Kończymy relację na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro.
Siły obronne starają się zatrzymać rosyjską ofensywę i "wyczerpać potencjał bojowy wroga" - podsumował wtorkowe działania na froncie Sztab Główny Ukraińskiej Armii. W ciągu dnia doszło do 110 starć bojowych; Rosjanie przeprowadzili 2 ataki rakietowe, 59 powietrznych i 446 przy użyciu dronów.
Sytuacja jest pod kontrolą na odcinku charkowskim. Rosjanie przeprowadzili 23 ataki na pozycje ukraińskie w okolicach Kupiańska, ciągle trwają starcia na odcinku łymańskim. W sumie 22 akcje szturmowe i ofensywne sztab odnotował na odcinku pokorowskim.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiga powiedział, że Ukraina nie pójdzie na żadne kompromisy w sprawie swojej integralności terytorialnej i suwerenności. „Nie terytorialne kompromisy, ale pełna odpowiedzialność Rosji i przywrócenie integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy, w tym Krymu. W przeciwnym razie będzie to wojna odroczona. Europa nie może sobie pozwolić na szare strefy ani zamrożone konflikty” – mówił Sybiga podczas Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa.
Rosjanie ostrzelali Kupiańsk w obwodzie charkowskim granatami rakietowymi. „W mieście płoną budynki mieszkalne. Uszkodzone zostały także karetki pogotowia, które znajdowały się w pobliżu placówki medycznej. 69-letnia kobieta doznała ostrej reakcji na stres. Ranny został kierowca załogi ambulansu” – poinformowało biuro prasowe Prokuratury Okręgowej w Charkowie.
We wrześniu wojska rosyjskie ostrzeliwały Charków 53 razy, raniąc 188 osób - podał burmistrz miasta Ihor Terekhov.
Amerykański dziennik powołał się na informacje amerykańskiego dyplomaty, który zna szczegóły rozmów prezydenta Ukrainy z administracją Joe Bidena. Zainteresowanie Białego Domu miała wzbudzić możliwość przystąpienia Ukrainy do NATO na wzór Niemiec Zachodnich w 1955 r. "Rosjanie byliby temu przeciwni, ale przynajmniej mogłoby to być jakiegoś rodzaju otwarcie w rodzaju gambitu królewskiego, dążące do kompromisu" - mówi "FT" Jeremy Shapiro z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.
Ale, jak ocenia dziennik, nawet takie rozwiązanie mogłoby się spotkać ze sprzeciwem, ponieważ są małe szanse na to, iż Kongres wyrazi zgodę na rozmieszczenie znaczących sił amerykańskich na Ukrainie.
Sceptyczni wobec przystąpienia do sojuszu są sami Ukraińcy. "Nie wydaje mi się, aby Rosja zgodziła się na nasze członkostwo w NATO" - powiedział wyższy rangą ukraiński urzędnik, cytowany przez "FT". Dodał, że "nawet jeśli uzyskamy zaproszenie do NATO, to nadal nic to nie znaczy, (ponieważ) to decyzja polityczna".
źródło: PAP
- Pracujemy nad przyspieszeniem decyzji naszych partnerów w sprawie środków pochodzących z rosyjskich aktywów. Polityczna decyzja już zapadła. Poczucie sprawiedliwości – że rosyjskie aktywa powinny służyć obronie przed rosyjską agresją – podzielają wszyscy nasi partnerzy. Potrzebujemy wspólnego, skutecznego mechanizmu - mówił prezydent Ukrainy w codziennym wieczornym przesłaniu.
- W warunkach pełnoskalowej wojny, pod ciągłymi rosyjskimi ostrzałem, Ukraińcom udało się zbudować praktycznie nowy przemysł obronny. Tylko w pierwszej połowie tego roku Ukraina wyprodukowała 25 razy więcej amunicji artyleryjskiej i moździerzy niż w całym 2022 roku - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas II Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie.
Ukrinform informuje, że zakończyła się akcja ratownicza po porannym ataku na Zaporoże. Liczba rannych wzrosła do 32, jedna osoba nie żyje.
Wojska rosyjskie kilkanaście razy zaatakowały dziś okolice Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim - podał w serwisie Telegram szef tamtejszej organizacji wojskowej Siergiej Łysak.
Według portalu Ważnyje Istorii wojskowym werbującym żołnierzy polecono przeanalizować, ilu z 60 tys. przebywających w aresztach podsądnych nadaje się do służby wojskowej i byłoby gotowych podpisać kontrakt. Rozmówcy portalu szacują, że mogłoby to być nawet 40 proc. tych osób.
