W nocy Rosjanie zaatakowali stolicę Ukrainy. Atak na Kijów trwał ponad 5 godzin, rosyjskie drony nadlatywały z różnych kierunków. Według władz wszystkie zostały zneutralizowane przez siły obrony powietrznej Ukrainy. Reuters podał, że Rosja zwiększy budżet wojenny w 2025 r. o 23 proc. z 10,8 bln planowanych na bieżący rok do 13,5 bln rubli.
Pokaż od:
30 września 21:59

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro. 

30 września 21:33

Torećk to dziś miasto ruin. 

30 września 21:23

USA i Holandia zwinęły rosyjskim cyberprzestępcom platformy w darknecie do handlu skradzionymi danymi z kart kredytowych oraz giełdy kryptowalut, na których miliardy dolarów prali przestępcy posługujący się językiem rosyjskim.

30 września 21:10

Ministrowie spraw zagranicznych G7 nigdy nie uznają aneksji terytoriów Ukrainy

"W związku z tym, że mijają dwa lata od nielegalnej aneksji przez Rosję części regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża w Ukrainie, my, ministrowie spraw zagranicznych G7 z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej, zdecydowanie popieramy Ukrainę i jej integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość", czytamy w oświadczeniu.

"Nigdy nie zaakceptujemy tych ani innych naruszeń prawa międzynarodowego popełnionych przez Rosję wobec Ukrainy i jej narodu", podkreślają ministrowie. 

30 września 21:00

23 września amerykańskie lotnictwo wojskowe przechwyciło rosyjski Su-35, informuje Nexta. We wpisie można przeczytać, że pilot rosyjskiego myśliwca miał prowadzić maszynę w sposób "nieprofesjonalny i niebezpieczny".

30 września 20:40

Tak wygląda Javelin w akcji. Ukraiński żołnierz zniszczył rosyjski czołg T-72B3, korzystając z amerykańskiego systemu przeciwpancernego

30 września 20:22

Rządy prawa, walka z korupcją i przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości – to główne warunki akcesji Albanii do Unii Europejskiej. Zdaniem Silvio Gonzato, szefa delegatury UE w Tiranie, "plan B nie istnieje, Albania nie ma alternatywy dla przystąpienia do Wspólnoty".

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł UE kolejna konferencja międzyrządowa UE-Albania odbędzie się w Luksemburgu 15 października w ramach pierwszej grupy rozdziałów dotyczącej praw podstawowych.

Jednym z tematów konferencji międzyrządowej będą sprawy bezpieczeństwa w regionie i na kontynencie. Polska Agencja Prasowa zapytała ambasadora Gonzato o stanowisko Albanii w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. - Jesteśmy zgodni w tej kwestii. Rząd Albanii od początku popiera stanowisko UE w sprawie pomocy dla walczącej Ukrainy i rozumie kontekst geopolityczny tego konfliktu - odpowiedział szef unijnej delegatury w Albanii.

PAP

30 września 20:07

- Zakończyłem spotkanie z przywódcami wojskowymi, rządem i biurem, podsumowujące wizytę w Stanach Zjednoczonych. Nasze zespoły – zarówno ukraińskie, jak i amerykańskie – już pracują nad wszystkim, co omawialiśmy w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a teraz przygotowujemy się do nadchodzącego spotkania "Ramstein" - informuje Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w serwisie X.

- Tym razem będzie to wyjątkowe spotkanie, a z naszej strony nasi partnerzy otrzymają wszystkie szczegóły i argumenty dotyczące tego, jak zabezpieczyć wyniki w nadchodzących miesiącach – zarówno na linii frontu, jak i poprzez wysiłki dyplomatyczne - mówi prezydent Ukrainy. 

- Siła broni i siła dyplomacji są zawsze najskuteczniejsze, gdy działają razem, i właśnie tak planujemy wdrożyć nasz "Plan Zwycięstwa". Oczekujemy również konkretnych kroków od naszych partnerów w celu wzmocnienia naszej strategii. Dotyczy to wszystkich z nich – nasza siła leży w fakcie, że wolny świat broni się sam - zakończył. 

30 września 19:55

Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza spędził ponad dwa lata w łagrze. Po wyjściu na wolność w ramach wymiany więźniów między Kremlem a Zachodem opowiada, co uratowało go przed popadnięciem w obłęd. Ma też jasne prognozy dotyczące przyszłości reżimu Putina.

30 września 19:37

Generał porucznik Michael Claesson, dotychczasowy szef sztabu szwedzkiego wojska i weteran misji w Afganistanie i Kosowie, zostanie od wtorku naczelnym dowódcą sił zbrojnych Szwecji, informuje PAP. 

Dwa największe wyzwania stojące przed nowym głównodowodzącym szwedzkiego wojska to rozbudowa zdolności obronnych Szwecji oraz dalsza integracja z NATO. - Rosyjska agresywna wojna przeciwko Ukrainie stanowi ramy wszystkiego, co teraz (w wojsku) robimy - przyznał Claesson.

