Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
W wieczornym ataku na Charków ranne zostały cztery osoby - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Sinegubow. W jednym z domów wybuch pożar, uszkodzona jest stacja paliw. W części Charkowa nie ma prądu.
Rosja nie zwróciła ciała dziennikarki Viktorii Roszczyny, która zmarła w rosyjskiej niewoli, podczas wymiany 18 października. Kwatera Główna Koordynacji ds. Traktowania Jeńców Wojennych podejrzewa, że Rosja próbuje ukryć dowody przestępstwa.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów Ukrainy o jasną i zdecydowaną odpowiedź na zaangażowanie wojsk północnokoreańskich w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
W wieczornym przemówieniu Zełenski nazwał sojusz Rosji i Korei Północnej nowym zagrożeniem i wyraził wdzięczność przywódcom i przedstawicielom państw, „którzy nie przymykają oczu i otwarcie mówią o tej współpracy, której celem jest zwiększenie skali wojny”.
Podkreślił, że niestabilność i zagrożenia mogą znacznie wzrosnąć, w miarę jak Korea Północna poznaje nowoczesne techniki prowadzenia wojny.
Michaił Rogaczow, były wiceprezes ds. zarządzania korporacyjnego koncernu naftowego Jukos, został znaleziony martwy na chodniku przed domem; według lokalnych mediów wypadł z okna.
Jak przekazał prokremlowski kanał Mash na Telegramie, Rogaczow chorował onkologicznie, a jego nowotwór był w zaawansowanym stadium. Mash twierdzi, że zostawił list pożegnalny i zdaniem prowadzących śledztwo popełnił samobójstwo.
Jednak niezależny kanał VChK-OGPU na Telegramie pisze, że źródła "z bliskiego otoczenia Rogaczowa" kategorycznie zaprzeczyły wersji o chorobie nowotworowej. Krewni zmarłego poinformowali, że zmarły zjadł śniadanie z rodziną, jego nastrój nie odbiegał od normy, nic też nie wskazywało na zamiary samobójcze.
Jak zauważył portal Lenta, od 2022 roku w rosyjskiej energetyce zginęło kilku menadżerów największych rosyjskich spółek tej branży w kraju.
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zwróciła się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas wielkiego wiecu w Tbilisi, popierającego zbliżenie kraju z Unią Europejską, wyrażając przekonanie, że odniesie on zwycięstwo.
"Badanie północnokoreańskiego pocisku KN-23/24 zestrzelonego w Ukrainie wykazało liczne komponenty produkcji zachodniej, które zostały niedawno wyprodukowane. Putin i Kim nadal mają do nich dostęp. Wzywamy sojuszników do zdecydowanej reakcji, zaostrzenia sankcji i kontroli eksportu, wzmocnienia naszej tarczy powietrznej" - napisał na swoim profilu na platformie X minister spraw zagranicznych Ukrainy Andij Sybiha.
Prawie dwadzieścia budynków zostało uszkodzonych w Zaporożu w wyniku przeprowadzonych przez wojska rosyjskie ataków z powietrza - podał szef obwodowej administracji wojskowej Iwan Fedorow zaznaczając, że zniszczenia odnotowano na terenie rejonów (dzielnic) oleksandriwskiego, chortyćkiego i szewczenkiwśkiego.
Jak poinformowała kanał Biełaruski Hajun, podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę, co najmniej trzy rosyjskie drony Shahed wleciały na teren Białorusi. Jeden z nich został zestrzelony przez białoruską obronę powietrzną. Nie wiadomo, co stało się z pozostałymi.
Gubernator obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow przekazał w mediach społecznościowych, że w godzinach popołudniowych nad terenem regionu zestrzelona została rakieta Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej urzędnik informował o zniszczeniu dwóch ukraińskich rakiet.
Kongresmen USA Gerry Connolly, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, uważa, że przywrócenie suwerennej władzy Ukrainy nad jej terytoriami powinno nastąpić przed otwarciem drogi Ukrainy do NATO.
Connolly podkreślił, że zaproszenie Ukrainy do przystąpienia do NATO nie zostało teraz wydane, ponieważ „trwa wojna”. Zapewnił jednak, że rozumie „pewien pośpiech i niecierpliwość ze strony Ukraińców”.
