Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 69 spośród 73 dronów szturmowych typu Shahed oraz dwie rakiety Ch-59/69, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z piątku na sobotę. Rosjanie zaatakowali m.in. dzielnicę mieszkaniową w Sumach i ośrodek rekreacyjny w Odessie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken w związku z wspieraniem przez Chiny rosyjskiego przemysłu obronnego.
Pokaż od:
28 września 21:22

Rosjanie jako pierwsi dowiedzą się, czy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników pozwolenie na uderzenie głęboko na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni dalekiego zasięgu - powiedział Serhij Nikiforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dodał, że "nie ma jeszcze ostatecznej, jednoznacznej decyzji" w tej sprawie, ale Zełenski "przeprowadził rozmowy ze wszystkimi stronami, od których zależy ta decyzja i które mogą zapewnić odpowiednie możliwości – z Włochami, Francją, Wielką Brytanią i oczywiście z USA".

28 września 20:24

Atak na chersoń. Ukraińska prokuratura: Są ofiary

Dwóch cywilów zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku sobotnich działań zbrojnych wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim - podała chersońska prokuratura. Siedem osób wymagało hospitalizacji.

28 września 18:15

Szwajcaria wspiera "inicjatywę pokojową" Chin i Brazylii

Szwajcaria wspiera "inicjatywę pokojową" Chin i Brazylii mającą na celu rozwiązanie wojny na Ukrainie, mimo że nie nawiązuje ona do Karty Narodów Zjednoczonych i nie wspomina bezpośrednio o integralności terytorialnej Ukrainy – podaje ukraińska agencja Interfax.

- Ta inicjatywa jest ważna, ponieważ stanowi alternatywę dla wojowniczych przemówień, które w tym tygodniu usłyszano w ONZ zarówno ze strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej – powiedział Nicolas Bideau ze szwajcarskiego MSZ.

28 września 17:48

Zełenski: Przedstawiłem w USA plan zwycięstwa

"Przedstawiłem partnerom [w USA] plan zwycięstwa. Podejmujemy wspólne wysiłki na rzecz ożywienia gospodarczego. I razem przybliżamy sprawiedliwy pokój. Dziękuję wszystkim, którzy są z Ukrainą" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po powrocie ze Stanów Zjednoczonych.

28 września 17:10

"Liczba ataków wroga wzrosła do 66. Okupanci w dalszym ciągu skupiają swoje główne wysiłki w kierunku Pokrowskiego, gdzie przeprowadzili jedną trzecią wszystkich ataków na terytorium Ukrainy" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Sztabu Generalnego.

28 września 16:48

​​Moskwa usilnie próbuje wpływać na debatę o zezwoleniu Ukrainie na użycie dostarczonej przez Zachód broni do bezpośredniego ataku na Rosję - stwierdza amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

I podkreśla, że nawet niewielka liczba udanych ukraińskich ataków rakietowych na Rosję może "skłonić siły rosyjskie do przeniesienia znaczących obiektów wojskowych i magazynów poza zasięg broni dostarczanej przez Zachód”.

28 września 16:33

Rosjanie w Wuhłedarze. "Przerzucają rezerwy"

"Rosjanie przerzucają rezerwy w rejon Wuhłedaru. Widać więcej konwojów wojskowych, przejeżdżających przez Mariupol w drodze z Rosji" - napisał w kanale Telegram doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Jak pisał korespondent "Wyborczej", Wuhłedar ma znaczenie strategiczne dla ukraińskich wojsk. "Leżąca 20 km na południe, kontrolowana przez Rosjan Wołnowacha jest ważnym węzłem kolejowym w obwodzie donieckim. Zdobycie Wuhłedaru pozwoli armii rosyjskiej zabezpieczyć linię kolejową idąca z Doniecka na południe do Krymu, która wykorzystywana jest do celów logistycznych" - czytamy w tekście Andrusieczki.

28 września 15:52

Polska kolejnym celem Rosji? B. gen. NATO: "To realne"

Polska musi uczestniczyć w rozmowach pokojowych między Ukrainą i Rosją, jeśli dopuszczeni zostaną międzynarodowi uczestnicy - powiedział PAP gen. Diaz de Villegas, były wysoki rangą dowódca wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego

Gdyby doszło do rokowań pokojowych Rosja Władimira Putina musi - zdaniem hiszpańskiego dowódcy - otrzymać jak najmniej, "aby w przyszłości przed ewentualnym atakiem na innego sąsiada miała świadomość, że koszty takiej akcji będą wyższe niż zyski".