źródło: PAP
W wyniku porannego ataku na Zaporoże zginęła jedna osoba, 18 zostało rannych.
"Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy bronili Wuhłedaru ponad dwa lata. Zakończyła się tym samym jedna z najdłuższych bitew tej wojny" - pisze w serwisie X Mateusz Lachowski, korespondent TVP w Ukrainie.
Według analityków DeepState armia rosyjska weszła do centrum Wuhłedaru. Żołnierze umieścili rosyjską flagę na budynku rady miejskiej.
Obwód sumski ogłosił przymusową ewakuację dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi z 90 miejscowości -podaje ukraińska stacja Espreso TV.
Jeden z punktów medycznych znajduje się we wsi Naddniprianske, 16 km od centrum Chersonia. Przed rozpoczęciem ofensywy wojsk rosyjskich na Ukrainę w lutym 2022 r. mieszkało tutaj 1100 osób. W związku z codziennymi atakami zostało tu zaledwie 500 mieszkańców, w tym 18 dzieci.
Ambulatorium znajduje się na parterze czteropiętrowego bloku. W większości okien w tym budynku, w tym w recepcji, nie ma szyb. Zamiast nich wstawiono płyty wiórowe. Do tego bardzo skromnie wyposażonego punktu medycznego przychodzą przede wszystkim osoby starsze.
„Tu jest spokojnie, ale wczoraj i przedwczoraj było słychać jak nad nami latały shahedy i strzelały” - opowiada felczerka Ołena. Pracuje w punkcie medycznym we wsi Soniaczne, gdzie pomaga ok. 500 mieszkańcom. Co drugi tydzień przyjeżdża tu internista z organizacji Lekarze bez Granic. Specjalistów tu nie ma.
Dzięki wsparciu fundacji PCPM w ambulatorium w Soniaczne wybudowana zostanie łazienka i dostarczona bieżąca woda. Położony zostanie także nowy dach, a także wykonana będzie termomodernizacja całego budynku. Polska fundacja planuje również remonty w ambulatoriach we wsiach Inżenerne i Petriwka.
Remont ambulatoriów, realizowany przez PCPM ze wsparciem polskiego MSZ, zakłada pomoc w wysokości 350 tys. zł. Prace budowlane zakończą się w grudniu 2024 r.
źródło: PAP
We wrześniu Rosja przeprowadziła 1339 ataków na Ukrainę przy użyciu dronów Shahed. Większość, bo 1107 zostało zestrzelonych - podaje ukraińskie dowództwo.
Prezydent Duda mówił, że trzeba się skupić na dwóch zagadnieniach: jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę oraz jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój.
- Na przestrzeni ostatnich 2,5 roku Ukrainie udało się najpierw zatrzymać putinowską inwazję, a w wielu miejscach nawet odepchnąć wroga, a następnie spowolnić postępy rosyjskich wojsk i sprawić, że każdy krok naprzód na froncie Rosja codziennie okupuje ogromnymi stratami" - powiedział prezydent podczas WSF.
Według niego "na Ukrainie i w Rosji toczy się dziś wojna na wyczerpanie o skali niewidzianej od czasów wielkich konfliktów XX wieku, przede wszystkim II wojny światowej". "Ta wojna - wojna rozpoczęta przez Rosję atakiem na Ukrainę w XXI wieku - stawia zarówno przed Ukrainą jak i przed wspierającą ją społecznością państw demokratycznych potężne wyzwania".
źródło: PAP
- Należy wykorzystać potencjał Unii w procesie odbudowy Ukrainy i stworzenia długoterminowych podstaw jej rozwoju gospodarczego i społecznego. W wymiarze politycznym kluczowe jest kontynuowanie polityki rozszerzenia Unii o Ukrainę, Mołdawię i ponownie Gruzję, a także o naszych sojuszników: Turcję, Czarnogórę, Macedonię Północną i Albanię. To ważne i ambitne zadania, które – mam nadzieję – będą również realizowane przez nową Komisję Europejską - mówi prezydent Andrzej Duda podczas Warsaw Security Forum 2024.
Za kilka tygodni Ukraina może stanąć w obliczu sytuacji nadzwyczajnej z powodu trwających rosyjskich ataków na jej infrastrukturę energetyczną, co może spowodować, że jeszcze więcej Ukraińców zostanie zmuszonych do opuszczenia swoich domów i kraju - stwierdził Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.