Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim - poinformował w środę wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksij Kułeba. Uszkodzony został cywilny statek pływający pod panamską flagą - dodał.
"Pięciu zabitych i dziewięciu rannych w wyniku kolejnego ataku rakietowego rosyjskich terrorystów na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim. Wszystkie ofiary to Ukraińcy. Obecnie otrzymują opiekę medyczną, pięciu z nich jest w ciężkim stanie" - zaznaczył Kułeba.
Według Kułeby uszkodzony podczas ataku został cywilny statek pływający pod panamską flagą, kontenerowiec Shui Spirit. To już trzeci zagraniczny statek zaatakowany przez Rosję w ciągu ostatnich czterech dni.
Rosyjski myśliwiec MiG-31K, zdolny do przenoszenia rakiet hipersonicznych Kinzhal, przybył na Białoruś z Rosji - podaje "Białorusk Gajun".
Obecnie w miejscowościach obwodu donieckiego, znajdujących się na obszarze aktywnych działań wojennych, nadal mieszka 616 ukraińskich dzieci i w sumie 43 409 osób - powiedział Dmytro Petlin, szef wydziału dyżurnej służby operacyjnej Donieckiej Administracji Wojskowej.
Siły Obronne Ukrainy zaatakowały w środę bazę magazynową dronów Shahed w pobliżu wsi Oktiabrskij w obwodzie krasnodarskim w Rosji - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Dzisiaj grupa uderzeniowa sił morskich Ukrainy we współpracy z jednostkami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowała bazę magazynową Shahedów, zlokalizowaną w pobliżu osady Oktiabrskij w obwodzie krasnodarskim w Federacji Rosyjskiej” - napisano w komunikacie Sztabu.
Według sztabu w bazie przechowywano prawie 400 dronów uderzeniowych. "Na podstawie wyników kontroli (ustalono, że) cel został bezpośrednio trafiony. W tym miejscu zaobserwowano eksplozje wtórne" - stwierdzono.
Ukraiński Sztab podkreślił, że zniszczenie bazy magazynowej dronów "znacząco ograniczy zdolność rosyjskiego okupanta do terroryzowania mieszkańców ukraińskich miast i wsi"
Portal Ukrainska Prawda opublikował w środę tekst, w którym poinformował o "długotrwałym i systemowym nacisku" ze strony biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na redakcję i poszczególnych dziennikarzy serwisu.
Według redakcji przedstawiciele władz nie mogą rozmawiać z dziennikarzami Ukrainskiej Prawdy. Wywierany jest też nacisk na biznes, by doprowadzić do zerwania współpracy reklamowej z Ukrainską Prawdą.
Zwrócono też uwagę na "jawnie emocjonalną rozmowę" prezydenta Zełenskiego z dziennikarzem Romanem Krawcem podczas sierpniowej konferencji prasowej.
"Te i inne niepubliczne sygnały świadczą o próbie wpłynięcia na naszą politykę redakcyjną. Uświadomienie sobie tego jest wyjątkowo oburzające podczas wojny na pełną skalę Rosji przeciwko Ukrainie, gdy tak potrzebna jest nasza wspólna walka zarówno o przetrwanie, jak i o demokratyczne wartości" - oceniono.
Podkreślono, że próby wpływania przez przedstawicieli biura prezydenta na dziennikarzy będą nagłaśniane i będą miały skutki na szczeblu międzynarodowym. (PAP)
- Wejście Ukrainy do NATO doprowadziłoby do wybuchu III wojny światowej - twierdzi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.
Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w czwartek z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; spotkanie w Paryżu będzie potwierdzeniem determinacji Francji we wspieraniu Ukrainy - poinformował w środę w komunikacie Pałac Elizejski.
"Piąta wizyta prezydenta Zełenskiego w Paryżu od rozpoczęcia agresywnej wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie odbędzie się w następstwie wizyty szefa państwa (prezydenta Francji-PAP) w bazie wojskowej w regionie Grand Est, gdzie szkolona jest brygada ukraińska" - głosi komunikat.
Pałac Elizejski zapowiedział, że spotkanie przywódców będzie okazją, by prezydent Macron "potwierdził determinację Francji, by dalej okazywać - wraz ze wszystkimi jej partnerami - niezachwiane wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego".
Zełenski następnie uda się do Rzymu, gdzie wieczorem ma spotkać się z premier Włoch Giorgią Meloni, a w piątek rano z papieżem Franciszkiem. Kolejnym etapem jego podróży jest Berlin, gdzie w piątek spotka się z premierem Olafem Scholzem.
Poprzednio prezydent Ukrainy gościł w Paryżu w czerwcu br. Przy tej okazji Ukraina i Francja podpisały porozumienie o utworzeniu na Ukrainie filii francusko-niemieckiej grupy zbrojeniowej KNDS.
Ambasadorowie krajów członkowskich zaakceptowali w środę pożyczkę w wysokości 35 mld euro dla Ukrainy. Kredyt będzie spłacany z zysków uzyskiwanych z obrotu zamrożonymi rosyjskimi aktywami i zasili bezpośrednio ukraiński budżet.
Łącznie z wkładem innych krajów G7 wsparcie ma wynieść do 45 mld euro.
Decyzja ambasadorów nie kończy procesu decyzyjnego. Pożyczka będzie musiała uzyskać zgodę stolic w ramach procedury pisemnej.
- Wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego pomoże zadać geopolityczny cios obecnemu rządowi Rosji powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Ukraina jest jednym z niepodległych państw. Każde niepodległe państwo powinno mieć możliwość wyboru swojej przyszłości. I musimy to zrobić z jasnym założeniem, że Ukraina nigdy więcej nie będzie poddawana takiej presji ze strony Rosji. Przyszłe członkostwo Ukrainy będzie jednym z prawdziwych kroków w kierunku takiego pokoju, wiary w taki pokój. Skorzystajmy z tej okazji i dokonajmy właściwego wyboru – zatrzymajmy tę wojnę - mówił prezydent Ukrainy w Dubrowniku.
Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego sytuacja na froncie daje możliwość zakończenia wojny najpóźniej do 2025 roku. - W październiku, listopadzie i grudniu mamy szansę skierować sprawy w kierunku pokoju i trwałej stabilności - powiedział Zełenski na szczycie Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia w Dubrowniku.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził w środę inspekcję oddziałów ukraińskich w bazie wojskowej na terenie Francji. Miejsca wizyty nie podano. Brygada, którą odwiedził Macron, jest wyposażana w broń i szkolona przez Francję przed wysłaniem na front.
Była to pierwsza wizyta francuskiego prezydenta w bazie, gdzie szkoli się około 2300 żołnierzy ukraińskich. Prócz Macrona w inspekcji oddziałów uczestniczyli ministrowie obrony Francji i Ukrainy: Sebastien Lecornu i Rustem Umierow.
"Nasi żołnierze szkolą obecnie 2300 żołnierzy ukraińskich w regionie Grand Est (stolicą tego regionu jest Strasburg-PAP) wraz ze sprzętem, który będzie użyty w trakcie misji. Brygada Anny Kijowskiej będzie sformowana i wyposażona dzięki francuskiej solidarności" - napisał Macron na serwisie X.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w piątek do Berlina - podał w środę dziennik "Bild". Według agencji dpa Zełenski spotka się z szefem niemieckiego rządu Olafem Scholzem i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow weźmie udział w Szczycie Azji Wschodniej, który odbędzie się 11 października w Laosie. Na marginesie szczytu zaplanowane są liczne spotkania dwustronne – informuje rosyjski MSZ.
Papież Franciszek przyjmie w piątek rano na audiencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - podał w środę Watykan.
Będzie to ich trzecie spotkanie od rozpoczęcia rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, trwającej od lutego 2022 roku. Przywódca Ukrainy odwiedził papieża w Watykanie w maju ubiegłego roku, a w czerwcu tego roku spotkał się z nim w czasie szczytu G7 we włoskiej Apulii. (PAP)
Ukraiński parlament zakazał mobilizacji mężczyzn poniżej 25. roku życia. Przepisy poparło 311 deputowanych. "W końcu to zrobiliśmy! Długo o to się starałem, mobilizowanie dzieci to hańba" - czytamy we wpisie opublikowanym na Telegramie przez posła Ołeksija Honczarenko.
Ustawa uniemożliwia mobilizację osób w wieku 18-25 lat, które nie odbyły służby wojskowej bądź nie studiowały na uczelniach wojskowych, ale miały status tzw. "ograniczonej przydatności”. Oznacza ona, że konkretna osoba nie nadaje się do służby wojskowej w czasie pokoju ze względu na stan zdrowia, lecz może zostać powołana do służby podczas wojny. Ustawa obecnie czeka na podpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar poinformował w środę, że Kijów chce przed końcem roku zorganizować szczyt pokojowy z udziałem Rosji - napisała agencja Reutera. Dyplomata wykluczył bezpośrednie dwustronne rozmowy z Moskwą.
"Jednym z najważniejszych celów tego szczytu jest osiągnięcie sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Nie mówimy tu o formacie, w którym Ukraina i Rosja siedzą naprzeciwko siebie i Ukraina wysłuchuje żądań Rosji" - powiedział Bodnar na briefingu w Ankarze.
Zaznaczył, że spotkanie odbędzie się z udziałem stron trzecich i wyraził nadzieję na zorganizowanie szczytu przed końcem roku.
Ambasador podkreślił, że Turcja, która stara się utrzymywać dobre stosunki z Ukrainą i Rosją, będzie istotnym uczestnikiem szczytu ze względu na jej doświadczenie mediacyjne.
Ukraina podpisuje dziesięcioletnią umowę o współpracy z Chorwacją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę długoterminową umowę o współpracy z Chorwacją. Spotkał się on z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem, aby podpisać dziesięcioletnią umowę dwustronną w ramach przygotowań do szczytu Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia.
"Razem będziemy rozwijać współpracę między naszymi przemysłami obronnymi. Chorwacja będzie nadal dostarczać sprzęt i wymieniać się wiedzą specjalistyczną w zakresie humanitarnego rozminowywania" - napisał Zełenski w serwisie X.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w środę do Chorwacji na trzeci szczyt Ukraina - Europa Południowo-Wschodnia - podała agencja Reutera.
Zełenski poinformował, że na szczycie planuje omówić wspólną odpowiedź na wyzwania bezpieczeństwa i międzynarodowe wysiłki na rzecz wdrożenia ukraińskiej formuły pokojowej, a także współpracę w przystąpieniu do Unii Europejskiej i NATO.
Aleksander Łukaszenka przyjechał na Kreml, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - podaje Biełsat.