- Założenie, że Polska będzie kolejnym celem Rosji po Ukrainie jest realne. W sytuacji takiej znajduje się jednak znacznie więcej państw Europy Wschodniej i Północnej: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, a nawet Norwegia - dodał.

28 września 15:40

Atak drona koło granicy ukraińsko-rosyjskiej. Są ofiary

Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne w wyniku ataktu drona w miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim, tuż przy granicy z Rosją - podał szef charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow.

"Dron uderzył w prywatny samochód. Zginął jeden cywil, ustalane są jego dane. Trzy kobiety zostały ranne, trafiły do ​​szpitala" - napisał Synegubow na kanale Telegram.

28 września 15:28

Ukraiński MON: Zginął rosyjski pułkownik odpowiedzialny za drony

"27 września 2024 r. w mieście Kołomna w obwodzie moskiewskim Federacji Rosyjskiej zginął pułkownik rosyjskiej armii okupacyjnej Aleksiej Władimirowicz Kołomiejcew. 51-letni Kołomiejcew stał na czele jednostki ds. lotnictwa bezzałogowego, która szkoli specjalistów w zakresie bojowego wykorzystania dronów, w szczególności Szahedów" - podała Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

28 września 15:22

Szef Komitetu Wojskowego NATO: Putin rozczarowany przebiegiem wojny

Ostatnie wypowiedzi Putina dotyczące zastraszania państw, które wspierają Ukrainy, wskazują na jego rozczarowanie przebiegiem wojny – uważa szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer.

- W ciągu ostatnich dwóch i pół roku widzieliśmy wiele komunikatów z Rosji, po których nie zawsze następowały działania. Putin już wcześniej narysował kilka czerwonych linii i ostatecznie nie były to czerwone linie - podkreśla Bauer. I dodał, że nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy Putina traktować poważnie.

- Rosja nie osiągnęła w tej wojnie żadnego ze swoich strategicznych celów. Chcieli zająć Kijów w ciągu pięciu dni, obalić rząd i w zasadzie chcieli wykorzystać Ukrainę z marionetkowym reżimem. Żaden z tych celów nie został osiągnięty, dlatego uważam, że Rosjanie są pod wieloma względami bardzo rozczarowani - zaznaczył.

28 września 15:03

"Kreml zmaga się z negatywną reakcją rosyjskich blogerów wojskowych, oburzonych doniesieniami o wysłaniu specjalistycznych oddziałów do szturmu na pozycje ukraińskie w celu utrzymania presji na linii frontu" - pisze  The Kyiv Independent.

28 września 14:48

Helikopter z trzema rosyjskimi pilotami rozbił się po starcie w Pakistanie, zginęło co najmniej sześć osób" - informuje Nexta. Śmigłowiec, który uległ awarii po starcie, rozbił się w pobliżu pola naftowego z powodu problemów technicznych.

28 września 14:12

Kraje bałtyckie za szybszym wzmocnieniem obrony powietrznej wschodniej flanki NATO

Łotwa, Litwa, Estonia i Polska współpracują w celu lepszego zabezpieczenia wschodniej granicy UE i NATO; podejmowane są starania w celu pozyskania dodatkowego finansowania z UE, a ze strony NATO - możliwości natychmiastowego wzmocnienia obrony przeciwlotniczej – oznajmił szef resortu obrony Łotwy Andris Spruds.

Będziemy współpracować jeszcze bardziej intensywnie w celu obrony naszych interesów – przekazał Spruds na platformie X.

Ministrowie obrony trzech krajów bałtyckich i polski wiceminister Stanisław Wziątek spotkali się piątek w Dyneburgu na południowym wschodzie Łotwy. Politycy odwiedzili również przejście w Silene na granicy z Białorusią, obecnie zamknięte po atakach hybrydowych i zabezpieczone m.in. zasiekami przeciwczołogowymi.

Musimy być przygotowani na wojnę i ostrożni w czasie pokoju – przyznał Spruds. Podkreślił przy tym, że "dla ludności niebezpieczny jest nie tylko przelatujący dron, ale także to, co spadnie". "Pokazują to doświadczenia Ukrainy" – dodał, cytowany przez telewizję LTV.

Ministrowie krajów bałtyckich i Polski nawiązali do ostatniego incydentu z rosyjskim uzbrojonym dronem, który wleciał na Łotwę od strony Białorusi i rozbił się na otwartym terenie, kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Łotewskie władze wszczęły w tej sprawie śledztwo. Wyjaśniane jest również, czy wojsko, nie podejmując działań w celu przejęcia czy zestrzelenia drona, postąpiło prawidłowo i dochowało odpowiednich procedur.

