Armia rosyjska intensyfikuje działania wokół położonego na zachodzie Rosji Kurska, chcąc wypchnąć z niego Ukraińców przed zimą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. W wyniku nocnego ostrzału w Zaporożu trzy osoby zostały ranne. W ciągu ostatniej doby Rosja miała stracić kolejnych 1290 żołnierzy.
Pokaż od:
12 października 22:42

Na terenie kilku ukraińskich obwodów ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie wydano m.in. dla mieszkańców obwodów kijowskiego, czerkaskiego, odeskiego, mikołajowskiego, chersońskiego, czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego i połtawskiego.

12 października 22:00

Doradca szefa gabinetu Zełenskiego: Ukraińcy w najbliższych dniach zapoznają się z „planem zmuszenia Rosji do pokoju”, który Zełenski przedstawił w Europie.

12 października 21:43

Rosja próbowała wyprzeć ukraińskie wojsko z obwodu kurskiego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent mówił także o trudnych warunkach i brutalnych działaniach okupantów w rejonie Doniecka i Zaporoża.

12 października 21:40

Po 21:00 słychać było eksplozje w obwodzie odeskim.

12 października 20:41

Norweskie Ministerstwo Obrony utworzyło stanowisko attaché wojskowego w Kijowie

Wiadomo, że nowy urzędnik będzie odpowiedzialny za komunikację i współpracę między naukowcami obu krajów. A także za przemysł w dziedzinie innowacji obronnych i rozwoju przemysłu.

Według norweskiego ministra obrony pomoże to w uruchomieniu produkcji na Ukrainie dla norweskich firm.

12 października 20:19

Przedstawiciele Rosji mogą uczestniczyć w drugim Szczycie Pokojowym, gdzie zostaną zapoznani z Planem Zwycięstwa - mówi Andrii Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy. Podkreślił również, że wyklucza się negocjacje z Putinem.

12 października 19:31

The Telegraph: Kraje europejskie obawiają się „trójkąta miłosnego” z Trumpem i Putinem

Kraje europejskie opracowują plan na wypadek, gdyby musiały wejść w „trójkąt miłosny” z Donaldem Trumpem, jeśli wygra wybory, i rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Trump wielokrotnie mówił, że mógłby powstrzymać wojnę na Ukrainie, zawierając porozumienie między Kijowem a Moskwą.

12 października 18:25

Ukraińska firma zbrojeniowa United Military Solutions opracowała amunicję zaporową Stick M12.

Firma poinformowała, że ​​jej nowy dron może utrzymywać się w powietrzu przez ponad godzinę i przelecieć do 70 km.

Amunicja jest przeznaczona do niszczenia osłon, piechoty i pojazdów opancerzonych.

Według źródeł otwartych koszt takiego „skrzydła” wynosi ~2430,00 USD.

12 października 17:59

Szef biura Zełenskiego: Kijów chce jak najszybciej uzyskać opinię partnerów na temat planu zwycięstwa

„Oczywiście, oczekujemy opinii w formie konkretnych kroków” – powiedział.

12 października 17:44

WSJ: Wybory w USA. Stany wahające się popierają Trumpa w sprawie wojny na Ukrainie

Według sondażu 50% wyborców stanów wahających się uważa, że ​​Trump lepiej poradzi sobie z wojną Rosji z Ukrainą. Harris poparło 39% respondentów.

12 października 17:14

Turcja decyduje się na ograniczenie zakupów rosyjskiej stali

Kraj nałoży cło na produkty stalowe z Rosji na 5 lat: dostawy będą teraz podlegać dodatkowemu podatkowi w wysokości od 6% do 9%, w zależności od producenta.

Rząd turecki stwierdził, że środki te mają na celu zwalczanie „nieuczciwej konkurencji” i dumpingu na rynku.

Podobne cła zostaną nałożone na producentów stali z Indii i Japonii, a na stal chińską, są ustalone na poziomie zaporowym - do 43%.

12 października 16:49

W wyniku eksplozji w Groznym zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci

12 października 16:10

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Han Kang odmówiła zorganizowania konferencji prasowej i świętowania z powodu wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Południowokoreańska pisarka powiedziała, że ​​nie może świętować, gdy wojny się nasilają, a „ludzie są codziennie zabierani z miejsca na miejsce”.

12 października 15:49

Na stacji paliw w Groznym doszło do eksplozji - podało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na miejscu są strażacy, jak dotąd brak informacji, czy są ofiary.

12 października 15:20

ONZ: wrzesień miesiącem z największą liczbą ofiar cywilnych w 2024 roku na Ukrainie

We wrześniu na Ukrainie zginęło co najmniej 208 cywilów, a 1220 zostało rannych, co czyni go miesiącem z największą liczbą ofiar cywilnych (zabitych i rannych) w 2024 r. - wynika z raportu ONZ.