Ukraińskie Siły Obronne przeprowadziły w nocy z soboty na niedzielę atak ogniowy na infrastrukturę lotniska wojskowego Lipieck-2, gdzie znajdują się samoloty Su-34, Su-35 i MiG-31 w rosyjskim obwodzie lipieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
"Ostatniej nocy doszło do ataku na infrastrukturę lotniska wojskowego Lipieck-2 w obwodzie lipieckim Federacji Rosyjskiej. W szczególności zaatakowano składy amunicji, magazyny paliwa i smarów oraz samoloty. Wiadomo, że na lotnisku stacjonują samoloty Su-34, Su-35 i MiG-31 sił powietrznych wroga" - napisano w komunikacie.
Sztab Generalny potwierdził, że Ukraińskie siły obronne zaatakowały federalne przedsiębiorstwo państwowe w Dzierżyńsku, w obwodzie Niżny Nowogród w Rosji. "Zakład produkuje chemikalia do amunicji artyleryjskiej i bomb o dużej sile rażenia. Ponadto, według dostępnych informacji, na terenie zakładu przechowywane były bomby do samolotów kierowanych" - zaznaczono w wiadomości.
W pobliżu obu obiektów zarejestrowano liczne eksplozje i zaobserwowano aktywną obronę przeciwlotniczą wroga. Skutki zniszczeń są obecnie wyjaśniane.
Zadanie zostało wykonane przez siły i środki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wywiadu Wojskowego Ukrainy i Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy we współpracy z innymi komponentami Sił Obronnych.
Francja przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejne 12 samobieżnych systemów artyleryjskich Cezar, zakupionych za pieniądze pochodzące z unieruchomionych rosyjskich aktywów.
Minister Sił Zbrojnych Francji, Sebastien Lecornu, powiedział, że transfer stanie się możliwy dzięki otrzymaniu zamrożonych rosyjskich aktywów w wysokości 300 milionów euro. Dzięki tym funduszom francuskie Ministerstwo Obrony jest w stanie sfinansować zakup 12 dodatkowych samobieżnych dział Cezar od ich producenta, KNDS.
Francuskie Ministerstwo Obrony zauważyło, że od początku 2022 r. Francja przekazała Ukrainie 67 systemów artyleryjskich, a do końca 2024 r. liczba ta osiągnie 80 – zgodnie z planem.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie ma większych obiekcji co do zaproszenia Kijowa do NATO i jeśli Kamala Harris wygra wybory prezydenckie, może zacząć podejmować kroki w tym kierunku - informuje francuski dziennik "Le Monde".
- Sytuacja skomplikuje się jednak, gdy wybory wygra Donald Trump. Wtedy taki ruch mógłby bardziej zaszkodzić Ukrainie, niż jej pomóc - twierdzą źródła dziennika.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zablokował udział Polski w spotkaniu z prezydentem USA Joe'em Bidenem, prezydentem Francji Emmaanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, które odbyło się w piątek w Berlinie - napisał na portalu X były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.
Na spotkaniu liderzy najważniejszych państw NATO omawiali m. in. możliwości zakończenia wojny w Ukrainie.
"Powiedziano mi, że Sholz osobiście zablokował udział Polski" - napisał na portalu X Ilves.
Ukraiński śmigłowiec Mi-24 zestrzeliwuje rosyjskiego drona typu Shahed.
Skazany w 2019 roku na 15 lat więzienia za korupcję były mer Władywostoku opuści rosyjską kolonię karną i pojedzie jako żołnierz na front w Ukrainie.
Igor Puszkarow, który według sądu miał otrzymać łapówki w wysokości 75 mln rubli (ok. 3,1 mln zł), podpisał stosowną umowę z ministerstwem obrony, na mocy której opuści więzienie - poinformował jego prawnik.
Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić doniesień o udziale żołnierzy Korei Północnej w działaniach w Ukrainie - powiedział amerykański Sekretarz Obrony Lloyd Austin.
Gdyby te informacje się potwierdziły włączenie się północnokoreańskich żołnierzy do wojny byłoby według Austina "niepokojące".
Obwód kurski w Rosji. Dron uderza w rosyjski pojazd bojowy BMP-3.