Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro.
Zwycięstwo Rosji byłoby klęską Trumpa. A Trump niczego nienawidzi bardziej niż przegrywać.
Uzasadnione są obawy Ukraińców, że za cenę zakończenia wojny Trump pójdzie na układ z Moskwą i będzie namawiał Kijów do ustępstw terytorialnych. Lecz wszystko wskazuje na to, że na taki układ poszłaby prędzej czy później również administracja demokratyczna. Zwolennicy takiego rozwiązania są w obu partiach. Popiera je znaczna część amerykańskiego społeczeństwa.
Stosunki Kijowa z Londynem wyraźnie się ochłodziły od czasu zmiany brytyjskiego rządu, pisze "The Guardian".
Brytyjscy dziennikarze rozmawiali z ukraińskimi urzędnikami, którzy nie ukrywają rozczarowania, że od zmiany rządu Wielka Brytania nie dostarczyła rakiet Storm Shadow, a brytyjski premier Keir Starmer nie odwiedził Ukrainy, choć urząd objął już cztery miesiące temu. "The Guardian" przypomina, że premier Rishi Sunak odwiedził Kijów w listopadzie 2022 r., czyli w ciągu miesiąca od objęcia urzędu.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej.
- Środki zostaną przekazane w ramach projektu "SURGE", którego celem jest wsparcie reform instytucjonalnych niezbędnych do przystąpienia do UE. Pomoże to wzmocnić pracę instytucji rządowych i zapewni niezbędne usługi obywatelom w czasach wojny - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.
W wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez siły rosyjskie na Sumy dwie osoby zostały ranne, poinformowała Prokuratura Obwodu Sumskiego.
"Rosyjski dyktator Władimir Putin stara się kształtować politykę zagraniczną amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa i doprowadzić do ponownego resetu stosunków rosyjsko-amerykańskich na rosyjskich warunkach" - twierdzą analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Podczas przemówienia na 21. dorocznym posiedzeniu Klubu Dyskusyjnego Wałdaj Putin "zasugerował, że kampania prezydencka Trumpa wyrażała chęć przywrócenia stosunków z Rosją i pomocy w zakończeniu kryzysu ukraińskiego". Analitycy ISW w swoim raporcie przypominają, że rosyjski dyktator stwierdził również, że Rosja jest otwarta na "możliwość przywrócenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi".
Polska zajmuje pierwsze miejsce (w stosunku do PKB) wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie, poinformowała Kancelaria Prezydenta. W sumie przekazaliśmy Ukrainie pomoc militarną wartą 3,23 mld euro czyli ponad 14 mld zł.
Kancelaria przekazała też, że z zasobów polskiej armii trafiło na Ukrainę: 14 nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 oraz maszyny starszej konstrukcji: 60 czołgów PT–91 oraz 280 T72M, T72M1, T72M1R.
"Ukraina potrzebuje więcej sprzętu do obrony powietrznej. Trzeba też znieść ograniczenia na dostarczoną Ukraińcom broń, by chronić ludzi przed agresorem" - oświadczył w piątek estoński premier Kristen Michal po tym, gdy rosyjski dron uderzył w apartamentowiec z rezydencją ambasadorki Estonii w Kijowie.
"Dopóki Rosja nie zaprzestanie swojej agresji, nikt na Ukrainie nie jest bezpieczny. Lepsza obrona powietrzna jest niezbędna, by chronić mieszkańców" - oświadczył z kolei szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
Źródło: PAP
Rosjanie uderzyli rakietami balistycznymi w okolice Mikołajowa. Gubernator Witalij Kim poinformował, że nie ma ofiar.
W swoim wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski poinformował, że obecnie najtrudniejsza sytuacja na froncie jest w okolicach Pokrowska i Kurachowa. Prezydent Ukrainy przekazał także, że jego dzień był wypełniony spotkaniami i odprawami w Kijowie, w trakcie których "stanowisko Ukrainy zostało jasno przedstawione".
- Opracowanie polityki europejskiej na nadchodzący okres musi być wspólnym, skoordynowanym wysiłkiem, który bezpośrednio wzmocni nasze partnerstwa w Europie i regionie euroatlantyckim. Tak jak sprawy globalne słabną bez silnej Ameryki, tak stabilność dla narodów europejskich jest po prostu niemożliwa bez silnej Europy - napisał Zełenski w serwisie X.
W tym roku w rosyjskich więzieniach zmarło co najmniej 15 więźniów politycznych, donosi Nexta powołując się na informacje "OVD-Info".
Wśród nich są lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczina, pianista Paweł Kusznir, wolontariusz Aleksander Demidenko, który pomagał ukraińskim uchodźcom, oraz ukraiński jeniec wojenny Aleksander Iszczenko.
