To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak spotkał się w poniedziałek w Krakowie z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Kłymenką. MSWiA poinformowało, że rozmawiano m.in. o współpracy służb policyjnych i granicznych. Resort podał, że szef MSW Ukrainy poinformował o sytuacji na froncie oraz działaniach rządu Ukrainy.
"Ministrowie omówili polsko-ukraińską współpracę w zakresie spraw wewnętrznych, w szczególności służb policyjnych i granicznych obydwu państw" – poinformowano w komunikacie. Jak wskazało ministerstwo, obydwie strony wyraziły wolę zacieśnienia współdziałania w walce z przestępczością.
pap
Według antywojennej organizacji pozarządowej Idite Lesom około 500 rosyjskich dezerterów przebywa obecnie w Kazachstanie i Armenii, a tysiące innych ukrywają się w samej Rosji.
16 października łącznie sześciu byłym rosyjskim żołnierzom rząd francuski przyznał wizy tymczasowe pozwalające ubiegać im się o azyl tymczasowy. Był to pierwszy tak szeroko komentowany przypadek przyjęcia grupy rosyjskich dezerterów przez kraj UE. To była „bezprecedensowa decyzja” w skali europejskiej - oceniła Olga Prokopiewa, prezeska organizacji Russie-Libertes, która wspierała żołnierzy w procesie wizowym. Wezwała władze Francji do "pójścia dalej w procesie przyjmowania rosyjskich dezerterów", a inne kraje europejskie do "podążania za francuskim przykładem".
pap
Walki w okopach między żołnierzami ukraińskimi a rosyjskimi. Rejon Pokrowska.
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w poniedziałek, że niedoszły sabotażysta przyznał, że to rosyjskie służby nakazały mu dokonanie podpalenia we Wrocławiu. "Mamy inne takie podpalenia w całej Europie i wiemy o rosyjskich planach kolejnych podpaleń" - wskazał. Zapowiedział, że we wtorek ogłosi decyzje MSZ z tym związane.
"Gazeta Wyborcza" informowała w minionym tygodniu, że 51-letni obywatel Ukrainy Serhii S. oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem i przygotowywanie podpalenia wrocławskiej fabryki farb poszedł na układ z prokuraturą. Chciał dobrowolnie poddać się karze i uzgodnił z wrocławskimi śledczymi wyrok dla siebie. W środę, 16 października sprawą zajął się wrocławski sąd okręgowy. Nie zaakceptował układu uzgodnionego pomiędzy prokuraturą a oskarżonym. Według sądu ustalona kara 3 lat więzienia jest zbyt łagodna. Zgodnie z procedurą wniosek o karę upada i prokuratura musi wnieść nowy akt oskarżenia. Będzie prowadzony zwyczajny sądowy proces z przesłuchiwaniem świadków i analizowaniem wszelkich dowodów.
pap
Prezydent Zełenski zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej od USA na produkcję ukraińskich dronów
„Przygotowywany jest również inny oddzielny pakiet - finansowanie produkcji ukraińskich dronów, o wartości 800 milionów dolarów. Ukraina jest wdzięczna za to wsparcie” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Niezależnie, sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział podczas dzisiejszej wizyty w Kijowie, że do Ukrainy trafi nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej o wartości 400 mln dolarów.
Tak Rosja omija sankcje. Ładunki wyjeżdżające z Unii Europejskiej kierowane są do krajów Azji Centralnej i Kaukazu, ale nie docierają do odbiorców końcowych. Fałszywy schemat tranzytu pomaga Rosji ominąć sankcje. Jest też najbardziej opłacalny.
