Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji dotyczącej wojny w Ukrainie. Zapraszamy do czytania jutro.
"Podzieliłem się szczegółami planu zwycięstwa z wiceprezydent Kamalą Harris. To bardzo ważne, abyśmy pracowali w pełnej koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi" - napisał Wołodymyr Zełenski na Facebooku.
"Musimy zakończyć tę wojnę, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju. Musimy chronić naszych ludzi - ukraińskie rodziny, ukraińskie dzieci - i wszystkich przed złem Putina. Jesteśmy wdzięczni Ameryce za wspieranie Ukrainy przez cały ten czas" - dodał prezydent Ukrainy.
"Historia pokazała nam, że jeśli pozwolimy agresorom bezkarnie przejmować ziemię, będą kontynuować działania, a Putin może zwrócić się w stronę Polski, państw bałtyckich i innych sojuszników NATO. Wiemy również, że inni potencjalni agresorzy na całym świecie obserwują, co dzieje się na Ukrainie. Jeśli Putinowi pozwoli się wygrać, to tylko ich rozzuchwali" - powiedziała w czwartek wiceprezydent Kamala Harris podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
W swoim wystąpieniu Harris nawiązała też do zgłaszanych przez Donalda Trumpa planów zakończenia wojny w Ukrainie zakładających oddanie części ukraińskiego terytorium Rosji, nazywając je planem kapitulacji.
"Bez Ukrainy nie można rozstrzygnąć żadnej kwestii dotyczącej zakończenia tej wojny. Ale w moim kraju są tacy, którzy zamiast tego zmusiliby Ukrainę do oddania dużych części jej suwerennego terytorium, którzy żądają, aby Ukraina zaakceptowała neutralność, i będą wymagać od Ukrainy rezygnacji z układów bezpieczeństwa z innymi narodami" - powiedziała. - "Te propozycje są takie same jak te Putina. Są propozycjami poddania się, co jest niebezpieczne i nie do przyjęcia" - dodała Harris.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Waszyngtonie rozpoczął spotkanie z wiceprezydent USA Kamalą Harris - poinformował o tym korespondent Ukrinformu.
"Niektórzy ludzie w USA zmuszają Ukrainę do oddania swoich terytoriów Rosji. To podobne do oświadczenia Putina. On nie oferuje pokoju, on oferuje kapitulację. To niebezpieczne i niedopuszczalne" - powiedziała Harris.
Wcześniej w czwartek Zełenski spotkał się z przedstawicielami partii Republikańskiej i Demokratycznej w Kongresie USA. Następnie przeprowadził rozmowy w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem.
Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli rozmowy w Białym Domu, przed którymi tradycyjnie złożyli oświadczenia dla prasy.
Biden przypomniał ogłoszony w czwartek ogromny pakiet pomocy wojskowej o wartości 8 miliardów dolarów. Prezydent USA powiedział, że sukces Ukrainy wymaga dwóch elementów: ciągłej pomocy wojskowej ze strony krajów zachodnich oraz wsparcia międzynarodowego w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa, w tym poprzez przybliżenie Kijowa do członkostwa w UE i NATO. Według niego wymaga to również wdrożenia przez Ukrainę "reform mających na celu walkę z korupcją i wzmocnienie demokracji”.
"Chcę jasno powiedzieć, że Rosja tej wojny nie wygra. Ukraina wygra, a my będziemy stać u jej boku aż do zwycięstwa” – podkreślił Biden.
Zełenski powiedział, że Stany Zjednoczone i Ukraina "podzielają tę samą wizję, że przyszłość bezpieczeństwa Ukrainy leży w NATO i UE, a Ukraina realizuje po drodze bezprecedensową liczbę reform".
Oprócz spotkania z prezydentem USA w Gabinecie Owalnym na dziś zaplanowano także osobne spotkanie Zełenskiego i Kamali Harris.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z „Daily Sabah” stwierdził:
„Turcja, główny zwolennik osiągnięcia pokoju między Rosją a Ukrainą, jest gotowa wziąć udział w negocjacjach między obydwoma krajami i chce zaangażować się w proces ustanawiania pokoju w regionie”
Jak informuje agencja Interfax Ukraina, Rada Ministrów Ukrainy zdecydowała dziś o możliwości rejestracji osób w wieku poborowym, chętnych do dołączenia do ukraińskiej armii, przez Internet.
Rząd USA dodał do listy sankcji rosyjskie internetowe platformy finansowe PM2BTC i Cryptex oraz szereg obywateli Rosji oskarżonych o cyberprzestępstwa i pranie pieniędzy - podaje za Departamentem Skarbu USA agencja Ukrinform.
Do amerykańskiego Kongresu miał przybyć w towarzystwie lidera większości Demokratycznej Chucka Schumera i przywódcy Partii Republikańskiej Mitcha McConnella.
Ostatnie wypowiedzi kandydata na prezydenta USA analizuje Maciej Czarnecki:
"Bundestag zgodził się dziś na zwiększenie środków na wsparcie wojskowe dla Ukrainy o około 400 mln euro. Umożliwi to zakup dodatkowej obrony powietrznej, czołgów, dronów, amunicji i części zamiennych, co skutecznie wzmocni ukraińskie siły zbrojne w obronie swojego kraju" - czytamy w komunikacie niemieckiego parlamentu.
W rozmowie z Ukraińska agencja informacyjną Ukrinform Leonid Tymczenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, mówi:
„Dziś rejestr zawiera informacje o 55 000 osób. Większość z nich to personel wojskowy. Liczba ta jest dość dynamiczna: gdy ustala się miejsce pobytu osób zaginionych, w niektórych przypadkach okazuje się, że np. obywatel jest w niewoli. Niestety, wśród osób uznanych za zaginione identyfikujemy również zmarłych”
Jedna ofiara śmiertelna i trzech rannych - to bilans ostrzałuChasowojarska w obwodzie donieckim – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej (OVA) Wadym Fiłaszkin.
Liderzy Grupy Kontaktowej, która składa się z 50 państw wspierających Ukrainę w wojnie z Rosją, spotkają się w październiku w Niemczech - zapowiedział Biały Dom.
O koło godziny 13:00 czasu lokalnego dworzec w Drużbie (obwód szostiński) został ostrzelany przez Rosjan za pomocą dronów FPV. Trzy osoby zostały ranne.
Lokalna ukraińska prokuratura dokumentuje skutki ostrzału.
Enerhoatom: rosyjski dron przeleciał bardzo blisko od elektrowni jądrowej 150 km od Polski
Rosyjski dron po raz kolejny przeleciał w bardzo bliskiej i niebezpiecznej odległości od Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej w Waraszu – poinformował w czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom. Siłownia znajduje się ok. 150 km w linii prostej na wschód od Polski. „W nocy na 25 września odnotowano kolejny lot drona uderzeniowego na krytycznie niskiej wysokości w pobliżu terenu przemysłowego Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej” – oświadczył Enerhoatom.
Koncern ocenił, że wojska rosyjskie ponownie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych. „Terror energetyczny jest jedną z taktyk wojennych wroga. Należy go jednak jak najszybciej powstrzymać” – stwierdził koncern.
pap