W ubiegłym miesiącu zginęło na Ukrainie dziewięcioro dzieci, a 76 zostało rannych. 46 proc. zabitych to osoby w wieku powyżej 60 lat. Do wzrostu liczby ofiar cywilnych przyczyniły się ataki powietrzne na terenie całego kraju, a zwłaszcza w rejonie Charkowa i Zaporoża - podano w miesięcznym raporcie.

Dodano, że w pobliżu linii frontu częstą przyczyną śmierci były ataki z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Drony odpowiadały za połowę z liczby ofiar cywilnych w kontrolowanej przez rząd Ukrainy części obwodu chersońskiego.

"Zdecydowana większość ofiar cywilnych (92 proc.) oraz zniszczeń w placówkach oświatowych i zdrowotnych (96 proc.) we wrześniu w dalszym ciągu miała miejsce na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę" - napisało ONZ.

Organizacja zaznaczyła, że "co najmniej 30 ataków uszkodziło lub zniszczyło infrastrukturę energetyczną, z których 25 miało miejsce na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, a pięć na terytorium okupowanym przez Federację Rosyjską". 

Źródło: PAP

12 października 15:05

Turcja decyduje się ograniczyć zakupy rosyjskiej stali. Kraj nałoży cło na produkty stalowe z Rosji na okres 5 lat: dostawy będą teraz obciążone dodatkowym podatkiem wynoszącym od 6% do 9%, w zależności od producenta. Rząd Turcji poinformował, że celem podjętych działań jest walka z „nieuczciwą konkurencją” i dumpingiem na rynku.

12 października 14:53

Z Placu Zamkowego w Warszawie rusza na Majdan. Przejedzie przez Lublin, Chełm, Włodzimierz, Łuck, Równe, Żytomierz, Buczę i Irpień. Równocześnie będzie prowadzona zbiórka środków na rehabilitację ukraińskich jeńców wojennych.

12 października 14:38

Zełenski podsumowuje trasę po Europie„Pakiety obronne dotyczące ochrony, obrony przeciwlotniczej, inwestycje w produkcję dronów i innej broni w Ukrainie – to wszystko są efekty wizyty w Londynie, Paryżu, Rzymie i Berlinie” – powiedział prezydent Ukrainy.

12 października 14:19

W obwodzie kurskim trwają intensywne walki, sytuacja szybko się zmienia

„Jest dużo dynamiki, więc ważne jest, aby nie skupiać się na niektórych wnioskach jako ostatecznych. Bitwy są ciężkie, sytuacja ciągle się zmienia, rosyjscy żołnierze, nawiasem mówiąc, generalnie próbują „wysuszyć” temat, ponieważ nie wszystko idzie tak, jak chcieli” - napisał szef ukraińskiego komitetu ds. zwalczania dezinformacji, Andrij Kowalenko.

12 października 14:02

Bloomberg: Indie stały się drugim największym dostawcą krytycznych technologii do Rosji

Indie zostały drugim co do wielkości dostawcą krytycznych technologii objętych ograniczeniami do Rosji - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na urzędników amerykańskich i europejskich.

Indyjski eksport przedmiotów objętych ograniczeniami, takich jak mikrochipy, przekroczył 60 mln dolarów zarówno w kwietniu, jak i w maju, czyli wzrósł ok. dwukrotnie w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami tego roku. W lipcu wzrósł do 95 mln dolarów. Indie ustępują obecnie jedynie Chinom.

Najnowsze dane wskazują, że prawie jedna piąta wrażliwej technologii, która trafia do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, dotarła tam przez Indie - stwierdzili rozmówcy Bloomberga.

Nowymi węzłami przeładunkowymi towarów trafiających do Rosji stały się Indie, Malezja i Tajlandia. Od dawna są nimi też Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

"Rola Indii w transporcie takich towarów stanowi poważne wyzwanie, ponieważ decydenci z USA i UE chcą pielęgnować partnerstwo z rządem premiera Narendry Modiego, nawet gdy ten kultywuje więzi z Putinem. Indie wyrosły także na głównego odbiorcę rosyjskiej ropy pomimo wysiłków mających na celu ograniczenie jej sprzedaży" - napisał Bloomberg.

Według urzędników kluczowym czynnikiem tej zmiany są ogromne zapasy indyjskiej waluty, które Rosja zgromadziła w wyniku sprzedaży ropy.

W lipcu zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo napisał list do Konfederacji Przemysłu Indyjskiego, ostrzegając przed ryzykiem sankcji, na jakie narażają się indyjskie firmy i banki prowadzące interesy z rosyjską bazą wojskowo-przemysłową - wynika z kopii listu otrzymanej przez Bloomberga.

Źródło: PAP