Sankcje zabraniają eksportu dziesiątek tysięcy produktów do Rosji. Jednak tylko niewielka ich część – głównie towary podwójnego zastosowania – jest objęta zakazem tranzytu przez Rosję. Więc np. firma z Azji Centralnej, Kaukazu czy Chin zamawia towar z UE i organizuje tranzyt lądowy przez Rosję. Ładunek trafia następnie na wschodnią granicę Unii Europejskiej – wiele towarów objętych sankcjami trafia do Rosji przez Białoruś, ale często są one importowane z Łotwy, Estonii - tak wynika z danych celnych zweryfikowanych przez portal „Ważne Historie”. Towar przekracza granicę UE na podstawie zgłoszenia tranzytowego. "Gdy ładunek przekroczy np. granicę Polski, przewoźnik po prostu skreśla długopisem kolumnę "miejsce dostawy” i w miejsce "Kazachstan, Ałmaty" wpisuje po prostu "Rosja, Moskwa”.
Unia Europejska jest zdecydowana wspierać demokratyczny rozwój Mołdawii, reformy i wzrost gospodarczy, a także wspierać jej wysiłki na drodze do UE - oświadczył w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, komentując wyniki wyborów prezydenckich oraz referendum w tym kraju.
"Władze Mołdawii pomyślnie przeprowadziły wybory i referendum konstytucyjne pomimo wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję i jej popleczników. UE i Mołdawia mają wspólną przyszłość" – skomentował Borrel wyniki referendum, wskazujące, że większość Mołdawian opowiedziała się za przystąpieniem do UE.
pap
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku rosyjskie sądy nakazały wydalenie z Rosji ok. 86 000 cudzoziemców - tyle samo, co w całym 2022 roku - ustalił portal „Ważne historie”. Jednocześnie po raz pierwszy od dwóch lat rynek internetowej sprzedaży zanotował spadek. Jako przyczynę podaje się brak pracowników do kompletacji zamówień oraz kurierów.
Rosyjskie władze przygotowują się do drastycznego ograniczenia finansowania dużych państwowych projektów naukowych w celu zaoszczędzenia pieniędzy w budżecie na 2025 rok. W Rosji co trzeci rubel jest przeznaczony na wojsko i wojnę - donosi The Moscow Times.
Pod nóż sekwestru budżetowego pójdą w szczególności wydatki na zakup narzędzi i sprzętu, tworzenie dużych ośrodków naukowych, czy prace edukacyjne, wynika z materiałów budżetowych zamieszczonych w bazie danych Dumy. Wydatki na „rozwój infrastruktury naukowo-badawczej i produkcyjnej organizacji naukowych” zostaną zmniejszone w 2025 r. o 41 proc.
Armenia nie planuje zostać członkiem BRICS, powiedział wicepremier Mher Grigoryan. „Nie, nie, nie na tym etapie. Nie ma takich dyskusji”, powiedział Grigoryan w odpowiedzi na pytanie dziennikarza. Dzień wcześniej podobną decyzję podjęto w Kazachstanie.
BRICS (akronim od nazw państw Brazil, Russia, India, China, South Africa), czyli sojusz gospodarczy państw rozwijających się nazywany jest też "blokiem przyjaciół Putina". Powstał w 2006 r., a za jej główny cel uważa się wzrost znaczenia zrzeszonych państw na arenie międzynarodowej. Członkami BRICS są obecnie: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA, Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
"Ukraińscy dziennikarze od ubiegłego tygodnia informowali z Mołdawii o przebiegu tamtejszej kampanii wyborczej i referendalnej. Jednak rezultaty zaskoczyły nawet ich. Mowa jest wprost o „katastrofie", która może przynieść negatywne skutki zarówno dla Mołdawii, jak i Ukrainy".
47. Brygada Zmechanizowana w akcji. Bradley IFV pracujący w tandemie z czołgiem Abrams. Prawdopodobnie rejon Kurska. "W tym przypadku chodzi o rotację personelu, wsparcie ogniowe i niszczenie rosyjskiej piechoty okopanej w budynkach" – dodaje przedstawiciel brygady.
Rosja bardzo starała się wpłynąć na wybory prezydenckie i referendum w Mołdawii, ale nie odniosła sukcesu - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, zwycięstwo w referendum zwolenników integracji europejskiej Mołdawii jest ważnym krokiem naprzód.
