Armia Putina uderzyła rakietami w infrastrukturę portową w obwodzie odeskim. Zginęło co najmniej osiem osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w czwartek w Londynie z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte i brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Jak podają rosyjskie media, przynajmniej połowa nowych rekrutów do armii ma ponad 45 lat. Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjskie lotnisko wojskowe w Adygei.
Pokaż od:
10 października 21:45

Trzeci przystanek na 24-godzinnym objeździe Zełenskiego po Europie. Po Wielkiej Brytanii i Francji, rozmowia we Włoszech z premier Meloni. Na agendzie "Plan Zwycięstwa". 

10 października 21:24

Rosyjski ostrzał zniszczył ładunek z pomocą humanitarną dla Palestyny

"Podczas rosyjskiego ataku na porty obwodu odeskiego wczesnym rankiem 10 października, zaatakowany został kontenerowiec przewożący zapakowany olej słonecznikowy — część ładunku humanitarnego zamówionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu dostarczenia go do Palestyny"- podaje agencja Ukrinform. 

10 października 19:31

"Nie ostał się ani jeden dom"

Toreck, obwód Doniecki.

"Nasi obrońcy wstrzymują ofensywę, ale wróg napiera dużymi siłami. Rosjanie wzmacniają się nowymi siłami na wysuniętych pozycjach i nieustannie szturmują naszych obrońców. Niestety ta taktyka okazuje się skuteczna” – mówi major Anastazja Bobownikowa, sekretarz prasowy grupy operacyjno-taktycznej „Ługańsk”.

I relacjonuje skalę zniszczeń: "W Torecku nie pozostał ani jeden ocalały dom. [...] Niestety nieprzyjacielowi udało się zająć sąsiednie ulice od ulicy Centralnej. Okupantom udało się tego dokonać poprzez spalenie i zniszczenie dosłownie wszystkich domów i schronów na tych ulicach."

10 października 18:47

Ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna zmarła w rosyjskiej niewoli - podało Biuro Koordynacyjne ds. Traktowania Jeńców Wojennych Ukrainy. Przyczyny jej śmierci wyjaśni śledztwo. 

Kobieta miała w ostatnim czasie zostać przewieziona z Taganrogu do Moskwy w związku z planami jej uwolnienia. 

Dziennikarka pracowała dla niezależnej ukraińskiej stacji Hromadske. 

10 października 18:31
10 października 18:15

„I tutaj chcę jeszcze raz zadeklarować wsparcie Francji dla ukraińskiego ruchu oporu w obliczu agresywnej wojny Rosji. To był ważny moment. Możliwość omówienia nadchodzących tygodni i miesięcy, a także pracy wojskowej i dyplomatycznej, to także dla nas ważny krok” – mówił Macron w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, na którym omawiali "Plan Zwycięstwa". 

10 października 17:09

Zełenski jest już we Francji. Teraz o "Planie Zwycięstwa" będzie rozmawiał z Macronem

Jeszcze kilka godzin temu prezydent Ukrainy na Downing Street rozmawiał z brytyjskim premierem. Teraz jest już w Pałacu Elizejskim, by z prezydentem Francji rozmawiać o "Planie Zwycięstwa". W ciągu najbliższej doby dotrzeć ma jeszcze do Włoch i Niemiec.  

10 października 15:31

„Spotkałem się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem i sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. Kluczowymi tematami naszych rozmów były integracja euroatlantycka i wzmocnienie militarne Ukrainy. To kroki, które stworzą najlepsze warunki do przywrócenia sprawiedliwego pokoju” – podał na Telegramie Zełenski. 

10 października 15:06
10 października 14:39

Zełenski na spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii

Jak podaje agencja Ukrinform, prezydent Ukrainy spotkał się z Keirem Starmerem w Londynie, a rozmowa dotyczyła ukraińskiego "Planu Zwycięstwa". Zełenski zapowiedział wczoraj, że w 24 godziny spotka się z liderami 4 państw: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec.

10 października 14:00

Amerykańskie media cytują fragmenty nowej książki Woodwarda "War" (Wojna), która ukaże się za oceanem 15 października. Opowiada ona o kryzysach międzynarodowych, z którymi musi sobie radzić Ameryka pod rządami Joego Bidena, od wycofania USA z Afganistanu poprzez wybuch wojny w Ukrainie po wydarzenia na Bliskim Wschodzie po masakrze zgotowanej przez Hamas 7 października 2023 roku.

10 października 13:49

Władze Moskwy po raz kolejny zakazały przeprowadzenia akcji Przywracanie Imion, upamiętniającej ofiary represji stalinowskich – powiadomiła redakcja Radia Wolna Europa.

Formalnie jako przyczynę odmowy meria rosyjskiej stolicy podała "rozprzestrzenianie się koronawirusa". Akcja, którą organizowało zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, odbywała się co roku 29 października, czyli w przeddzień obchodzonego w Rosji 30 października oficjalnego Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Władze stolicy już piąty raz z rzędu zakazują upamiętnienia ofiar represji 29 października.

pap

10 października 13:37

Liczba rannych po ataku wojsk rosyjskich na Zaporoże wzrosła do sześciu. Jeden z uszkodzonych domów prywatnych zapalił się, strażacy ugasili pożar. Wskutek ataku dwadzieścia dziewięć domów zostało częściowo zniszczonych - poinformowała Państwowa Służba Ratownicza. Ponadto, dwie osoby zostały ranne w rosyjskich atakach na Mikołajów.