Źródło: PAP

28 września 13:54

Stany Zjednoczone analizują obecnie plan zwycięstwa Ukrainy przedstawiony Joe Bidenowi przez Wołodymyra Zełenskiego.

Poinformował o tym sekretarz stanu Anthony Blinken. "Zapytany, czy Ukraina otrzyma pozwolenie na użycie zachodniej broni, aby uderzyć głęboko w Rosję, Blinken powiedział, że administracja i partnerzy analizują obecnie szczegóły planu i rozważą „dodatkowe działania”, aby pomóc Ukraińcom osiągnąć zwycięstwo, jeśli zajdzie taka potrzeba" - czytamy.

28 września 13:30

Cztery osoby zabite w rosyjskich atakach na południu i wschodzie kraju

Cztery osoby zginęły w sobotę w wyniku ataków sił rosyjskich na obwody chersoński na południu i doniecki na wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe w komunikatach na Telegramie.

W wiosce Nowodmytriwka w obwodzie chersońskim na skutek ostrzału artyleryjskiego zginął na miejscu 72-letni mężczyzna, a 75-letnia kobieta, której trzeba było amputować nogi, zmarła po przewiezieniu do szpitala – podał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.

W wiosce Jasenowe w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ataku także zginęły dwie osoby, a jedna doznała obrażeń – poinformował przewodniczący regionalnej administracji Wadym Fiłaszkin.

Źródło: PAP

28 września 13:12

El País: Wołodymyr Zełenski przygotowuje się do negocjacji. "Jak czytamy w publikacji, po prawie trzech latach wojny Ukraina jest wyczerpana zarówno na linii frontu, jak i w sektorze energetycznym" - opisuje Nexta.

Jednocześnie zachodni partnerzy mają „coraz bardziej promować” ideę rozmów pokojowych z Rosją, w których Ukraina mogłaby zostać zmuszona do bolesnych ustępstw.

28 września 12:57

Liczba ofiar po rosyjskim ataku na Sumy wzrosła do dziewięciu osób.

28 września 12:07

Jak podaje Nexta, szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow osobiście dokonał inspekcji pozycji bojowych w obwodzie charkowskim. "W publikacji zauważono również, że szef wywiadu wspólnie z dowódcami zaplanował dalsze operacje, które mają pomóc w udoskonaleniu pozycji i wykorzystaniu poprzednich sukcesów" - czytamy.

28 września 11:51

Norman Davies: działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji

Pomimo swojego ogromu, Rosja nie odzyskała statusu supermocarstwa z czasów ZSRR – uważa historyk Norman Davies podczas. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie ujawniła słabość rosyjskiego reżimu, a desperackie działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji.

"Pomimo zmian Rosja dalej jest największym krajem na planecie. Federacja Rosyjska emanuje aurą supermocarstwa, którym nie jest. Prezydent Putin pragnie odzyskać utracony status ZSRR jako głównego konkurenta USA, który obecnie został przyjęty przez Chiny" powiedział Davis, który gościł w Katowicach z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

Jak wyjaśnił, Chiny są dziesięciokrotnie liczniejsze, mocniejsze i bogatsze od Rosji. Według Daviesa, publiczność zachodu nieco lepiej zna Rosję Putina i ZSRR. Dzięki inwazji na Ukrainę, ludzie rozumieją, że Rosja jest "predatorem, który nie zamierza żyć spokojnie z sąsiadami" - dodał podczas wykładu pt. "Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?".

"Dzięki lawinie fałszywych zapewnień Putina i Ławrowa, widać, że polityka Rosji jest napędzana przez głęboką pogardę dla prawdy. Nareszcie ten dawny chór rusofilski nie pieje" - podkreślił historyk.

Dodał, że opis Putina jako capo dei capi (szefa wszystkich szefów - PAP) nie jest kolorową metaforą, a w kraju oligarchów, trzeźwym opisem stanowiska.

"Trudno pojąć, że Putin również stoi na czele rodzaju reżimu, który często się często się pojawia w dziejach Rosji lub Cesarstwa Rosyjskiego. Po upadku ZSRR, który uważa za największą katastrofę XX wieku, Putin wyrzucił ideologię Lenina. Za to zachował starą, mistyczną formę nacjonalizmu, ekspansywne tradycje Moskali i cyniczne zwyczaje KGB" - powiedział Davies.

Historyk podkreślił, że putinowska Rosja jest niezdolna do odbudowy potęgi, o której marzy prezydent. Według Daviesa, ta słabość to klucz do wojny Putina w Ukrainie.

Źródło: PAP