"Rosja nie odniosła sukcesu. Nie chciała, by Mołdawianie zagłosowali w referendum, które zatwierdzi integrację (kraju) z UE, a tak właśnie się stało" - powiedział Kirby podczas poniedziałkowego briefingu prasowego online. Jak przyznał, choć przewaga zwolenników eurointegracji Mołdawii była bardzo niewielka i trudno ocenić, jak duży wpływ na wynik miały działania Rosji, to Moskwa "wywierała bardzo, bardzo mocny nacisk", by wpłynąć na głosowanie. "To się nie udało. Udał się za to głos na +tak+ w sprawie integracji z UE. Uważamy, że to ważny krok naprzód i że absolutnie odzwierciedla (on) aspiracje większości Mołdawian" - zaznaczył przedstawiciel Białego Domu.
pap
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zainaugurował w poniedziałek w Rostocku centrum dowodzenia NATO do monitorowania regionu Morza Bałtyckiego - Command Task Force Baltic (CTF Baltic). Poprzez nowe dowództwo z udziałem kilkunastu krajów, w tym Polski, Sojusz chce wzmocnić gotowość obronną na Bałtyku.
Z CTF Baltic mają być zarządzane siły morskie państw NATO, zarówno w czasie pokoju, jak i w przypadku kryzysu lub konfliktu, a także mają (tam) być planowane operacje morskie i projekty szkoleniowe. Ponadto centrum dowodzenia zapewni całodobowy obraz sytuacyjny wojskowego i cywilnego ruchu żeglugowego na Morzu Bałtyckim - poinformował portal tagesschau. Oprócz Niemiec w CTF Baltic zaangażowanych jest 11 krajów: Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska i Szwecja.
pap
Przyszłość Europy, NATO i bezpieczeństwo Ameryki zależą od walki Ukrainy o wolność – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin.
"Wynik walki Ukrainy o jej wolę określą trajektorię globalnego bezpieczeństwa. Przyszłość Europy jest teraz zagrożona. Siły NATO również są zagrożone. A bezpieczeństwo Ameryki jest zagrożone. Podczas gdy Rosja i jej sojusznicy łamią światowy porządek prawny na kolanach i mnożą zasady demokracji przez zero - my musimy pokonać globalną oś zła łukami i strzałami, aby, nie daj Boże, nie doszło do dalszej eskalacji" - stwierdził Austin.
Południowokoreańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało rosyjskiego ambasadora, domagając się wycofania północnokoreańskich żołnierzy z Rosji - donosi agencja Yonhap.
W odpowiedzi rosyjski ambasador Zinowiew stwierdził, że „współpraca między Moskwą a Pjongjangiem jest zgodna z prawem międzynarodowym” i nie jest skierowana przeciwko interesom bezpieczeństwa Korei Południowej.
Armia Putina ostrzelała dziś Myrnohrad i Kurachove w obwodzie donieckim. W rezultacie zginęły trzy osoby, a dwie inne zostały ranne.
W Myrnohradzie uszkodzonych zostało 15 wielopiętrowych budynków, 14 budynków gospodarczych, 2 garaże, sklep i pawilon handlowy. W Kurachowe uszkodzony został 5-piętrowy budynek i budynek administracyjny powiedział Vadym Filaszkin, szef regionalnej administracji wojskowej w Doniecku.
Władze Korei Południowej poinformowały w poniedziałek, że wyślą delegację do NATO w celu wymiany informacji na temat współpracy wojskowej Rosji i Korei Północnej. Seul będzie podejmować aktywne środki zaradcze w zależności od rozwoju sytuacji - zapowiedziano.
"Mam nadzieję, że proces dołączenia (Korei Płd.) do natowskiego systemu gromadzenia i wykorzystywania danych wywiadowczych z pola walki (BICES) zostanie przyspieszony, aby Korea Południowa i NATO mogły komunikować się w czasie rzeczywistym oraz bezpiecznie i skutecznie dzielić się informacjami" - powiedział prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, odpowiadając na prośbę Ruttego o skierowanie południowokoreańskiej delegacji do Sojuszu.
pap
Ukraińskie drony FPV przechwytują 3 rosyjskie bezzałogowe statki zwiadowcze Supercam i 1 Zala.