10 października 13:26

Siły Zbrojne Ukrainy oficjalnie potwierdziły atak na lotnisko Chańskaja w Adygei

Sztab generalny poinformował, że w czwartek wieczorem ukraińskie wojsko uderzyło na lotnisko Chańskaja. Wcześniej lokalne władze poinformowały o ewakuacji mieszkańców osady Rodnikowy, położonej w pobliżu lotniska, a w sieciach społecznościowych pojawiły się filmy przedstawiające eksplozje i pożary w okolicy.

Szef Adygei Murat Kumpiłow powiedział w czwartek rano, że region został zaatakowany przez drony. Ukraińskie wojsko poinformowało w poście na Facebooku, że "zaatakowano skład amunicji znajdujący się na terenie obiektu wojskowego". "W rejonie celu odnotowano pracę obrony przeciwlotniczej wroga, zarejestrowano ogień” - pisze Sztab Generalny. - Wiadomo, że na lotnisku stacjonowały samoloty Su-34 i Su-27". SZU nie poinformował o konsekwencjach ataku, zauważając, że informacje na ten temat są dopiero wyjaśniane.

Jednocześnie służby nieoficjalnie stwierdziły, że atak został przeprowadzony przez drony różnych ukraińskich jednostek oraz że  „w momencie ataku na lotnisku znajdowało się jednocześnie 57 samolotów bojowych i szkoleniowych oraz śmigłowców”.

10 października 13:15

Już siedem osób, w tym dziecko, zostało uratowanych z uszkodzonego po rosyjskim ataku pięciopiętrowego budynku mieszkalnego w Krzywym Rogu- poinformował szef dniepropietrowskiej administracji regionalnej Serhij Łysak. Kolejnych 26 mieszkańców zostało ewakuowanych. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby: kobieta i 62-letni mężczyzna.

Łysak dodał, że w obwodzie dniepropietrowskim zestrzelono osiem rosyjskich dronów szturmowych: dwa w nocy i kolejne sześć nad ranem.

10 października 13:05

Jeśli Ukraina zostanie przyjęta do NATO w obecnych okolicznościach, będzie to oznaczać początek III wojny światowej - powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.

10 października 13:00

"Moskwa nie otrzymała żadnych sygnałów o gotowości Kijowa do zawieszenia broni w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony Zachodu" - poinformował rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Dodał, że obecnie jest wiele spekulacji na ten temat, ale nikt nie podejmuje żadnych działań.

10 października 12:54

W Rosji występuje poważny niedobór cmentarzy i krematoriów - powiedziała Swietłana Razworotniewa, zastępca przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej ds. budownictwa, mieszkalnictwa i usług komunalnych.

Według deputowanej Jednej Rosji winę za to ponosi ustawa „O pochówku i usługach pogrzebowych”, która została przyjęta w 1996 roku. Dziś jest ona przestarzała i nie spełnia obecnych wymagań - podkreśliła Razworotniewa.

"Tylko organizacje miejskie mogą zajmować się pochówkiem. Oznacza to, że niemożliwe jest tworzenie prywatnych cmentarzy, krematoriów i innych obiektów rytualnych, niemożliwe jest przyciągnięcie kapitału i inwestycji w tym obszarze z zewnątrz” - wyjaśniła deputowana.

10 października 12:43

Jak dowiedziała się agencja Associated Press (AP), Rosja podstępem zmusiła kobiety z Afryki do montażu dronów na potrzeby wojny z Ukrainą.

Dziennikarze agencji rozmawiali z sześcioma kobietami pracującymi w fabryce w specjalnej strefie ekonomicznej Ałabuga w Tatarstanie. Powiedziały one, że natknęły się na ogłoszenie w mediach społecznościowych, które obiecywało młodym afrykańskim kobietom darmowy bilet lotniczy do Rosji i wysoko płatne staże w takich dziedzinach jak hotelarstwo i gastronomia. Wszystko, co musiały zrobić, to przejść grę komputerową i 100-słowny test z języka rosyjskiego. Wszystko to było przedstawiane jako „przygoda w Europie”. Jednak po przybyciu do Tatarstanu dziewczyny dowiedziały się, że będą pracować w fabryce broni, a mianowicie przy montażu zaprojektowanych przez Iran dronów szturmowych znanych jako Szahed.

Według AP fabryka Ałabuga szuka kobiet w wieku 18-22 lat z krajów takich jak Uganda, Rwanda, Kenia, Sudan Południowy, Sierra Leone i Nigeria. W pierwszej połowie tego roku zatrudniono 182 kobiety ze wschodniej i środkowej części kontynentu. Oferta jest obecnie rozszerzana również na kraje Ameryki Łacińskiej i Azji, takie jak Sri Lanka. Reklama obiecuje „pomóc kobietom rozpocząć karierę”.

10 października 12:32

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na region Odessy 9 października wzrosła do ośmiu. 26-letni mężczyzna zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń- przekazały lokalne władze wojskowe.