Claesson, pytany przez agencję TT o zagrożenie ze strony Rosji, wyraził obawę przed możliwymi atakami hybrydowymi, cybernetycznymi i próbami szerzenia dezinformacji, nie zaś inwazją lądową.

PAP

30 września 19:18

Ukraiński dron przechwytujący uderza w rosyjski bezzałogowy rozpoznawczy statek powietrzny

30 września 19:00

Kreml powiększa liczebność swoich wojsk do 1,5 mln "bagnetów" (wzrost o 180 tys.). Znajdzie żołnierzy dla milionów jego poddanych służba i wojna są racjonalną alternatywą choćby dla samobójstwa.

30 września 18:37

Litwa przekazała materiały dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki Biuru Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.

Według strony litewskiej istnieją wystarczające dowody, by sądzić, że Łukaszenka i jego współpracownicy popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości. Zbrodnie, o których mowa, zostały popełnione zarówno na Białorusi, jak i w krajach będących sygnatariuszami Statutu Rzymskiego, więc MTK ma potencjalnie jurysdykcję w tych sprawach.

- Zbrodnie popełnione przez ten reżim, od przymusowych deportacji po nielegalne aresztowania i tortury, nie mogą pozostać bezkarne. Odwaga Litwy daje nam nadzieję, że świat w końcu pociągnie reżim do odpowiedzialności za jego okrucieństwa - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

- Wierzę, że razem możemy zbudować mocną sprawę, aby postawić przestępców tego reżimu przed wymiarem sprawiedliwości - dodała. 

30 września 18:25

68. Samodzielna Brygada Jaegera zniszczyła trzy rosyjskie pojazdy opancerzone BTR-82AT w pobliżu miasta Sełydowe w obwodzie donieckim. 

30 września 18:10

Szef węgierskiego MSZ: Budapeszt poprze dowolną inicjatywę, która doprowadzi do pokoju w Ukrainie

Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha poinformował w poniedziałek, że przeprowadził "bardzo szczerą rozmowę w cztery oczy" ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Szijjarto oznajmił, że Budapeszt poprze dowolną inicjatywę, która mogłaby doprowadzić do pokoju w Ukrainie. Sybiha wyraził nadzieję, że Węgry będą popierać "ukraińskie inicjatywy". Ukraińskie plany pokojowe odrzucają wszelkie rosyjskie zdobycze terytorialne.

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił też, że jego kraj "chciałby, aby w przyszłości Ukraina powstrzymywała się przed jednostronnymi krokami, takimi jak te podjęte ostatnio, które stanowią wyzwanie dla dostaw energii dla Węgier". Zaznaczył, że Budapeszt nie ma w planach ograniczenia przepływów gazu ani eksportu energii do Ukrainy.

Przypomnijmy: w czerwcu Kijów wstrzymał w przepływ ropy od rosyjskiego koncernu Łukoil do rafinerii na Węgrzech i Słowacji, zmuszając węgierski MOL do renegocjacji dostaw przez Białoruś i Ukrainę.

Szijjarto oświadczył też, że Węgry chcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy.

PAP

30 września 18:03

Na nagraniu widać produkcję pocisków artyleryjskich w Pensylwanii. Większość pocisków 155 mm jest dostarczana na potrzeby ukraińskiego wojska. 

30 września 17:50

Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że każde wynegocjowane zakończenie wojny musiałoby obejmować gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony mocarstw zachodnich, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. W przeciwnym razie - zaznaczył - Rosja nie uszanuje żadnych linii narysowanych na mapie.

- Kiedy zostanie uzgodniona jakaś linia - czy to uznana przez społeczność międzynarodową granica, czy inna linia zawieszenia broni - musimy mieć absolutną pewność, że wojna tam się zakończy. Do tej pory widzieliśmy Rosję atakującą, czekającą, a potem atakującą ponownie - powiedział Stoltenberg, przypominając poprzednie umowy, które miały zakończyć trwający od 2014 roku konflikt między Rosją a Ukrainą.

PAP

30 września 17:33

Ukraińcy zaadaptowali utwór Kaczmarskiego z 1983 r. do obecnych realiów. Opowiada o tych, którzy z powodu wojny musieli rozjechać się po świecie lub zostali na miejscu i zapłacili za to najwyższą cenę.

30 września 17:20

Nagranie z ataku dokonanego przez 108. "Górski" Batalion Szturmowy 

30 września 17:11

Ustępujący szef NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Reutersa podkreślił, że największym ryzykiem dla NATO byłoby zwycięstwo Putina na Ukrainie. - Wtedy przesłanie będzie takie, że gdy (Rosja) użyje siły militarnej, ale także gdy zagrozi sojusznikom NATO, dostanie to, czego chce, a to sprawi, że wszyscy będziemy bardziej podatni - powiedział i ocenił, że "w czasie wojny nie ma opcji bez ryzyka".

PAP