Szef włoskiego MSZ Antonio Tajani (który stanął na czele Forza Italia po śmierci Silvio Berlusconiego), odniósł się we włoskiej telewizji do "pokojowej inicjatywy" Trumpa w sprawie Ukrainy:
- My także jesteśmy za pokojem. Musimy doprowadzić do tego, że Ukraina i Rosja usiądą przy stole negocjacyjnym, żeby znaleźć rozwiązanie, które zakończy wojnę. Jesteśmy wszyscy zgodni w tej sprawie. Jeśli USA będą parł do tego rozwiązania, będzie to fakt pozytywny. Ukraina powinna czuć się też zabezpieczona tym, że jest kandydatem na członka NATO i UE.
"Niezależnie od bieżącej polityki, opierając się wyłącznie na analizie dotychczasowego pozycjonowania się Republikanów i samego Trumpa w sprawach międzynarodowych, militarne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy będzie prawdopodobnie dużo mniejsze od dotychczasowego. To oznacza, że Europa będzie się starała skompensować tę lukę. Pytanie, jak to zrobi. Aktualnie największego wsparcia w Europie udzielają Ukrainie Niemcy, ale same Niemcy też są w trakcie transformacji systemu zaopatrzenia wojskowego. Kolejnym państwem mocno wspierającym Ukrainę jest Polska, ale każde państwo ma swoje ograniczenia. Unia Europejska jako całość też udziela Ukrainie dużego wsparcia, ale państwa europejskie nie są aktualnie w stanie zapełnić ewentualnej luki po USA" - ocenił w rozmowie z PAP dr Konstantinos Tsetsos, pracownik naukowy w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium, pytany o "ukraiński plan Trumpa".
Źródło: PAP
"Niemcy jak najszybciej powinny mieć zdolny do działania i mówiący jednym głosem rząd federalny. Niestety, straciliśmy trzy lata w polityce bezpieczeństwa, aby przygotować nasz kraj na drugą prezydenturę Trumpa i zapewnić bardziej kompleksowe wsparcie dla Ukrainy" - stwierdził w rozmowie z PAP poseł CDU, Roderich Kiesewetter, znany jako jeden z największych orędowników dozbrajania Ukrainy.
Według Kiesewettera przedwczesne zakończenie rządów koalicji SPD, Zielonych i FDP to dobra wiadomość dla Kijowa.
"Dla CDU cel wspierania Kijowa jest jasny - jest nim zwycięstwo Ukrainy, co wiąże się ze zdecydowanie większym wsparciem dla Kijowa, a nie jak do tej pory na udzieleniu Ukrainie pomocy na zasadzie: "dopóki to będzie potrzebne". CDU nalega na wcześniejsze wybory, by utorować drogę do utworzenia nowego rządu z jasnym celem politycznym: wygraną Ukrainy, przy czym podkreślam, że istnieją różne opcje budżetowe przewidziane dla znacznego zwiększenia wsparcia finansowego (dla Kijowa - PAP). Niemcy powinny ponadto utorować drogę do natychmiastowego transferu wszystkich zamrożonych rosyjskich aktywów do Ukrainy" - wyjaśniał Kiesewetter.
Źródło: PAP
Na nagraniu widać jak ukraińskie wojsko walczy z rosyjskimi dronami
Elon Musk wziął udział w pierwszej po wyborach rozmowie prezydenta-elekta Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim, donosi portal Axios.
Zełenski pogratulował zwycięstwa w wyborach Trumpowi, który obiecał wsparcie Ukrainie, nie zdradzając jednak szczegółów. Z kolei Musk potwierdził dalsze wsparcie satelitów Starlink. Rozmowa trwała 25 minut.
CNN donosi, że administracja Bidena po raz pierwszy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę zezwoli amerykańskim kontrahentom wojskowym na wysłanie pracowników do Ukrainy.
- Administracja Bidena zniosła de facto zakaz wysyłania amerykańskich wykonawców wojskowych do Ukrainy w celu pomocy armii tego kraju w konserwacji i naprawie systemów uzbrojenia dostarczonych przez USA - czytamy w artykule. To umożliwi amerykańskim firmom bezpośrednią pomoc w konserwacji i naprawie kluczowych systemów, takich jak myśliwce F-16 i systemy obrony powietrznej Patriot.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z prezydentem Finlandii. Prezydent Ukrainy poinformował Alexandra Stubba jak wygląda sytuacja na polu bitwy.
- Omówiliśmy zagrożenia dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, jakie stwarza zaangażowanie Korei Północnej w wojnę Rosji z Ukrainą, a także ciągłą współpracę obronną między naszymi krajami. Przedstawiłem obecne potrzeby obronne Ukrainy, w szczególności w zakresie wzmocnienia obrony powietrznej i dostarczenia dodatkowego sprzętu przeciwlotniczego - napisał w serwisie X Zełenski.