

"The Telegraph": Putin chce odbić obwód kurski przed inauguracją Trumpa

Władimir Putin chce, by wojsko rosyjskie odbiło zajętą przez siły ukraińskie część obwodu kurskiego Rosji przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA – pisze brytyjski „The Telegraph”. W ten sposób chce wzmocnić pozycję swojego kraju przed możliwymi rozmowami pokojowymi z Ukrainą.

Kraje NATO uważają, że Putin ma nadzieję na odbicie terenów zajętych przez siły ukraińskie przed planowaną na 20 stycznia inauguracją Trumpa – pisze „The Telegraph”.

Wcześniej dziennik „The New York Times” informował, że do planowanej kontrofensywy Rosja zgromadziła w obwodzie kurskim ponad 50 tys. żołnierzy. Wśród nich są również oddziały północnokoreańskie.

Powołując się na ocenę brytyjskiego wywiadu wojskowego, „The Telegraph” podaje, że w najbliższych dniach Rosja najpewniej nasili ataki dronów na pozycje ukraińskie. Dotychczas siły rosyjskie odbiły około połowy terenów zajętych przez Ukraińców od początku ich operacji w obwodzie kurskim w sierpniu - dodaje.

Jak pisze, według ukraińskich analityków Kreml może planować wykorzystanie kontrofensywy w obwodzie kurskim do zaatakowania Ukrainy na kierunku sumskim, na północnym wschodzie tego kraju.

W niedzielę „Washington Post” poinformował, że prezydent elekt USA Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Trump miał poradzić rosyjskiemu przywódcy, by nie eskalował konfliktu, a rozmowa dotyczyła "pokoju w Europie".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował w poniedziałek medialne doniesienia, jakoby doszło do rozmowy telefonicznej między Trumpem i Putinem.(PAP)

12 listopada 12:23

Specjalna sesja Parlamentu Europejskiego poświęcona 1000 dni wojny Rosji z Ukrainą

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ogłosiła we wtorek, że 19 listopada zwoła w Brukseli nadzwyczajną sesję plenarną PE dla upamiętnienia 1000 dni rozpętanej przez Rosję wojny z Ukrainą. Zdalnie przemówienie wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Metsola napisała na X, że jest dumna, że może zapowiedzieć wyjątkowe posiedzenie PE w przyszły wtorek i dodała, że poświęcone ono zostanie "1000 dni męstwa i odwagi narodu ukraińskiego". "Tak długo, jak to będzie konieczne" - napisała na platformie polityczka, która w ubiegłym tygodniu podczas nieformalnego spotkania przywódców państw Unii Europejskiej w Budapeszcie zapewniała o niesłabnącym poparciu UE dla Ukrainy.

Jako, że sesja została zwołana nagle i nie została wcześniej zaplanowana w rocznym kalendarzu sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego, nie wiadomo jeszcze co trafi do jej porządku dziennego. Wiadomo natomiast, że specjalne przemówienie do eurodeputowanych wygłosi prezydent Zełenski, który z Brukselą ma się połączyć w tym celu zdalnie.

12 listopada 12:11

Siły powietrzne: Zestrzeliliśmy 46 rosyjskich dronów

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 46 ze 110 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały siły powietrzne. 60 dronów utraciło łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.

"Wróg zaatakował Charków przeciwlotniczym pociskiem kierowanym S-300 z obwodu biełgorodzkiego, atakował obwód czernihowski dwoma pociskami kierowanymi Ch-59/69 z obwodu kurskiego, bombami kierowanymi w obwodach sumskim i charkowskim, a także 110 bezzałogowymi samolotami szturmowymi Shahed i niezidentyfikowanymi dronami" - zaznaczono w komunikacie na Telegramie. 

"Potwierdzono zestrzelenie 46 wrogich dronów w obwodach: kijowskim, żytomierskim, połtawskim, sumskim, charkowskim, czerkaskim, zaporoskim, czernihowskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim" - dodano.

60 wrogich dronów utraciło łączność w różnych regionach Ukrainy, a dwa opuściły ukraińską przestrzeń powietrzną w kierunku Białorusi. Siły powietrzne nie poinformowały o skutkach trafienia pocisków kierowanych.

12 listopada 11:50

Ciała trojga dzieci wydobyto w mieście Krzywy Róg spod gruzów budynku mieszkalnego

W budynek w poniedziałek uderzył rosyjski pocisk. Liczba ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do czterech. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że Rosja chce przedłużać wojnę, a każdy podobny atak podważa wiarygodność wszelkich prób rzekomo podejmowanych przez Kreml, by poszukiwać rozwiązań dyplomatycznych. - Każdego dnia, każdej nocy Rosja rozpętuje ten sam terror. Jedyna różnica polega na tym, że celem ataków jest coraz więcej obiektów cywilnych - oświadczył Zełenski. Dodał, że jego kraj potrzebuje uzbrojenia do obrony przed Rosją oraz „większego wsparcia ze strony świata, aby starania dyplomatyczne były realne i skuteczne”.